Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

PROFEȚIILE ÎMPLINITE DE ISUS DOVEDESC CĂ EL A FOST PROMISUL MESIA.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#37
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 16th October 2011, 07:35, said:

Zexe, tu ai dovedit deja că nu cunoști interpretarea corectă a Scripturii ......

(Faptele 3:14–15) . . .Da, voi l-ați renegat pe cel sfânt și drept și ați cerut să vă fie grațiat un om, un ucigaș, 15 în timp ce l-ați omorât pe Reprezentantul Principal al vieții. Dar Dumnezeu l-a sculat din morți și noi suntem martori ai acestui fapt.
Daca esti martor al invieriii mi spui de ce soldatii nu au raportat invierea pe cale ierarhica?
Eu stiu ca voi nu a ti facut armata si nu cunosti regulile de ordine interioara,dar soldatii nu stiau ivrit,cum de au fugit la preoti si de ce atit de tirziu?Si cum de au luat banii vazit puterea lui Dumnezeu?Pai acesti ostasi daca intr-adevar au fost trebuiau sa fie cei mai adevarati apostoli.
Unde au disparut?
Hai ca a-ti fost martori ai invierii!

A, si te am mai intrebat ceva ,in ce Biblie scrie in Daniel 9;25 ca acel Naghid era Masiah si nu era masiah Naghid?
Intelegi diferenta?
Este enorma.

#38
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostEugen3, on 12th October 2011, 14:32, said:

[Îmi pare rău Ben, dar nu cunoști Tanach-ul pe care îl aperi atât de mult .....

(Geneza 3:14–15) . . .Și Iehova Dumnezeu i-a spus șarpelui: „Fiindcă ai făcut lucrul acesta, blestemat să fii între toate animalele domestice și între toate animalele sălbatice ale câmpului! Pe pântece te vei târî și țărână vei mânca în toate zilele vieții tale! 15 Voi pune dușmănie între tine și femeie, între sămânța ta și sămânța ei. El îți va zdrobi capul și tu îi vei zdrobi călcâiul“.


Prima profeție Biblică îndrepta atenția asupra faptului că "seminței" femeii urma să-i fie zdorbit călcâiul, simbolic vorbind.

Această profeție corespunde cu omorârea lui Isus pe stâlp.

Hai ca e umor uscat.

View PostEugen3, on 12th October 2011, 14:32, said:

Așa că, a afirma că Mesia nu poate fi ucis, înseamnă a nu cunoaște Scripturile .....  ;)
Așa că a ramas ca mai trebuie sa studiezi.
Sorry indeed.


View PostEugen3, on 14th October 2011, 10:55, said:

Încă mai aștept un comentariu pertinent referitor la următoarele profeții despre Mesia din Scripturile ebraice:

In loc sa astepti, mai bine ai citi inca odata ceea ce am scris pina acum.

Încă mai aștept un comentariu pertinent referitor la locul unde numele "Isus" apare in BIBLIE.:

si apropo:
ce trebuia sa faca Isus daca era Mesia?

#39
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postanticristul, on 16th October 2011, 01:16, said:

[Daca de la iesirea poruncii de recladire a Ierusalimului trebuiau sa treaca t saptamini si 62 de saptamini ,sa explici cum a trait Isus 483 de ani.

Tu chiar le dovedești tuturor că habar nu ai de Scripturi .....

Mă întreb dacă ai citit vreodată întreaga Biblie?!

Din comentariile pe care le faci, mă cam îndoiesc ....

Se pare că tu nici măcar nu știi când a fost dată porunca pentru zidirea din nou a Ierusalimului!

Pentru a stabili timpul venirii lui Mesia, trebuie să știm mai întâi când a început perioada care avea să conducă la el.

Potrivit profeției, ea trebuia să înceapă odată cu „darea poruncii pentru restabilirea și zidirea din nou a Ierusalimului“.

Când ‘a fost dată porunca’?

Neemia, un scriitor al Bibliei, ne spune că porunca pentru reconstruirea zidurilor Ierusalimului a fost dată „în anul al douăzecilea al împăratului Artaxerxes“ (Neemia 2:1, 5–8). Istoricii confirmă că primul an complet de domnie al lui Artaxerxes a fost 474 î.e.n. Prin urmare, al douăzecilea an de domnie a fost 455 î.e.n.

Acum știm când a început să se împlinească profeția mesianică a lui Daniel: în 455 î.e.n.

Daniel ne spune și cât avea să dureze perioada dinaintea venirii lui ‘Mesia, Prințul’.
Profeția vorbește despre „șapte săptămâni și șaizeci și două de săptămâni“ — în total, 69 de săptămâni.

Cât urma să dureze această perioadă?
Potrivit mai multor traduceri ale Bibliei, nu este vorba despre săptămâni a câte șapte zile, ci săptămâni de ani, fiecare săptămână reprezentând șapte ani.
Acest concept al săptămânilor de ani nu era nou pentru evreii din vechime.
Ei țineau, de exemplu, un an sabatic la fiecare șapte ani (Exodul 23:10, 11).
Așadar, cele 69 de săptămâni profetice, a câte 7 ani fiecare, totalizează 483 de ani.

Dacă socotești 483 de ani începând din 455 î.e.n., vei ajunge la anul 29 e.n.
Acesta este chiar anul în care Isus a fost botezat și a devenit Mesia (Luca 3:1, 2, 21, 22).

PROFEȚIA VORBEA DESPRE APARIȚIA LUI MESIA, SAU DESPRE ANUL ÎN CARE EL URMA SĂ FIE "UNS" PENTRU A-ȘI ÎNCEPE LUCRAREA!

Această dată corespunde și cu data care reiese din relatarea din evanghelia lui Luca, care a scris despre botezul lui Isus, implicit despre anul în care el a devenit Mesia.

(Luca 3:1–3) . . .În al cincisprezecelea an al domniei lui Tiberiu Cezar, pe când Ponțiu Pilat era guvernator al Iudeii și Irod, tetrarh al Galileii, pe când Filip, fratele lui, era tetrarh al ținutului Ituriei și al Trahonitei, iar Lisania, tetrarh al Abilenei, 2 în zilele lui Caiafa și ale preotului principal Ana, cuvântul lui Dumnezeu a venit la Ioan, fiul lui Zaharia, în pustiu. 3 Astfel, el a mers prin tot ținutul din jurul Iordanului, predicând botezul ca simbol al căinței pentru iertarea păcatelor,

(Luca 3:21–23) . . .Când tot poporul a fost botezat, a fost botezat și Isus. Și, în timp ce se ruga, cerul s-a deschis 22 și spiritul sfânt, care a apărut ca un porumbel, a coborât peste el, iar din cer s-a auzit un glas: „Tu ești Fiul meu, cel iubit! Eu te-am aprobat“. 23 Isus avea cam treizeci de ani când și-a început lucrarea . . .

Domnia lui Tiberiu Cezar, al doilea împărat al Romei, este bine atestată în istorie. În The New Encyclopædia Britannica se spune: „La 19 august, Anno Domini 14, Augustus [primul împărat] a murit. Tiberiu, care deținea acum poziția supremă, a manipulat senatul și nu i–a permis să–l numească împărat timp de aproape o lună, dar la 17 septembrie i–a succedat lui Augustus ca șef al statului.“

Acest punct fix pentru începutul domniei lui Tiberiu este relevant din punctul de vedere al Bibliei, deoarece, iată ce se spune în Luca 3:1-3 (NW) despre serviciul lui Ioan  Botezătorul: „În anul al cincisprezecelea al domniei lui Tiberiu Cezar, cînd Pontius Pilat era guvernatorul Iudeii . . ., declarația lui Dumnezeu a ieșit la Ioan, fiul lui Zaharia, în deșert. Astfel, el a venit în tot ținutul din jurul Iordanului, predicînd botezul ca simbol al căinței pentru iertarea păcatelor.“

Ioan  nu a început să predice și să boteze cînd Tiberiu a devenit împărat, ci „în al cincisprezecelea an al domniei lui Tiberiu Cezar“. Acel al 15–lea an a durat din toamna lui 28 e.n. pînă în toamna lui 29 e.n. Însă faptul că știm acest lucru nu ne dă posibilitatea să stabilim cu precizie nici momentul din an cînd a început serviciul lui Ioan, nici să calculăm evenimentele legate de aceasta.

Însă Biblia ne dă informații suplimentare esențiale. De exemplu, profeția lui Daniel despre cele „șaptezeci de săptămîni“ indica anul 29 e.n. pentru apariția lui Mesia. Ea arăta și faptul că serviciul lui Isus avea să dureze trei ani și jumătate (Daniel 9:24-27). Adăugați la acestea următoarele detalii biblice: Isus s–a născut la șase luni după Ioan; cînd s–a botezat, Isus „era cam de treizeci de ani“; el a murit în primăvara anului 33 e.n. (în perioada Paștelui), cînd avea 33 de ani și jumătate. — Luca 1:24-38; 3:23; 22:14-16, 54.

Avînd asemenea informații biblice precise, precum și date laice despre domnia lui Tiberiu, cercetătorii Bibliei pot stabili că serviciul lui Ioan  a început în primăvara anului 29 e.n. și că, șase luni mai tîrziu, în toamna lui 29 e.n., Ioan  l–a botezat pe Isus.


#40
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 17th October 2011, 11:06, said:

Tu chiar le dovedești tuturor că habar nu ai de Scripturi .....

Mă întreb dacă ai citit vreodată întreaga Biblie?!

Din comentariile pe care le faci, mă cam îndoiesc ....

Se pare că tu nici măcar nu știi când a fost dată porunca pentru zidirea din nou a Ierusalimului!

Pentru a stabili timpul venirii lui Mesia, trebuie să știm mai întâi când a început perioada care avea să conducă la el.

Potrivit profeției, ea trebuia să înceapă odată cu „darea poruncii pentru restabilirea și zidirea din nou a Ierusalimului“.

Când ‘a fost dată porunca’?

Neemia, un scriitor al Bibliei, ne spune că porunca pentru reconstruirea zidurilor Ierusalimului a fost dată „în anul al douăzecilea al împăratului Artaxerxes“ (Neemia 2:1, 5–8). Istoricii confirmă că primul an complet de domnie al lui Artaxerxes a fost 474 î.e.n. Prin urmare, al douăzecilea an de domnie a fost 455 î.e.n.

Acum știm când a început să se împlinească profeția mesianică a lui Daniel: în 455 î.e.n.

Daniel ne spune și cât avea să dureze perioada dinaintea venirii lui ‘Mesia, Prințul’.
Profeția vorbește despre „șapte săptămâni și șaizeci și două de săptămâni“ — în total, 69 de săptămâni.

Cât urma să dureze această perioadă?
Potrivit mai multor traduceri ale Bibliei, nu este vorba despre săptămâni a câte șapte zile, ci săptămâni de ani, fiecare săptămână reprezentând șapte ani.
Acest concept al săptămânilor de ani nu era nou pentru evreii din vechime.
Ei țineau, de exemplu, un an sabatic la fiecare șapte ani (Exodul 23:10, 11).
Așadar, cele 69 de săptămâni profetice, a câte 7 ani fiecare, totalizează 483 de ani.

Dacă socotești 483 de ani începând din 455 î.e.n., vei ajunge la anul 29 e.n.
Acesta este chiar anul în care Isus a fost botezat și a devenit Mesia (Luca 3:1, 2, 21, 22).

PROFEȚIA VORBEA DESPRE APARIȚIA LUI MESIA, SAU DESPRE ANUL ÎN CARE EL URMA SĂ FIE "UNS" PENTRU A-ȘI ÎNCEPE LUCRAREA!

Această dată corespunde și cu data care reiese din relatarea din evanghelia lui Luca, care a scris despre botezul lui Isus, implicit despre anul în care el a devenit Mesia.

(Luca 3:1–3) . . .În al cincisprezecelea an al domniei lui Tiberiu Cezar, pe când Ponțiu Pilat era guvernator al Iudeii și Irod, tetrarh al Galileii, pe când Filip, fratele lui, era tetrarh al ținutului Ituriei și al Trahonitei, iar Lisania, tetrarh al Abilenei, 2 în zilele lui Caiafa și ale preotului principal Ana, cuvântul lui Dumnezeu a venit la Ioan, fiul lui Zaharia, în pustiu. 3 Astfel, el a mers prin tot ținutul din jurul Iordanului, predicând botezul ca simbol al căinței pentru iertarea păcatelor,

(Luca 3:21–23) . . .Când tot poporul a fost botezat, a fost botezat și Isus. Și, în timp ce se ruga, cerul s-a deschis 22 și spiritul sfânt, care a apărut ca un porumbel, a coborât peste el, iar din cer s-a auzit un glas: „Tu ești Fiul meu, cel iubit! Eu te-am aprobat“. 23 Isus avea cam treizeci de ani când și-a început lucrarea . . .

Domnia lui Tiberiu Cezar, al doilea împărat al Romei, este bine atestată în istorie. În The New Encyclopædia Britannica se spune: „La 19 august, Anno Domini 14, Augustus [primul împărat] a murit. Tiberiu, care deținea acum poziția supremă, a manipulat senatul și nu i–a permis să–l numească împărat timp de aproape o lună, dar la 17 septembrie i–a succedat lui Augustus ca șef al statului.“

Acest punct fix pentru începutul domniei lui Tiberiu este relevant din punctul de vedere al Bibliei, deoarece, iată ce se spune în Luca 3:1-3 (NW) despre serviciul lui Ioan  Botezătorul: „În anul al cincisprezecelea al domniei lui Tiberiu Cezar, cînd Pontius Pilat era guvernatorul Iudeii . . ., declarația lui Dumnezeu a ieșit la Ioan, fiul lui Zaharia, în deșert. Astfel, el a venit în tot ținutul din jurul Iordanului, predicînd botezul ca simbol al căinței pentru iertarea păcatelor.“

Ioan  nu a început să predice și să boteze cînd Tiberiu a devenit împărat, ci „în al cincisprezecelea an al domniei lui Tiberiu Cezar“. Acel al 15–lea an a durat din toamna lui 28 e.n. pînă în toamna lui 29 e.n. Însă faptul că știm acest lucru nu ne dă posibilitatea să stabilim cu precizie nici momentul din an cînd a început serviciul lui Ioan, nici să calculăm evenimentele legate de aceasta.

Însă Biblia ne dă informații suplimentare esențiale. De exemplu, profeția lui Daniel despre cele „șaptezeci de săptămîni“ indica anul 29 e.n. pentru apariția lui Mesia. Ea arăta și faptul că serviciul lui Isus avea să dureze trei ani și jumătate (Daniel 9:24-27). Adăugați la acestea următoarele detalii biblice: Isus s–a născut la șase luni după Ioan; cînd s–a botezat, Isus „era cam de treizeci de ani“; el a murit în primăvara anului 33 e.n. (în perioada Paștelui), cînd avea 33 de ani și jumătate. — Luca 1:24-38; 3:23; 22:14-16, 54.

Avînd asemenea informații biblice precise, precum și date laice despre domnia lui Tiberiu, cercetătorii Bibliei pot stabili că serviciul lui Ioan  a început în primăvara anului 29 e.n. și că, șase luni mai tîrziu, în toamna lui 29 e.n., Ioan  l–a botezat pe Isus.
Eugene,Eugene.
De ce nu citesti tu ce este scris?
De la darea poruncii pina la ungerea conducatorului vor trec 7 sapatamini adica 49 de ani.
Nu se gaseste in istorie anul precis al darii poruncii,dar e in jurul anului 445-457.Asta nu ma deranjeaza.
Istoricii mai lucreaza asupra acestui subiect.
Iata in ivrit cum suna textul;ותדע וותשל מן מוצא דבר להשיב וליבנות ירושלים עד משיח נגידשבעוים שבעהץ
Deci repet cuvint cu cuvint.
Sa stii si sa intelegi ca de cind va iesi porunca de recladire a Ierusalimului pina va fi uns conducatorul votr trece 7 saptamini.
Apoi etc etc etc.
Ungerea conducatorului trebuie sa fie la 7 saptamini.Tot ce se petrece dupa acea este cu privire la Ierusalim si nici decum la conducator.
Si ti am atras atentia ca nu este vorba de Masiah ci Masiah naghid.Adica ungerea conducatorului.
Sa va dati cu capul de toti peretii Sa faceti numai cristosi pe toate drumurile ,nici un dumnezeu nu i ia in seama ca ci ce este scris in ivrit ramine pentru totdeauna.
De aceea ti am zis daca poti dovedi ca Isus a trait 62 de saptaminiNu 483 cum am zis ,ci 434 de ani atunci poti pune teoria ta in picioare.

Deci el trebuia sa fie uns la 7 saptamini.Indiferent cine a fost el.
Daca a rezistat apoi 434 ani sa mi dovedesti.



Poti sa mi dai o confirmare istorica despre domnia lui Artaxerxe/?
Ca multi se lupta si adventistii dar confirmat istoric nu sa gasit inca.
Eu cred ca e cam asa dar nu am gasit exact confirmarea.

#41
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postanticristul, on 17th October 2011, 17:03, said:

Eugene,Eugene.
De ce nu citesti tu ce este scris?
De la darea poruncii pina la ungerea conducatorului vor trec 7 sapatamini adica 49 de ani.

(Daniel 9:25) . . .vor fi șapte săptămâni, precum și șaizeci și două de săptămâni. . .

În total, 69 de săptămâni!

#42
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 17th October 2011, 16:04, said:

(Daniel 9:25) . . .vor fi șapte săptămâni, precum și șaizeci și două de săptămâni. . .

În total, 69 de săptămâni!
Nu Eugen. Pina la ungerea conducatotrului vor trece 7 saptamini apoi 62 de saptamini sint vremuri grele pentru Ierusalim care se rezideste inapoi se face acolo curtea de judecata si multe altele in vremuri de strimtorare.

#43
adrianciupe

adrianciupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.10.2011

View Postanticristul, on 17th October 2011, 17:46, said:

Nu Eugen. Pina la ungerea conducatotrului vor trece 7 saptamini apoi 62 de saptamini sint vremuri grele pentru Ierusalim care se rezideste inapoi se face acolo curtea de judecata si multe altele in vremuri de strimtorare.

A 70-a saptamana cand are loc implinirea ei?

#44
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postadrianciupe, on 17th October 2011, 17:49, said:

A 70-a saptamana cand are loc implinirea ei?
Daca ti arat cind a avut implinirea ce zici?
Stoiu ca vboi o asteptato deacuma.Dar in acest caz Biblia trebuia sa spuna Saizeci si noua de saptamini au taiatee si nu saptezeci.
Caci asa este scris in original;Saptezeci de saptamini au fost taiate ,de unde ,si din ce?
Si ce e cu restul?
Aaaaaaaaaa dar Daniel nu este o carte crestina si nici pentru crestini.La ce ar si trebuyi so pricepeti voi?Nu inteleg.
Totusi daca vrei eu i ti dau explicatiacuvint cu cuvint in Ebraica(ivrit) si romaneste.

#45
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View Postanticristul, on 17th October 2011, 21:50, said:

Daca ti arat cind a avut implinirea ce zici?
Stoiu ca vboi o asteptato deacuma.Dar in acest caz Biblia trebuia sa spuna Saizeci si noua de saptamini au taiatee si nu saptezeci.
Caci asa este scris in original;Saptezeci de saptamini au fost taiate ,de unde ,si din ce?
Si ce e cu restul?
Aaaaaaaaaa dar Daniel nu este o carte crestina si nici pentru crestini.La ce ar si trebuyi so pricepeti voi?Nu inteleg.
Totusi daca vrei eu i ti dau explicatiacuvint cu cuvint in Ebraica(ivrit) si romaneste.
Noi trăgeam nădejde că El este Acela care va izbăvi pe Israel; dar cu toate acestea, iată că astăzi este a treia zi de când s-au întâmplat aceste lucruri.
Ba încă niște femei de ale noastre ne-au pus în uimire: ele s-au dus dis-de-dimineață la mormânt, nu I-au găsit trupul și au venit și au spus că ar fi văzut și o vedenie de îngeri care ziceau că El este viu.
Unii din cei ce erau cu noi s-au dus la mormânt și au găsit așa cum spuseseră femeile, dar pe El nu L-au văzut."
Atunci Isus le-a zis: "O, nepricepuților și zăbavnici cu inima, când este vorba să credeți tot ce au spus prorocii!
Nu trebuia să sufere Hristosul aceste lucruri și să intre în slava Sa?" Luca 24


#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postanticristul, on 17th October 2011, 01:15, said:

Eu stiu ca voi nu a ti facut armata si nu cunosti regulile de ordine interioara
De unde stii tu? Poate chiar am fost mercenari si am luptat contra israelienilor....... Sau, nu se poate?

Edited by zexelica, 17 October 2011 - 22:59.


#47
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostVali29, on 17th October 2011, 22:20, said:

Noi trăgeam nădejde că El este Acela care va izbăvi pe Israel; dar cu toate acestea, iată că astăzi este a treia zi de când s-au întâmplat aceste lucruri.
Ba încă niște femei de ale noastre ne-au pus în uimire: ele s-au dus dis-de-dimineață la mormânt, nu I-au găsit trupul și au venit și au spus că ar fi văzut și o vedenie de îngeri care ziceau că El este viu.
Unii din cei ce erau cu noi s-au dus la mormânt și au găsit așa cum spuseseră femeile, dar pe El nu L-au văzut."
Atunci Isus le-a zis: "O, nepricepuților și zăbavnici cu inima, când este vorba să credeți tot ce au spus prorocii!
Nu trebuia să sufere Hristosul aceste lucruri și să intre în slava Sa?" Luca 24
Vaaaaai creduli mai sinteti.
Nu puteti face deosebire deloc intre fictiune si realitate?
Nu vedeti ca povestea asta este inventata?

1)Marcu care a scris prima evanghelie nu stia de existenta acestui eveniment.
2)A niste femei oarecare,nici nu stiau despre cine este vorba ar fi zs asa si asa.
3)Oare daca ar fi auzit cu adevarat nu sa r fi dus si ei sa constate?
4)Au gasit mormintul gol,dar pe ei nu i intersa ce sa intimplat?
Nu vezi ce pasivi sint si vorbesc de parca nu i ar interesa nimic.
Si oare daca Isus ar fi fost acela ce vorbea cu ei cum putea el zice Hristosul trebuia sa sufere,ca el nu auzise inca de Hristos.
Ca aceasta denumire a fost preluata de la greci dupa aproape 40 de ani de la moartea lui.
Si unde au vorbt proorocii despre suferinta lui Hristos?

#48
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

(Vali29 @ 17th October 2011, 22:20) *

Ba încă niște femei de ale noastre ne-au pus în uimire: ele s-au dus dis-de-dimineață la mormânt, nu I-au găsit trupul și au venit și au spus că ar fi văzut și o vedenie de îngeri care ziceau că El este viu.
interesant

View Postanticristul, on 17th October 2011, 23:16, said:

1) Marcu care a scris prima evanghelie nu stia de existenta acestui eveniment.
Marcu [frumos nume - pe vecinul meu, evreul, tot Marcu il cheama. Marcu Leibovitzi] nu a scris despre urcarea in cer.

View Postanticristul, on 17th October 2011, 23:16, said:

Si unde au vorbt proorocii despre suferinta lui Hristos?
Pai chiar nu au amintit de Isus.

View Postzexelica, on 17th October 2011, 22:59, said:

De unde stii tu? Poate chiar am fost mercenari si am luptat contra israelienilor....... Sau, nu se poate?
Cred ca ai fost si ranita.

#49
delta_d

delta_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 21.10.2011

View PostBen_Gal_1, on 23rd October 2011, 12:58, said:

Cred ca ai fost si ranita.
mda, lunar pierde sânge... :lol:

#50
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postadrianciupe, on 17th October 2011, 17:49, said:

A 70-a saptamana cand are loc implinirea ei?
La venirea lui Yehuda Hamakabi.

View Postdelta_d, on 23rd October 2011, 12:00, said:

mda, lunar pierde sânge... :lol:
Acum e baba.

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 23rd October 2011, 12:58, said:

Cred ca ai fost si ranita.
Ranita poate ai fost tu, la pasarica. Eu nu am pasarica.

#52
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

View Postzexelica, on 23rd October 2011, 13:09, said:

Ranita poate ai fost tu, la pasarica. Eu nu am pasarica.

Ben GAL se referea sus la cap ,nu jos la "familie "...! :coolspeak:

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
isus a fost un luzar retardat si ghei, iar aia care scriu cu majuscule sint dobitoci. astea sint singurele chestii care nu pot fi negate vreodata

#54
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMosotti, on 23rd October 2011, 13:21, said:

isus a fost un luzar retardat si ghei, iar aia care scriu cu majuscule sint dobitoci. astea sint singurele chestii care nu pot fi negate vreodata

vezi ca ai pantaloni rupti in cur ...de atata materie cenusie ,..sau poate  de la parada gay ? :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate