Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

avans prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dkm

dkm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2011
buna tuturor.stie cineva daca este posibil sa nu achiti avansul de 5% la creditul prima casa, daca proprietarul este de acord, si daca da, cum se procedeaza, ma refer la acte...merci.

#2
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008

View Postdkm, on 3rd October 2011, 14:05, said:

buna tuturor.stie cineva daca este posibil sa nu achiti avansul de 5% la creditul prima casa, daca proprietarul este de acord, si daca da, cum se procedeaza, ma refer la acte...merci.

Legal nu ai cum, doar daca vanzatorul are destula incredere in tine sa incheie precontractul fara ca tu sa-i achiti cei 5 %, urmand sa-i achiti ulterior, dar nu vad ce vanzator ar face asta in cazul in care nu te cunoaste foarte bine.

#3
dkm

dkm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2011
ex: pret de vanzare real al locuintei=20.000 euro.valoare credit prima casa(95% din pretul real)=19.000 euro.intrebarea mea este daca este posibil sa declaram in acte ca pretul de vanzare al locuintei este de 21.053 euro, astfel incat sa pot cere credit de 20.000 euro (exact cat cere vanzatorul), fara a mai plati avansul de 5%.

#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
nu poti face asa ceva decat cu 2 variabile:

1. casa sa fie evaluata la 21000.
2. proprietarul sa fie de acord....ceea ce inseamna ca el sa plateasca niste impozit in plus si sa aibe incredere in tine.

#5
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postdkm, on 3rd October 2011, 14:35, said:

ex: pret de vanzare real al locuintei=20.000 euro.valoare credit prima casa(95% din pretul real)=19.000 euro.intrebarea mea este daca este posibil sa declaram in acte ca pretul de vanzare al locuintei este de 21.053 euro, astfel incat sa pot cere credit de 20.000 euro (exact cat cere vanzatorul), fara a mai plati avansul de 5%.

Banca iti cere fie a) sa depui banii de avans intr-un cont, fie b ) dovada achitarii avansului catre vanzator (precontract).
La a) e clar, trebe sa ai banii in cont inainte sa primesti creditul, deci... nu merge cum vrei tu
La b ) vanzatorul trebe sa semneze ca a primit banii de avans cand faceti precontractul, desi nu i-a primit :)

Edited by schumy80, 03 October 2011 - 16:42.


#6
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Adica tu nu esti in stare sa dai avans 1000 de euro dar vrei sa platesti rate pe o gramada de ani?

#7
ElZorab

ElZorab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.01.2007

View Postkyrre, on 4th October 2011, 08:02, said:

Adica tu nu esti in stare sa dai avans 1000 de euro dar vrei sa platesti rate pe o gramada de ani?
+1

@dkm
am o intrebare pentru tine: ce venituri ai? pentru ca s-ar putea sa nu poti sa te califici din cauza veniturilor mici pe care le ai.
In cat timp poti economisi 1000 euro?
Ca si sfat (nu doar pentru tine): ar fii bine sa ai puse macar 6 rate intr-un depozit pt. zile negre, in care poate ramai fara job sau se intampla ceva rau. Ganditi-va putin ca este o perioada foarte mare si sansele sa se intample ceva nasol cresc destul de mult.

#8
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View PostElZorab, on 4th October 2011, 12:24, said:

+1

@dkm
am o intrebare pentru tine: ce venituri ai? pentru ca s-ar putea sa nu poti sa te califici din cauza veniturilor mici pe care le ai.
In cat timp poti economisi 1000 euro?
Ca si sfat (nu doar pentru tine): ar fii bine sa ai puse macar 6 rate intr-un depozit pt. zile negre, in care poate ramai fara job sau se intampla ceva rau. Ganditi-va putin ca este o perioada foarte mare si sansele sa se intample ceva nasol cresc destul de mult.
Intr-adevar, am inteles si eu ca de la 1 oct s-au inasprit foarte tare conditiile de acordare a creditelor.

#9
ElZorab

ElZorab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.01.2007
Este posibil ca prima casa sa fie o exceptie de la noile reguli ale BNR.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate