Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

IPv6

- - - - -
  • Please log in to reply
841 replies to this topic

#19
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postdygey, on 8th October 2011, 22:47, said:

ba ofera, sunt si poze cu ele puse pe forum de cei care le-au primit. uite-l mai jos pe cel primit de ZooMl3sS.
n u inteleg ce mai cauta in imagini si modemul de cablu.

pana la urma care'i spilu' cu ip6 asta?
ce ne aduce in plus?

#20
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
Acum nu aduce nimic in plus, insa peste cativa ani vom avea de ales intre:
- IP privat si NAT la nivel de ISP (deci adio conexiuni directe)
- IPv6

#21
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,527
  • Înscris: 07.04.2005
Cu protocolul actual (IPv4) adresele sunt reprezentate pe 32 de biti,  putandu-se forma ~4.3miliarde (2^32 adrese). Adresele IPv6 sunt reprezentate pe 128 de biti (se pot forma 2^128 adrese IPv6). Exista 3 metode de implemetare a tranzitiei catre IPv6, cea mai simpla dintre ele fiind cea cu dual stacks: sunt implementate ambele stive, iar in functie de valoarea campului header, se alege care stiva se va folosi: IPv4 sau IPv6.

Am vazut un interviu cu Vint Cerf in care vorbea de ce s-a ales la momentul respetiv (ani '70) reprezentarea pe 32 de biti. Aveau 3 variante: 32 biti, 128 de biti sau o lungime variabila. Dupa ce au vorbit cu programatorii, acestia le-au zis ca ar fi o prea mare bataie de cap din punct de vedere al implementarii. Iar cum in momentul respectiv erau abia cateva retele, nu se vedea rostul reprezentarii pe 128 de biti.

Un dezavantaj al acestei metode este ca se poate realiza comunicarea doar intre stive de acelasi tip (IPv4 cu IPv4 sau IPv6 cu IPv6).

Populatia globului ar fi undeva pe la 6.8-6.9 miliarde de locuitori.

Imi pare rau ca in orasul meu natal nu se testeaza IPv6

Attached Files


Edited by ghitapg2, 09 October 2011 - 15:12.


#22
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Clientii persoane fizice ai RCS&RDS pot testa noul protocol de conectare la internet - IPv6

Abonatii la internet prin fibra optica, clienti rezidentiali ai RCS & RDS, pot testa noul protocol de conectare la internet, Internet Protocol versiunea 6 (IPv6), pe care compania il are in curs de implementare, a anuntat luni operatorul de comunicatii prin cablu. Protocolul permite printre altele configurarea adresei de internet printr-un mecanism mult simplificat si ofera oricarui utilizator posibilitatea de a seta cu usurinta accesul la internet pentru echipamentele folosite.

IPv6 poate fi testat prin inscriere in "Contul Meu Digi" de pe website-ul companiei, orasele care intra in prima etapa a testarii fiind: Bucuresti, Cluj-Napoca, Constanta, Timisoara, Iasi, Sibiu, Craiova, Targu Mures, Galati, Bacau, Braila, Pitesti, Ramnicu-Valcea, Targu-Jiu, Cernavoda, Medgidia, Eforie Nord, Navodari, Murfatlar.

IPv6 mareste enorm spatiul de adrese de internet valabil pentru vechiul protocol IPv4, de la 232 la 2128 si asigura companiei posibilitatea de a multiplica numarul de clienti existenti in retea. Pe langa spatiul mult mai mare pentru adrese, acest protocol mai are si urmatoarele avantaje: gestionare simplificata a adreselor, autoconfigurarea usoara a acestora, rutare optimizata, o mai buna securizare a datelor transmise.

IPv6 permite ca orice echipament care se poate conecta la internet (imprimanta, smart phone, tableta, smart TV, home theater PC, frigider, camera de supraveghere, NAS - Network Attached Storage, etc.) sa aiba o adresa publica si nu privata, ca pana acum. Protocolul permite astfel configurarea adresei de internet printr-un mecanism mult simplificat si ofera oricarui utilizator posibilitatea de a seta cu usurinta accesul la internet pentru echipamentele folosite.

Una dintre promisiunile IPv6 este ca numarul aproape infinit de adrese si renumerotarea facila vor face ca NAT (Network Address Translation) sa devina inutil. Se vor putea construi astfel noi aplicatii fara solutii greoaie sau erori aleatorii, aparute acum in IPv4 in contextul utilizarii NAT.

Din luna noiembrie a acestui an, testarea IPv6 va fi disponibila si pentru clientii business ai RCS & RDS iar pana la sfarsitul anului 2011, compania va extinde programul de testare la nivel national, in intreaga retea.

Informatii despre noul protocol si despre modalitatea de testare a acestuia pot fi gasite in Contul meu Digi de pe www.rcs-rds.ro (https://digicare.rcs-rds.ro) sau la numarul de telefon 031.400.4600.

RCS&RDS si-a dezvoltat propria infrastructura de telecomunicatii pe suport de fibra optica si acopera cu servicii de cablu TV, internet, telefonie fixa si mobila peste 200 orase din tara. RCS & RDS este lider pe piata din Romania in furnizarea serviciilor de internet si de televiziune prin cablu si satelit si este cel mai mare furnizor alternativ de servicii de telefonie fixa.

sursa: hotnews

#23
KOMURA

KOMURA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 16.02.2011
RCS & RDS - primul operator telecom din Romania care implementeaza IPv6 pentru accesul la internet

Noul protocol poate fi testat de catre clientii persoane fizice, abonati la internet prin fibra optica


Abonatii la internet prin fibra optica, clienti rezidentiali ai RCS & RDS, pot testa noul protocol de conectare la internet, Internet Protocol versiunea 6 (IPv6), pe care compania il are in curs de implementare.

IPv6 poate fi testat prin inscriere in "Contul Meu Digi" de pe website-ul companiei, orasele care intra in prima etapa a testarii fiind: Bucuresti, Cluj-Napoca, Constanta, Timisoara, Iasi, Sibiu, Craiova, Targu Mures, Galati, Bacau, Braila, Pitesti, Ramnicu-Valcea, Targu-Jiu, Cernavoda, Medgidia, Eforie Nord, Navodari, Murfatlar.

RCS & RDS este prima companie de telecomunicatii din Romania si din regiune care pune la dispozitia clientilor sai protocoalele IPv4 si IPv6 (stiva duala nativa) pentru conexiunea la internet.

IPv6 mareste enorm spatiul de adrese de internet valabil pentru vechiul protocol IPv4, de la 2 la puterea 32 la 2 la puterea 128 si asigura companiei posibilitatea de a multiplica numarul de clienti existenti in retea. Pe langa spatiul mult mai mare pentru adrese, acest protocol mai are si urmatoarele avantaje: gestionare simplificata a adreselor, autoconfigurarea usoara a acestora, rutare optimizata, o mai buna securizare a datelor transmise.

IPv6 permite ca orice echipament care se poate conecta la internet (imprimanta, smart phone, tableta, smart TV, home theater PC, frigider, camera de supraveghere, NAS - Network Attached Storage, etc.) sa aiba o adresa publica si nu privata, ca pana acum. Protocolul permite astfel configurarea adresei de internet printr-un mecanism mult simplificat si ofera oricarui utilizator posibilitatea de a seta cu usurinta accesul la internet pentru echipamentele folosite.

Una dintre promisiunile IPv6 este ca numarul aproape infinit de adrese si renumerotarea facila vor face ca NAT (Network Address Translation) sa devina inutil. Se vor putea construi astfel noi aplicatii fara solutii greoaie sau erori aleatorii, aparute acum in IPv4 in contextul utilizarii NAT.

"Implementarea IPv6 este un proiect de anvergura, care se inscrie in strategia RCS & RDS axata pe investitii permanente in tehnologia moderna. Investim continuu in cele mai recente sau inovatoare solutii, pentru ca ne gandim la viitorul clientilor nostri, la modalitatea de utilizare a serviciilor noastre pe termen lung. Clientii RCS & RDS nu vor resimti niciun disconfort la terminarea adreselor IPv4, in acel moment vom utiliza deja adrese IPv6.", declara Silviu Georgescu, Technical Manager RCS & RDS.

Din luna noiembrie a acestui an, testarea IPv6 va fi disponibila si pentru clientii business ai RCS & RDS iar pana la sfarsitul anului 2011, compania va extinde programul de testare la nivel national, in intreaga retea.

Informatii despre noul protocol si despre modalitatea de testare a acestuia pot fi gasite in Contul meu Digi de pe www.rcs-rds.ro sau la numarul de telefon 031.400.4600.


TEST RCS RDS


RCS & RDS - SURSA

Edited by KOMURA, 10 October 2011 - 12:33.


#24
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Se discuta deja acest subiect pe topic dedicat de internet RCS/RDS.....
http://forum.softped...howtopic=810610

Este chiar asa de greu sa verifici....inainte de a posta?

#25
KOMURA

KOMURA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 16.02.2011

View Postferibalint, on 10th October 2011, 13:15, said:

Se discuta deja acest subiect pe topic dedicat de internet RCS/RDS.....
http://forum.softped...howtopic=810610

Este chiar asa de greu sa verifici....inainte de a posta?
Comunicatul a fost dat azi , din auzite am spus si eu si nu crede ti ce spun , acum va dau si sursa sa nu va mai aud ca sunte ti GIGI CONTRA .........

#26
KOMURA

KOMURA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 16.02.2011

View PostKOMURA, on 10th October 2011, 13:08, said:

RCS & RDS - primul operator telecom din Romania care implementeaza IPv6 pentru accesul la internet

Noul protocol poate fi testat de catre clientii persoane fizice, abonati la internet prin fibra optica


Abonatii la internet prin fibra optica, clienti rezidentiali ai RCS & RDS, pot testa noul protocol de conectare la internet, Internet Protocol versiunea 6 (IPv6), pe care compania il are in curs de implementare.

IPv6 poate fi testat prin inscriere in "Contul Meu Digi" de pe website-ul companiei, orasele care intra in prima etapa a testarii fiind: Bucuresti, Cluj-Napoca, Constanta, Timisoara, Iasi, Sibiu, Craiova, Targu Mures, Galati, Bacau, Braila, Pitesti, Ramnicu-Valcea, Targu-Jiu, Cernavoda, Medgidia, Eforie Nord, Navodari, Murfatlar.

RCS & RDS este prima companie de telecomunicatii din Romania si din regiune care pune la dispozitia clientilor sai protocoalele IPv4 si IPv6 (stiva duala nativa) pentru conexiunea la internet.

IPv6 mareste enorm spatiul de adrese de internet valabil pentru vechiul protocol IPv4, de la 2 la puterea 32 la 2 la puterea 128 si asigura companiei posibilitatea de a multiplica numarul de clienti existenti in retea. Pe langa spatiul mult mai mare pentru adrese, acest protocol mai are si urmatoarele avantaje: gestionare simplificata a adreselor, autoconfigurarea usoara a acestora, rutare optimizata, o mai buna securizare a datelor transmise.

IPv6 permite ca orice echipament care se poate conecta la internet (imprimanta, smart phone, tableta, smart TV, home theater PC, frigider, camera de supraveghere, NAS - Network Attached Storage, etc.) sa aiba o adresa publica si nu privata, ca pana acum. Protocolul permite astfel configurarea adresei de internet printr-un mecanism mult simplificat si ofera oricarui utilizator posibilitatea de a seta cu usurinta accesul la internet pentru echipamentele folosite.

Una dintre promisiunile IPv6 este ca numarul aproape infinit de adrese si renumerotarea facila vor face ca NAT (Network Address Translation) sa devina inutil. Se vor putea construi astfel noi aplicatii fara solutii greoaie sau erori aleatorii, aparute acum in IPv4 in contextul utilizarii NAT.

"Implementarea IPv6 este un proiect de anvergura, care se inscrie in strategia RCS & RDS axata pe investitii permanente in tehnologia moderna. Investim continuu in cele mai recente sau inovatoare solutii, pentru ca ne gandim la viitorul clientilor nostri, la modalitatea de utilizare a serviciilor noastre pe termen lung. Clientii RCS & RDS nu vor resimti niciun disconfort la terminarea adreselor IPv4, in acel moment vom utiliza deja adrese IPv6.", declara Silviu Georgescu, Technical Manager RCS & RDS.

Din luna noiembrie a acestui an, testarea IPv6 va fi disponibila si pentru clientii business ai RCS & RDS iar pana la sfarsitul anului 2011, compania va extinde programul de testare la nivel national, in intreaga retea.

Informatii despre noul protocol si despre modalitatea de testare a acestuia pot fi gasite in Contul meu Digi de pe www.rcs-rds.ro sau la numarul de telefon 031.400.4600.


TEST RCS RDS


RCS & RDS - SURSA

Tot ce trebuie să faceți în acest moment pentru a începe testele este să adăugați cuvântul "ipv6test" (case sensitive) în câmpul "Service Name" al clientului PPPoE. Dupa reconectare cu noul nume de serviciu, veți folosi o configurație cu stivă duală nativă (veti avea o adresă IPv4 și o adresă IPv6 simultan), astfel încât veți avea acces nativ la internet atât pentru IPv4, cât și pentru IPv6.

#27
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.10.2010
Oricum, nu stiu daca se spune clar, dar daca va conectati la Internet prin IPv6 calculatorul va va deveni vizibil direct din reteaua v6, iar router-ul si orice alt firewall aveti nu va face nici cat o ceapa degerata. Chiar daca nici hackereala pe retele din astea nu e prea dezvoltata, poate exista vreunul destul de determinat sau plictisit care sa va cotrobaie prin PC. Asa ca alegerea va apartine...

#28
4me

4me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.04.2007

View Postmardan66, on 10th October 2011, 14:34, said:

Oricum, nu stiu daca se spune clar, dar daca va conectati la Internet prin IPv6 calculatorul va va deveni vizibil direct din reteaua v6, iar router-ul si orice alt firewall aveti nu va face nici cat o ceapa degerata. Chiar daca nici hackereala pe retele din astea nu e prea dezvoltata, poate exista vreunul destul de determinat sau plictisit care sa va cotrobaie prin PC. Asa ca alegerea va apartine...
Daca cineva doreste sa "cotrobaie"  intr-un calculator o va face fie ca e ipv4 sau 6. Nu se sperie de ipv4.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKOMURA, on 10th October 2011, 13:52, said:

Tot ce trebuie să faceți în acest moment pentru a începe testele este să adăugați cuvântul "ipv6test" (case sensitive) în câmpul "Service Name" al clientului PPPoE. Dupa reconectare cu noul nume de serviciu, veți folosi o configurație cu stivă duală nativă (veti avea o adresă IPv4 și o adresă IPv6 simultan), astfel încât veți avea acces nativ la internet atât pentru IPv4, cât și pentru IPv6.

Gresit, daca nu bifezi in digicare casuta X, nu stiu cum ii zice, degeaba pui la service name ipv6test ca nu te conectezi nici v4 si nici v6.

#30
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Post4me, on 10th October 2011, 14:39, said:

Daca cineva doreste sa "cotrobaie"  intr-un calculator o va face fie ca e ipv4 sau 6. Nu se sperie de ipv4.
Diferenta ar fi ca IPV4 te cam obliga la NAT care e si firewall ca efect secundar sa spunem. La IPV6 trebuie facut firewall separat, nu vine default.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmardan66, on 10th October 2011, 14:34, said:

[...] orice alt firewall aveti nu va face nici cat o ceapa degerata. [...]

Merci tie ip6tables ca existi si de ani de zile vii cu ditributia folosita, PCLOS. Dude exista si FW v6 deci nu vad unde ar fi problema in afara de faptul ca e cam greu sa tin minte IPurile v6 folosite. In rest numa' de bine. A da pe widows nu stiu si nu ma intereseaza asa mult ce alternative v6 la fw am insa maria sa pinguinul uite ca vine pregatit deja de ipv6.

#32
south

south

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 15.01.2006
Eu as fi dispus sa testez, dar n-am cum. Am fibra si doar un router amarat de 50mb. Daca as lua de la ei aparatul, ar sta altfel situatia.  :lol:

#33
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
funfact!!!!
FL1 ... YT merge cu 100Mbit/s :D

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca limitarile de viteza se aplica pe clase de ip, iar clasele IP(v4) alocate FL1 au 50Mbps. De IPv6 nu s-au ocupat inca, daca faci trafic pe YT prin v6 e normal sa mearga la maxim :P

Edited by MembruAnonim, 10 October 2011 - 19:10.


#35
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
uite niste avantaje ale folosirii IPv6  :lol:

#36
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.10.2010

View PostMembruAnonim, on 10th October 2011, 16:54, said:

Merci tie ip6tables ca existi si de ani de zile vii cu ditributia folosita, PCLOS. Dude exista si FW v6 deci nu vad unde ar fi problema in afara de faptul ca e cam greu sa tin minte IPurile v6 folosite. In rest numa' de bine. A da pe widows nu stiu si nu ma intereseaza asa mult ce alternative v6 la fw am insa maria sa pinguinul uite ca vine pregatit deja de ipv6.
Eu spuneam ce spuneam pentru marea masa a userilor care au windows (care pana una alta sunt majoritari). Pentru aia pentru care Linux suna a marca de sampon si pinguinii sunt aia pe care ii vad la Teleenciclopedia tanandu-si oul intre picioare si mergand caraghios catre apa. Mi s-ar fi parut normal sa le spuna chestiile astea cei de la RDS...

Edited by mardan66, 10 October 2011 - 19:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate