Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

In ce sens este Isus Fiul lui Dumnezeu?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3076 replies to this topic

#73
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 ady_maris, on 10th October 2011, 08:09, said:

Isus Hristos era manifestarea dragostei lui Dumnezeu in forma umana .

Corect.  Doar manifestarea ...... nu Dumnezeu Creatorul însuși .....  ;)

(Evrei 1:3) . . .El (Isus) este reflectarea gloriei sale (a Tatălui) și reprezentarea exactă a ființei sale (a Tatălui). . . .  :)

#74
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

 Eugen3, on 10th October 2011, 08:16, said:

Corect.  Doar manifestarea ...... nu Dumnezeu Creatorul însuși .....  ;)

(Evrei 1:3) . . .El (Isus) este reflectarea gloriei sale (a Tatălui) și reprezentarea exactă a ființei sale (a Tatălui). . . .  :)

Dumnezeu Creatorul insusi locuia in Isus Hristos .Dumnezeu era în Hristos, împăcând lumea cu Sine, neținându-le în socoteală păcatele lor, și ne-a încredințat nouă propovăduirea acestei împăcări.2Corint 5;19

El insusi a venit ...Isaia 35;4-5.

Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, ați fi cunoscut și pe Tatăl Meu. Și de acum încolo Îl veți cunoaște; și L-ați și văzut.
„Doamne”, I-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl, și ne este de ajuns.”
Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu, dar: „Arată-ne pe Tatăl”?
Nu crezi că Eu sunt în Tatăl, și Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatăl, care locuiește în Mine, El face aceste lucrări ale Lui.

#75
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 ady_maris, on 10th October 2011, 08:59, said:

Nu crezi că Eu sunt în Tatăl, și Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatăl, care locuiește în Mine, El face aceste lucrări ale Lui.

(Ioan 14:10–11) . . .Nu crezi că eu sunt în unitate cu Tatăl și că Tatăl este în unitate cu mine? Lucrurile pe care vi le spun nu le spun de la mine, ci Tatăl, care rămâne în unitate cu mine, își face lucrările. 11 Credeți-mă că eu sunt în unitate cu Tatăl și că Tatăl este în unitate cu mine. . . .

Sunt "în unitate" unul cu celălalt.  Acționează împreună pentru realizarea aceluiași scop.  

Nu locuiește literalmente unul în interiorul celuilalt .....  

Vezi și Ioan 17:21 ......

(Ioan 17:21) pentru ca toți să fie una, așa cum tu, Tată, ești în unitate cu mine și eu sunt în unitate cu tine, ca și ei să fie în unitate cu noi, pentru ca lumea să creadă că tu m-ai trimis.

(Efeseni 4:3) străduindu-vă să păstrați unitatea spiritului în legătura păcii.

Modul în care explici și aplici tu versetele din Biblie este total nescriptural ....
Nu ții cont de "Toată Scriptura" ....  ;)

#76
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 ady_maris, on 10th October 2011, 07:09, said:

Dar Eu vă spun: iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru ...cei ce vă asupresc și vă prigonesc

ady_maris
Dumneata imi pari un om inteligent
Nu-ti dai seama ca nu este posibil sa-ti iubesti vrasmasii? Oare ti s-a intimplat ca unul din ei ti-a ucis fiul? Nu ti s-a intimplat? Atunci de ce vorbe degeaba?

 ady_maris, on 10th October 2011, 07:59, said:

Dumnezeu Creatorul insusi locuia in Isus Hristos .
Si ce a facut Dumnezeu atunci sind sabia romanului a intrat in burta lui Isus? A fost Dumnezeu ranit?

 Eugen3, on 10th October 2011, 09:05, said:

Sunt "în unitate" unul cu celălalt. Acționează împreună pentru realizarea aceluiași scop.
Dupa lozinca:
unde-i unul nu-i putere la nevoi si la durere
unde-s multi puterea creeeeeste   ....etc.

 Eugen3, on 10th October 2011, 09:05, said:

Nu locuiește literalmente unul în interiorul celuilalt .....
esti sigur?

#77
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

 ady_maris, on 10th October 2011, 07:09, said:

Gandurile oamenilor se aud in ceruri mai tare decat cuvintele lor!Nu poti schimba modul prin care te trateaza oamenii si nici judecata lor sau vorbele lor rele despre tine ,insa poti sa-ti schimbi modul in care reactionezi la rautatea celor din jur prin mottoul biblic ;"Invinge raul prin bine !"De ce sa nu mai activezi pe forum ?
Asa este Ady, foarte bine gandit. Insa eu recunosc ca nu am puterea sa trec cu ochii inchisi pe linga cei care se cred miezul. Sunt crestin dar cu defecte inca,
adica om. Probabil solutia ar fi sa ii  ignor, dar ma intristez cand vad ca se vorbeste doar de dragul contrazicerii in care niciodata nu poate avea loc un final civilizat.

Acum este prima data cand intru iar la acest topic, si nu am observat pana acum ca mi-ai raspuns. Crede-ma ca nu e asta singurul forum pe care activez, sunt
si altele (printre care sunt si din afara, nu romanesti). Insa nimic nou sub soare peste tot e cam la fel, totusi aici este mai multa bataie de joc decat ce am vazut
eu in alte parti. Insa si aici sunt oameni onesti, m-am convins.
Nu suport pe cei care vin aici doar sa invete pe altii cu gandul de a-i converti la religia lor. Pai frate daca esti pe un forum de discutii inseamna ca vii aici ca sa
dezbati idei, sa vezi puncte de vedere diferite, nu sa-ti prezinti infailibilitatea religiei proprii. Adica esti deschis la adevar, nu ca si cum tu l-ai detine, cum face
Eugen spre exemplu. El vrea sa dea impresia ca deja stie tot si ca religia din care face parte este aia curata. Cand colo este cea mai cruda religie dintre cele pe
care le cunosc. Da Eugene, asta e parerea mea cu privire la religia ta si ar fi spre binele tau sa deschizi ochii, pt ca nu ti le spun cu gand rau...stii tu mai bine la
ce ma refer.
___
Cer scuze lui Ben_Gal daca s-a simtit ofensat.

#78
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 leowatcher, on 11th October 2011, 12:12, said:

Eugen spre exemplu. El vrea sa dea impresia ca deja stie tot si ca religia din care face parte este aia curata. Cand colo este cea mai cruda religie dintre cele pe
care le cunosc. Da Eugene, asta e parerea mea cu privire la religia ta si ar fi spre binele tau sa deschizi ochii, pt ca nu ti le spun cu gand rau...stii tu mai bine la
ce ma refer.

Leo, îmi pare rău, dar lucrurile nu stau așa cum afirmi tu.  Eu nu am afirmat niciodată că "deja știu tot".  Însă, cu privire la lucrurile pe care le știu, și am fost convins de ele cu ajutorul Scripturilor, postez, și nu pot să închid ochii la neadevărurile care se spun despre Dumnezeu.  E o mare diferență!

Pe de altă parte, dacă un creștin nu crede că face parte din religia "curată", atunci de ce să o mai practice?  Nu ești de părere că trebuie să fim convinși de religia pe care o avem?

În plus, nu știu ce argumente ai tu care să susțină afirmația precum că "religia pe care o practică Martorii lui Iehova este cea mai crudă religie".  Eu fac parte din ea, la fel și alte milioane de persoane la nivel mondial, și nu am văzut până în momentul de față nimic "crud" așa cum afirmi tu.  Dimpotrivă, văd iubirea și respectul existente în mijlocul Martorilor lui Iehova, văd străduința lor de a respecta cuvântul lui Dumnezeu, văd iubirea lor față de semeni atunci când își folosesc timpul în mod altruist pentru a-i ajuta pe alții să înțeleagă Biblia etc.  

Îmi pare rău că ai o asemenea părere despre Martorii lui Iehova.  Ar trebui să-i cunoști mai îndeaproape și după aceea să-ți dai cu părerea .....  :)

#79
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 Eugen3, on 11th October 2011, 11:31, said:

În plus, nu știu ce argumente ai tu care să susțină afirmația precum că "religia pe care o practică Martorii lui Iehova este cea mai crudă religie".
1) citi sunteti?
2) te consuderi evreu?
3 crezi ca martorii trebuie aceeptati in Israel?

#80
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Ben_Gal_1, on 11th October 2011, 14:24, said:

1) citi sunteti?
2) te consuderi evreu?
3 crezi ca martorii trebuie aceeptati in Israel?


1) Aproximativ 7 milioane la nivel mondial.
2) Nu. De ce ar trebui să mă consider evreu dacă nu sunt evreu?  Sunt un om oarecare .....
3 Sunt convins că evreii, la nivel individual, pot fi acceptați în poporul lui Dumnezeu din prezent dacă îl recunosc pe Isus Cristos ca fiind fiul lui Dumnezeu, promisul Mesia, și exercită credință în jertfa lui de răscumpărare.

#81
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 Eugen3, on 11th October 2011, 13:36, said:

3 Sunt convins că evreii, la nivel individual, pot fi acceptați în poporul lui Dumnezeu din prezent dacă îl recunosc pe Isus Cristos ca fiind fiul lui Dumnezeu, promisul Mesia, și exercită credință în jertfa lui de răscumpărare.

Raspuns bun la alta intrebare.
Intrebarea a fost:

Quote

3 crezi ca martorii trebuie aceeptati in Israel?

Ma refer la Statul Israel.

#82
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Ben_Gal_1, on 11th October 2011, 16:25, said:

Raspuns bun la alta intrebare.
Intrebarea a fost:



Ma refer la Statul Israel.

Depinde de cât de ospitalieri sunt evreii în prezent?  În trecut au fost.

Crezi că Martorii lui Iehova ar constitui o amenințare pentru evrei?

(Geneza 18:3) Și a zis: „Iehova, dacă am găsit favoare în ochii tăi, te rog, nu trece pe lângă slujitorul tău!

#83
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 Eugen3, on 12th October 2011, 15:32, said:

Depinde de cât de ospitalieri sunt evreii în prezent?  În trecut au fost.

Crezi că Martorii lui Iehova ar constitui o amenințare pentru evrei?

(Geneza 18:3) Și a zis: „Iehova, dacă am găsit favoare în ochii tăi, te rog, nu trece pe lângă slujitorul tău!
Adu-ți aminte că ai fost sclav în Egipt

Cred că Martorii lui Iehova sunt misionari si legea interzice. In Ierusalim avem Universitatea Mormona. Li s-a cerut si s-au angajat sa nu practice misiunea.


אמר ר' שמעון בן לקיש: חביב הגר לפני הקב"ה מן אותן אוכלוסין שעמדו על הר סיני.
.

A spus rabbi Shimon Ben_Lachish: iubit sa fie strainul inaintea lui Dumnezeu, caci si el a fost martor la minunea de pe Muntele Sinai.

Eu cred ca referirea este legata de faptul ca Islamul si Crestinismul recunosc Tora [Legea "Veche"].

Edited by Ben_Gal_1, 13 October 2011 - 10:46.


#84
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Ben_Gal_1, on 13th October 2011, 11:37, said:

[color="#0000FF"]

A spus rabbi Shimon Ben_Lachish:"].


Prietene ne citezi din mishnah ca ortodoxi din traditie. Nu cunosti Scriptura?


"Din pricina aceasta, va veni noaptea peste voi? fara nicio vedenie
! Si intunericul? fara nicio prorocie! Soarele va asfinti peste acesti proroci, si ziua se va intuneca peste ei! (Mica.3:6)


Dar Domnul mi-a raspuns: "Prorocii lor prorocesc minciuni in Numele Meu; Eu nu i-am trimis, nu le-am dat porunca si nu le-am vorbit; ci ei va prorocesc niste vedenii mincinoase, prorociri desarte, inselatorii si inchipuiri scoase din inima lor. (Ier.14:14)

Edited by husand, 13 October 2011 - 16:42.


#85
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Ben_Gal_1, on 13th October 2011, 11:37, said:

Adu-ți aminte că ai fost sclav în Egipt

Cred că Martorii lui Iehova sunt misionari si legea interzice. In Ierusalim avem Universitatea Mormona. Li s-a cerut si s-au angajat sa nu practice misiunea.

Ben, legea cui interzice?  

Noi vorbim despre Dumnezeu nu despre legile oamenilor!

#86
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 Eugen3, on 14th October 2011, 10:33, said:

Ben, legea cui interzice?  

Noi vorbim despre Dumnezeu nu despre legile oamenilor!
Pina la Dumnezeu te maninca Martorii.

#87
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Deuteronomul 18:15-18 spune clar ca mesia va proveni dintr-o familie din Israel.
Evreii au asteptat un om, nu un dumnezeu si cu atat mai putin pe Dumnezeu insusi!

15 Domnul, Dumnezeul vostru, vă va ridica dintre frații voștri un Profet asemenea mie. De El să ascultați! 16 Căci aceasta este ceea ce ați cerut de la Domnul, Dumnezeul vostru, la Horeb în ziua adunării, când ziceați: «Să nu mai auzim glasul Domnului, Dumnezeul nostru, și să nu mai vedem focul acesta mare ca să nu murim!» 17 Cu acel prilej Domnul mi-a vorbit astfel: «Ceea ce au spus ei este bine. 18 Le voi ridica, din mijlocul poporului lor, un Profet asemenea ție. Voi pune cuvintele Mele în gura Lui, iar El le va vorbi tot ceea ce-I voi porunci.

#88
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 logic1, on 30th October 2011, 23:29, said:

18 Le voi ridica, din mijlocul poporului lor, un Profet asemenea ție. Voi pune cuvintele Mele în gura Lui, iar El le va vorbi tot ceea ce-I voi porunci.

logic, este adevărat ce ai postat mai sus.  Însă mulți pierd din vedere faptul că Iehova a promis că le va ridica "un Profet", care să le spună tot "ceea ce i-a poruncit Iehova".  

Majoritatea cred că Isus și Iehova sunt unul și același, deși Biblia arată contrariul!

(Ioan 5:37) . . .Tatăl care m-a trimis a depus el însuși mărturie despre mine. . .

(Ioan 14:28) . . .Tatăl este mai mare decât mine.

(Ioan 14:12) . . .eu mă duc la Tatăl. . .

(Evrei 9:24) . . .Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realității, ci chiar în cer, ca să se înfățișeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu.

#89
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 logic1, on 30th October 2011, 22:29, said:

Deuteronomul 18:15-18 spune clar ca mesia va proveni dintr-o familie din Israel.
Evreii au asteptat un om, nu un dumnezeu si cu atat mai putin pe Dumnezeu insusi!

15 Domnul, Dumnezeul vostru, vă va ridica dintre frații voștri un Profet asemenea mie. De El să ascultați! 16 Căci aceasta este ceea ce ați cerut de la Domnul, Dumnezeul vostru, la Horeb în ziua adunării, când ziceați: «Să nu mai auzim glasul Domnului, Dumnezeul nostru, și să nu mai vedem focul acesta mare ca să nu murim!» 17 Cu acel prilej Domnul mi-a vorbit astfel: «Ceea ce au spus ei este bine. 18 Le voi ridica, din mijlocul poporului lor, un Profet asemenea ție. Voi pune cuvintele Mele în gura Lui, iar El le va vorbi tot ceea ce-I voi porunci.
Evreii au asteptat un om, nu un dumnezeu si cu atat mai putin pe Dumnezeu insusi!
Bineinteles. Asa si sta scis in BIBLIE. Iisus nu era nici macar din osul lui David.

#90
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 logic1, on 30th October 2011, 22:29, said:

Deuteronomul 18:15-18 spune clar ca mesia va proveni dintr-o familie din Israel.
Evreii au asteptat un om, nu un dumnezeu si cu atat mai putin pe Dumnezeu insusi!

15 Domnul, Dumnezeul vostru, vă va ridica dintre frații voștri un Profet asemenea mie. De El să ascultați! 16 Căci aceasta este ceea ce ați cerut de la Domnul, Dumnezeul vostru, la Horeb în ziua adunării, când ziceați: «Să nu mai auzim glasul Domnului, Dumnezeul nostru, și să nu mai vedem focul acesta mare ca să nu murim!» 17 Cu acel prilej Domnul mi-a vorbit astfel: «Ceea ce au spus ei este bine. 18 Le voi ridica, din mijlocul poporului lor, un Profet asemenea ție. Voi pune cuvintele Mele în gura Lui, iar El le va vorbi tot ceea ce-I voi porunci.
Ar fi atere bine daca ai fi logic.
Biblia nu spune ca le va ridica un prooroc.Ca si cum ar fi vorba doar de unul anume.Titlul va induce in eroare.
In original scrie;PROOROC LE VOI RIDICA LOR .
Si intr-adevar in Israel tot timpul a fost prooroc.
Altfel ce a fost David,Isaia Ieremia Daniel?Ei nu au fost prooroci?
Daca ar fi vorba doar de unul anume ar fi trebuit sa i dea citeva trasaturi esentiale.
Or Isus a fost orice numai prooroc nu a fost.I -mi arati si mie o proorocie facuta de Isus?
Una clara nu citat din alti prooroci.
Hai ca esti pus la grea incercare.Au mai incercat si altii si sau potignit.
Deci nu era prooroc.Adica nu era el acela.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate