Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Steve Jobs, fondatorul APPLE a murit

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 tictac_sell, on 7th October 2011, 15:12, said:

R.I.P. Steve Jobs,sunt foarte curios in ce directie o sa se indrepte aceasta companie acum.
banuiesc ca, ca orice companie puternica si serioasa, are un roadmap de produse si dezvoltari care se intinde pe inca 2-3 ani (cel putin). Deci schimbari structurale imediate nu cred ca o sa vedem.

Pe de alta parte, e o companie obisnuita sa fie condusa de o mana forte si cu o viziune tehnologica deosebita. Se stie ca Tim Cook nu are nici una, nici alta. Si stilul sau de leadership e foarte diferit. Iar asta poate face diferenta in aplicarea roadmap-ului.

Ma tem insa ca, de acum incolo, vestile negative vor afecta disproportionat Apple (asa cum, pana acum, vestile bune au actionat disproportionat in sens pozitiv). Imaginati-va ca scandalul cu antena la iph4 s-ar fi intamplat la 6 luni dupa moartea lui SJ - toata lumea ar fi dat vina pe noul CEO ("daca ar fi fost Steve, nu se intampla asa ceva..."). Deci ma astept ca valoarea actiunilor Apple sa inceapa sa arate ceva volatilitate. Probabil va scadea in timp.

#92
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Am si eu o curiozitate , avand in vedere ca detinea actiuni la Apple si Walt Disney in valoare de vreo 6-7miliarde de dolari , si ca in ultimii ani din viata s-a luptat cu cancerul  , a donat ceva in toti acesti ani fundatiilor care ajuta bolnavii de cancer , sau care cauta remedii etc?  :rolleyes:

#93
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
Am vazut filmul despre el si restul echipelor Macintosh si Microsoft. Nici Steve si nici Bill Gates n-au fost usa de biserica.

#94
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

a donat ceva in toti acesti ani fundatiilor care ajuta bolnavii de cancer , sau care cauta remedii etc?
S-a mai spus de multe ori, nu stiu daca si pe acest forum. Nu a facut niciodata vre-un gest caritabil.

#95
Kanghu

Kanghu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.03.2011
Nu sunt fan Apple, in primii ani a fost ok, acum se mentine pe spatele oamenilor care prefera gadgetul de ultima ora.

Insa Steve Jobs a fost un geniu ! REST IN PEACE~!

#96
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 eiffel, on 7th October 2011, 20:08, said:

S-a mai spus de multe ori, nu stiu daca si pe acest forum. Nu a facut niciodata vre-un gest caritabil.

Atunci a fost inca unu dintre marii zgarciti miliardari ai acestei lumii...din pacate foarte inteligent, dar cam atat,
Cand vad ca toti copiii il ridica in slavi de parca le-a dat iphoane pe degeaba ma ia greata. :puke:

#97
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 badsica, on 8th October 2011, 00:34, said:

Atunci a fost inca unu dintre marii zgarciti miliardari ai acestei lumii...din pacate foarte inteligent, dar cam atat,
Cand vad ca toti copiii il ridica in slavi de parca le-a dat iphoane pe degeaba ma ia greata. :puke:

Sunt banii lui, e alegerea lui ce face cu ei. Vorbiti de parca voi sunteti mari suflete caritabile!

#98
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Macar noi nu o sa murim cu 6-7miliarde de dolari , cand se puteau face atatea lucruri marete pe lumea asta si ar fi intrat in istorie nu doar pentru un obosit de desen animat si un telefon pentru copii.
Haida , sariti!

#99
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Eu nu sunt miliardar dar am facut un gest caritabil.
Si sincer sa fiu nu sunt prea bogat, chiar am nevoie de bani.
Dar nu ma plang si nici nu vreau sa ii primesc moka.

Si anul asta sper sa fac un gest caritabil.
Vreau sa ajut copiii bolnavi de cancer.

Sper sa ajung "mare" si sa pot sustine ceva fundatii pt. copiii cu dezabilitati.

Edited by Fratello_2007, 08 October 2011 - 12:15.


#100
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Daca e asa , tu esti un om mai MARE decat lesinatu asta decedat. :peacefingers:

#101
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

 onlyone, on 6th October 2011, 03:25, said:

Stirea m-a intristat teribil.

Compania Apple a anunțat într-un scurt comunicat că Steve Jobs, în vârstă de 56 de ani, a decedat.

"Suntem profund întristați să vă anunțăm că Steve Jobs a murit astăzi," a spus compania într-o scurtă declarație.

"Imaginația,pasiunea și energia lui Steve au fost sursele nenumăratelor inovații care au îmbunătățit viețile noastre. Lumea este incomensurabil mai bună datorită lui Steve", mai scrie Apple, potrivit AP.

Fostul director al companiei suferea de cancer la pancreas de aproape 7 ani.


A intristat intreaga planeta.
Lumea e mai saraca fara acest geniu.

RIP Steve Jobs.

#102
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
APPLE CAT DINTRE NOI. ODIHNEASCA-SE IN PACE !

#103
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 badsica, on 8th October 2011, 00:50, said:

Macar noi nu o sa murim cu 6-7miliarde de dolari , cand se puteau face atatea lucruri marete pe lumea asta si ar fi intrat in istorie nu doar pentru un obosit de desen animat si un telefon pentru copii.
Haida , sariti!

Normal ca n-o sa mori nici cu 6-7000 de dolari, ca nu esti capabil sa-i faci!

#104
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 CapitanuPICARD, on 7th October 2011, 08:28, said:

Iata ce spun oameni cunoscuti pe toata planeta, nu anonimi frustrati:
"Steve Jobs a fost cel mai mare inventator de la Thomas Edison incoace!" - Steven Spielberg
Si Spielberg era fratele lui Einstein.

#105
alex_marius_sava

alex_marius_sava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2011

 onlyone, on 6th October 2011, 03:25, said:

"Suntem profund întristați să vă anunțăm că Steve Jobs a murit astăzi," a spus compania într-o scurtă declarație.

"Imaginația,pasiunea și energia lui Steve au fost sursele nenumăratelor inovații care au îmbunătățit viețile noastre. Lumea este incomensurabil mai bună datorită lui Steve", mai scrie Apple, potrivit AP.

Fostul director al companiei suferea de cancer la pancreas de aproape 7 ani.

Dumnezeu sa-l odihneasca!Un mare OM nu mai este printre noi.Pacat, mare pacat.

#106
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://www.pixar.com


 badsica, on 8th October 2011, 00:34, said:

Atunci a fost inca unu dintre marii zgarciti miliardari ai acestei lumii...din pacate foarte inteligent, dar cam atat,
Cand vad ca toti copiii il ridica in slavi de parca le-a dat iphoane pe degeaba ma ia greata. :puke:
Poate omul muncea non-stop (nu poate), nu se plictisea ca Bill Gates si Buffett. Crezi ca faci revolutie tehnologica stand in fotoliu si concentrandu-te pe donatii?

Edited by don_dannielo, 10 October 2011 - 06:31.


#107
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Se vede ca nu ai facut donatii in viata ta.
Deci ca sa faci o donatie trebuie sa te concentrezi tare, asa vreo 6 luni de zile pt. o donatie.
Si de fapt nu putea sa zica unui fraierica ce lucra pt el.
- Bre, ia cauta acolo sa facem o donatie.
sau
- Ia de aici suma X si depune-o in contul Y pt. ....

E grele frate, foarte grele.
E mai usor sa ii bagi in buzunar sau sa te gandesti cum sa faci mai multi bani.
Cum naiba nu?
Ca doar Steve lucra pe cont propriu si nu avea o echipa in spate.
De fapt Apple era garajul lui unde facea singur singurele iPhone, iPad, iCloud, iShit.
Iti dai seama ca toata inovia in design venea de la el din cap si nimeni din echipa Apple nu avea cum sa vina cu inovatii.
Aia erau prea prosti pt. Steve.


Eu m-am saturat de mentalitatea asta bolnava.

#108
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cati bani baga in buzunar nene?

Actiunile sunt una, banii in buzunar sunt alta.

Si sunt convins ca exemplul tau e o donatie. :lol: "Nu putea sa zica unui fraierica ce lucra pt el. - Bre, ia cauta acolo sa facem o donatie"
E o donatie a la Becali.

Edited by don_dannielo, 10 October 2011 - 06:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate