Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Masini retro, de colectie, din Europa de Est

- - - - -
  • Please log in to reply
658 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Poate unii dintre voi stiu sau au aflat, poate altii nu... Eu cu totul intamplator cautam ceva si am dat, pe site-ul lor despre aceasta stire/informatie.

Daca tot e pasiune mare-mare si daca tot e la moda, cu diverse modele si machete, care mai de care (galioane, nave celebre de razboi, masinute etc), de ce nu si o asemenea colectie. Eu unul gasesc initiativa chiar laudabila (vor fi poate si pareri si voci mai putin entuziasmate...).

Pretul este un picut mai mare (cica de 25 lei/numar), revista va avea o aparitie bilunara si se pot face si abonamente. Machetele cica sunt din aliaj, scara 1:43.
Exclusiv pentru cei care fac abonamente, vor fi cica si trei cadouri: un numar gratis (in primul colet), un breloc cu Dacia 1300 (in coletul nr.6) si un suport pentru toata colectia (in coletul 15).

Am sa iau de curiozitate (avand inca din copilarie, cateva masinute "de fier" cum le ziceam noi copii, pe vremurile alea; ha ha, cine le avea, era tare; si ce schimburi facem, cu timbre, cu reviste Rahan sau Pif, cu mingi de fotbal (din piele)  etc :bicycle:  Eeeeeehhh, ce vremuri...)) macar un numar. Sa vedem ce si cum.

sursa

#2
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Cum am vazut topicul, am si sunat la Bucuresti sa ma abonez si pe urma fuga la chiosc sa iau primul numar. Norocul meu ca inca-l mai aveau. :bigwhitegrin:

#3
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Si eu am luat revista e frumusica masinuta. Stiti cumva daca suportul din plastic o sa fie dat si cu revista sau doar daca ne abonam?

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Din ce am citit in ea, se da la coletul nr. 15 ce contine doua numere si acea vitrina, sper ca am retinut bine.

Legat de masina, foarte faina, imi aduce aminte de copilarie (ai mei au avut o Dacia visiniu nemetalizat).

#5
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postomegaa, on 29th September 2011, 18:41, said:

Stiti cumva daca suportul din plastic o sa fie dat si cu revista sau doar daca ne abonam?
Din cate am inteles eu, cei care se aboneaza primesc 3 cadouri speciale, cum le zic ei: 1 - o revista gratis in primul colet. 2 - un breloc metalic reprezantand o Dacia 1300 (coletul 6) si 3 - vitrina speciala (coletul 15).

#6
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
eu ziceam daca stie cineva da suportul va fi dat cu o revista si nu doar daca facem abonament

#7
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Astazi am vazut si eu reclama la colectie si mi s-a parut interesanta.Totusi pretul pe numar mi se pare un pic cam mare , iar calitatea lor din ce am mai citit lasa de dorit (sunt destui care se plang ca au ramas fara stergatoare si oglinzi).


Poate am citit prea repede , dar nu am gasit cate numere or sa fie.

Aceeasi colectie in Polonia.

http://www.deagostin...?co=a&id_kol=24


@omegaa    Cel mai simplu e sa dai un telefon.

Edited by angelz, 30 September 2011 - 15:10.


#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai cum sa ramana fara accesorii masinuta? Se poate intampla doar daca o fortezi cumva si nu o scoti corespunzator (fara a forta, trage etc) din ambalaj. Ah, ca poate, in functie de condiitile de depozitare si transport, sa fie mai fragila sau chiar asa, rupte sau cazute cum spui, tot ce se poate.

Eu insa nu cred ca daca la un exemplar sau doua s-a intamplat asta, este valabil pentru toata seria/colectia. La o adica, in orice lot sunt sua pot fi si rebuturi, nu? La fel si la galion, daca mi se pare ca ceva e in neregula (rupt, plesnit, indoit sau nu-mi place cum arata), cer alta. Deci aceasta verificare (vizuala) macar este cumva obligatorie atunci cand se cumpara revista. De aceea eu prefer sa le cumpar si sa le vad, si nu sa le comand si sa-mi fie livrate prin posta, cu toate precautiile si protectiile de transport, ca iti poate baga pe gat ceva mai putin...

Am luat si eu azi revista... :) dar sunt inca la birou si nu am timp sa o desfac si sa ma uit atent la ea. Am studiat-o cand am cumparat-o insa, asa rapid, si mi s-a parut ok. Am sa revin cu impresii, si in functie de ce gasesc diseara, ma hotarasc daca mai continui sau nu.

#9
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
salut

am cumparat si eu acea revista de la De Agostini cu modelul Dacia rosie.
as dori insa si o varianta albastra.


stie cineva cu ce se poate vopsi/recolora in albastru, acel model mic ?

ce fel de vopsea/culoare etc, ar adera la acel aliaj metalic ?

de asemenea, as dori sa fie o vopsea/ culoare etc, pe care sa o pot aplica si cu niste pensule subtiri de tot, pt anumite zone (scrisul UAP etc), unde nu as vrea sa dau peste scris, deci sa o pot aplica si subtire

zice-mi numele exact al acelei substante si daca stiti de unde o pot cumpara

ms mult

#10
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Revin cu detalii.Curiozitatea m-a impins sa iau numarul 1.Am fost la chiosc , l-am luat , am verificat sa fie masina in stare perfecta si l-am platit.Am lasat revista la firma , s-a uitat colegul meu la ea un pic , totul ok.Am ajuns acasa mai pe seara si am zis sa scap de cartonul revistei , ma uit mai bine la masina si surpriza.Caroseria este dezlipita complet in partea din spate .Chiar am tinut-o ca pe un bibelou.O sa ii fac o poza mai pe seara si o sa postez.
          Scrie mare Made in China si se pare ca respecta cliseul.

#11
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Eu am deja colectia de test adica primele 5 nr. Aparuse prin primavara/vara in vreo 3 orase din tara si le-am luat atunci. Trebuie avut mare grija cand luati revista ca masinutele sa fie in stare fizica cat mai ok. Si Dacia mea are ceva probleme- vopseausa sarita in vreo 2 locuri insa restul masinutelor sunt in stare perfecta.
Despre pret nu prea comentez ... alte machete ceva mai detaliate costa cu mult mai mult. Revista desi subtirica ofera informatii  detaliate.

#12
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
In Polonia e cu Dacia 1310, albastra.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
In revista nr 1 toate nr de inmatriculare de la fotografiile sunt de SV?  Sau doar sunt personalizate astfel pt fiecare judet? (si la revistele vandute in alte judete apar alte numere?)
Sunt sin SV si m-am mirat cand am vazut toate pozele cu numere de SV.
Oglinda a rupt-o baiatul meu in 1 minut de "privit" la macheta.

#14
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Eu am 2 de Bucuresti. Am cautat azi pentru un prieten si pentru a doua oara nu am mai gasit nimic :)

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu am vazut BV, IS si B, sunt sanse sa fie personalizate.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View Postconnectorxp, on 3rd October 2011, 23:12, said:

Eu am vazut BV, IS si B, sunt sanse sa fie personalizate.
Pe macheta am nr de B dar in revista toate numerele de inmatriculare sunt pe SV (judetul din care am cumparat revista).
Inseamna ca au tiparit revistele cu numerele de inmatriculare specifice judetului in care sunt vandute.
Dar in reclama de la TV tot jud SV apare. Si reclama nu mai e regionalizata (ca o primesc direct din satelit pe receptor).

#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Probabil in SV au gasit cel mai in toate mintile exemplar de 1300 pentru sedinta de pozat.  ;)

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Voi ati vazut Dacii de-alea in realitate? Macheta din revista nu e copie fidela a modelului real, e turtita si pare mai lata, mai fioroasa :) Macar materialul e de calitate? Nu ca o sa cumpar.

Edited by andreim77, 04 October 2011 - 10:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate