Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cartela interfon

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Am la bloc o minunatie de interfon. Unitatea de la intrare este asta:

http://www.erc.ro/in...itatea_centrala

In poza sub lista cu locatari sunt 2 discuri de metal ce trebuie sa intre in contact cu cartela pt. a deschide, care e cea de aici:

http://www.erc.ro/in...=cheie_digitala

Cartela are in fata 2 contacte metalice ce trebuie atinse de acele 2 discuri de pe unitate. Marca e cum scrie  si pe site, electronic Research Center. Caut pe cineva cu experienta in domeniu, si care ma poate ajuta cu schema cartelei de acces. Are in interior un circuit cu integrat, 1 zenner, 1 dioda de comutatie (1n4148 probabil) 2 condensatori si ceva rezistoare. Acel ciruit integrat are sters de pe el tipul/modelul si asta e marea problema. Necesitatea fiind ca am doar 1 cartela si mai am nevoie de 1. Mai exact nu schema e problema, ci tipul acelui integrat, daca ar putea sti cineva de care e.

Multumesc.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Integratu' are 8 pini?

#3
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Nu, 16. As pune o poza, da poate mai tarziu cand gasesc aparatu.

#4
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
Am eu o "cheie" de asta desfacuta. Nu ma pricep la electronica, insa vad ca in mijloc are o piesa neagra cu 16 pini, pe care scrie: HCF 4021 si pe a doua linie 935340

#5
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Am eu o "cheie" de asta desfacuta. Nu ma pricep la electronica, insa vad ca in mijloc are o piesa neagra cu 16 pini, pe care scrie: HCF 4021 si pe a doua linie 935340
Mersi mult. Dupa cum aveam o mica banuiala, e un registru pe 8 biti. Totusi nu prea inteleg cum la tine scrie si la mine e sters....intentionat.

#6
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
O fi o "editie" diferita :D Cheia o am de aproape 6 ani.

#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Zener-ul este de 9 volti.

#8
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Zener-ul este de 9 volti.
Probabil, nu pot sa vad bine, scrie mai multe pe el. Cu integratu era o problema, acuma am sa incerc sa fac o copie. Daca reusesc am sa pun aici schema, Fiind destul de vechi interfonul poate o sa aiba si altii nevoie pe viitor.

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
In loc de HCF4021 cred ca poti sa pui si CD4021

#10
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Si pe cei 8 biti are strapuri la masa sau la plus?

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Ceva in genul :
Attached File  DK.JPG   39.84K   76 downloads
In functie de strapurile realizate (ABCDEFGH) la GND sau la PLUS  se realizeaza "codul" de acces.

#12
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 bit 61, on 5th October 2011, 18:20, said:

In functie de strapurile realizate (ABCDEFGH) la GND sau la PLUS  se realizeaza "codul" de acces.

Sistemul e foarte "sigur" . Daca nu are ceva protectii ca la doua, trei  cuvinte gresite sa nu mai ceara un timp suficient de lung nu cred ca dureaza 3 minute sa-l spargi caci sunt numai 255 de coduri  . De clonat o cheie sa nu mai vorbim . Sunt acum atitea tipuri mai simple si infinit mai sigure si poate si mai ieftine ex. 1-Wire de la Dallas  http://en.wikipedia.org/wiki/1-Wire ca nu inteleg sensul acestei solutii .

Edited by Paul_l, 05 October 2011 - 18:16.


#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Actualmente este perimata.
De altfel nici nu se mai produce de ceva ani.
La vremea respectiva RFID-ul (care se pare ca este cel mai uzual ,fara contacte electrice externe ,nspe mii de combinatii ,etc...) era  putin accesibil pentru "home user-i".

Edited by bit 61, 05 October 2011 - 18:26.


#14
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
@bit61, cam asa e schema, nu am analizat in detaliu, cand am sa am timp.

Si pe cei 8 biti are strapuri la masa sau la plus?
Unii pini sunt in aer altii conectati la plus si formeaza codul de intrare. Doar e un registru ce scoate la iesire combinatia de la intrare. E simplu de facut, nu e mare filozofie.

#15
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Reinvii acest topic fiindca am si eu o problema cu o astfel de minunatie. Posted Image

Am "cheia" dar de ceva vreme nu mai functioneaza in 99% din cazuri. Incerc de zeci de ori fara succes, apoi functioneaza de doua trei ori, apoi iar nu mai merge. Vecinii nu au astfel de probleme. Ce pisicii ma-sii s-ar putea strica la cheie? As fi inteles daca nu ar mai functiona absolut deloc. Am desfacut-o si nu pare sa aiba nimic desprins in ea.


Attached File  20171008_103351.jpg   1.12MB   37 downloads


Din pacate chei de schimb nu se mai gasesc; interfonul asta nu se mai fabrica.

#16
lucian992

lucian992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2018
Din cauza ca nu am mai gasit cine sa le copie, mi-am facut eu cu ajutorul schemei de mai sus. Sunt destul de scumpe componentele ca sa le copii, carcasa deasemenea fiind destul de greu de confectionat. Probabil ca si de asta au dat faliment. Au fost depasiti de tehnologie.
Daca mai doreste cineva (in cazul in care mai fac) ma gaseste pe OLX :https://www.olx.ro/oferta/cartele-interfon-cu-contacte-cheie-digitala-erc-IDbtjCk.htm
La cata treaba este de facut la ele, nu prea merita.

Edited by lucian992, 03 October 2018 - 09:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate