Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#2521
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Ady-turcu a vandut tractorasul ?

#2522
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Nu, doar s-a rebotezat.

Decat sa-ti bati capul cu motorul de barca, motor care probabil are racire cu apa, plus complicatiile pentru adaptare... mai bine facu un tractor nou pentru motorul asta.

Iar la tractorul vechi rezolvi problema vitezei din fulii/roti dintate. O motosapa chioara prinde 9 km/h si pleaca de pe loc cu 700 kile dupa ea cu aceeasi treapta cu care prinde viteza maxima.
Deci motorul face fata.

#2523
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 til, on 04 ianuarie 2017 - 22:10, said:

Nu, doar s-a rebotezat.

Decat sa-ti bati capul cu motorul de barca, motor care probabil are racire cu apa, plus complicatiile pentru adaptare... mai bine facu un tractor nou pentru motorul asta.

Iar la tractorul vechi rezolvi problema vitezei din fulii/roti dintate. O motosapa chioara prinde 9 km/h si pleaca de pe loc cu 700 kile dupa ea cu aceeasi treapta cu care prinde viteza maxima.
Deci motorul face fata.
Nu are racire cu apa pentru ca este in 2 timpi .Ceva complicatii .da ,vor fi ,ca sal adaptez ,totusi eu nu am de gand sa fac un alt tractoras ,dar uramatorul proiect va fi un ATV ...mi se pare cam mult 15 CP ,pt un ATV. Aveti dreptate cu fuliile la motorul de pe tractoras ..o sa ma gandesc la asta ...ca zau ,nu mai am chef sa adaptez acest motor ,vorba unuia de pe aici ...o sa-l folosesc la o drona . :))))))))

#2524
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Nu este mult 15 CP pentru un atv. Motorul meu de 18 cp provine de la un scuter si daca cauti vezi ca a facut cineva atv cu motor de dacie

#2525
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
pt gladiatore- nu stiam ca tiai schimbat numele. acum stiu despre ce tractoras e vorba.

#2526
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
salut,

Din pacate, in ultimul timp am facut doar planuri... Ma gandesc la raportul ecartament/garda la sol, 100 (110)/58 cm.
In dreptul carcasei diferentialului garda la sol este cca. 54 cm. Ar fi ok sau iese tractorasul prea inalt?
Si o alta intrebare: lanturile cu sau fara intinzator?

Stima,

#2527
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
garda de 50cm e enorma la un tractor lat de 1m.
E cam inutil de sus si riscant de instabil. Sunt curios cat o fi garda la japonez, cred ca-i maxim 30 cm. Latime totala 1.2m

Uite un Kubota nou de 24cp echivalent cu vechitura mea. Se lauda cu garda 32.5cm http://www.kubota.co...2441/index.html

#2528
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci ,eu la tractorasul meu la diferite activitati folosesc vreo 3 fulii de diferite marimi pe care la pun pe axul motorului in functie de activitatea ce o fac.
oare nu exista ceva ..un fel de cutii de viteze cu 2 sau 3 viteze mai mici asa ..un fel de reductoare dar care sa aiba mai multe trepte ?
adica sa ii pun cutia aia de viteze intre motor si cutia principala si sa am trei variante de turatii la cutia principala.
ati vazut asa ceva ?

#2529
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Poti sa folosesti o cutie de viteze de Dacia 1300. Blochezi un satelit si va trage doar pe partea pe care o lasi sa se invarta. Sau direct o cutie de masina cu tractiune spate si folosesti iesirea de la cardan. Ai 4-5 viteze, in functie de cutie si ai si o viteza in sens invers.
Poti sa inseriezi 2 cutii de viteze fara probleme. Prima va functiona pe post de reductor cu 4 sau 5 trepte pentru a 2-a.
Singura problema ramane greutatea suplimentara dar asta nu cred ca e un dezavantaj la tractor.

Uite aici. Pe priza de la cutie pui o fulie iar pe iesire de la cardan o fulie prin care faci legatura cu a 2-a cutie pe care deja o ai.

https://www.olx.ro/o...html#e2dea49503

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2017 - 10:13.


#2530
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu mere ...sant imense ,pierd mult din puterea motorului sa invart inca o cutie asa mare.trebuie ceva mai mic .
ceva simplu cu 4 pinioane in ele ..care le poti cupla cu motorul oprit ..nu sincroane si alte alea..

#2531
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
https://www.olx.ro/o...html#7594b08a23
Baga  cutie de motocicleta. O cuplezi direct pe motor.

#2532
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Ia o cutie de bmw ursulet sau de rechin (modelele din anii 80), ca le gasesti mai ieftine si n-au moarte. Mai ales cele de la motoare mici de 1.8 1.6 (BMW 318i sau 316i) sunt ieftine ca nu cumpara nimeni asa ceva. Nici motor nici cutie. Toti vrem motor mare. Au 5 trepte si cred ca sunt mai compacte decat cutia de papuc. Tai clopotul si ramane doar o bucatica, cu ax lung spre ambreiaj, pui ce vrei pe el. Mai intra vreo 4 fulii si acolo :lol:

Cred ca tata a dat la fier vechi o cutie de-a mea de 2.4td...

Pui ulei subtie 5w40 in ea si merge usor. La cat o soliciti tu, nu se uzeaza cu ulei de motor in ea.



Sau de pe modele mai noi, gasesti mai usor
https://www.olx.ro/o...01-ID7kgqU.html
https://www.olx.ro/o...93-ID43Ho8.html

https://www.olx.ro/o...03-ID4G3Z4.html
250lei bucata

Sau poti sa-l intrebi pe unul ca asta daca are vechituri si la ce pret.
https://www.olx.ro/o...18-ID7o3PA.html
Ma incred mai mult in vechituri ca astea noi mai pot avea mici chichite. De exemplu am o cutie din 2002 care intra mai greu in viteza decat aia din 1981. Se poate repara simplu dar trebuie sa dau jos cutia de pe masina...

Edited by til, 22 January 2017 - 13:40.


#2533
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 silesax, on 22 ianuarie 2017 - 10:27, said:

nu mere ...sant imense ,pierd mult din puterea motorului sa invart inca o cutie asa mare.trebuie ceva mai mic .
ceva simplu cu 4 pinioane in ele ..care le poti cupla cu motorul oprit ..nu sincroane si alte alea..

Fa ca la masinile de gaurit cu coloana. 3 fulii cuplate pe motor si 3 pe cutia de viteze. Doar muti cureaua.Attached File  01-1116_3.jpg_2.jpg   99.65K   29 downloads

Un strungar bun le rezolva.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2017 - 14:24.


#2534
sergiuzama

sergiuzama

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2017
Salut dragi mecanici de mini tractoare!
De o saptamana citesc acest topic din scoarta in scoarta asa cum spun regulile forumului. Cele 141 de pagini mi-au luat cam 14 ore sa le studiez in amanunt. In primul rand doresc sa ii felicit pe cei care au reusit sa incropeasca utilaje mai bune sau mai putin bune, mai utile sau mai putin utile. Chiar consider ca cei care au reusit sa invarta rotile cu motorul si nu cu mana, merita felicitari. Consider ca cei care deja au ceva functional sunt cei mai in masura sa ma sfatuiasca in legatura cu planul meu.
Planul meu este sa constuiesc si eu asa ceva si suna asa:
Destinatie tractoras: in principal frezare pentru ca il voi folosi pentru amenajarea curtilor (am o echipa cu care duc casele de la rosu la cheie iar beneficiarii imi cer si amanajarea curtii).
Dimensiuni: latime:104 cm iar lungimea.. direct proportionala pentru a fi echilibrat.
Ce am facut pana acum: punte dacia papuc, scurtata. Din ce am inteles, aceasta este cea mai mare problema.
Urmatoarele etape: Doresc sa cumpar un tico functional de la care sa folosesc: fuzate fata, directia, motorul, rotile fata si ce o mai fi de folos (volan, scaun, tablarie)
Nu sunt convins de calculele mele, asa ca doresc sa ma consult cu voi: Viteza maxima la tico este de aproximativ 140 km/ora. Eu vreau sa o reduc de 10 ori astfel: Puntea de papuc are raport de 4.125 (aproximativ). Eu ar trebui sa mai reduc de 3 ori si m-am gandit sa fac asta prin pinioane cu lant. Acest sistem va fi montat intre planetara de la cutia de viteze de tico si cardanul de papuc. Tot de aici as dori sa mai am un pinion pentru o priza de putere care cred ca este cruciala pentru un astfel de utilaj.
In ce privesc costurile, nu inteleg cum reusiti sa construiti cu 1000 lei asemenea utilaj. Pe mine m-a costat cam asa:
500 lei punte papuc
100 lei roti papuc cu tot cu cauciucuri (bunicele)
100 lei cardan
600 lei manopera la strungar pentru scurtarea puntii
si probabil 1300-1500 tico-ul
Ce parere aveti?

Ma bucur ca "v-am cunoscut" si va doresc muuult succes in proiectele voastre si nu in ultimul rand sanatate!

Edited by sergiuzama, 05 February 2017 - 15:46.


#2535
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Conectezi cardanul la o planetara dar trebuie sa o blochezi pe cealalta ca altfel nu va merge.

#2536
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Nu cred ca este o idee buna, de functionat va functiona asa cum zici dar o sa reziste in timp? ma intreb, pentru ca nu este conceputa (cutia) sa lucreze astfel.

#2537
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Parami se ca isi dublează rotatiile cea liberă .trebuie sudati sateliti în grup .

#2538
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ma intreb ,daca face asa cum am inteles eu ,sa se lege la o planetara ,si sa blocheze pe cealanta ,vitezele cum le mai schimba ????
O sa mai functioneze cutia ???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate