Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce uram soferii de BMW?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4491 replies to this topic

#3943
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ieri, Craiova. Un BMW negru mat, cu geamuri negre si cu stopuri negre (cocalar style, in opinia mea), mi-a luat fata intr-un giratoriu, apoi a mers ca melcul vreo 100 metri. Fiind strada foarte larga (strada Caracal, zona Spitalului Militar), am trecut pe banda 1, libera, si am accelerat ca sa trec de el. Vitelul a accelerat si el, in paralel cu mine, pana cand am fost blocat pe banda 1 de masinile parcate. Am redus si chiar am oprit, ca n-aveam ce face, cu semnalul stanga pus. Ce sa vezi? Individul opreste si el in paralel cu mine. Sta cateva secunde, ii dau un claxon scurt si pleaca in tromba, cu fum din cauciucuri.
Sa-mi explice si mie un posesor de BMW care a fost faza, ca eu nu m-am prins...

#3944
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View Postdanvlas, on 05 mai 2017 - 11:59, said:

Ieri, Craiova. Un BMW negru mat, cu geamuri negre si cu stopuri negre (cocalar style, in opinia mea), mi-a luat fata intr-un giratoriu, apoi a mers ca melcul vreo 100 metri. Fiind strada foarte larga (strada Caracal, zona Spitalului Militar), am trecut pe banda 1, libera, si am accelerat ca sa trec de el. Vitelul a accelerat si el, in paralel cu mine, pana cand am fost blocat pe banda 1 de masinile parcate. Am redus si chiar am oprit, ca n-aveam ce face, cu semnalul stanga pus. Ce sa vezi? Individul opreste si el in paralel cu mine. Sta cateva secunde, ii dau un claxon scurt si pleaca in tromba, cu fum din cauciucuri.
Sa-mi explice si mie un posesor de BMW care a fost faza, ca eu nu m-am prins...

Astia merita o bataie zdravana.

#3945
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttil, on 05 mai 2017 - 11:28, said:

Despre copil... nu am, motiv pentru care inca nu inteleg isteria cu scaun pentru copil. Eu de ce n-am fost legat cand mergeam cu masina?
N-ai fost legat pentru că:
1) ori ai fost copil acum prea mult timp, când mașinile comune la noi (Dacia 1300, Oltcit, etc...) nu visau nici măcar centuri de siguranță în spate, darămite sisteme isofix și scaune de copil. Erai fericit dacă aveai centuri de siguranță în față bine reglate (că da, trebuiau reglate), și/sau tetiere la scaune. Dar și nivelul traficului și vitezele de deplasare de atunci însemnau un risc mult mai redus de accident decât acum.

2) ori ai fost copil în vremuri moderne, dar ai avut părinți cu aceeași ”neînțelegere” ca și tine. Dacă e așa, stai liniștit, încă sunt destui părinți de genul ăsta. Asta nu îi scuză de nimic. Și-mi pare rău, dar, din punctul meu de vedere, când tu singur nu-ți iei măsurile necesare să te protejezi pe tine și pe familia ta, ești la fel de periculos ca unul care face manevre periculoase, indiferent cât de corect ești tu în trafic.

Dacă tu poți centura, copilul de ce nu ar purta-o? În condițiile în care tocmai tu, adult conștient, stai corect în scaun și privești traficul și ești măcar pregătit cât de cât în caz de ceva, față de un copil care se agită și stă peste tot și pe unde vrea. Ai încercat vreodată să stai pe scaun, fără centură, absolut relaxat, în timpul unei frâne bruște, să vezi cum zbori de pe scaun? Nici nu vorbesc de impact/accident, ci doar de o frână prin forțele proprii ale mașinii.

#3946
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanvlas, on 05 mai 2017 - 11:59, said:

Ieri, Craiova. Un BMW negru mat, cu geamuri negre si cu stopuri negre (cocalar style, in opinia mea), mi-a luat fata intr-un giratoriu, apoi a mers ca melcul vreo 100 metri. Fiind strada foarte larga (strada Caracal, zona Spitalului Militar), am trecut pe banda 1, libera, si am accelerat ca sa trec de el. Vitelul a accelerat si el, in paralel cu mine, pana cand am fost blocat pe banda 1 de masinile parcate. Am redus si chiar am oprit, ca n-aveam ce face, cu semnalul stanga pus. Ce sa vezi? Individul opreste si el in paralel cu mine. Sta cateva secunde, ii dau un claxon scurt si pleaca in tromba, cu fum din cauciucuri.
Sa-mi explice si mie un posesor de BMW care a fost faza, ca eu nu m-am prins...
Esti sigur ca nu l-ai incomodat inainte? E clar ca nu i-a convenit ceva. Ca avea dreptate sau nu, nu stim.
Cand cineva imi face o faza de-asta ma intreb intai daca oare i-am gresit cu ceva, abia apoi trag concluzii.

Nu zic cate road rage am facut pe drumuri alora cu proiectoare aprinse aiurea. Era o vreme cand aveam boala rau mai ales pe cei cu proiectoare aprinse, fara faza scurta.
Aia sigur au zis tot asa: "inca un tampit cu BMW". Ca sigur n-au priceput nimic, chiar daca ma mai puneam si in spatele lor si le semnalizam din proiectoare.

In ultima vreme nu ma mai iau de nimeni, nici daca-mi greseste flagrant. Pentru ca uneori gresesc si eu si-mi dau seama pe loc ce tampenie era sa fac daca aveam un pic de ghinion. Invat si merg mai departe.

Nu exclud ca ala de ti-a facut faza sa fie un tampit, zic doar ca intai si intai m-as gandi daca am incurcat in vre-un fel.

Vrei sa stii cate claxoane imi iau intr-un anume loc din Bucuresti de la diferiti "soferi" care dintr-un rond mare vor sa iasa de pe banda trei pe una din iesiri care are doar doua benzi? In jumatate din cazuri imi iau claxon. Pentru ca imi tin banda 2 din rond si intru pe 2 pe acea bretea. In conditiile in care nici eu nu am voie sa ies de pe 2 pe breteaua respectiva, ca dungile de pe sosea arata ca doar banda 1 poate sa iasa acolo, 2 si 3 trebuie sa continue rondul, chiar daca 2 are loc perfect pe bretea. Eu sunt un pic ilegal sa zicem dar aialalti cat de tampiti sunt? Si nu au BMW-uri, inca nu m-a claxonat un BMW acolo.

#3947
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu l-am jenat cu nimic, ba chiar dimpotriva. Eu eram deja in giratoriu cand mi-a taiat fata (venea de pe strada din dreapta mea si vira la dreapta pe iesirea mea). Am franat ca sa nu-l pocnesc, dupa care a inceput sa mearga ca melcul. Nici macar nu i-am dat flashuri, pur si simplu am vrut sa trec de el. Banuiesc ca era genu' care nu suporta sa fie depasit decat, cel mult, de alt bemveu. Altfel nu-mi explic.

#3948
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Acolo ai gresit, ca nu l-ai lasat sa-ti taie calea mai lejer. Ai franat brusc si l-ai speriat putin. Cand mai vezi un BMW asa trebuie sa reduci preventiv viteza si sa urmaresti ce vrea sa faca, ca la trecerile de pietoni.

#3949
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Ia auzi ma, tre` sa reduca preventiv, sa nu se sperie cocalarul. Dar un pumn in fata asa preventiv, nu se incadreaza in conduita?

Edited by AndyM, 05 May 2017 - 14:07.


#3950
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Imi pare rau ca nu i-am luat numarul, ca l-as cauta sa-mi cer scuze...

#3951
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Tot citind pe aici mi-am aduc si eu aminte un caz. Mergeam pe autostrada linistit cu vreo 110 la ora pe banda din dreapta. La un moment dat vad un BMW E60 ca vrea sa intre pe autostrada si in loc sa intre prin spatele meu, adica sa-mi cedeze trecerea, el incerca sa se bage in fata. As fi trecut pe banda 2 sa-i fac loc dar era ocupata si vazand-ul ca tot insista sa se bage in mine nu am vrut sa-l las. Se vede ca avut motorizare buna ( nu scria nimic in spate) ca a reusit totusi sa-si bage nasul  in fata mea, eu fiind nevoit sa nu mai accelerez ca sa nu-l lovesc. Deci dupa ce il las sa treca in fata incetineste viteza, bine ca aveam loc in stanga si m-am ferit repede. Vazand ce prostie imi face am accelerat un pic si m-am pus in drept cu el sa-l vad la fata dar geamurile negre toate. Mi-am zis sa-mi vad de drum. Când se apropie iesirea de care am nevoie nu ma lasa sa trec pe banda 1 deja. Eu accelerez accelereaza si el, franez franeaza si el, evident ca aveam semnalizare dreapta activata. Iti trebuie nervi de fier cateodata. Noroc ca m-a inzestrat natura cu nervi tari.

Edited by vinciun, 05 May 2017 - 14:20.


#3952
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
tampiti sunt peste tot, sa inteleg

#3953
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Da, tampiti sunt peste tot si au toate marcile de masini. Dar tampitii cu BMW parca-s din alt film, mai prost ca celelalte.

#3954
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vorbim de masini relativ vechi, in general asa-i. La masini noi e cam invers. La masini foarte vechi nu discutam, sunt putini soferi tampiti la categoria aia, doar... nebuni dupa fiare.

#3955
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
La masinile noi este mai mic procentul, dar si acolo exista... un proxenet ceafa-lata cu fete la produs ce-o sa-si cumpere? Duster? Isi ia Seria 5/7, mai rar un A7/A8

In principiu sub 5-7k euro e jale. Clar, nu trebuie generalizam, dar daca deschidem ochii, majoritatea idiotilor au BMW. Pronuntant Beamveu.... am auzit pe multi de-astia care nu pronunta si ei frumos: Bemve sau Bemveu. Ei pronunta "Beam-veu". Initial am crezut ca face misto unu, dupa a continuat cu beamveul lui, apoi am mai auzit si alti... Astia-s ca aia cu "Audi a-seis"

Edited by AndyM, 05 May 2017 - 17:25.


#3956
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j6pmy2eQnEY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite aici motoare mari si masini noi, scumpe

#3957
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce uram soferii de BMW? Pentru ca exista si soferi de Mercedes!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ri-J4XBrYPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Era o gluma!

#3958
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Nu e BMW, dar, ca si ciclist, am considerat ca trebuie aratat. Instructorul unei şcoli de şoferi din Arad, filmat în timp ce încălca legea şi, mai apoi, în timp ce şicana un biciclist în trafic:
http://newsar.ro/vid...t-un-biciclist/

#3959
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View PostWotan, on 10 mai 2017 - 11:07, said:

Nu e BMW, dar, ca si ciclist, am considerat ca trebuie aratat. Instructorul unei şcoli de şoferi din Arad, filmat în timp ce încălca legea şi, mai apoi, în timp ce şicana un biciclist în trafic:
http://newsar.ro/vid...t-un-biciclist/

bataie si cam atat , altfel nu se invata minte.

#3960
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Dauna totala: http://newsar.ro/acc...h-galerie-foto/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate