Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce uram soferii de BMW?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4491 replies to this topic

#4321
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Fiecare face exact ceea ce vrea pe banii/ratele lui , si toti impartim acelasi drum si aceleasi reguli de circulatie si de viata , pe care daca nu le-am respecta ar fi anarhie (sau Afganistan , ca tot cu "a" incepe) .

#4322
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
A spus cineva că ei gândesc?
Cât despre cei care dau flashuri sau merg la aspirație cu faza lungă noaptea, m-au ajutat cei care-și pun xenoane și leduri în faruri halogen să devin imun la așa ceva. Dacă vine careva din spate și vrea să depășească, îi fac loc și îl ajut cât pot; dacă e nesimțit, și eu pot merge smucit, cu accelerări și frânări ușoare, încât să nu poată merge la aspirație; pot ține stânga cât e posibil, iar când pot depăși altă mașină din față să semnalizez, să intru pe jumătate pe contrasens și să rămân acolo fără să depășesc. Și eu pot avea mintea odihnită, nu doar ei, pot face suficient de multe la limita oricărei legi încât să le toc nervii.

#4323
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

View PostSpeedDemon, on 26 decembrie 2021 - 17:51, said:


@danvlas profesionist.

Din ce comuna din Hunedoara zici ca esti? Numai pe acolo am vazut sa se schieze asa pe contrasens.

#4324
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Din Palmont. Posted Image

#4325
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttil, on 25 decembrie 2021 - 11:05, said:

'Nu stiu cum se face' dar la primul flash imi slabeste asa piciorul de pe pedala de acceleratie si raman in paralel cu cel de pe banda 1, pana cand cel din urma isi consuma flash-urile.

Realizezi ca făcând asta ești la fel de cocalar ca ăla din spatele tău, care îți da flash-uri…nu?
Și ca din cauza ca tu îl “pedepsești” pe ăla, de multe ori mai pedepsești și alți nevinovați care sunt in spatele vostru.

#4326
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Probabil. Conteaza faptul ca mentin o viteza de deplasare foarte apropiata de limita legala pe sectorul de drum respectiv?
Si am mentionat acolo faptul ca nu degeaba ma aflam deja pe banda doi, nu dormeam pe dansa.

#4327
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Contează că i-ai obstrucționat pe cei care se cred prioritari din naștere. După cum unii își pun tot felul de piercinguri, alții ar trebui să-și pună în frunte un girofar și în c*r o sirenă, să se dea toți la o parte din calea lor.

#4328
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttil, on 16 ianuarie 2022 - 21:40, said:

Probabil. Conteaza faptul ca mentin o viteza de deplasare foarte apropiata de limita legala pe sectorul de drum respectiv?
Si am mentionat acolo faptul ca nu degeaba ma aflam deja pe banda doi, nu dormeam pe dansa.
Nu contează. Absolut deloc. Atâta timp cât faci terți nevinovați sa “sufere” pentru ca nu poți tu sa treci cu vederea o “nedreptate” care ti s-a făcut, nu ești cu nimic mai bun decât aia.

View Postalin2pas, on 17 ianuarie 2022 - 12:39, said:

Contează că i-ai obstrucționat pe cei care se cred prioritari din naștere. După cum unii își pun tot felul de piercinguri, alții ar trebui să-și pună în frunte un girofar și în c*r o sirenă, să se dea toți la o parte din calea lor.
Asta e scopul vostru in viața? Sa obstrucționați alți participanți la trafic? Sweet Jesus!

#4329
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Adevarul e ca uneori ma tenteaza si pe mine sa fac misto de unii bemvisti. Dar trec repede peste.
O singura data am cedat nervos. Eram in coloana de pe B2 care depasea coloana de pe B1 si a venit... ghici... bmw-ul cu flashuri in spatele meu. Bai frate, da flashuri. Nu stiu cum dracu' nu i s-au ars becurile. Tuzguramatii, stai asa. Am pus semnal dreapta, ridicat piciorul de pe acceleratie, asteptat sa ajung intre tiruri, sa-mi faca loc si m-am bagat intre camioane.
Ce sa vezi? Boul, in loc sa tasneasca ca ghiuleaua (ca doar se grabea, nu?), a stat paralel cu mine inca 30 secunde ca sa ma certe. L-a durut in pix de aia din spatele lui. Pot sa pun pariu ca daca mi se baga in fata aveam parte de un brake-check.

#4330
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View Postalin2pas, on 26 decembrie 2021 - 23:49, said:

A spus cineva că ei gândesc?
Cât despre cei care dau flashuri sau merg la aspirație cu faza lungă noaptea, m-au ajutat cei care-și pun xenoane și leduri în faruri halogen să devin imun la așa ceva. Dacă vine careva din spate și vrea să depășească, îi fac loc și îl ajut cât pot; dacă e nesimțit, și eu pot merge smucit, cu accelerări și frânări ușoare, încât să nu poată merge la aspirație; pot ține stânga cât e posibil, iar când pot depăși altă mașină din față să semnalizez, să intru pe jumătate pe contrasens și să rămân acolo fără să depășesc. Și eu pot avea mintea odihnită, nu doar ei, pot face suficient de multe la limita oricărei legi încât să le toc nervii.



Poate am să îi șochez pe unii dintre cei care vor citi opinia mea.

Sunt total de acord cu un astfel de comportament.

De ce ?
Deoarece, din păcate, ÎNCĂ există destule persoane care gândesc/se comportă agresiv în trafic.
Au impresia că dacă conduc o mașină – indiferent de tip sau caracteristici tehnice – toată lumea ar trebui să se dea la o parte din fața lor, deoarece doar ei contează.

Sper ca astfel de „oameni” să se întâlnească cât mai des în trafic cu un alt tip de șofer, într-adevăr profesionist, cu bun simț, de felul lui un șofer „liniștit”, care conduce preventiv și care printr-o atitudine corespunzătoare, să îi facă să își schimbe modul de a conduce „bolidul” lor de ... CP și să constate că nu sunt „Dumnezei” la volan.

La ce ar servi astfel de întâlniri cât mai dese ?

Cred că în primul rând la evitarea unor situații periculoase și chiar implicarea în accidente cu efecte nefaste – exemple sunt multiple : „cazul Huidu”, etc. – a unor persoane nevinovate care nu sunt „ași” ai volanului și nu au cunoștințele sau/și experiența necesare evitării unor astfel situații în care pot fi implicați, fără voia lor, de către „agresivii” șoselelor.

Le-aș recomanda „agresivilor” să meargă la Academia Titi Aur pentru a învăța cum ar trebui condus corect și civilizat un autovehicul (de la scuter până la TIR).


Din experiența personală voi aminti doar întâlnirea pe care am avut-o cu un tânăr care conducea o/un Lamborghini pe secțiunea de drum DN1 dintre București și Ploiești :

Eu mă aflam pe ultima bandă și eram în depășirea destul de lentă a altor mașini.
Nu mă grăbeam și nu doream să epatez.
Conduceam o mașină care dispunea de peste 400 CP.
La un moment dat am văzut în oglinda retrovizoare că în spatele meu era o altă mașină care am presupus că vrea să mă depășească.
Nu mi-a dat „flash-uri” și nu m-a claxonat.
Pur și simplu a așteptat civilizat să îi fac loc când pot.
Drept urmare, am trecut pe banda 2 și l-am „lăsat” să mă depășească.
Când m-a depășit, am constatat că mașina respectivă era o Lamborghini, de culoare galbenă, condusă de un tânăr.
Am fost destul de uimit de atitudinea lui în trafic.
De ce ?
Pentru că, de obicei, cei care conduc astfel de mașini în România se consideră a fi „zei” la volan și toți cei pe care îi întâlnesc în trafic îi consideră obstacole nedorite.
În schimb, tânărul „meu” s-a comportat la fel de civilizat și a condus exemplar atâta timp cât l-am avut în raza mea vizuală după ce m-a depășit.
Fără zig-zag-uri și șicanarea participanților la trafic.
Mi-a rămas întipărit în memorie acest exemplu și îl amintesc ori de câte ori am ocazia să o fac.
Deci pot exista și șoferi tineri cu mașini performante care să se comporte civilizat în trafic.

Concluzia : Nu șoferii de BMW, Lamborghini, Ferarri, Mercedes, etc., ar trebui „urâți”, ci doar cei care nu au „cei 7 ani de acasă”.


P.S. :

Cu scuzele de rigoare adresate administratorului/moderatorului site-ului pentru că o să divaghez puțin, voi spune că aștept cu nerăbdare ziua când voi constata că a devenit o normalitate ca șoferul unui Mercedes, BMW, Bentley, Ferarri, Lamborghini sau ce mai vreți să adăugați, mașini de ultimă generație, va opri din proprie inițiativă la trecerea de pietoni sau chiar va coborî din mașină pentru a ajuta o persoană aflată în nevoie să treacă strada.
Nu pentru a se da „mare” ci pentru că așa simte.
Deja au început să apară astfel de OAMENI.
Nu ar trebui să fie considerat o „rușine” un astfel de comportament.
Ba din contră.

Posted Image Posted Image Posted Image

#4331
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008

View Postrichelieu, on 17 ianuarie 2022 - 21:24, said:


Nu contează. Absolut deloc. Atâta timp cât faci terți nevinovați sa “sufere” pentru ca nu poți tu sa treci cu vederea o “nedreptate” care ti s-a făcut, nu ești cu nimic mai bun decât aia.


Asta e scopul vostru in viața? Sa obstrucționați alți participanți la trafic? Sweet Jesus!
Pe drumurile publice avem toți aceleași drepturi (cu excepția celor cu sirenă și girofar, care au mai multe). Nu văd de ce TREBUIE să fac loc unui grăbit, să reduc viteza, să trag pe dreapta sau chiar să opresc pe marginea drumului pentru a face loc unui grăbit care are același drept de circulație ca și mine. Nu îl blochez, dar nu mă dau la o parte doar ca să treacă unul care are aceleași drepturi ca și mine, chiar dacă se consideră obstrucționat. Dacă vrea să depășească, să o facă atunci când poate. Eu îl ajut în limitele legii și a bunei cuviințe, dar nu îi fac loc ca unui vehicul prioritar. Dacă se consideră obstrucționat sau nedreptățit, să meargă la psiholog sau mai bine la psihiatru.

#4332
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Regula mea personala e ca de la cca 20-25 k peste limita poti sa faci si ca la zoo, nu mai accelerez indiferent cat de tare te grabesti in spatele meu.
Eu mi-am calculat timpul pentru deplasare cu marja de neprevazut si imi trebuie permisul, iar de suete cu agenti de la rutiera pe marginea drumului nu am nevoie. Asa ca ...

#4333
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postalin2pas, on 18 ianuarie 2022 - 07:10, said:


Pe drumurile publice avem toți aceleași drepturi (cu excepția celor cu sirenă și girofar, care au mai multe). Nu văd de ce TREBUIE să fac loc unui grăbit, să reduc viteza, să trag pe dreapta sau chiar să opresc pe marginea drumului pentru a face loc unui grăbit care are același drept de circulație ca și mine. Nu îl blochez, dar nu mă dau la o parte doar ca să treacă unul care are aceleași drepturi ca și mine, chiar dacă se consideră obstrucționat. Dacă vrea să depășească, să o facă atunci când poate. Eu îl ajut în limitele legii și a bunei cuviințe, dar nu îi fac loc ca unui vehicul prioritar. Dacă se consideră obstrucționat sau nedreptățit, să meargă la psiholog sau mai bine la psihiatru.
Nu a zis nimeni ca trebuie sa faci ceva excepțional pentru a le facilita trecerea, însă sub nicio forma nu trebuie “pedepsit”, forțând legea in partea cealaltă (frânat pana la viteza auto de pe B1, ținut blocat pana nu știu când, etc). Asta e tot o agresiune, care poate escalada in multe direcții nedorite. Îți termini depășirea și te repliezi pe B1, ignorând eventualele flash-uri. And that’s it.

#4334
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Corect. Dar eu conduc în limita în care consider că sunt în siguranță, iar atunci când am mașini foarte aproape de mine și mă orbește cu farurile (chiar și în oglinzi), acea limită scade. Deci scade și viteza de deplasare. Indiferent cât de disperat e cel din spate să mă depășească, nu voi merge peste limita mea de siguranță (care nu depinde neapărat de viteza maximă legală pe acel drum, ci de condițiile existente). Cui nu-i convine, să-și pună sirenă și girofar și atunci voi trage pe dreapta în cel mai apropiat loc posibil și îi fac loc.

Am fost de multe ori și eu în situația să merg în spatele unor "melci", dar am mers astfel încât să nu-i deranjez cu farurile, iar de dat flashuri sau claxoane am dat doar scurt atunci când mergeau între benzi sau nu-și păstrau banda și intrau în fața mea fără semnalizare pentru a le atrage atenția că nu sunt singuri pe drum, deci doar pentru a evita un posibil accident. Depășirile le-am făcut doar când am considerat că le pot face în siguranță, fără ajutorul celorlalți participanți la trafic.

Edited by alin2pas, 18 January 2022 - 19:05.


#4335
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Asta-i bla bla și pretexte aiurea ca sa îți justifici atitudinea pasiv agresiva fata de idioții aia. Cel mai in siguranța e sa te tragi pe dreapta CÂT MAI RREPEDE POSIBIL și sa le faci loc sa se duca.
Restul sunt povesti.
Culmea e ca deși am BMW, eu sunt ăla care își ia flash-uri de obicei, nu ăla care le da. Și de obicei de la mașini mult mai slabe decât a mea. I-as putea face pierduți in retrovizoare in câteva minute, dar prefer sa accelerez puțin, sa depășesc ce am de depășit și sa le fac loc sa se duca. Decât sa am in fundul meu o mașina mai slaba care merge cu aceeași viteza cu care merg eu, prefer sa o am in fata mea. Chestie de siguranța rutieră, in caz de ceva, frânele mele sunt mai eficiente și nu vreau sa ma trezesc cu ăla înfipt in mine.

#4336
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
O sa-ti ia astia BMW-ul inapoi, nu te incadrezi in cerinte.

#4337
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Pai probabil o sa îl dau la buy-back la un moment dat 😂😂

#4338
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Am primit flashuri insistente mergând pe autostradă pe b2 cu 230 km/h având mașini în fața mea care mergeau cu aceeași viteză, iar pe b2 era plin de camioane cu 90 km/h. Trebuia să fac o manevră riscantă să intru în cei 15-20 m dintre două camioane doar pentru a-i da posibilitatea unui idiot cu mâncărimi la degete să avanseze puțin în coloană? Am mai primit flashuri insistente mergând în spatele altei mașini pe DN, cu coloană de mașini pe contrasens.
Între siguranța mea și graba celui din spatele meu voi alege întotdeauna siguranța mea, iar oricât de insistent e cel din spatele meu, nu voi opri pe marginea drumului doar pentru a-i face lui loc să treacă, atât timp cât avem aceleași drepturi. Nu merg la drum doar să fiu plecat de acasă, am și eu un scop pentru care mă deplasez, dacă se grăbește să ajungă la destinație nu are decât să-și calculeze mai bine timpul necesar drumului. Merg mai pe marginea drumului pentru a-i asigura o vizibilitate mai bună și pentru a-l ajuta pe cât posibil, dacă nu e mulțumit nu are decât să-și ia maneta aceea pe care o tot stresează și să și-o bage în dos.

Edited by alin2pas, 19 January 2022 - 07:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate