Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7683 replies to this topic

#7399
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am comandat săptămâna trecută un Access point Ubiquiti UniFi 6 Professional U6-Pro găsit la cel.ro pe la 764 de lei. Noul U6-Pro nu mai are injectorul PoE, așa că am fost nevoit să mai adaug 79 de lei la comandă. Din 2019 am un AP AC Lite tot de la Unifi care funcționează bine, dar am nevoie de un AP care să știe WiFi 6e, U6-Pro e printre primele produse Unifi care știu asta. Știu că există și U6 Lite, dar am vrut cel mai bun AP de la Unifi. Cred că am mai recomandat AP-urile Unifi aici, sunt mult peste multe routere. Practic pot face rețea mesh între vechiul AP și noul AP, sunt gândite așa de la început. Am ales să trec la U6 Pro pentru că din 2019 am tot acumulat dispozitive capabile de WiFi 6. În schimb un astfel de AP are nevoie de un router bun în spate (eu am unul tot de la Ubiquiti, un router doar pe cablu).

N-aș da 1000 de lei sau mai mult pe un router nici ars când există echipamente ca AP-urile Unifi care sunt extrem de ușor de configurat, extrem de stabile și la preț mai mic. Ca fapt divers, AP-urile Unifi sunt folosite în firme pentru a distribui Internet pe suprafețe mari. Foarte puține echipamente de genul ăsta sunt disponibile pentru utilizatori.

#7400
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
U6-pro nu stie wifi6E.
U6-enterprise stie wifi6E.

#7401
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 11.12.2007
My bad, așa este, U6 Pro știe doar WiFi 6. Mulțumesc de corectare @ogo (maestrul în Ubiquiti, aș adăuga eu Posted Image ). Ar trebui să fie suficient pentru utilizarea normală în casă. U6 Pro nu e primul lor dispozitiv capabil de WiFi 6, dar pentru mine e primul lor dispozitiv cu adevărat atrăgător. Am spus că dacă tot investesc într-un dispozitiv, să fie unul care să țină cel puțin 3 ani jumătate ca celălalt. Pe celălalt nici nu-l dau, îl voi folosi cu siguranță cu altă ocazie.

#7402
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Da, e arhi-suficient pt acasa.
Acum sa nu te astepti sa acopere sute de mp :)

#7403
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011

 kye77, on 12 februarie 2023 - 19:16, said:

Cred că un lucru important dar la care nu se uită mulți este procesorul routerului .
Unele sunt la 1 ghz ,dual core ,altele triple sau quad core .
Din acest motiv am ales un TUF ax3000 , are procesor quad core la 1,7.
Se simte masiv la viteză dacă îl folosești pentru openvpn sau wireguard ...
https://www.blacktub...sus-tuf-ax3000/

Esti sigur ca are quad core la 1.7?
Vad ca are Broadcom BCM6750 1.5Ghz Triple-Core CPU

#7404
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
După aproape 10 ani, routerul n56u a decedat. Am luat inițial router zte de la digi dar nu am fost mulțumit pt ca nu era stabil  și un laptop se bloca când încercăm sa ma conectez la el

Un final am ales tp-link x72. Foarte mulțumit. Cred ca și versiunile mai ieftine ar fi fost mult peste nevoile mele dar am ales x72.

Nu am luat asus pt ca din review-uri naționale sau internaționale reiese ca nu sunt stabile. Nici n56u nu era stabil.cu firmware stock. Cu padavan era stabil.

#7405
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Salutare!
Ca sa nu deschid inca un topic, o sa intreb aici:
Am nevoie de un sfat: vreu un wifii extender si nu stiu ce/cum sa aleg.
am net de la digi, routerul este al lor(fiber home).
toate bune, dar in afara casei, la 10m nu mai e acoperire.
pe timpul verii, imi fac de lucru prin gradina si intr-o magazie/atelier unde as vrea sa am si acoperire.
ce extender imi recomandati?
ps: tragerea de cablu ar fi un cosmar! :)
multumesc!

#7406
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
cablu.
restul e can-can.

#7407
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
@richi: vezi discutiile anterioare, aici: https://forum.softpe...range-extender/ sau aici: https://forum.softpe...er-recomandare/  sau aici https://forum.softpe...-wifi-extender/ sau aici https://forum.softpe...-extender-mesh/ de exemplu.
Cablul este sfant dar nu chiar musai - depinde si de ce optiuni de amplasare ai pentru un astfel de device, buget, etc...

Edited by Ravy, 20 February 2023 - 10:24.


#7408
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Nu te pricepi +/- nu ai bani, vezi ce-ti ofera Digi ca solutii mesh pentru cativa lei pe luna.

#7409
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 05.03.2009

 adair, on 13 februarie 2023 - 16:21, said:


https://www.blacktub...sus-tuf-ax3000/

Esti sigur ca are quad core la 1.7?
Vad ca are Broadcom BCM6750 1.5Ghz Triple-Core CPU
Aia e v1. Eu vb de v2

#7410
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
am un Tplink AX-10 de la digi. azi am cerut sa imi faca upgrade de firmware de la 1.8.6 la 1.8.8 si dupa upgrade am avut numai probleme:
https://forum.softpe...4#entry29807916

am scos de la naftalina un Asus RT-N56U pe care vreau sa il folosesc pana rezolv cu tplink-ul
nu prea imi place interfata de la Asus si ma gandeam sa instalez OpenWRT pe Asus. merita sa fac acest upgrade sau nu? am vreun spor de performanta sau functii suplimentare pe OpenWRT fata de interfata standard de la Asus?

#7411
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,739
  • Înscris: 30.08.2006
Nu ai nimic deosebit in plus. Aceiasi interfata cu aceleasi setari si in plus actualizarile OpenWRT raman in urma fata de versiunea oficiala.

#7412
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 11.12.2007
@rexx: am folosit ani la rând firmware-ul lui Padavan, până când s-a stricat fizic. Vezi pe topicul lui RT-N56U. Dacă e vreo problemă scrie în topicul routerului și te ajut.

#7413
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
în 500 lei găsesc un router mai bun decât Mercusys MR90X ( https://altex.ro/rou...u/cpd/ROUMR90X/ ) ?

#7414
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 15.03.2013
Nu gasesti.Am avut si eu Mercusys (dar varianta simpla dual band).Bun, dar nu facea actualizari de soft constant.Unii se plangeau ca se bloca si necesita rebutare manuala (deci softul nu era stralucit).Eu n-am avut probleme, pentru ca am avut priza programabila care oprea cateva ore curentul, si forta ruterul sa se restarteze.In rest, chinezaria isi facea treaba cu brio (semnal puternic, acoperire, viteza).

#7415
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Mai mult ptr Wifi ma intereseaza.

La un moment dat aveam un Asus AC66U B1.
Dupa un timp am luat un Mercusys MR50G (AC1900) care mergea mult mai bine pe Wifi decat Asus-ul.
De vreun an de zile am vandut MR50G si am trecut la AX .. cu un Asus AX82U.
Am obtinut viteze superioare (800+ Mbps down/up la 2 - 3 m de router) dar parca acoperirea e mai slaba in camera cea mai indepartata.
As inlocui AX82-ul cu Mercusys-ul MR90X doar ptr calitatea Wifi-ului.

PS: folosesc 3 laptopuri cu placuta wifi intel ax200 si un desktop cu intel ax210 + telefoane (cu wifi AC) + chromecast HD + imprimanta Hp (cu wifi N)

Edited by dani_moca1976, 11 March 2023 - 21:09.


#7416
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,413
  • Înscris: 16.05.2007
ia cel mai ieftin asus cu aimesh si il pui langa AX82, astfel sigur nu vei mai avea zone neacoperite.
Cel mai ieftin pe care l-am gasit eu https://www.asus.com...ers/rt-ax1800u/, l-am prins la 229 lei, pretul,variaza in jurul a 300 de lei

Edited by liberlamare, 11 March 2023 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

calincosma

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate