Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

IPv6

- - - - -
  • Please log in to reply
841 replies to this topic

#775
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Am greșit mai sus. Rebind trimitea clientul meu DHCPv6, în încercarea lui de a refolosi prefixul primit la o sesiune PPPoE anterioară. Într-adevăr, primul mesaj trebuie să fie de tip Solicit. Degeaba spamează clientul tău, pentru că serverul oricum nu răspunde decât în primele zeci de secunde (nu am verificat cât timp). Trebuie să faci .captură la primele secunde de viață ale conexiunii PPPoE. Nu-mi imaginez de ce-i așa agresiv clientul tău cu pachetele alea.

Edited by mhanor, 09 November 2018 - 20:43.


#776
soulraven_

soulraven_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.05.2006
salut,
am rezolvat pana la urma,
in pfSense exista o setare care permite traficul IPv6 specific, si apoi am adaugat regulile IPv6 in firewall,
dupa care la prefix am pus /56, in felul asta am reusit sa impart clasa pana acum in 3 subclase,
plus ca a trebuit sa activez si DHCPv6 la nivel de LAN, ca sa preia adresele IP din WAN.

#777
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002
Salutare și LA MULȚI ANI tuturor!

V-aș ruga, dacă se poate, să mă ajutați cu IPv6-ul acesta blestemat.
Am internet rds fibră de 500Mbps prin GPON-ul lor ZTE F620 bridge-uit pe TP-LINK-ul meu WDR3600 v1.4. Toate bune și frumoase pe partea de viteză LAN si WiFi, acoperire etc, mai puțin faptul că IPv6-ul nu vrea să plece nici mort din router-ul meu (desigur, conexiune PPPoE), ci doar din ONT-ul lor, atunci când mă conectez pe direct (atașez mai jos câteva poze).
Am încercat toate de toate pentru toți, dar nu vrea și pace. Poate îmi scapă mie ceva.

Attached Files



#778
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In primul rand vezi daca primesti IPv6 pe acel router. Apoi vezi daca primesti doat /128 pe WAN sau primesti si /64 PD ca daca nu primesti acel /64 nu ai ce sa dai in spatele lui.

#779
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
WDR3600 e unul dintre modelele cu probleme pe partea de v6. Am și și eu unul, dar îl voi transforma în AP

#780
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2019 - 09:58, said:

In primul rand vezi daca primesti IPv6 pe acel router. Apoi vezi daca primesti doat /128 pe WAN sau primesti si /64 PD ca daca nu primesti acel /64 nu ai ce sa dai in spatele lui.
De aceea am pus câteva poze, să vă uitați puțin peste ele - se vede clar în interfața DD-WRT, sus, în dreapta, că routerul primește IPv6.

View PostKyKyKyKy, on 04 ianuarie 2019 - 12:08, said:

WDR3600 e unul dintre modelele cu probleme pe partea de v6. Am și și eu unul, dar îl voi transforma în AP
Din câte am citit despre el sunt/ar fi probleme cu firmware-ul stock.

Nu sunt un guru într-ale rețelisticii, ci un autodidact (adica un nivel peste rookie) și v-aș ruga să-mi explicați mai în detaliu dacă o tot faceți.

Edited by razvan2007, 04 January 2019 - 12:42.


#781
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In poza aia apare /128 de pe WAN nu /64 PD. Sunt cazuri in care primesti /128 pe sesiunea PPPoE dar nu primesti /64 PD din care aloci in LAN IPv6. Nu m-am jucat cu DD-WRT doar cu OpenWRT dar cred ca la Status trebuie sa iti afiseze aceste informatii.

#782
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2019 - 13:18, said:

In poza aia apare /128 de pe WAN nu /64 PD. Sunt cazuri in care primesti /128 pe sesiunea PPPoE dar nu primesti /64 PD din care aloci in LAN IPv6. Nu m-am jucat cu DD-WRT doar cu OpenWRT dar cred ca la Status trebuie sa iti afiseze aceste informatii.
Am atașat câteva poze din statusul routerului și ceva loguri.

În urmă cu ceva ani am instalat OpenWRT-ul, dar mi s-a părut greoi și cam sărac în interfață. N-am știut cum să fac să instalez și alte pachete aferente necesare funcționării USB-ului, NAS-ului etc. Știu că-ți trebuie ceva cunoștințe de Linux pentru a te juca pe OpenWRT, iar eu nu prea le am (am făcut totul citind mult). Aș încerca din nou să pun OpenWRT-ul, dar am uitat cum să pun interfața Luci și nici nu știu dacă mă lasă să mă joc cu regulatory domain (am routerul pus pe Noua Zeelandă, ceea ce îmi dă un boost de 2dBm în plus față de US sau RO pe railul de 2.4GHz).

Attached Files



#783
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am OpenWRT pe router, nu e greu de lucrat cu el si daca pui imaginea lor vine direct cu LUCI si nu e nevoie sa te conectezi prin SSH la el ca sa faci chestii cu toate ca intr-un punct realizezi ca tot in CLI rezolvi chestii mai repede ca in LUCI.

Eu cred ca nu primesti acel IPv6 PD /64 de la furnizor. Nu vad nimic in log-uri, doar trafic TCP drop-at nimic de ICMPv6 care sa indice ca ar face ceva acel router. Nu am acces la router-ul meu ca sa arunc o privire pe el desi din ce vad pare ca e setat corect ce ai setat in DD-WRT.

#784
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2019 - 14:14, said:

Eu am OpenWRT pe router, nu e greu de lucrat cu el si daca pui imaginea lor vine direct cu LUCI si nu e nevoie sa te conectezi prin SSH la el ca sa faci chestii cu toate ca intr-un punct realizezi ca tot in CLI rezolvi chestii mai repede ca in LUCI.
Bun. Mi-ai putea, te rog, da o îndrumare cu ce pas s-o iau mai întâi pentru flash-uirea router-ului cu OpenWRT? Îmi poți da un PM cu pașii pe care i-aș avea de urmat (eventual pe puncte și cu ceva linkuri)?

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2019 - 14:14, said:

Eu cred ca nu primesti acel IPv6 PD /64 de la furnizor. Nu vad nimic in log-uri, doar trafic TCP drop-at nimic de ICMPv6 care sa indice ca ar face ceva acel router. Nu am acces la router-ul meu ca sa arunc o privire pe el desi din ce vad pare ca e setat corect ce ai setat in DD-WRT.
Știu că IPv6 este pe 128 biți. În rest... trebuie să mai citesc câte ceva despre ce spui mai sus, căci nu sunt în temă.
Dar ideea este că, dacă fac pe direct conexiunea, adică PPPoE direct în Windows și nu în routerul meu, atunci primesc IPv6-ul (mi-l arată). De ce oare?! Dacă ceva este din vina RDS-ului îi pot suna să rezolve ei ce-i de rezolvat. Deci ce anume să-i întreb? Ce să le spun apropo de IPv6 /64?

În altă ordine de idei, acuma, în urmă cu ceva minute înainte să postez, am făcut un test. M-am conectat direct din fibră, din ONT. Și IPv6 si IPv4 funcționale. Am dat disable conexiunii IPv4 (mi-a cerut restart de conexiune). M-am deconectat și-apoi reconectat și... surpriză: majoritatea site-urilor din www nu funcționează NUMAI pe IPv6 (nici chiar site-ul lor, al rds-ului, nu merge DOAR în IPv6). Merg Google, Microsoft, facebook - doar p-astea le-am încercat - ceea ce mă duce la concluzia că nu prea există suport prea mare pentru IPv6.

Attached Files



#785
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pune 56 in loc de 64 la IPv6, se pare, cel putin la DD-WRT, ca nu functioneaza IPv6 PD decat daca pui exact masca pentru acel prefix. Inainte RDS dadea /64 acum vad ca e /56.

In loc de OpenWRT poti incerca SuperWRT il descarci de la link-ul de mai jos, fie pui la loc firmware-ul original TP-Link si apoi pui SuperWRT, desi mai bine incearca sa pui 56 in loc de 64 la configul de IPv6.
superwrt.download/f/wdr3600/


#786
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2019 - 19:41, said:

Pune 56 in loc de 64 la IPv6, se pare, cel putin la DD-WRT, ca nu functioneaza IPv6 PD decat daca pui exact masca pentru acel prefix. Inainte RDS dadea /64 acum vad ca e /56.
Asta a fost! Mulțumesc frumos pentru acest sfat! Acuma-mi este funcțional și IPv6-ul, însă nu-i prea util din moment ce nu prea este suportat.

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2019 - 19:41, said:

In loc de OpenWRT poti incerca SuperWRT il descarci de la link-ul de mai jos, fie pui la loc firmware-ul original TP-Link si apoi pui SuperWRT, desi mai bine incearca sa pui 56 in loc de 64 la configul de IPv6.
superwrt.download/f/wdr3600/
În materie de DD-WRT sunt cam plin, am citit mult, am bibilit mult la el. Cu OpenWRT-ul am avut de-a face mai demult si nu-mi este străin, dar cu SuperWRT-ul... nu știu nimic despre el. Am să mă documentez în legătură cu SuperWRT-ul, să văd ce face. Până una-alta nici n-am auzit de el și să-l pun așa, pe nepregătite, mi-e cam nașpa.

Încă o dată mulțumiri!

#787
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu placere. SuperWRT e un OpenWRT beefed up, are niste pachete in plus si ceva optimizari pentru conexiunile PPPoE RDS, e compilat de catre cineva din Pitesti. Oricum daca ai acum totul functional nu are rost sa treci la altceva. De asta nici eu nu trec la altceva in loc de OpenWRT pentru ca pe el am tot ce imi trebuie.

#788
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2019 - 22:37, said:

Cu placere. SuperWRT e un OpenWRT beefed up, are niste pachete in plus si ceva optimizari pentru conexiunile PPPoE RDS, e compilat de catre cineva din Pitesti. Oricum daca ai acum totul functional nu are rost sa treci la altceva. De asta nici eu nu trec la altceva in loc de OpenWRT pentru ca pe el am tot ce imi trebuie.
Am tot citit până acuma. Site-ul SuperWRT este în construcție de ceva timp. Acolo trebuie să fie material de lecturat, dar aștept să-i dea omul drumu.

Îmi place să citesc, să mă informez și să pun în practică ce descopăr dacă am posibilitatea.
Am săpat acuma și pe site-ul OpenWRT, dar n-am reușit să-mi dau seama dacă LUCI vine odată cu flash-ul. Îl văd acolo separat. Se descarcă fișierul și se instalează din command prompt.

În altă ordine de idei UITE ce-am găsit pe net (citește penultimul slide) - apropo de prefix delegation 56. Deci ei știu. Însă suportul tehnic este varză de Bruxelles - habar n-au de capul lor și nici să îndrume clienții. O țin una și bună că internetul merge pe echipamentul lor și că în rest nu se bagă la echipamentul clientului - de parcă echipamentul clientului ar fi defect. Să fi specificat, naiba, din capul locului ce și cum și-atunci eram și lămurit și rezolvam și treaba.

Edited by razvan2007, 04 January 2019 - 23:20.


#789
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La OpenWRT / LEDE nu a trebuit sa instalez separat LUCI, firmware-ul vine cu el instalat.

#790
cyrusct82

cyrusct82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.08.2011
Am achizitionat de curand un router D-link DIR-878 la care am reusit sa fac toate setarile de care aveam nevoie, mai putin IPv6 pe care nu reusesc nicidecum sa-l fac sa functioneze. Daca scot cablul din GPON si il conectez direct la PC (introduc user/pass de la RDS) conexiunea IPv6 functioneaza corect.
Am incercat tot felul de setari (Autodetection sau PPPoE-Share with IPv4) dar device-urile conectate la router nu au acces la IPv6.
Am atasat mai multe poze ca sa va faceti o idee.
Va multumesc

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   92.07K   34 downloads
  • Attached File  2.jpg   97.05K   31 downloads
  • Attached File  3.jpg   83.17K   24 downloads
  • Attached File  4.jpg   97.79K   22 downloads
  • Attached File  5.jpg   80.21K   20 downloads
  • Attached File  6.jpg   89.62K   19 downloads
  • Attached File  7.jpg   39.31K   21 downloads
  • Attached File  8.jpg   62.82K   20 downloads


#791
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai incercat pe lan DHCPv6 in loc de SLAAC?

#792
cyrusct82

cyrusct82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.08.2011
Nu am decât ce se vede in poza atașată.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate