Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Suplimente nutritive pentru refacerea cartilajului

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Lyrical

Lyrical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.07.2008
Incearca sa manci  cartilagiile de la oase , carnea din zona gatului , la pui , oasele moi . Nu se compara cu pastilele , dar pe viitor o sa-ti prinda bine asemenea obiceiuri .

#20
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
badisca, cand medicul a aflat ca sunt absolvent de farmacie nu a mai insistat sa-mi mai povesteasca despre medicament, s-a multumit sa-mi transmita reteta. :P

am evidential clar motivul pentru care am luat metilprednisolon  : sindrom algoneurodistrofic.

#21
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Nu sunt derutata, sau cel putin nu atat de derutata incat sa confund suplimentele cu medicamentele. :) Sunt oarecum intrebatoare pentru ca nu stiu ce sa iau in loc de artrostop, dar cred ca o sa trec la animal flex. :)

#22
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
@badsica: nu stiu daca mai intri pe aici, voiam sa te mai intreb ceva despre animal flex, de ce e mai bine sa le iau seara? Merci mult.

#23
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Cum se iau aceste suplimente, in special Animal Flex? Le luati in continuu, 365 zile pe an sau sub forme de cure?

Multumesc

#24
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Depinde ce intelegi prin cure, ortopezii recomanda in general 3 -6 luni, dar eu una din 3 luni de tratament nu am inteles nimic. Asa ca acum iau de un an si jumatate si cred ca o sa iau in continuare, am inteles ca un tratament de genul asta poate sa ajunga pana la 2 ani, ca sa ai efecte benefice.

#25
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

 Mirela2012, on 19th October 2011, 22:00, said:

Depinde ce intelegi prin cure, ortopezii recomanda in general 3 -6 luni, dar eu una din 3 luni de tratament nu am inteles nimic. Asa ca acum iau de un an si jumatate si cred ca o sa iau in continuare, am inteles ca un tratament de genul asta poate sa ajunga pana la 2 ani, ca sa ai efecte benefice.
Da stiu, si eu am primit o cura de 3 luni de zile cu Dona, de la un ortoped 1plic/zi, de la altul 1 plic/zi 20 de zile pe luna. Deci cred ca sunt tot atea combinatii de cure cati doctori sunt. Dar intrebarea mea era mai mult in contextul, daca pe termen lung, adica peste 1 an acest consum zilnic nu are si efecte negative.

#26
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Hm... la intrebarea asta nu stiu daca iti poate raspunde cineva. Eu una sper ca nu. :))

#27
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
In primul rand, fiecare produs de acest gen (mai ales Dona, care este considerat medicament, nu supliment alimentar) trebuie sa aiba un prospect.
Acolo gasesti mai multe.
In al doilea rand, Dona se administreaza o data pe zi, in fiecare zi. De obicei se recomanda cure de 3 luni, cu repetare dupa o perioada.
In al treilea rand :
Aveți grijă deosebită când utilizați Dona
Adresați-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua Dona:

dacă suferiți de diabet zaharat sau aveți toleranță scăzută la glucoză. Se recomandă să vă controlați glicemia înainte de începerea tratamentului și la intervale regulate de timp pe parcursul tratamentului.

dacă aveți un factor de risc cunoscut pentru boli cardiovasculare (de exemplu: hipertensiune arterială, diabet zaharat, hipercolesterolemie sau dacă fumați). Înainte de începerea tratamentului, se recomandă determinarea concentrației de colesterol din sângele dumneavoastră, , deoarece la pacienții tratați cu glucozamină, în câteva cazuri, a fost observată hipercolesterolemie.

dacă suferiți de astm bronșic. Tratamentul cu glucozamină poate agrava simptomele astmului bronșic.

dacă aveți o reducere a funcțiilor rinichilor sau ficatului, deoarece la acest grup de pacienți, nu au fost efectuate studii cu glucozamină.

Este deosebit de important să-i spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați oricare dintre următoarele medicamente:
- tetracicline (antibiotice folosite împotriva infecțiilor).
- warfarină sau medicamente similare (anticoagulante utilizate pentru a preveni coagularea sângelui). Efectul acestor anticoagulante poate fi intensificat în cazul administrării concomitente cu glucozamină. Ca urmare, pacienții tratați în același timp cu astfel de medicamente trebuie supravegheați cu foarte multă atenție, atunci când se începe sau se oprește tratamentul cu glucozamină.

Informații importante privind unele componente ale Dona
Acest medicament conține 151 mg sodiu. Vă rugăm să luați în considerare acest lucru dacă urmați o dietă cu restricție de sodiu.
Acest medicament conține aspartam (E 951). Este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru
persoanele cu fenilcetonurie.
Acest medicament conține sorbitol (E 420). Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat ca aveți intoleranță la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebați înainte de a lua/utiliza acest medicament.

REACȚII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Dona poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Trebuie să încetați să mai luați Dona și să vă adresați imediat medicului dumneavoastră dacă prezentați simptome cum sunt: umflarea feței, limbii și/sau faringelui și/sau dificultate la înghițire sau urticarie însoțită de dificultate la respirație (edem angioneurotic).
Au fost raportate următoarele reacții adverse:
Reacții adverse frecvente (afectează 1 până la 10 utilizatori din 100): durere de cap, oboseală, greață, dureri abdominale, indigestie, diaree, constipație.
Reacții adverse mai puțin frecvente (afectează 1 până la 10 utilizatori din 1000): erupții trecătoare pe piele, mâncărimi și înroșirea trecătoare a feței.
Cu frecvență necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile): vărsături, urticarie, amețeli, umflare la nivelul picioarelor sau a gleznelor, edem angioneurotic, agravarea astmului bronșic pre-existent și înrăutățirea controlului glicemiei la pacienții cu diabet zaharat.
3
4
De asemenea, au fost raportate concentrații crescute ale colesterolului în sânge. Nu se poate determina dacă aceste evenimente au fost legate direct de administrarea Dona.
Dona poate determina creșterea valorilor serice ale enzimelor hepatice și, rareori, icter.
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.

#28
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Buna seara!
  Am si eu o intrebare referitor la Animal Flex:
  Dupa varsta de 55 de ani incep sa apara durerile de genunchi,coloana..etc.
  Ajuta la ceva acest Animal Flex ?
  Multumesc anticipat!

#29
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Costin45, on 14th November 2011, 18:17, said:

Buna seara!
  Am si eu o intrebare referitor la Animal Flex:
  Dupa varsta de 55 de ani incep sa apara durerile de genunchi,coloana..etc.
  Ajuta la ceva acest Animal Flex ?
  Multumesc anticipat!
e bun pentru genunchi,coate...

#30
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Redeschid topicul.
Unde se gaseste cel mai ieftin acum animal flex (fie in tara fie afara livrabil in romania)?
Am dobandit niste dureri la genunchi si incheieturile mainilor si as vrea sa incerc si animal flex vreo 2-3 luni.

#31
Am@DEUS

Am@DEUS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 22.06.2004

 Lyrical, on 01 octombrie 2011 - 13:01, said:

Incearca sa manci  cartilagiile de la oase , carnea din zona gatului , la pui , oasele moi . Nu se compara cu pastilele , dar pe viitor o sa-ti prinda bine asemenea obiceiuri .

Frate da bine zici, fiecare este liber sa aleaga. In cazul meu au functionat urmatoarele:

- scaderea greutatii
- vitamina C
- genunchi de curcan (ciorba)
- spirulina
- PRP (plasma imbogatita cu trombocite) : gasiti pe net toate informatiile
- hidratare puternica

Apoi, legat de acest Animal Flex cititi si documentati-va pe net de urmatoarele substante:

Other Ingredients:
Dicalcium Phosphate, Maltodextrin, Gelatin, Stearic Acid, Magnesium Stearate, Purified Water, Microcrystalline Cellulose, Glycerine, Silicon Dioxide, Caramel Coloring, Pharmaceutical Glaze.

Edited by Am@DEUS, 17 October 2014 - 19:50.


#32
Detergent

Detergent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.11.2005
Buna,

Eu am lichid sinovial in cantitati reduse.
A funtionat acest Animal Flex? Am vazut intradevar ca e plin de alte substante "exotice" care nu prea ma intereseaza.
Am facut doar o luna de tratament cu Fleximobil recomandat de medic care contine doar:
  • 40 mg harpagozide amelioreaza durerile articulare la 1h de la administrare
  • 1500 mg glucozamina stimuleaza formarea componentelor cartilajului
  • 1200 mg condroitina incetineste distrugerea cartilajului
Nu am observat mari imbunatatiri.
In alta ordine de idei Wikipedia zice ca glucozamina si condroitina a ajutat la cresterea vascozitatii doar in conditii de laborator nu si in testele din spitale (=placebo).

"As is common with heavily promoted dietary supplements, the claimed benefits of glucosamine are based principally on laboratory studies. Clinical studies are divided, with some reporting relief from arthritic pain and stiffness, but larger well-constructed studies reporting no benefit above placebo.[7]
There is no evidence to date that consumption of glucosamine by sport participants will prevent or limit joint damage after injury.[8] In a randomized placebo-controlled trial, glucosamine supplementation had no additional effect on any rehabilitation outcome when given to athletes after anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction.[9]"

Intre timp am schimbat si dieta am introdus mai mult: peste pentru cartilaj, consum mai mult cartulaj de pe oase (pasari in general), soia.
Intrebarea este daca a obitnut cineva cresterea cantitatii de lichid sinovial cu ce varianta si in cat timp?

#33
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Pentru lichidul articular incearca artrostop hyal sau infiltratii cu substanta vascoelastica (synocrom, synvisc, etc). Acestea sunt pt lichid. Cele cu glucozamin sunt pt cartilajul propriu-zis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate