Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE

Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou
 350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China

Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania
 Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi

cod CAEN magazin online cu aproba...

Vocuher eMag peste pret comanda a...
 Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

Descarcare poze raw de pe card mi...

Frigiderele in 1960

Cultivare tutun

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

Stheff

Stheff

New Member

• Grup: Members
Oare ar merge cultivarea de tutun in Romania? Daca te apuci sa il cultivi ai unde sa il vinzi?
A incercat cineva chestia asta ?

TLGTLC

TLGTLC

Senior Member

• Grup: Senior Members
De cultivat se cultiva. De vandut, vad ca se vinde pe okazii.

Protopopeus

Protopopeus

Senior Member

Cultivarea de tutun in Romania s-a efectuat, se efectueaza si, probabil, se va mai efectua cu succes ceva vreme.

Problema cu tutunul este, pe de o parte faptul ca, datorita standardelor impuse de producatorii de tigarete, piata de tutun din Romania, din cate stiu eu este in urma catorva alte piete importante din Europa iar asta este important.

Pe de alta parte, ai niste costuri de productie mai mari decat ai crede, de asemenea vei avea nevoi de mana de lucru destul de consistenta si de prompta (inca nu stiu daca la noi in Romania se cultiva mecanizat si, oricum, nu cred ca esti dispus sa investesti atatia bani).

In plus, stiu ca in urma cu cativa ani erau niste subventii motivante pe care ulterior le-au "sugrumat", astfel, nu cred ca e chiar asa de rentabil.

In plus, daca le iese pasenta finlandezilor, nu se va mai cultiva tutun niciodata (cel putin nu pentru tigarete).

conu71

conu71

Termopanist

• Grup: Moderators

View PostProtopopeus, on 10th October 2011, 14:39, said:

In plus, daca le iese pasenta finlandezilor, nu se va mai cultiva tutun niciodata (cel putin nu pentru tigarete).

adica?

Stheff

Stheff

New Member

View PostProtopopeus, on 10th October 2011, 14:39, said:

Pe de alta parte, ai niste costuri de productie mai mari decat ai crede, de asemenea vei avea nevoi de mana de lucru destul de consistenta si de prompta (inca nu stiu daca la noi in Romania se cultiva mecanizat si, oricum, nu cred ca esti dispus sa investesti atatia bani).

Ce insemna costuri mai mari decat as crede?

Protopopeus

Protopopeus

Senior Member

View Postconu71, on 10th October 2011, 14:48, said:

adica?

Pai, cat tam-tam s-a facut... Uite aici: http://www.ziare.com...terzis finlanda

Stheff, din pacate acum nu am timpul necesar si imi scapa si o parte din informatiile pe care le detineam in urma cu cativa ani (nu multi) cand am avut intentia de a cultiva tutun la randul meu, insa, daca doresti neaparat, pot reveni cu amanunte.

Stheff

Stheff

New Member

View PostProtopopeus, on 10th October 2011, 17:56, said:

Stheff, din pacate acum nu am timpul necesar si imi scapa si o parte din informatiile pe care le detineam in urma cu cativa ani (nu multi) cand am avut intentia de a cultiva tutun la randul meu, insa, daca doresti neaparat, pot reveni cu amanunte.

Chiar te rog....
Multumesc mult.

rand

rand

Senior Member

La tutun cel mai important este sa ai unde sa il usti corect. Uscatul este cea mai sensibila faza din tot lantul.

danutz_2009

danutz_2009

Senior Member

Protopopeus, si eu astept amanunte!
Rand, daca usuc eu (corect), unde vindem (la ce pret)?

Numai bine!

medelin992

medelin992

Senior Member

Am inteles ca pe la 1000 euro tona de tutun,iar ca productie pe ha undeva la 1,5 tone.

danutz_2009

danutz_2009

Senior Member

Concret, va rog!
Cine da 1000 de euro/tona?

rand

rand

Senior Member

View Postdanutz_2009, on 11th October 2011, 22:59, said:

Concret, va rog!
Cine da 1000 de euro/tona?

Cultura de tutun se incepe cu un contract de cultivare, facut cu cel care iti achizitioneaza productia. El iti da gratuit semintele ( sunt preferate anumite soiuri) si te instruieste cu privire la tehnologia de cultivare. Tot el cumpara si tutunul la ~ 1 EUR kg... plus ce subventie primesti de la stat. Tu nu trebuie sa te apuci de cultivat tutun si apoi sa cauti cumparator :).
Ia legatura cu o asociatie de producatori, de preferinta din judetul tau, si ei te indruma. Daca esti din judetele de granita, poti caut in Ungaria de ex., prin 2009 erau firme din Ungaria care contractau tutun in Romania.

Semintele si tehnologia de cultivare a tutunului sunt gratuite si se dau pe baza contractului de cultivare, precizeaza pe RECOLTA.EU Petru Bota, un cultivator de tutun din judetul Mures. La un hectar se poate recolta o cantitate de 1500-2000 kg tutun uscat care se poate valorifica la 1 euro/kg.+ subventia.

Petru Bota este administratorul unui grup de producatori de tutun din Targu Mures recunoscut de MADR. S, ma puteti contacta la 0744152528

sau

Sunt Bota Petru, presedintele Organizatiei Profesionale a Cultivatorilor pe filiera de tutun. In judetul Vaslui functioneaza GRUPUL DE PRODUCATORI TUTUN EST care poate sa va ajute li incheierea unui contract de cultivare a tutunului cu o firma de prim-procesare. Administratorul acestui grup este d-nul Petrila Dorel si poate fi contactat la telefon nr. 0762619891.

Edited by rand, 12 October 2011 - 14:57.

danutz_2009

danutz_2009

Senior Member

Multumesc rand!

Protopopeus

Protopopeus

Senior Member

Se pare ca domnul "rand" a edificat lucrurile.

Intr-adevar, o cultura de tutun nu se poate incepe decat printr-un precontract cu un procesator. In momentul acesta nu mai stiu cati procesatori sunt, insa in urma cu vreao cativa ani erau 5 la numar, inclusiv vestita Interagro.

Problema adevarata o constitue aceste cifre vehiculate pe internet.

Teoretic, ca de altfel si orice alta "mare afacere" agricola, a se vedea: ferma de melci, ferma de chinchilla, de struti, de pauni, cultura ciupercilor, si multe altele, da foarte bine pe hartie...
In realitate lucrurile nu stau de loc la fel de bine, dovada fiind fapul ca in acest moment Romania nu este deloc plina de ferme agricole iar productia de tutun, fata de 2005, a scazut de vreo 3 ori.

In ceea ce priveste preturile pe tutun, acel 1E/kg este pretul maxim. Exista producatori (cultivatori) care dau tutunul si cu 1,3 lei/kg. Pretul se stabileste la fata locului, in functie de calitatea la care este incadrat (dupa ce tutunul este numai bun de preluat) de catre procesator si este posibil sa te trezesti ca nu-ti scoti investitia.
Referitor la acea subventie de 2E/kg, pe vreamea cand eu insumi ma vedeam mare cultivator de tutun, era valabil numai in cazul anumitor cantitati (evident, foarte mari) si in cazul in care tutunul era perfect corespunzator cu conditiile din contract, altfel nu vedeai nici o subventie.

Momentan nu mai sunt la curent cu legislatia din domeniu, insa te poti lamuri lesne vorbind cu un reprezentant al unui procesator.

Am atasat mai jos doua fisiere.

Attached Files

Oxigen1234

Oxigen1234

Senior Member

Stimati colegi, stiu ca acest topic nu mai e demult activ, dar mai bine revin aici decat sa deschid topic nou

As cultiva in gradina vreo 20-30 de plante de tutun, pe langa casa ca sa alunge tzantzarii

Intrebarea e - trebuie vreo autorizatie de la Politie??? Am gasit niste idei pe net ca ar fi planta halucionogena...

medelin992

medelin992

Senior Member

De unde iei seminte/rasaduri...asta e intrebarea!!

scaiba

scaiba

Pastafarian

• Grup: Validating
De unde dorești cumperi semințele, răsadurile ți le faci singur.
La câteva zeci de plante câte îi trebuie colegului, nici germinația proastă nu-l încurcă prea tare.
link

Oxigen1234

Oxigen1234

Senior Member

am luat de pe ebay germania 4 soiuri, cate 1000 seminte, o sa imi fac rasaduri daca rasare ceva, metoda servetel sub sticla
nu stiu care e mai rezistent la seceta de Baragan si mai putin pretentios la lenea mea de a le ingriji, dar voi incerca cu toate sa vad ce iese, pun vreo 100-200 seminte poate ies 5-10 din fiecare
• Virginia Gold
• Tennessee Burley
• Latakia
• Havanna Corojo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate