Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Laptop Dell sau HP

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
m-soft

m-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.07.2004
Salut,

as vrea sa aud recomandarile voastre intre 2 laptop-uri, respectiv:

Laptop Dell Inspiron N5010 cu procesor Intel® CoreTM i3-380M 2.53GHz,
cu 4GB Ram,
320GB @5400 RPM,
Video dedicat ATI Radeon HD 5470 512MB

Laptop HP ProBook 4520s cu procesor Intel® CoreTM i3-380M 2.53GHz,
cu 6GB,
320GB @7200 RPM,
Video Integrat Intel® HD Graphics

In rest difera camera video, HP-ul are modem, Dell nu are. HP are tastatura antistropi.

In principiu nu o sa ma joc pe el. Probabil odata, de doua ori pe an joc ceva cu masini....
Diferenta de pret de doar 80-100 de lei...deci banii nu intra in comparatie.

Mai e o kestie....HP are doar 12 luni garantie, iar Dell 24. La emag s-ar putea extinde garantia cu inca 12 sau 24 de luni contracost...

#2
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Zi ce buget ai, poate avem recomandari mai bune, ce ai gasit tu sunt generatia veche. Strict din alea 2 as merge pe HP.

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Parca HP ProBook 4520s merita mai mult  :peacefingers:

#4
m-soft

m-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.07.2004

 rick23ro, on 10th October 2011, 16:21, said:

Zi ce buget ai, poate avem recomandari mai bune, ce ai gasit tu sunt generatia veche. Strict din alea 2 as merge pe HP.

Bugetul nu e chiar fix....in sensul ca am mai multe idei....

iau ceva la ~2500 lei mai performant si nu il schimb prea curand
sau iau ceva la 1700~1800 lei si peste 1-2 ani il schimb, iar cand il schimb am deja, teoretic, diferenta de 7-800 de lei dintre prima varianta si a doua...

#5
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Pt. primul caz ia http://www.oktal.ro/...gru-o61747.html
Pt. al doilea caz ia http://www.cel.ro/la...0m-320gb-4gb-l/

#6
m-soft

m-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.07.2004

 rick23ro, on 10th October 2011, 19:01, said:


de ce ar fi lenovo mai bun decat hp ?

pretul la hp e 1850 si are 6 Gb ram, iar lenovo are procesor i3 tehnologia a 2-a, dar frecventa mai mica (21GHz) fata de Hp 2.5GHz. Balanseaza mai mult procesorul cu tehnologia a 2a?

#7
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
6GB ram sunt degeaba pt. activitati normale, n-o sa folosesti niciodata mai mult de 3-4 GB, eu mai folosesc si masina virtuala pt. teste si n-am ajuns la limita celor 4GB pe care-i am.

Cele 2 procesoare sunt cam la fel la performanta, dar la noua generatie ai dupa cum vezi frecventa mai mica si astfel si consumul va fi mai mic, deci autonomie mai mare, plus ca placa video integrata e mult mai buna la sandy bridge.
Pe de alta parte si hardul ala la 7200 rpm de la HP e foarte bun, daca esti sigur ca nu ai nevoie de placa video mai buna ia HP-ul, hardul ala se va simti.

Totusi eu as lua dell-ul, are un procesor foarte potent, hard la 7200 rpm si placa video decenta in caz ca vrei si jocuri. 2 sau chiar 3 ani nu vei fi nevoit sa faci upgrade, are si garantie 3 ani deci stai fara griji pana vei dori sa-l schimbi.

#8
m-soft

m-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.07.2004

 rick23ro, on 10th October 2011, 20:57, said:

6GB ram sunt degeaba pt. activitati normale, n-o sa folosesti niciodata mai mult de 3-4 GB, eu mai folosesc si masina virtuala pt. teste si n-am ajuns la limita celor 4GB pe care-i am.

Cele 2 procesoare sunt cam la fel la performanta, dar la noua generatie ai dupa cum vezi frecventa mai mica si astfel si consumul va fi mai mic, deci autonomie mai mare, plus ca placa video integrata e mult mai buna la sandy bridge.
Pe de alta parte si hardul ala la 7200 rpm de la HP e foarte bun, daca esti sigur ca nu ai nevoie de placa video mai buna ia HP-ul, hardul ala se va simti.

Totusi eu as lua dell-ul, are un procesor foarte potent, hard la 7200 rpm si placa video decenta in caz ca vrei si jocuri. 2 sau chiar 3 ani nu vei fi nevoit sa faci upgrade, are si garantie 3 ani deci stai fara griji pana vei dori sa-l schimbi.
tocmai asta e problema ca dell are hdd ls 5400rpm  :console: cat despre proceseoare ...sunt identice la hp si dell
stau in dubii si pentru ca din auzite dell ar fi mai bun decat hp (ca brand).... sau eu stiu ?

Edited by m-soft, 10 October 2011 - 20:14.


#9
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Eu vorbeam de N5110, cel recomandat de mine, cu i5.

Dell-ul gasit de tine nu prea merita pentru ca are aceeasi performanta cu lenovo, placa aia video dedicata e la nivelul celei integrate in noile procesoare sandy bridge. Plus ca are o tastatura penibila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate