Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Ce parere aveti despre transportul cu maxi-taxi?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
AndreeaDogar

AndreeaDogar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.09.2011
O mare parte din viața lui Cătălin Ghiță gravitează în jurul transportului în comun: e înnebunit după trolee, moderează forumul TramClub, e inginer la departamentul de aprovizionări al CFR și în timpul liber iese la fotografiat vehicule așa cum un pescar se duce în weekend să-și arunce undița la baltă. Are și un inamic: maxi-taxi-urile, pe care se luptă din răsputeri să le scoată de pe străzi. Aici puteti citi intreaga poveste: http://www.greatnews...crat-marfq.html Voi ce credeti  despre transportul cu maxi-taxi in oras?

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Maxi-taxi e caracteristic lumii a 3-a. La ce te duce cu gindul o  multime de dube albe, la Elvetia sau India? La Anglia sau Siria?

#3
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View PostAndreeaDogar, on 6th October 2011, 12:30, said:

O mare parte din viața lui Cătălin Ghiță gravitează în jurul transportului în comun: e înnebunit după trolee, moderează forumul TramClub, e inginer la departamentul de aprovizionări al CFR și în timpul liber iese la fotografiat vehicule așa cum un pescar se duce în weekend să-și arunce undița la baltă. Are și un inamic: maxi-taxi-urile, pe care se luptă din răsputeri să le scoată de pe străzi. Aici puteti citi intreaga poveste: http://www.greatnews...crat-marfq.html Voi ce credeti  despre transportul cu maxi-taxi in oras?
In Bucuresti cel putin e util, dar trebuie sa fii atent cand inchizi usile ca sunt subrede :lol: ..masini vechi care scartaie din toate balamalele.Era acum ceva ani o linie din Rahova in Pantelimon , foarte buna.Avantajul este ca poti ajunge mai repede si nu mai schimbi atatea mijloace de transport. Din punct de vedere al confortului lasa de dorit.

#4
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 06.12.2006
Am mers de cateva ori cu maxi taxi in oras - evit pe cat posibil aceasta forma de transport - , dar pot sa spun ca experienta pe ruta Bucuresti-Constanta-Venus a fost infioratoare (anul 2001).
Fara centuri de siguranta, gonind cu peste 100 km/h si hingherit de patron la telefonul mobil, drumul a fost un adevarat supliciu.
Cand m-am dat jos ma dureau bratele si picioarele pentru ca statusem incordat ca un arc pe scaun, iar tricoul era lud leoarca fara sa fi facut nici cel mai mic efort.
Nu pot sa uit nici acum oftaturile scoase de pasageri la depasirile pe care le facea, zbieretele catre patron sa nu-l mai sune la volan, pe scurt un cosmar.
Experienta traita se aseamana cu cea dintr-un roller coaster, doar ca aia dureaza mai putin si macar ai o oarecare siguranta.
Alegeti viata!

#5
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Mi se pare execrabil. Ar trebui interzis!

#6
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdba, on 6th October 2011, 12:51, said:

Experienta traita se aseamana cu cea dintr-un roller coaster, doar ca aia dureaza mai putin si macar ai o oarecare siguranta.
Alegeti viata!

eu le socot practice si comode. circul bucuresti-chisinau-bucuresti foarte des si nu am avut surprize desi soferii mergeau si cu 140. orice tip de transport este periculoasa si asta nu este un motiv de a sta inchis in casa.

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ca idee sunt bune, dar puse in practica in meltenismul mioritic nu prea sunt bune. Murdare, aglomerate, multe subrede, ca sa nu mai spun de multi psihopati care si-au luat, poate nici ei nu stiu cum, permis pentru transport persoane.
A, multi dintre ei sunt si foarte nesimtiti.

Edited by dan84, 06 October 2011 - 12:38.


#8
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Mai mult de 50% din masini nici REMATUL nu le mai primeste ca nu mai are ce recicla din ele! Este o ramura de unde ies cele mai babane spagi, de aceea, aproape, nimeni nu se ia de starea lor tehnica, de program, de bilete etc!
Il ocolesc cat pot de mult, dar cand ploua sau ninge nu am scapare, imi fac cruce de 10 ori, bag 20 matanii, un pumn de iarba in san si multe rugaciuni pana la destinatie!

#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Poststarpom, on 6th October 2011, 13:31, said:

eu le socot practice si comode. circul bucuresti-chisinau-bucuresti foarte des si nu am avut surprize desi soferii mergeau si cu 140. orice tip de transport este periculoasa si asta nu este un motiv de a sta inchis in casa.


Nu zice nimeni ca nu sunt practice, spunem doar ca sunt periculoase din punct de vedere tehnic si al soferilor care conduc ca niste inconstienti!
Nu compara o ruta mai mare de 100km cu una pana in 30km!

#10
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View Postccf_cristi, on 6th October 2011, 14:20, said:

Nu zice nimeni ca nu sunt practice, spunem doar ca sunt periculoase din punct de vedere tehnic si al soferilor care conduc ca niste inconstienti!
Nu compara o ruta mai mare de 100km cu una pana in 30km!
Eu mai folosesc din cand in cand maxi-taxi ce merge pe linia 102 Titan-Luica-Progresul. Sa ii vezi pe soferi cum se vorbesc la telefon, pe unde e 102-ul :coolspeak: ...si daca il vad in fata lor prind si 100km/ora prin oras numa sa ii ia clientii :thumbup:

#11
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Inseamna ca nu ati mers niciodata cu maxi-taxi dinspre obor spre pantelimon(547 ii zice). Merge vreo 10-15 minute cu 5km/h, dupa aia se indura sa-i dea 40.
Concurentul lui(146), merge dinspre mall vitan spre pantelimon, se suna aia ca nebunii intre ei sa nu ii fure 547 clientii, repere, chestii, etc...

JUST ROMANIA...

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Transportul cu maxi-taxi = transportul cu buda pe roți. Mai bine zis cu coșgiugul pe roți. Șoferi demenți avem, condiții proaste avem și s-o mai găsi și o groapă destul de adâncă pentru mormânt...

#13
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
De multe ori aceste maxi-taxi sunt microbuze transformate din masini destinate transportului de marfa. Stiu de exemplu o firma in judetul Bc, care se ocupa cu asa ceva.

#14
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Maxi-taxiul e ieftin. Eu personal nu am loc la genunchi pe scaun, si stau prea cocosat in el. Pe vremuri cand concura ITBul era foarte bun. Si acum ar fi bun in locul autobuzelor, ca cu 2 lei calatoria s-ar putea calatori fara nici o subventie de la stat.

View Poststarpom, on 6th October 2011, 12:31, said:

eu le socot practice si comode. circul bucuresti-chisinau-bucuresti foarte des si nu am avut surprize desi soferii mergeau si cu 140. orice tip de transport este periculoasa si asta nu este un motiv de a sta inchis in casa.
Chiar asa de prost se castiga din frecatul HDDurilor? Exista avion pe ruta aia, cat si tren!

#15
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View PostJosef_Mengele, on 12th November 2011, 11:59, said:

Maxi-taxiul e ieftin. Eu personal nu am loc la genunchi pe scaun, si stau prea cocosat in el. Pe vremuri cand concura ITBul era foarte bun. Si acum ar fi bun in locul autobuzelor, ca cu 2 lei calatoria s-ar putea calatori fara nici o subventie de la stat.

Chiar asa de prost se castiga din frecatul HDDurilor? Exista avion pe ruta aia, cat si tren!
Da nu iti e frica ca poate ramane fara vreo roata, sau usa va pica la urmatorul care va da cu ea cand coboara? :lol: :thumbup:

#16
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010
S-au daca zboara cartonul care tine loc de geam? :lol: :naughty:

#17
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Mai frica imi e acum cand suntem parteneri la trafic...

#18
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View PostJosef_Mengele, on 12th November 2011, 12:31, said:

Mai frica imi e acum cand suntem parteneri la trafic...
Eu mai folosesc mai rar ce-i drept 715 care circula pe linia 102, ma rog cand ajunge la Giurgiului sa vada un 102 in fata sa mearga mai repede sa il depaseasca :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate