Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

De ce uram soferii de BMW?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4491 replies to this topic

#3961
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Doar de 3 lucri avem nevoie:
1. Toate masinile doate cu camere jur imprejur omologate
2. Inchisoare sau amenzi mari (peste 2000 Euro) si anularea permisului pentru cei care sicaneaza in trafic
3. Toate probele de pe camerele omologate sa fie verificate (sa nu fie false) si apoi amenda sau inchisoare, fara a mai fii nevoie de judecata, daca fapta se vede clar pe camera.
Si sa rezolvat cu prostia in trafic...

#3962
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Blocare strada si injuraturi: http://specialarad.r...de-pe-bulevard/

#3963
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
La BMW sunt cocalari pana si cei cu masini electrice. O maimuta din asta se luase la cearta cu un sofer RATB pentru ca avusese "indrazneala" sa-l claxoneze ca s-a bagat inainte de pe obligatoriu dreapta..

#3964
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Hai lasa, ca nici cu soferii de la RATB nu mi-e rusine!

#3965
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
http://www.aradon.ro...a-perla/1853542

X6 scos la pascut de proprietar...

#3966
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Ciclisti acrosati de BMW la depasire, unul a murit: http://stirileprotv....ei-a-murit.html
E chiar atat de greu de apreciat distanta laterala, sau mai degraba a vrut sa-i sperie?

#3967
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
"Tragedie pe o sosea din judetul Tulcea, in apropiere de Agighiol. Trei turisti englezi care mergeau in coloana, pe biciclete, au fost spulberati de un sofer de 20 de ani."

Din pacate tinerii ar trebui supravegheati cand conduc un timp mai indelungat dupa ce au luat carnetul de conducere.

#3968
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
http://observatorulp...entrura-de-vest

#3969
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
La pascut prin oras: http://www.aradon.ro...simtire/1863924

#3970
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Și o chestie tot cu BMW, dar ceva mai funny...Posted Image
http://www.digi24.ro...agarasan-759223

#3971
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
http://www.aradon.ro...-vlaicu/1870618
"Un BMW a intrat într-un tramvai, în faţă la Kaufland Vlaicu. Vinovat de producerea accidentului este şoferul autoturismului, care a virat la stânga deşi această manevră era interzisă."

#3972
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu sustin ca vinovat e vatmanul, care nu a cascat ochii si prin urmare nu a vazut ce sigla avea inteligentul ala pe capota.

#3973
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
1: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3R7YyrDSQWg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d1UDU-r24Z4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
3: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VXTXMyGXc7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu eram in BMW.

#3974
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Deci nu e o coincidenta faptul ca erai singurul care mergea inainte peste marcajul care te obliga sa virezi la dreapta Posted Image

Attached Files



#3975
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Mda, jmeker, ai "facut" fraierii care asteptau in coloana pe banda de luat la dreapta. Plus ca ai depasit de cateva ori prin dreapta, ceea ce e de asemenea interzis. iar dupa viteza celorlalte masini de pe strada, cam treci binisor de cei 50km/h regulamentari. Asta la prima privire...

Edited by Wotan, 25 July 2017 - 08:39.


#3976
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
1. sectiunea de drum in care a facut colegul de mai sus screenshot e intr-adevar una pentru obligatoriu dreapta, totusi cel cu SUV-ul mergea pe 2 benzi fara nicio scuza.
2. dupa ce am trecut de prima intersectie marcajul a devenit inainte sau la drepta deci eram pe banda CORECTA
3. daca nu aveam loc si timp sa schimb banda cand am ajuns in spatele autobuzului nu o mai faceam
4. cand am trecut pe langa cel cu SUV-ul prin dreapta lui nu a fost depasire, eu eram pe banda mea, el pe banda lui, erau 3 benzi pe sens ( pe sensul de inainte, strada fiind cu sens unic )
5. nu depasesc 50-60 la ora din 3 motive, nu vreau sa-mi lovesc masina, nu vreau sa iau amenda, si cel mai importnat nu vreau sa ranesc pe altcineva; la 59 km/h am un DING-DING pe care l-am setat sa-mi atraga atentia
6. nici in deal cand cand am depasit camionul care mergea cu 20km la ora si care cu 1 minut inainte mi-a taiat banda in rotunda iar daca nu eram atent intram in el, poate il rasturnam cu toti cei 50 de oameni din el

Dar tot eu sunt vinovat, nu-i asa ? :)

#3977
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
1. sectiunea de drum in care a facut colegul de mai sus screenshot e intr-adevar una pentru obligatoriu dreapta, totusi cel cu SUV-ul mergea pe 2 benzi fara nicio scuza.
Ala era un cascat care nu si-a dat seama ca merge pe doua benzi. Cred ca o facea fara intentie. Si... faptul ca altii merg prost nu e niciodata o justificare ca sa fac si eu la fel Posted Image

2. dupa ce am trecut de prima intersectie marcajul a devenit inainte sau la drepta deci eram pe banda CORECTA
Nu. Dupa ce ai trecut de intersectie ai ajuns pe banda corecta. Oricum, ala e un fleac, am vazut ca traficul te-a "impins" la inceput pe banda aia. Probabil ca si eu as fi mers la fel daca nu as fi cunoscut drumul. Chestia e ca toti din clip par sa stie ca trebuie sa mearga pe banda a doua, lucru care mi-ar da un pic de gandit. In Bratislava m-am trezit deodata ca banda mea (1) se transforma in banda dedicata autobuzelor. Pentru ca am mers 20-30 metri pe ea pana am putut sa intru pe 2 am luat amenda de 20 euro Posted Image

3. daca nu aveam loc si timp sa schimb banda cand am ajuns in spatele autobuzului nu o mai faceam
Nu inteleg ce nu mai faceai. De la inceputul clipului ai fost pe banda 1, iar cand ai ajuns in spatele autobuzului nu prea aveai alternativa. Ori schimbai banda, ori opreai in spatele lui.

4. cand am trecut pe langa cel cu SUV-ul prin dreapta lui nu a fost depasire, eu eram pe banda mea, el pe banda lui, erau 3 benzi pe sens ( pe sensul de inainte, strada fiind cu sens unic )
La secunda 35 te-ai hotarat sa-l depasesti, dar ai facut-o prin dreapta. Depasire inceputa la secunda 40, schimbare banda, trecut de autovehicul, revenit pe banda 2 la secunda 45. Este exact definitia depasirii. Numai ca a ta a fost neregulamentara, fiind facuta prin dreapta. Aveai loc si prin stanga, dar n-ai vrut Posted Image

#3978
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Desi sunt sigur ca n-are sens sa-mi bat capul... si sfatuiesc asemenea si pe colegul din Galati, mai zic doua vorbe.

1. Pentru mine sofer de BMW inseamna : rapid, exact si fara sa incurce. Si fugi cat mai tare cand vezi un pericol in trafic; nu opri, nu incetini, ca pica ghiuleaua sau prostul pe tine!!! Si asta-i filosofia mea in trafic. Da, sunt multi soferi de bmw care fac exceptie, dar tot asa de multi sunt si de la alte marci.

2. In speta road rage-ului provocat de un frustrat sofer de chinezarie rosie: probabil asa ai fi mers daca nu cunosteai drumul. Totodata, cu siguranta mergeai la fel daca stiai drumul. Pentru ca acolo nu exista absolut nici o logica pentru banda dedicata la dreapta: nu ai semafor separat pt dreapta, nu ai verde intermitent dreapta, nu ai ingustare sau deviere catre dreapta a benzilor de dupa intersectie, asa cum ai la iesirea din pasajul Victoriei si intrarea pe Titulescu. Deci nu incurci absolut pe nimeni decat pe frustratul ala care nu intamplator s-a pus pe doua benzi. Mai departe au fost doar circ si sicane pe care e clar ca Intech a incercat sa le evite depasind si vazandu-si de drum.

Nu ma intelege gresit. Si eu ma pun crucis cand un destept se baga pe acostament ca sa depaseasca coloana. Dar in cazul asta nu era justificata iesirea.
Si eu conduc fluid si ma mai strecor in stil fermoar pe banda vecina; crosetat, cum zic unii. DAR niciodata nu o sa fac asta fortandu-l pe cel din spate sa franeze. Mai sunt uneori doar unele reprezentante ale sexului frumos care se sperie degeaba. Atat. Daca se intampla sa-l fortez pe unul sa franeze il am pe constiinta toata ziua. Acum de exemplu am cativa pe creier, i-am facut sa reduca pentru ca noua rabla achizitionata de o saptamana demareaza greu in unele situatii. Turbodiesel vechi, automat.

Cat despre 'fugi tare cand vezi pericolul' ... asta mi-a salvat si viata de cateva ori, atat cu Toyota cat si cu bmw-ul. De exemplu atunci cand un tir venea de-a valma dupa o curba, de pe contrasens. Asta a fost cazul extrem. Au mai fost si altele.
In rest, la drum lung merg linistit si cu placere dupa orice masina, atat timp cat ruleaza frumos, constant. Daca franeaza haotic sau da alte semne de nesiguranta, l-am depasit si pa. Nu-l las nici sa stea aproape in fundu meu. Ma tot duc.

Apropos, cred ca ar trebui sa revedem definitia depasirii din codul rutier. Ce ziceti?

Edited by til, 27 July 2017 - 22:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate