Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Atentie la numerele scurte Romtelecom de forma 0219YZX

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 xcit, on 5th October 2011, 18:58, said:

tocmai asta si ziceam, ca toata lumea stie, ma mir cum de nu stiai si tu. Asta e chestie veche de cand era ceausescu pionier, sau vrei sa zici ca nu stiai ca ora exacta de exemplu e taxata ? sau cand faceai comanda sa te trezeasca dimineata....dar depinde si de ce varsta ai ca poate nu ai prins serviciile astea, daca esti generatia care vrea totul gratis....e de inteles :) nu mi-o lua in nume de rau
Iti place sa vorbesti in plus, sa mizezi pe o idee fixa in loc sa cauti justetea unui anumit principiu, serviciu etc.? E asa de rea lumea care se ascunde in spatele unui ID cvasianonim, indiferent ca e pe forumuri sau pe ariile de comentarii ale blogurilor sau publicatiilor online... Chiar crezi va prospera forumul asta cu atitudini de astea de superioritate?!! Daca vrei sa dai un raspuns fa-o intr-un mod decent si fara sa privesti lumea din elicopter. Nu sunt nici eu de ieri de azi pe aici, iar daca as fi avut un reply la o problema pusa de tine as fi raspuns mult mai relaxat si mai putin inversunat.

Revenind, am 29, n-am prins din plin toate minunatiile comunismului... Dar nu conteaza pt ca de atunci s-au modificat de zeci de ori serviciile si politicile de tarifare Romtelecom. A dori niste lamuriri intr-o problema mai putin cunoscuta nu inseamna ca vreau moca. Iar minute nationale oricum nu inseamna mocangeala, ci beneficii platite lunar. Iar uneori platesti in plus pentru un abonament cu mai multe minute nationale incluse. Cand la final de luna iti vine factura cu 10E in plus si nu stii de ce, si descoperi ca de la numerele scurte, despre care stiai ca sunt numere Romtelecom normale, atunci e normal sa iti pui semne de intrebare si sa le atragi atentie si altora, caci poate se vor trezi la un moment dat intr-o situatie similara!

Eu nu am spus ca toata lumea stie, din contra, e un lucru stiut doar de cei care s-au mai lovit de problema sau de cei pasionati de comunicatii.
Dar daca majoritatea posesorilor de astfel de numere scurte spun ca ei au numere absolut normale, iar informatia ca sunt taxabile diferit nu e foarte raspandita, iar majoritatea celor din jurul tau habar nu au de asa ceva, e normal sa iti pui intrebari pe forumuri...

Daca pe Cosmote au taxat normal, ca minut Cosmote atunci inseamna ca au avut dreptate la relatii cu clientii, spunand ca au protocol. Dar eu in ziua aceea vazusem credit disparut de pe cartela. Mea culpa atunci! Pentru restul retelelor nu mai e asa.


 cristi712, on 5th October 2011, 21:40, said:

2 tipuri de numere in functie de noroc!
E un singur tip de numere de forma 021(ori alt prefix)9xxx.. Nu se taxeaza nimic din nationale ci se taxeaza separat cu 12centi plus TVA. RDS afiseaza o taxare ceva mai mica, dar separata oricum.

Edited by Lyvyoo, 05 October 2011 - 21:29.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003
Mai Liviu eu inteleg ca te-ai lovit de problema si ai generat si articolul http://www.evz.ro/de...xat-945332.html insa intelege ca aceste lucruri sunt cunoscute la modul general si publicate in pliante sau acolo unde serviciile in cauza isi fac reclama cu acel numar (ca e responsabilitatea lor sa precizeze tariful asa cum e si la sms-urile minune), de ce ar face un serviciu special de numere scurte daca n-ar scoate bani pe el... stii ca si CFR-ul aveua numar normal, au renuntat repede ca au zis pai ne costa call centerul asa ca trecem la taxa mai mare... ca si inainte astea simpla se taxau dar la nivel de apel normal. Vrei gratis, mergi la gara si afli...
Hai sa-ti mai zic o chestie da sa nu te superi, ANPC-ul a aburit in articol si probabil si pe tine sau altii ca nu stiu ei sa fie numar special sau altele... ANCOM-ul se ocupa de astea (agentie guvernamentala) si stie clar cum sta treaba, ba chiar in 2010 au avut o initiativa de a limita un apel catre numere scurte speciale la maxim 50% in plus din costul unui apel normal, dovada e aici: http://www.mediafax....ionale-5770411/

Asadar vezi tu multi sunt luati prin surprindere de lucruri normale...

Edited by andreic, 05 October 2011 - 22:22.


#21
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Multumesc de raspunsul civilizat si cuprinzator! N-am stiut ca s-a si publicat articolul :)

*cu precizarea ca nu e vb sa doresc gratis (adica 0800...) ci numar normal sau macar sa fiu informat. Minutele nationale nu vin gratis ci contra unui abonament lunar, mai mic sau mai mare.

Edited by Lyvyoo, 05 October 2011 - 22:48.


#22
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
De ce articolul e din 13 septembrie ?

Edited by Puferiu, 05 October 2011 - 22:27.


#23
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Puferiu, on 5th October 2011, 23:27, said:

De ce articolul e din 13 septembrie ?
Pentru ca discutia cu redactorul articolului a fost cam in acea perioada.

Eu de aia spun ca numerele astea sunt in zona gri, caci pentru numerele de forma 0900 se precizeaza peste tot ca sunt taxabile si cu cat, pentru numerele de sms scurte la fel, pentru cele cu 0800 stii ca sunt gratuite sau taxabile normal, dar pun pariu ca la un sondaj, majoritatea populatiei crede ca apelul la Enel, la un taxi, la avarii gaze etc. ar fi unul la un numar normal Romtelecom, asta pentru ca de-a lungul timpului niciodata nu a aparut sub un nr. de acest tip precizarea ca ar fi taxat separat si diferentiat in functie de retea.

Si spun toate acestea din postura unui om care se informeaza, citeste mereu stelutele, ingredinetele produselor pe care le cumpara, descifreaza manipularile zilnice etc. Adica incerc sa nu fiu cu capul in nori in viata asta in care toti vor sa te traga in teapa. Dar pur si simplu nu m-am intalnit cu problema aceasta a numerelor scurte pana acum si nu mi-a trecut prin cap sa le cercetez taxarea.

In final nu e o situatie asa de paguboasa, clar, dar e bine de stiut pentru viitor! Sunt convins ca 80% cel putin din cei care vor da de acest topic pe google/forum vor avea o surpriza :)

Edited by Lyvyoo, 05 October 2011 - 22:45.


#24
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 xcit, on 5th October 2011, 22:16, said:

se pare ca nu vorbim de acelasi lucru, ora exacta NU este suprataxat si nici trezirea, cum sa le compari cu alea cu 89.... esti intr-o confuzie, sunt numere scurte cu tarif normal, nu numere cu suprataxa
eu cred ca erau suprataxate acum vreo 10-15 ani, nu ca alea cu 89, dar minutul era mai scump decat la o convorbire normala, parca se consumau mai multe impulsuri decat la o convorbire intre judete...


 Lyvyoo, on 5th October 2011, 22:24, said:

 cristi712, on 5th October 2011, 21:40, said:

2 tipuri de numere in functie de noroc!
E un singur tip de numere de forma 021(ori alt prefix)9xxx.. Nu se taxeaza nimic din nationale ci se taxeaza separat cu 12centi plus TVA. RDS afiseaza o taxare ceva mai mica, dar separata oricum.
ma refeream la faptul ca sunt 2 tipuri de numere cu 021.9xxx, unele care "sug" din minute si altele care taxeaza! am intalnit ambele situatii la cosmote!

Edited by cristi712, 06 October 2011 - 01:05.


#25
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 cristi712, on 6th October 2011, 01:48, said:

ma refeream la faptul ca sunt 2 tipuri de numere cu 021.9xxx, unele care "sug" din minute si altele care taxeaza! am intalnit ambele situatii la cosmote!

Aaa... de aceea un user scria pe topic ca sunat la un nr. scurt si i-a consumat din minutele Cosmote, iar eu incercasem sa sun la alt nr. scurt si mi-a consumat din credit. Am zis ca mi s-a parut mie, dar daca ma confirmi si tu inseamna ca asta e adevarul, adica exista o taxare diferentiata, total necunoscuta si greu de aflat, in functie de numarul scurt apelat. Deci se impune mentiune speciala sub nr. taxabile separat, mai ales ca exista aceasta diferentiere intre ele.
Ai cumva si doua exemple de numere care au consumat din minutele Cosmote si numere care au consumat din credit? In Vodafone (si banuiesc ca si in Orange), se taxeaza la gramada, nemaifiind aceasta diferentiere.

#26
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 cristi712, on 6th October 2011, 01:48, said:

eu cred ca erau suprataxate acum vreo 10-15 anidecat la o convorbire intre judete...

Eu cand am facut o afirmatie nu am facut-o pe crezute, mai cauta sa te lamuresti inainte de a "crede"....n-am inteles-o pe aia cu intre judete

#27
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 xcit, on 6th October 2011, 19:18, said:

n-am inteles-o pe aia cu intre judete
erau diferente intre tarifele convorbirilor intrajudetene si cele interjudetene! un impuls local era 1min, 1 impuls intre judete era vreo 20 de secunde! apelul/minutul la "ora exacta" era suprataxat, era mai scump decat 1minut intre judete!

#28
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 cristi712, on 7th October 2011, 00:17, said:

erau diferente intre tarifele convorbirilor intrajudetene si cele interjudetene! un impuls local era 1min, 1 impuls intre judete era vreo 20 de secunde! apelul/minutul la "ora exacta" era suprataxat, era mai scump decat 1minut intre judete!
diferente de tarif intre judete bineinteles ca erau, se facea pe zone taxarea. Dar ora exacta era la fel peste tot, eu am incheiat discutia aici. Daca te simti bine crezand si presupunand doar ca asa vrei tu...dai bataie

#29
nebuneli

nebuneli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2007
pe site-ul www.vodafone.ro aveti posibilitatea sa descarcati "Conditii generale Contract de servicii", unde la paragraful 4.5. este mentionat:
Apelurile și SMS-urile către numere de interes general la nivel
local sau național (ex: numere de taxi, ora exactă etc) sau către numere
cu tarif special, mai mare decat cel aferent apelurilor naționale (ex:
jocuri și concursuri) nu se consumă din minutele naționale și/sau
SMS-urile incluse în abonament și/sau extraopțiuni.

#30
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Ca sa mai fure un pic clientul si sa mai incerce sa creasca ARPU (de fapt sa il scada, la tarifele astea nu mai suna nimeni la taxiuri decat in retea).
Cat de mare trebuie sa fie lipsa de bun simt ca sa tarifezi un apel spre un numar local la pret premium?

#31
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 21.08.2008
Din iunie 2013 a reparat si Vodafone anomalia:

"Începând cu data de 2 iunie 2013, apelurile către numerele scurte cu tarif normal, de forma celor de mai jos [021yyyy sau 02xxyyy], se vor scădea din minutele
naţionale incluse în abonament sau extraopţiune"


Detalii:
https://www.vodafone.ro/numerescurte

#32
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Deci, cum stă treaba acum, se mai tarifează diferit la vreun operator?
Asta e culmea dom'le, tot ce e legat de ăştia, e hoţie, inclusiv numerele de telefon :o

#33
tuitix

tuitix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2015
La numarul scurt cu steluta, de tipul *xxxx (*7000, *5424 etc), apelul este taxat la TARIF IN RETEA. Se consuma minutele in retea (toate lumea are sute de minute sau chiar nelimitat), indiferent de operatorul de telefonie la care esti abonat ;) Cateva exemple de companii care folosesc un astfel de numar pentru clientii lor: Domo, Samsung, Avon, Oriflame, Pizza Hut, Banca Transilvania, Raiffeisen, UniCredit, Depanero, LaPlacinte, Apa Nova, Gral Medical, Taxi Pelicanul etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate