Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7679 replies to this topic

#3817
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Am telefonul si un laptop ambele suporta 5 Ghz, cam atat as avea bugetul pentru router, daca gasesc unul care imi satisface cerintele si este stabil as da si 100 lei :)

Multumesc de recomandari, o sa le verific.

#3818
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTibus, on 14 aprilie 2017 - 23:40, said:

Am digi 1000 cu TP-LINK WDR-3600, a mers decent timp de 3 ani jumate, dar acum a inceput sa se blocheze de 1-2 ori / saptamana.

Cerinte :
* pe fir : 900 mbps
* pe wifi : de regula distanta maxima nu depaseste 6m de router si doar 1 zid, as vrea minim 100 mbps.

Buget ~500 lei, as da si mai putin daca se poate.


Eu bugetul mi l-am depasit demult la partea de routere.
Am incercat amplifi hd: amplifi hd router + 2 mesh point, testat in cascada am atins 163-200 mbps intr-o casa cu 8 camere in cel mai indepartat colt al casei .
Legat direct la amplifi hd roter merge >500mbps wireless si lan undeva la 800-900mbps pe pppoe pe un core i3.
Setare simpla doar cu telefonul, fara nici o problema de deconectare.

Tinand cont ca amplifi hd router face treaba excelenta , am mai comandat unul.

Edited by adiatric, 16 April 2017 - 12:27.


#3819
Adi_Pop

Adi_Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 12.11.2013
Merita diferenta de aproape 200 lei TP-Link-ul Archer C9, fata de C8? Am vazut ca C9 are procesor de 1GHz fata de 800MHz, la putere de transmisie sunt la fel, doar la sensibilitate receptor mai fiind ceva mici diferente. Le-a testat cineva? Cum stau ca acoperire? Acopera un apartament de 100 mp daca e pus intr-un capat si camerele sunt dispuse de-a lungul holului?

#3820
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ambele routere sunt ok. dpmdv merita diferenta.

#3821
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Am luat AC1200G

Sunt multumit de rezultate :
pe fir : 900mbps
wifi 5Ghz : 300mbps pe iphone 7+ // 200mbps pe surface pro3 (ambele la vreo 7m de router + 1 zid)
wifi 2Ghz: in jur de 50mbps, am incercat vreo 3 canale si doar n only si degeaba, dar oricum nu prea folosesc 2Ghz asa ca nu am insistat.

Pare o alegere foarte buna la prima vedere, daca nu se blocheaza e perfect, buna recomandare ! Posted Image

#3822
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Salutare,

Ce parere aveti de un Archer C7 pentru un apartament de 3 camere? O sa fie folosit pe un abonament de la Telekom de 500 mb, cu pozitionare in hol, si as tine foarte mult sa asigure o acoperire pe intreg apartamentul. Ar trebui sa penetreze cativa pereti de caramida.

Va multumesc.

Edited by 1Maus, 20 April 2017 - 17:52.


#3823
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Daca vorbesti frumos cu el , poate penetreaza !

Ai impresia ca semnalul radio e picamer , sa penetreze peretii dupa cum primeste sfaturi "?
La intrebarea asta e la noroc . poate la unii penetreaza , poate la altii nu . Si fiecare o sa-ti dea sfaturi dupa ureche .
Sau daca penetreaza si nu ai ce sa faci cu semnalul ala ca e prea mic , sau prost ...cu ce te incanta ca a penetrat ?

Il cumperi , il testezi , daca merge ....e bine , daca nu ...asta e , altul .

#3824
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Poate ca nu toata lumea are timp de teste si retururi fara motiv. De ce sa nu fac o triere din start, daca pot lua un router optim cat de cat?
Dar multumesc pentru sfat, o sa intru si la Dedeman.

#3825
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
I-ti place sa fii mintit frumos ?
Daca vine un coleg de pe forum si zice , i-al ca la mine a penetrat , si m-am dus si la vecina si l-am pus si (l)a penetrat(-o) si pe ea .
Il cumperi si dupa aia vezi ca nu penetreaza la tine . Ce faci ? Ai sau nu ai timp de retur dupa aia ?

Si acum , in alta ordine de idei , semnalul de la laptop sau telefon sau ce o mai fi pe acolo , penetreaza prin trei pereti catre router ??
Ca wifi-ul se bazeaza pe comunicate in ambele sensuri .

#3826
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Post1Maus, on 20 aprilie 2017 - 17:47, said:

Salutare,

Ce parere aveti de un Archer C7 pentru un apartament de 3 camere? O sa fie folosit pe un abonament de la Telekom de 500 mb, cu pozitionare in hol, si as tine foarte mult sa asigure o acoperire pe intreg apartamentul. Ar trebui sa penetreze cativa pereti de caramida.

Va multumesc.

ar trebui sa functioneze. alternative decente ar fi si asus rt-ac66u, mikrotik hap ac etc..

#3827
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Eu va recomand routerele ASUS care au USB pentru ca poți conecta un telefon Android prin USB si poți oferi tethering la viteza mare in caz ca pica conexiunea WAN sau nu aveți o conexiune fixa , eu am aflat din întâmplare după ultima actualizare a routerului ASUS AC51 ca funcționează partajarea internetului de pe telefonul cu Android după ce am conectat telefonul prin USB la router si am selectat din router Telefon Android si am bifat pe telefon funcția Tethering prin USB.Viteza la internet e aceeași cat e si pe telefon cu aplicația Speedtest.

Edited by andupustiu, 22 April 2017 - 02:47.


#3828
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
De 3 luni detin asus1200G+, super , niciun restart, semnal foarte bun intr0un aparatment de 80 metri patrati ...peretin din beton armat, l=am pus in sufragerie adica la o margine de apartament si in dormitorul mic are mai putin cu o linie cu de astfel se intampla in tot apartamentul ..be la bai mai scade la cu dou linii din 5 , viteza pea wan la fel ce am si pe direct , pe 5GHz viteze bune ping foarte bun la fel si la 2GHz doar ca scade viteza putin pe telefoane fata de 5GHz.

l=am lasat cu setarile default ..probabil daca as mai umbla la setari care sunt multe ..poate ar avea o putere mai mare .   Softul are o gramda de chestii interesante.
Tinad cont la 150 de ron nou sigilat luat de la cineva din afara si fara garantie zic ca-si face treaba .   Am vreo 7 dispozitive ce sunt conectate la el permanent 3 tv fulHd duce pe youtube la rezolutie fulhd pe 5GHZ, restul telefoane.

#3829
Adi_Pop

Adi_Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 12.11.2013
Trebuie sa-mi iau un router in luna mai si am vreo 3 optiuni. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Intre Archer C9 si D-link DIR 880L ce ati alege? Oare Asus AC87U are acoperire considerabil mai mare decat cele 2? E de preferat unul din cele 2 + range extender sau Asus AC87U? Avand in vedere ca Asus-ul costa cat unul din cele 2 + extender-ul iar cele 2 au pretul sensibi egal.

#3830
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am avut ac87U are acoperire foarte buna, daca vrei si mai mult de la el, instalezi firmware hg homes si ii dai si 30 dBm, personal l-am tinut cu puterea maxima admisa in UE.
Range extenderele sunt praf, iti scad di viteze, mai bine iei doua routere si le legi prin cablu.

TP-link stiu ca blocheaza bootloader-ul si nu mai poti pune pe ele firmware third party.
D-link-urile sunt slabe pe partea de firmware.

Edited by gumball3000, 26 April 2017 - 10:42.


#3831
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tp link blocheaza bootloaderul doar in US mi se pare.

#3832
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postxeleron, on 26 aprilie 2017 - 10:38, said:

Tp link blocheaza bootloaderul doar in US mi se pare.
Da, se pare ca asa era, iar acum este de domeniul trecutului:

Quote


The FCC (Federal Communication Commission) announced a settlement yesterday with TP-Link, that forces the company to make their equipment compliant with FCC rules, and to allow their consumers to install third-party open-source firmware on their routers.
The globally-known router vendor TP-Link will be forced to manufacture routers open to flashing with third-party firmware, like openWRT and ddWRT open-source firmware. This is what the FCC states in a settlement reached with the chinese company about respecting the agency rules on routers’ power level.


#3833
Adi_Pop

Adi_Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 12.11.2013

View Postgumball3000, on 26 aprilie 2017 - 10:37, said:

...
Range extenderele sunt praf, iti scad di viteze, mai bine iei doua routere si le legi prin cablu.
...
Multumesc pentru sfaturi. Din pacate nu am cum sa duc cablu de la router la extender sau alt router. In momentul de fata am un Kaon de la Digi (pe care vreau sa-l schimb deoarece nu permite port forward) si ca extender folosesc un router D-Link dir-615 cu firmware custom (dd-wrt). Dar in ultimul timp a crescut cererea de streaming media in camerele acoperite de extender si trebuie sa trec la un router mai bun + un extender cu 2 benzi. Ma gandeam ca poate acopera AC87U tot apartamentul dar parca tot mai sigur ar fi cu extender. Atasez si o schema pentru lamurire. Mai mentionez ca pozitia router-ului e fixa, deoarece acolo am ONT-ul si in sufragerie mai am cablu tras la tv, media player si play station.

Attached Files



#3834
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Eu i-ti recomand o combinatie de router + Ap si nu cred ca o sa mai ai nevoie de extender .
Router RB750 Gr3 de la Mikrotik + un AP Nanostation M2 de la Ubiquiti .
Cred ca si la pret iesi mai bine in combinatia asta .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate