Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Machete (modele) avioane pentru asamblat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Unii dintre voi isi vor aminti precis ca acum vreo 35-40 de ani existau in comert un numar impresionant de machete de avioane (plastic) care se puteau asambla prin lipirea componentelor. Nu erau din categoria modelelor "profesionale", ci erau la categoria "jucarii pentru copii". Erau destinate copiilor cam de 8-15 ani.

Acum caut asa ceva dar cu uimire vad ca nu mai gasesc. Mi se pare inexplicabil. Am cautat si pe site-uri din strainatate dar nimic.

Daca stiti unde mai pot gasi aceste avioane de asamblat va rog sa imi spuneti. Multumesc.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Depinde de oras , dar la mine am vazut intru-un magazin micut o multime de modele.

#3
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Eu sunt in Bucuresti, dar nu prea are importanta. Daca stii un magazin unde se gasesc aceste avioane de asamblat te rog da-mi si mie un contact de acolo. Poate au site web sau macar un simplu numar de telefon ca sa ii pot suna sa ma lamuresc daca este ceea ce caut.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca erai din Iasi , era mai usor. Nu stiu ce numar de contact au la acel magazin , dar daca o sa trec pe acolo , o sa ma interesez. Site sigur nu au , e un magazin mititel la parterul ului bloc , specializat pe modele de elicoptere , reparatii si machete. Div Modelism se numeste magazinul.
Dar la o simpla cautare , gasesti si la http://www.revell.ro...o...ups&grp=101.

Edited by lucifer76, 30 September 2011 - 08:11.


#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Luciferule, e frumoase :) cele postate de tine de la revell, dar nu sunt simplu de asamblat. Mă rog, nu toate. Cele de la gradul 3 în sus.
Cele dorite de iib sunt doar din aproximativ 10 piese.

Edited by sfantu.dracu, 30 September 2011 - 08:42.


#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai eu aveam 12 13 ani si lipeam de alea  :notangel: . Mai am si acum cateva elicoptere si avioane.

#7
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Nu, nu sunt deloc prea complicate. Exact asta cautam. Ceva cu 50-100 piese. Exact asa erau cele de care vorbeam.

Dimpotriva, pe cele de 5-10 piese le gasesc peste tot, dar sunt prea simple.

Multumesc pentru informatie. Acum sper ca magazinul on-line sa le aiba intr-adevar :)

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
iib'ule, una ai scris în primul post și alta doreai de fapt. :)

#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cele din colectia Leonardo DaVinci sint superbe!

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 iib, on 30th September 2011, 05:58, said:

Daca stiti unde mai pot gasi aceste avioane de asamblat va rog sa imi spuneti. Multumesc.

Cred ca ai putea sa incerci la Unirea, Mall Titan(acolo parca am vazut, dar nu pot spune sigur)

#11
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Eu am luat vreo 2 de la Real, dar sunt cam scumpe fata de preturile de pe net. Oricum, nici oferta nu e prea variata (cel putin la Craiova); au decat cateva modele de la Italeri.

Online gasesti gramada, si majoritatea sunt pe stoc.

- www.revell.ro

- www.dinoland.ro

- www.modelism.ro

- www.machete.ro

- www.hobbyx.ro

- www.parcmodels.ro

#12
kleep17

kleep17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2013
eu mi-am cumparat machete de pe http://www.varuna.ro/revell

#13
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008

 lucifer76, on 30 septembrie 2011 - 08:08, said:

Daca erai din Iasi , era mai usor. Nu stiu ce numar de contact au la acel magazin , dar daca o sa trec pe acolo , o sa ma interesez. Site sigur nu au , e un magazin mititel la parterul ului bloc , specializat pe modele de elicoptere , reparatii si machete. Div Modelism se numeste magazinul.
Dar la o simpla cautare , gasesti si la http://www.revell.ro...o...ups&grp=101.
Lucifer, spune-mi si mie rogu-te, UNDE este magazinul respectiv? Nu-s din Iasi, dar mai vin pe acolo(fata cea mare este studenta la Iasi), si mi-ar place sa vad respectivul magazin. La Pallas Mall este magazinul Varuna ( dai de el repede, este pe linga Carturaresti, jos), care are o oferta zdravana de la Revell, dar doar atit( reprezentant Revell, probabil, ca Varuna are magazin si-n Timisoara)

#14
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 kleep17, on 27 iunie 2013 - 10:04, said:

eu mi-am cumparat machete de pe http://www.varuna.ro/revell
Preturi bune.

#15
ITVogue

ITVogue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.11.2013
Cele mai multe si cele mai tari sunt aici: http://pandytoys.ro/...ete-de-asamblat
Au peste 500 de modele si promotii. Chiar acum este una la Revell! Marfa!

Edited by ITVogue, 24 June 2014 - 13:02.


#16
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Inca una desi cred  ca multi o stiti. www.airspotters.com

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,464
  • Înscris: 15.06.2007
Imi amintesc ca am lucrat 8 ore cu un prieten la un U-boat marca "Italieri"
Avea compartiment pentru baterii R14 3 buc, motoras electric si un sistem de carmire.
Firma asta , Italieri a disparut complet de pe piata , cel putin la magazinele din Timisoara nu am vazut iar vanzatorii, n-au auzit de alte branduri in afara de Revell sau poate LEGO. Recent cand am fost prin ungaria, am vazut cu satisfactie ca brandul italieri nu a disparut de pe piata, se gasea prin magazinele de jucarii cu o gama variata de modele si kituri, de la avioane la portavioane.

O alta gama de modele este Snap Fit, fara lipiri, avioane gata vopsite.
Un brand care imi vine in minte ar fi Herpa. O cautare pe net dupa snap fit model,  va aduce rezultate generoase.

#18
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Se gasesc machete de-a gata, prin magazinele pentru colectionari. Nu as putea sa spun cata fidelitate au, dar par reusite.
Spre exemplu, acum vreo doua luni, am luat doua modele, cred ca la scara 1:48 (doi adversari din Al Doilea Razboi Mondial), pe care am tinut neaparat sa le modific.

uite ce a iesit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xT0nK-e7jVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bonygy, 17 September 2018 - 10:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate