Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

sa las casa peste iarna doar tencuita sau izolata si termopane?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tatiana_c

tatiana_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
Buna tuturor!

Imi cer scuze daca acest subiect s-a mai discutat, mi-e f greu din cauza timpului sa caut in arhiva, deci daca ma puteti ajuta cu un sfat in aceasta privinta: sa las casa din caramida doar tencuita peste iarna sau sa izolez si sa pun si termopane? As prefera sa las fara aceste operatiuni din anumite motive. Intrebarea mea este: se poate umezi casa pe durata ploilor, zapezii daca batem doar scinduri in geamuri?

Multumesc mult, astept parerile voastre de oameni cu experienta !
Tatiana

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Presupun ca are acoperis.

Cand spui "sa las casa din caramida doar tencuita peste iarna", te referi la tencuiala la interior?

Edited by Seb, 10 October 2011 - 22:10.


#3
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
daca ai acoperis peste ea, atunci poti s-o lasi linistita, mai ales daca ai finalizat lucrarile recent. Se va usca bine in interior.
Daca o tencuiesti acum, si vin frigurile, se va usca greu, iar daca ingheata, nu e prea bine.

#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

 tatiana_c, on 10th October 2011, 21:34, said:

daca batem doar scinduri in geamuri?
Ideal ar fi sa ai si o sursa de incalzire care sa tina temperatura interioara peste 0 grade,ce stiu eu este ca poti sa ai probleme cu tencuiala interioara.
Un constructor poate sa-ti dea mai multe detalii.

#5
tatiana_c

tatiana_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
Scuze,  da, casa este acoperita!
Deci recomandat e sa nu tencuiesc sa las doar caramida? Nu am tencuit nici interior nici exterior.Ma gindeam sa tencuim exterior dar fara izolare.
Multumesc pt raspunsuri, mai astept parerile voastre!

#6
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Se spune ca o constructie "la rosu" lucreaza,  e bine ca n-ai tencuit.
Asa se si recomanda, o lasi peste iarna si apoi tencuiesti.
Spor !

#7
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

 tatiana_c, on 14th October 2011, 06:32, said:

Scuze,  da, casa este acoperita!
Deci recomandat e sa nu tencuiesc sa las doar caramida? Nu am tencuit nici interior nici exterior.Ma gindeam sa tencuim exterior dar fara izolare.
Multumesc pt raspunsuri, mai astept parerile voastre!
Mai bine tencuita din mai multe motive , materialul si manopera ma ieftina , si cel mai important pina in primavara tencuiala este complet uscata si se pot face finisajele fara nici o problema , nu vor mai aparea fisuri . E bine sa se lase o luna dupa ce ii tencuita apoi sa se apuce de finisaje. Exteriorul mai bine lasa-l pe primavara sau daca il faci foloseste un aditiv antiinghet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate