Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Proiectul meu de casa - ce pareri aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dopoto

dopoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.02.2004
Zilele astea ar trebui sa dau ok-ul arhitectului pentru planul de casa din imaginile atasate. Inainte de asta, m-ar fi interesat orice idee, observatie sau sugestie a forumistilor.

Bucata mea e cea din stanga, in planurile PDF - o jumatate de casa bifamiliala amplasata pe un teren cu front stradal total 19m s adancime 36m, cu nordul in stanga sus.

Astept cu interes raspunsurile voastre!

Attached Files



#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
salut. nu sunt cam multe ferestre pe parter? iar usa de intrare fa o de 1400 latime. poti sa o faci ca vecinul de 1000 si sa deschizi usa dubla in spate. in rest nu pare rau impartita. succes

Edited by conu71, 02 October 2011 - 08:15.


#3
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
Frumos! As mai umbla un pic la acoperisul peste intrare, sa nu ai probleme de la hidroizolatie. Succes!

#4
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011
Peretele central nu cred ca are rost sa il faceti "dublu", iar daca il vreti mai gros in ideea unei fonoizolari gasiti zidarie cu o grosime mai mare, dar parerea mea este ca nu este nevoie, plus ca vad si stalpi dublati. Si pana la urma este o singura casa impartita in doua de un perete calcan.

#5
dopoto

dopoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.02.2004
Peretele central e dublu in ideea ca se vor intabula separat - ca locuinta bi-familiala, si nu ca duplex.

 conu71, on 2nd October 2011, 09:14, said:

nu sunt cam multe ferestre pe parter? iar usa de intrare fa o de 1400 latime. poti sa o faci ca vecinul de 1000 si sa deschizi usa dubla in spate. in rest nu pare rau impartita. succes

Multumesc de sugestii. Am preferat mai multe ferestre pentru luminozitate mai mare, tinand cont ca e amplasat pe partea de NV.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ia in calcul si pierderile de caldura cand dimensionezi ferestrele cu orientare spre Nord. E mult mai ieftin sa iluminezi artificial o incapere decat sa o incalzesti.

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 proiectant_ctii, on 6th October 2011, 14:26, said:

Peretele central nu cred ca are rost sa il faceti "dublu", iar daca il vreti mai gros in ideea unei fonoizolari gasiti zidarie cu o grosime mai mare, dar parerea mea este ca nu este nevoie, plus ca vad si stalpi dublati. Si pana la urma este o singura casa impartita in doua de un perete calcan.
Este rost structural.
Probabil în viitor vor să facă 2 entități cadastrale lipsite de sarcini una față de alta.

#8
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011
Pentru o casa de tip duplex nu ar fi tot 2 proprietari cu 2 entitati cadastrale diferite si 2 numere de strada diferite?
Intreb pentru ca mi se pare ciudata rezolvarea si stiind ca exista duplexuri construite, dar sigur este ceva ce imi scapa.

Sunt curios cum se va rezolva rostul la nivelul acoperisului si al invelitorii, dar posibil sa se comercializeze rosturi cu etanseitate destul de buna.

Edited by proiectant_ctii, 06 October 2011 - 15:38.


#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 proiectant_ctii, on 6th October 2011, 16:35, said:

Pentru o casa de tip duplex nu ar fi tot 2 proprietari cu 2 entitati cadastrale diferite si 2 numere de strada diferite?
Da.
Structural totuși, dacă unul vrea să intervină asupra unei părți din corpul lui de casă are nevoie de acordul celuilalt.
Ai nr. cad dif, ai numere poștale dif dar structura este comună.
Adică ești proprietar peste 1 apartament.

Am lucrări de demolare (cu scopul de a construi altele noi) într-o zonă cu case în oglindă și calcan comun.
E căcăcioasă treaba.
Sunt deja la a 3-a casă în cartierul respectiv și mereu aceleași probleme.

Edited by paradigmatic, 06 October 2011 - 15:44.


#10
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 paradigmatic, on 6th October 2011, 16:43, said:

Sunt deja la a 3-a casă în cartierul respectiv și mereu aceleași probleme.
Nu ai gasit inca omul potrivit, el este:
http://www.realitate...deo_876531.html
:)

Quote

Fără să se asigure că tot imobilul are o placă de rezistență comună, omul a demolat tot ce i-a stat în cale

Edited by gabian22, 06 October 2011 - 17:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate