Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

IPS sau Backlit LED

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
A venit momentul sa schimb si eu monitorul si bineinteles ca nu prea stiu ce sa aleg, am citit cate ceva de panelurile IPS, ma incanta faptul ca reproduc mai bine culorile insa nu stiu daca timpul de raspuns este o problema avand in vedere ca voi folosi monitorul si pt jocuri.
in urma cautarilor mele stau in dubii intre Dell U2312HM si LG E2360V-PN

orice alta sugestie e binevenita, monitorul va fi folosit la browsing si jocuri, pt filme folosesc TV-ul, diagonala 23'' chiar si 24'', full hd, bugetul...in jur de 900 lei

multumesc anticipat pt sfaturi si pareri

Edited by marce, 07 October 2011 - 10:56.


#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003
In anul de gratie 2011 nu se poate sa mai cumperi panel TN.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
S-a mai discutat in vre-o cateva topice. Se pare ca LG-urile ar avea probleme - nu stiu daca s-au rezolvat. Lumea recomanda Dell.

#4
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Ai aici un review facut de mine pentru DELL U2312HM: Click aici!

Bafta!

#5
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Nu vreau sa ma bag ca musca-n ciorba dar rezolutia fullHD de vede f nasol pe orice diagonala mai mica decat 24", chiar si pe 23 se vede aiurea, sa nu mai vorbesc de 22 sau 21.5. Orice monitor LCD are o problema daca alegi o rezolutie inferioara celei maxime. Nu stiu cum e la IPS.
Bafta la cumparaturi.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Pai Dell-ul ala e tot cu iluminare LED. Il inlocuieste pe celebrul U2311H ,care e cu iluminare clasica cu neoane(CCFL). Problema nu se pune IPS Vs. LED ci IPS/VA Vs. TN; indiferent de iluminare. Oricum, daca ai avea de ales intre un TN cu iluminare LED si un IPS cu iluminare CCFL(de ex. Dell U231H) mergi sigur pe al doilea. Inca un fapt ,panelul IPS del la Dell-uri(acelasi cu Ips-ul de la LG-uri sau Assus) e destul de rapid pt. jocuri. In fapt e chiar mai rapid decat multe TN-uri. In privinta dilemei din topic ,mergi pe Dell ,se pare ca are foarte putin backlight bleeding sau chiar deloc - in comparatie cu LG-rile IPS/LED.

Edited by edigee, 07 October 2011 - 21:09.


#7
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
multumesc tuturor pt raspunsuri

@eiffel: stiu de probleme LG-urilor, tocmai de aceea nu am ales un LG cu panel IPS, intrebasem de acel LG doar pt ca ar avea un timp de raspuns ceva mai mic (care ar conta in jocuri), dar inteleg ca nici IPS-ul de la Dell nu are o problema cu asta

@epuru: felicitari pt tutorial si pt achizitie, l-am citit chiar inainte sa fac acest topic si el m-a convins sa aleg IPS Dell si nu LG

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 marce, on 7th October 2011, 23:24, said:

multumesc tuturor pt raspunsuri

@eiffel: stiu de probleme LG-urilor, tocmai de aceea nu am ales un LG cu panel IPS, intrebasem de acel LG doar pt ca ar avea un timp de raspuns ceva mai mic (care ar conta in jocuri), dar inteleg ca nici IPS-ul de la Dell nu are o problema cu asta
Am mai spus, LG si Dell folosesc acelasi panel IPS produs de LG. Timpul de raspuns e identic ,doar ca aia de la LG exageraza un pic in specificatii.

Edited by edigee, 07 October 2011 - 22:38.


#9
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
incepand de ieri sunt posesorul unui Dell U2312HM si cred ca am facut o alegere buna, culorile sunt foarte ok, desi inca nu cred ca am gasit cea mai buna setare pt el, in jocuri mi se pare cat se paote de ok...

inca odata multumesc pt sfaturi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate