Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

(feitosak1) casa Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
6677 replies to this topic

#1747
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Feito,
au la
Qfort
o oferta speciala si la usi din pvc, colorate, pana la 31 aug.

Am fost la un magazin de-al lor, arata foarte bine executate!

#1748
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Am revenit de pe alte meleaguri, si urmeaza in perioada imediat urmatoare sa incepem: gard, fosa, camin putz (un beci de 3x3 sau 2x3), tot ce inseamna tevi ingropate in pamant (apa, canalizare, curent, etc),2 puturi colectoare pt pluviale, nivelat si inaltat teren. Eventual si trotuar perimetral. Plus pomi fructiferi si alte vegetale, ca incepe sezonul de insamantare. Astfel incat la primavara, chiar daca nu va fi casa gata, avand terenul nivelat, apa si curent, sa pot sta pe acolo la un gratar.

Edited by feitosak1, 04 September 2012 - 20:21.


#1749
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Am uitat sa fac cateva precizari.

Costul operatiunilor de mai sus (in afara de pomi si trotuare) este de aprox 36.000 ron, materiale + manopera.
Gardul va fi: din lemn in partea din spate (deoarece am deja o parte din gard facut de un vecin, si vreau sa fie toata latura aceeasi la fel). Din panouri bordurate + soclu in laterale. Din beton + fier rectangular in partea din fata.
Pomi fructiferi: as vrea mar, par, piersic, cais, cires, visin, prun. Cam tot ce creste pe la noi.

Gardul pe una din laterale va fi inceput maine. Il face vecinul, cu niste rude, si ma costa mai putin decat cu constructorul meu, pt ca acele rude nu vor fi platite (manopera). Vecinul face un gard provizoriu, din plasa d-aia la sul si un soclu in miniatura, dar partea comuna o vom face cum vreau eu, adica cu un soclu mai solid decat a dorit el si cu panouri bordurate, urmand ca eu sa suport diferenta de pret fata de varianta lui.

In afara de asta, va mai trebui sa ma ocup de o degivrare, provizorie (pt 1 sau 2 ierni, cat va dura pana ma voi muta) sau definitiva (greu de realizat). 99,99% va fi ceva provizoriu, sa nu mi se sparga jgheaburile iarna asta.

Edited by feitosak1, 04 September 2012 - 22:32.


#1750
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010
Frumoasa casa.Sa va bucurati de ea.
Totusi nu pot sa nu remarc lipsa canalizarii.La bunica mea in sat ,la vreo 26 km de Cluj Napoca avem canalizare de vreo 10 ani.Cum dau in Bucuresti autorizatii de constructie in lipsa acesteia .Este de neinteles pt mine sa am kkaka langa put .
Cu siguranta se va rezolva si aceasta problema .Sa continui cu jurnalul si sa nu-l lasi neterminat.
Ps Citesc de vreo 6 ani aici si fara sa te superi iti spun ca Astrul a ajutat pe toata lumea .Nu merita sa-l iei peste picior .Spor la munca in continuare.

Frumoasa casa.Sa va bucurati de ea.
Totusi nu pot sa nu remarc lipsa canalizarii.La bunica mea in sat ,la vreo 26 km de Cluj Napoca avem canalizare de vreo 10 ani.Cum dau in Bucuresti autorizatii de constructie in lipsa acesteia .Este de neinteles pt mine sa am kkaka langa put .
Cu siguranta se va rezolva si aceasta problema .Sa continui cu jurnalul si sa nu-l lasi neterminat.
Ps Citesc de vreo 6 ani aici si fara sa te superi iti spun ca Astrul a ajutat pe toata lumea .Nu merita sa-l iei peste picior .Spor la munca in continuare.

#1751
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Posted Image

#1752
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Ma gandeam azi ca daca anul trecut pe la sfarsitul lui august nu as fi intrat (total intamplator, cautam cu totul altceva) pe jurnalul lui conu71, nu as fi lucrat cu arhitectul si constructorul cu care am lucrat, si casa mea ar fi aratat altfel (mai bine sau mai rau :)) si ar fi fost construita altfel (mai bine sau mai rau:)). Cred ca ar fi aratat mai rau si ar fi fost construita mai rau. Si daca tot am deschis subiectul asta, tin sa multumesc celor care m-au ajutat pana acum cu cel mai mic sfat, inclusiv celor cu care am mai avut unele divergente (astrul si casuta).

Gata cu melancolia.....

De fapt vroiam sa fac cunoscute niste costuri, cele de pana acum. Cand am cumparat terenul, euro era 4,22 ron.

1. teren 22.000E, acte teren 1200 ron.
2. Arhitect: avize 320 ron, proiect 3200E, procura notariala pt arhitect 150 ron, taxa urgenta Carte Funciara 200 ron.
3. Primarie: acte pt C.U. 100, contract salubritate 186 ron, taxa AC 1912 ron, taxa nr postal 10 ron, atentie pt a iesi mai repede autorizatia 300 ron (lipsea calculul G).
4. I.S.C. 0,1% din valoarea lucrarii: 390 ron.
5. Curatat teren pt inceperea constructiei: 350 ron excavatorul.
6. Diriginte de santier: 500E pentru 2,5 luni de zile.
7. O atentie pt ISC,  500 ron. Am fost lasati complet in pace cu inspectii etc.
8. Intarusare 200 ron.
9. Curent electric: 5050 ron, acte si racordare.
10. Constructor: 50.700 E, aproximativ. De la pretul stabilit de 51.000 s-au mai scazut unele elemente, dar s-a completat cu unele neprevazute initial (impamantare, hidroizolatie placa in consola, racord apa si canalizare). Suprafata construita: 286mp.
11. Invelitoare: 5700E.

In total, la un calcul rapid, ar fi: 82.100 E si 10.868 ron, adica aproximatix 84.500 E. Teren si casa, de la zero. Daca raportam la suprafata construita a casei, inseamna cam 295E/mp. Desi nu stiu daca are relevanta calculul. Am uitat sa trec in lista putul, care a costat 1600 ron.
Estimez ca mai este nevoie de inca pe atat sa fie gata la cheie.

#1753
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Transparenta 100%.
Plantatul copacilor-prima urgenta.
E de groaza praful de la tine.
Lumea de prin jurul tau cumpara pamant negru la greu, asa ca iar n-am reusit sa vad negrul acoperisului...desi mi-am dorit.

#1754
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Mai prin octombrie pomisorii, e cam cald acum.
Stiu ca e praf, dar asta e situatia. Sunt obisnuit, oricum. In orice caz, este un praf de tara, nu un praf cum e intre blocuri. E o diferenta, sa stii. Posted Image
Daca vrei sa vezi tabla neagra, treci pe acolo dupa ploaie Posted Image))))
Pamant negru cred ca voi lua si eu. Ramane sa vorbim, trebuie sa calculez cantitatea intai ca sa stim cat putem negocia Posted Image)))

Edited by feitosak1, 05 September 2012 - 20:30.


#1755
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postfeitosak1, on 05 septembrie 2012 - 17:52, said:

casa mea ...Cred ca ar fi aratat mai rau si ar fi fost construita mai rau
:) never to say never

#1756
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View PostmoldoveanuID, on 06 septembrie 2012 - 08:53, said:

Posted Image never to say never

In primul rand legat de arhitect..........chiar n-am dubii ca am luat cea mai buna decizie. Daca te uiti inapoi pe jurnal o sa vezi ce desena cel cu care am colaborat prima oara.....eu incepusem sa-mi fac griji ca voi savarsi prima omucidere din viata mea Posted Image))))
De constructor nu mai zic nimic, ca voi fi acuzat ca il laud.

Edited by feitosak1, 06 September 2012 - 13:16.


#1757
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
La banii aia mi se pare (a) normal sa primesti si ..<desene> cum trebuie. Nu ?
Deci cand ajungi la o concluzie/faci un raport-balanta ...ia in considerare si raportul dintre pret si ..calitate/cantitate .
Asa mi s-ar parea normal. Asemeni si ..sa zicem ..ca am pereti la casa ..deci pot fi din caramida din aia bengoasa sau pot fi din ..bca sau cine stie ce chilipir de material.
Enioi ...e bine ca ti-ai spus punctul de vedere vis a vis de cei cu care ai lucrat. Asa mi s-ar parea normal, ca la sfarsit de <stagiune> , beneficiarul sa-si spuna punctul de vedere , pentru a fi/ramane un punct de plecare/reper pentru viitorii clienti.
In sensul ca cei care aduc contributii pe aici (chiar si indirect prin neparticipare dar afisandu-se lucrarile lor) ..sa merite si anumite avantaje/castiguri. Asa mi se  pare normal.
Nu sa vad genul de <interventii> pe aici ..ca e firma cutare si realizeaza cutare ..si cine e interesat bla bla . Nu tata ..vin o ..participa ..arata ce poti si dupa aia poti culege roade :)
Gata ca o dau in filozofie si ma ..injura lumea :)

#1758
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Cate jurnale de ”casa” contin, spre final unei etape majore (la ”rosu”, spre exemplu), o remarca pozitiva la adresa constructorului de aici?
Le numaram pe degetele unei maini!

:)

#1759
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Stie cineva unde pot gasi pomi fructiferi de vanzare in zona Bragadiru-Ghencea? M-ar interesa sa fie cat mai dezvoltati si sa aiba cine sa imi explice cum se planteaza sau sa-i planteze contracost. Nu prea am incredere in cei de la selgros etc.

Edited by feitosak1, 06 September 2012 - 15:46.


#1760
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu ştiu dacă au şi pomi fructiferi dar ştiu, fiindu-mi şi amici, că sunt buni profesionişti.
Oricum.
Breviarul foto confirmă oricât de subiectiv aş fi. Posted Image
http://www.babylongarden.ro/
Succes.

Şi fără să-ţi tai elanul, partea mai complicată abia începe Posted Image

#1761
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Ai pm.

#1762
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postparadigmatic, on 06 septembrie 2012 - 16:35, said:

Nu știu dacă au și pomi fructiferi dar știu, fiindu-mi și amici, că sunt buni profesioniști.
Oricum.
Breviarul foto confirmă oricât de subiectiv aș fi. Posted Image
http://www.babylongarden.ro/
Succes.

Și fără să-ți tai elanul, partea mai complicată abia începe Posted Image

Mai complicata, dar si mai frumoasa :))

#1763
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Ai rabdare ca nu e inca momentul de plantat. Pana cand sa ai rabdare? Uite aici pana cand: http://www.indagra.ro/
Gasesti acolo tot ce ai nevoie. Eu am plecat anul trecut de acolo cu 17 pomi fructiferi si nu mai stiu cati arbusti. S-au prins 15 dintre ei.

#1764
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu e tarziu, luna noiembrie? Stiam ca in octombrie.....
I-ai plantat singur-singurel? A fost dificil?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate