Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Forta conexpand

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Mi se lasa balconul (la parter, construit ulterior blocului), de fapt se inclina, si vreau sa-l ancorez cu niste tiranti de peretele camerei. Ca sa nu strapung la camera, m-am gandit la conexpanduri de 16. Are cineva idee la ce forta se smulg din parete? Estimez foarte aproximativ cam 200kgf pe fiecare tirant.

#2
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 wyo, on 6th October 2011, 09:21, said:

Mi se lasa balconul (la parter, construit ulterior blocului), de fapt se inclina, si vreau sa-l ancorez cu niste tiranti de peretele camerei. Ca sa nu strapung la camera, m-am gandit la conexpanduri de 16. Are cineva idee la ce forta se smulg din parete? Estimez foarte aproximativ cam 200kgf pe fiecare tirant.

Le poti folosi impreuna cu un adeziv. Asa folosesc alpinistii cand se ancoreaza de acoperis.
Dar ca fapt divers - fratele meu si-a construit balcon la parter si ca sa nu aiba aceleasi probleme ca tine, l-a ancorat din constructie. Surpriza a venit dupa aprox 1 an cand a observat ca balconul se "ridica". A chemat un topometrist si concluzia a fost ca se inclina blocul!!! Bloc cu 4 etaje in aviatiei.

#3
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Multumesc. Mi-a trecut si mie prin cap de adeziv, fara sa stiu ca si altii mai folosesc, insa m-am gandit ca in praful ala din gaura nu va face priza. Probabil trebuie curatat praful dinauntru cu o pensul mica. Ai idee ce adeziv ar fi bun?

#4
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
O ancora M16/145, ingropata in beton 100mm, se smulge la aproximativ intre 26 si 30kN.

Adica 2600-3000 de kilograme.

Materialul de ancorare trebuie sa fie beton, de o rezistenta cat mai mare, altfel degeaba rezista ancora daca se smulge cu tot cu un con de beton.

Ancorele chimice sunt o stiinta exacta. Cand cumperi ancora cumperi si adezivul chimic. Nu merge cu informatii dupa ureche. Daca iti zice un George sa pui prenandez sau aracet tu te iei dupa el?

Ancorele chimice au un adeziv din doua componente care prin reactie chimica se solidifica intr-un compus de rezistenta mult superioara oricarui beton.

#5
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Multumesc. N-am stiut de ancore chimice, ma gandeam ca sunt ca cele obisnuite la care pui si niste adeziv. Cred ca betonul din peretele camerei e suficient de tare. Dincolo, la grinda balconului, o sa strapung, sa n-am probleme de smulgere. Sper da nu ma chinuie prea mult fierul din beton.

#6
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011
Attached File  Rocast_EF_03_fixare_chimica.pdf   705.65K   74 downloads
Attached File  Fixari_prin_ANCORARE_Sept_08.pdf   965.8K   92 downloads

 wyo, on 7th October 2011, 10:58, said:

Dincolo..
aha ..."dincolo de nooori ! " ..stiu melodia :)

#7
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Dar nu este mai simplu sa faci doua "picioare" din beton/metalice sau are?

Nu ai o poza cu balconul?

Edited by xymzar, 07 October 2011 - 10:59.


#8
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Nu e pe picioare, e pe pamant. N-am poza. Repet. Vreau sa pun 3 tinranti prinsi la un capat in peretele camerei din dreptul balconului si in partea cealalta de grinda balconului. Grinda e groasa de 12 cm si inalta de vreo 17cm. In grinda introduc tirantii complet cu piulita pe parea exterioara. Peretele camerei n-as fi vrut sa-l gauresc complet, fiind mult mai gros, ci sa pun conexpand sau ceva echivalent. Si aici era intrebarea, cam la ce forta rezista conexpandul. Grosimea tirantilor m-am gandil sa fie 16mm, trebuie sa gasesc un strungar sa-mi dea filetele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate