Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Topire Aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asa cum spune si titlul,doresc sa topesc niste aluminiu recuperat din diverse carcase,pistoane auto,etc.
Doresc acest lucru pt a confectiona prin strunjire/frezare diverse piese(fulii multiple,distantiere,cilindrii profilatie,etc).
De asemenea rog pe cei care s-au mai lovit de aceasta problema su spuna cum au topit si in ce forme au turnat;ma intereseaza daca se poate topi cu flacara directa direct intr-o forma anume(vreau sa folosesc BCA pt forme,sau piese fuzibile din polistiren peste care s-aturnat ipsos)

#2
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View Postgcom61, on 1st October 2011, 16:43, said:

Asa cum spune si titlul,doresc sa topesc niste aluminiu recuperat din diverse carcase,pistoane auto,etc.
Doresc acest lucru pt a confectiona prin strunjire/frezare diverse piese(fulii multiple,distantiere,cilindrii profilatie,etc).
De asemenea rog pe cei care s-au mai lovit de aceasta problema su spuna cum au topit si in ce forme au turnat;ma intereseaza daca se poate topi cu flacara directa direct intr-o forma anume(vreau sa folosesc BCA pt forme,sau piese fuzibile din polistiren peste care s-aturnat ipsos)

Nu este chiar asa de simplu daca doresti sa topesti "deseuri" de ALIAJE ale aluminiului cu diverse compozitii si sa rezulte aliaje folosibile la "fulii" sau "distantiere"... de exemplu - cele doua de sus se fabrica din aliaje ale aluminiului cu propietati fizico-chimice si mecanice diferite. Propietatile sunt date de compozitia aliajului.

Vezi aici: http://www.metalwebn...ry-practice.pdf

Pentru topire se poate folosi un cuptor electric cu rezistenta sau, mai bine, un cuptor cu arzator tangential cu gaz metan.
Creuzetul in care se face topirea poate fi din grafit.

Aluminiul se poate turna in forme confectionate din orice material care rezista la peste 700 grade si care nu interactioneaza (impurifica) aliajul turnat....de exemplu forma din aliaj de fier, forma din amestec de nisip de turnatorie...etc...

#3
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postgcom61, on 1st October 2011, 16:43, said:

Asa cum spune si titlul,doresc sa topesc niste aluminiu recuperat din diverse carcase,pistoane auto,etc.
Doresc acest lucru pt a confectiona prin strunjire/frezare diverse piese(fulii multiple,distantiere,cilindrii profilatie,etc).
De asemenea rog pe cei care s-au mai lovit de aceasta problema su spuna cum au topit si in ce forme au turnat;ma intereseaza daca se poate topi cu flacara directa direct intr-o forma anume(vreau sa folosesc BCA pt forme,sau piese fuzibile din polistiren peste care s-aturnat ipsos)

Al se poate topi in forja, in oala confectionata din tabla de fier. Metalul topit se supraincalzeste si se va elimina zgura. Nu se preteaza la topire aliajele cu Mg. Daca nu aveti carbune, pentru forja, se poate folosi lemn de fag uscat.
Puteti turna Al in forme de ipsos dar, trebuie sa executati canale de aerisire.
Pentru fulii se poate turna Al, inglobind bucsi din Fe sau otel care se vor prelucra la cotele axelor.

#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View Postbarbu78, on 4th November 2011, 23:01, said:

Al se poate topi in forja, in oala confectionata din tabla de fier. Metalul topit se supraincalzeste si se va elimina zgura. Nu se preteaza la topire aliajele cu Mg. Daca nu aveti carbune, pentru forja, se poate folosi lemn de fag uscat.
Puteti turna Al in forme de ipsos dar, trebuie sa executati canale de aerisire.
Pentru fulii se poate turna Al, inglobind bucsi din Fe sau otel care se vor prelucra la cotele axelor.

Cu alte cuvinte...sarmele sau asemenea din Al, ne_ aliate se pot topi (in forja???).
Canale de aerisire...ce sunt alea? Cum se fac in forme din ipsos?
Da' cum stim ca un aliaj de aluminiu nu contine Mg? sau Si?

Nu puteti turna doar Al pur in jurul unor bucse...deoarece nu o sa aiba rezistenta mecanica...
Nici macar tigaile si ceaunele gasibile prin piata nu sunt din Al_electrolitic_pur.

Edited by gabicen, 09 November 2011 - 02:43.


#5
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Al bun pentru topire este moale: pistoene, cabluri, bare tablouri electrice, ...
Jantele auto au Mg si nu sint bune pentru topit. Evitati piesele mici deoarece produc multa zgura.
Canalele de aerisire se fac ca sa nu se realizeze perne de aer.
Pe bucsi se sudeaza mustati sau piulite pentru a impiedica rotirea bucsilor in masa de Al.

#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postgcom61, on 1st October 2011, 15:43, said:

De asemenea rog pe cei care s-au mai lovit de aceasta problema su spuna cum au topit si in ce forme au turnat;ma intereseaza daca se poate topi cu flacara directa direct intr-o forma anume(vreau sa folosesc BCA pt forme,sau piese fuzibile din polistiren peste care s-aturnat ipsos)
Puisor, tu nu vrei sa topesti cumva Plumb sa torni gloante? Ai grija, ca daca te prinde cu matrita 10 ani intri, nici o zi mai putin!

#7
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View Postbarbu78, on 9th November 2011, 22:14, said:

Al bun pentru topire este moale: pistoene, cabluri, bare tablouri electrice, ...
Jantele auto au Mg si nu sint bune pentru topit. Evitati piesele mici deoarece produc multa zgura.
Canalele de aerisire se fac ca sa nu se realizeze perne de aer.
Pe bucsi se sudeaza mustati sau piulite pentru a impiedica rotirea bucsilor in masa de Al.


Aliajele de tip Al_Si  ("silumin" ) sunt de tip eutectoid si au temperaturi joase de topire dar si propietati mecanice scazute.

Prin adaugarea magneziului la "silumin" se obtine un aliaj Al_Mg- Si (denumit si dural_luminiu) cu propietati mecanice superioare.
Prin topirea in cuptoare cu flacara a unor aliaje din aluminiu de tip Al-Si-Mg ("jante din magneziu" cum sunt vandute pe piata... se pierde prin oxidare Mg...)

Nu am timp sa fac acum si aici o lectie despre elaborarea aliajelor neferoase pe baza de Aluminiu.

#8
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postgabicen, on 15th November 2011, 21:20, said:

Aliajele de tip Al_Si  ("silumin" ) sunt de tip eutectoid si au temperaturi joase de topire dar si propietati mecanice scazute.

Prin adaugarea magneziului la "silumin" se obtine un aliaj Al_Mg- Si (denumit si dural_luminiu) cu propietati mecanice superioare.
Prin topirea in cuptoare cu flacara a unor aliaje din aluminiu de tip Al-Si-Mg ("jante din magneziu" cum sunt vandute pe piata... se pierde prin oxidare Mg...)

Nu am timp sa fac acum si aici o lectie despre elaborarea aliajelor neferoase pe baza de Aluminiu.
Nu contest cunostintele dumneavoastra, domnule gabicen, dar aici nu este vorba despre turnarea industriala a Al. Pentru o piesa de citeva kilograme se poate turna Al, asa cum am zis, topindu-l cu o forja. Am vazut practic cum doi baieti isteti au turnat role pentru un banzic.
Diagrama Fe-C a fost suficient, cind a fost. Si acum imi mai amintesc de regula pirghiei.

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View Postbarbu78, on 7th December 2011, 23:44, said:

Nu contest cunostintele dumneavoastra, domnule gabicen, dar aici nu este vorba despre turnarea industriala a Al. Pentru o piesa de citeva kilograme se poate turna Al, asa cum am zis, topindu-l cu o forja.

Ok Barbu...dar forja nu topeste... doar forjeaza...
Presupun ca este vorba de interpretari diferite ale diverselor utilaje de prelucrat metalul la cald sau in stare lichida.

#10
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View Postgabicen, on 15th November 2011, 20:20, said:

Aliajele de tip Al_Si  ("silumin" ) sunt de tip eutectoid si au temperaturi joase de topire dar si propietati mecanice scazute.

Prin adaugarea magneziului la "silumin" se obtine un aliaj Al_Mg- Si (denumit si dural_luminiu) cu propietati mecanice superioare.
Prin topirea in cuptoare cu flacara a unor aliaje din aluminiu de tip Al-Si-Mg ("jante din magneziu" cum sunt vandute pe piata... se pierde prin oxidare Mg...)

Nu am timp sa fac acum si aici o lectie despre elaborarea aliajelor neferoase pe baza de Aluminiu.
Silumin este un un aliaj de Al si Si 13%.
Este cel mai utilizat aliaj de aluminiu.
Siliciul din compozitie il face mai fluid la turnare si rezistent la coroziune.
Duraluminiu este un aliaj de aluminiu 93,5%,cupru 4,4%,magnesiu 1,5% si mangan 0,6%.
Rezistenta mecanica este data de cupru,nu de magnesiu(ar putea sa nici nu fie).
Fara cupru nu poti vorbi de duraluminiu.

#11
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postgabicen, on 9th December 2011, 02:32, said:

Ok Barbu...dar forja nu topeste... doar forjeaza...
Presupun ca este vorba de interpretari diferite ale diverselor utilaje de prelucrat metalul la cald sau in stare lichida.
Forja este instalatia care incalzeste metalul. Forjarea este operatia de prelucrare mecanica (batere cu ciocanul, de cele mai multe ori) care poate include si incalzirea in forja. Nu am pretentia ca am dat definitiile exacte.
In forja, se atinge temperatura de topire a aliajelor de Al si chiar de turnare. O caracteristica importanta a unei forje este cantitatea de metal care poate fi incalzita la o anumita temperatura sau topita.

#12
921

921

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2014
Salut,
am si eu o intrebare...sper sa ma poata ajuta cineva de pe acest forum...vreau sa topesc deseuri de aluminiu, in special doze maruntite si am la dispozitie un cuptor de calcinare Nabertherm.... si nu stiu daca e ok sa topesc intr-un cuptor de calcinare.... din cate am intrebat eu... parerile sunt impartite. Asa ca va rog daca stiti ceva legat de acest subiect sa ma ajutati :) plsssss

#13
Avram35

Avram35

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2015
Salut
am si eu o intrebare referitoare la acest subiect, as dori sa incep o mica afacere topind aluminiu.
Am ceva cunostinte in domeniu dar ma intereseaza daca  am si profit si daca as avea loc pe piata.
va multumesc si astept si un raspuns concret.

#14
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016
1 metoda e sa folosesti o rezistenta de cuptor
2 lemn sau carbune cu tiraj fortat( un ventilator si o teava)
3 arc electric
nu turna aluminiul in forme umede sau in apa
daca nu intelegi ce am scris mai sus mai bine nu te apuca, sigur o sa te ranesti sau o sa strici ceva - trebuia sa scriu asta deoarece este important.
Metoda 2 e cea mai sigura.
aluminiul si aliajele care le gasesti se topesc sub 1000 de grade (700-800 probabil )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate