Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cum fac un site sa apara in prima pg la google!

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Incearca articole SEO scrise in romaneste sau vezi o lista de discutii SEO.

#38
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
O pagina cu peste 20 de tool-uri: SEO Tools

#39
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

acidhouse, on Sep 29 2005, 00:53, said:

Cum fac  un site  sa apara in prima pg la google!! Cine ma poate ajuta cu un sfat e bine venit ! Multumesc!

<{POST_SNAPBACK}>

depinde si de concurenta :D
cu cativa ani in urma nu stiam ce e ala SEO insa am reusit sa fac un site de banner exchange, iar daca tu cautai in google.com: free unique visitors primul rezultat era situl meu :D
(si nu am folosit cine stie ce tehnici, doar continutul de pe prima pagina optimizat pentru anumite cuvine ;) )

#40
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004

zuppy, on Sep 29 2005, 18:18, said:

raspunsul: da, exista o cale sa afli asta, dar nu o sa ti-o spun  :drac:
cauta si vei gasi, nu merge sa primesti mura-n gura lucruri asa de importante :)

<{POST_SNAPBACK}>


:)

Hai ca-ti spun cum afli nise si cuvinte cheie bune. Chestia asta ca nu divulgam ce stim despre SEO este hilara. :D

Este destul de greu sa alegi cuvinte cheie in limba romana. Motorul de cautare cel mai folosit de romani este Google, iar Google nu este monitorizat.

Cea mai buna metoda este sa-ti studiezi concurenta. Daca site-ul concurent este inscris la trafic.ro sau ceva asemanator, ghinionul lui si norocul tau. Te uiti care sunt cele mai cautate cuvinte cheie si optimizezi pentru alea.

Alta metoda este sa verifici cu Overture keyword selectorOverture keyword selector. Overture iti arata cate cautari s-au facut intr-o luna pentru keyword-ul respectiv si pentru variate fraze care contin cuvantul cheie respectiv. Overture monitorizeaza Yahoo.

A 3-a metoda este prin WordTrackerWordTracker. Este un sistem complex, care nu iti arata atat cautarile cat dificultatea obtinerii unei pozitii bune in SERPs. WordTracker se foloseste de KEI. KEI-ul este raportul dintre numarul de cautari din baza lor de date (popularitatea unui cuvant cheie) si numarul de pagini returnate. Cu cat KEI-ul este mai mare cu atat mai bine. In acest mod poti afla domeniile de nisa.

Cam astea ar fi metodele. Eu iti sugerez sa le folosesti pe toate 3, chiar daca este vorba despre termeni in limba romana. Daca urmaresti cuvinte cheie in limba engleza, foloseste ultimele 2 impreuna ca sa-ti faci o cat mai buna idee despre competitie.

Discutii mai pe larg la: Alegere cuvinte cheie - SeoPedia


Cu stima,
     Razvan Pop

#41
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Sa ajungi in prima pagina cu un site romanesc nu-i asa de greu, ca nu e concurenta foarte mare.

Oricum, mi se pare ciudat cum Google gaseste incoming link catre siteul tau. Am avut un site unde pe Yahoo aveam 1210 incoming links, iar google gasea doar 50???? :angry:

#42
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
:)

Google arata cam un sfert din backlink-urile reale, atat cat sa-ti faci o idee.

#43
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Adica vrei sa spui ca le are indexate pe toate, dar nu vrea muschiu lui sa le arate ca se te puna pe tine sa muncesti mai mult?!  <_<

Ca daca aveam pozitionare la Google cum am a alte motoare de cautare fluieram!  :peacefingers:

#44
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Nu inseamna ca le are indexate pe toate cele aratate de Yahoo. Google iti arata doar o parte din backlinks, care considera el ca sunt mai importante.

Yahoo iti va arata totdeauna mai multe, deoarece face update mult mai des decat Google, atat la pagini indexate cat si la backlinks.

#45
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Siteul meu are 174 de pagini indexate in google.

Dar nu toate backlinkurile. Ins ca treb sa duc munca de cercetare sa vad concurenta cu ce linkuri e prezenta. Au pus-o.  :naughty:

#46
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
adrianna,

Chiar daca are indexate toate paginile pe care ai tu backlink pot sa treaca luni pana ti le arata. Nu-ti bate prea mult capul cu asta.

Mai bine gandeste-te la calitatea backlink-urilor. ;)

#47
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
oricum nu fack backlinkuri care nu au nici macar 1 la PR.

#48
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Nu ma refeream la PageRank, ci la themed linking.

Dupa cum stiti Google prefera "themed linking".

Sa luam exemplu cuvantul cheie calculatoare pentru care optimizam eu hamopage-ul de la InSoft.ro. Ideal ar fi ca paginile de unde am links sa aiba in titlu sau body cuvantul cheie "calculatoare". Am zis IDEAL.

Daca vreodata va mirati de ce un site are un ranking bun desi nu are on-page SEO de calitate si nici o multitudine de IBLs incercati urmatoarea comanda:
+www.domeniu.com intitle:cuvant -site:www.domeniu.com
+www.domeniu.com intext:cuvant -site:www.domeniu.com

Concret:

+www.insoft.ro intitle:calculatoare -site:www.insoft.ro
+www.insoft.ro intext:calculatoare -site:www.insoft.ro

Edited by Razvan Pop, 05 October 2005 - 12:51.


#49
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

Razvan Pop, on Oct 5 2005, 11:52, said:

Este destul de greu sa alegi cuvinte cheie in limba romana. Motorul de cautare cel mai folosit de romani este Google, iar Google nu este monitorizat.

Ce spui tu straine ?

Offffff ... mai puneti burta pe carte (sau internet) ...

Si apropo de secretele SEO ... nu ai cum sa le divulgi atata timp cat nu le stii. Si inca o chestie: chestiile de baza le stie oricine ... dar numai experienta te duce la rezultate.

#50
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
stiu si asta.

tin cont cam de toate regulile importante.

#51
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Jake25r, promit sa ma apuc de studiu. :huh:

#52
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Promovarea si optimizarea este o meserie noua in Romania. Daca nu ai aplicat-o in afara ... nu ai de unde sa stii ... asa ca sper ca nu mi-ai luat in nume de rau ce am spus mai devreme.

#53
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Se pare ca nu intelegem acelasi lucru prin "monitorizat". True, nu am de unde sa stiu. :)

#54
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Tu ai facut o prezentare acolo ... deci am inteles despre ce tip de monitorizare este vorba. Drept urmare, ti-am dat un raspuns corect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate