Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Panasonic AG-AC130/160

- - - - -
  • Please log in to reply
1102 replies to this topic

#19
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Eu cred ca`i cam irelevant faptul ca GH2`ul nu e full frame ca 5D`ul ca pana la urma din tot senzorul foloseste doar 2 Mpx pentru filmarea HD, de aici apare si efectul de moire de care stie toata lumea.

#20
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010

View PostOhim, on 30th September 2011, 11:18, said:

Eu cred ca`i cam irelevant faptul ca GH2`ul nu e full frame ca 5D`ul ca pana la urma din tot senzorul foloseste doar 2 Mpx pentru filmarea HD, de aici apare si efectul de moire de care stie toata lumea.
Pt imaginea video, foloseste toata suprafata senzorului, in ce maniera nu stiu exact (la 5D se citesc liniile selectiv). Are si o functie de crop(citeste numai cu o parte de senzor, anume cu partea centrala) si obtine o telecoversie de aprox 2,5 ori, la calitate Full HD real, dar imaginea e mai intunecata. Marimea senzorului intr-adevar e importanta pentru acest aspect!
-Alliasing si moire sunt reduse mult(se vad numai pe LCDul camerei :lol:  ) Pot filma orice camasa sau tesatura, fara a ma teme ca liniile incep sa zburde!
-Rolling shutterul e o problema generala(desi diminuata la unele camere). Daca filmezi la 1/50(25fps), inseamna ca senzorul citeste de sus in jos de 2 ori pentru un frame, prea putin, pentru ca in timp ce scaneaza, imaginea s-a miscat vizibil. DE ASTA, ar fi bine ca la panning sa ai viteza shutterului cat mai mare(1/1000 secunde, asta daca permite lumina). La GH2, odata ce cresti viteza, efectul este mult mai putin suparator. E adevarat ca la 1/50 testele nu arata prea mari diferente...
-daca diafragma este deschisa la maxim, ISO ridicat si el peste limita de calitate, iar blitzul este perpendicular de la mai putin de 1m, rezultatul este cel semnalat(desi imi pare imaginea utilizabila). Vorba lu Nicolaescu: m-au ciuruit, dar nu m-au ucis :cursing: Per total, nu vad diferente intre camera JVC PRO HD 200 cu 3 CCD pe care am avut-o pana de curand si GH2. In schimb vad din clipurile DSLR ca imaginea dispare la blituri apropiate.
Iertati-mi off topicul si reveniti la nou sositul AG-AC!

Edited by crisvp, 30 September 2011 - 11:56.


#21
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Faptul ca nu vezi tu diferente e alta poveste. Dar ele exista. Nu cred ca ai vazut vreodata asa ceva la JVC-ul tau:
Attached File  flashband.jpg   68.58K   110 downloads

Da-mi un exemplu unde vezi ca imaginea DISPARE la dslr. Fenomenul arata la fel si la GH2, nu are rost sa crezi ca au bagat tehnologia lui Peste in el. E bun, dar nu e chiar asa de bun.
Acum trebuie sa recunosc, facilitatile sale nu sunt de neglijat, mai ales calitatea imaginii, in combinatie cu hackul ala, m-ar bate gandul la anul sa iau si eu unul.

#22
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Foarte interesanta discutia despre dslr-uri, dar ce-ar fi sa recitim titlul :)

#23
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Dar nu e total offtopic... mai bagam si cate un AC prin mesaje  :D
In plus ne plictisim si noi, asteptam cadrele alea de test si umplem spatiul pana atunci ca sa ramana topicul in varf.

#24
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Fara clipuri brute din camera sa ne dam si noi cu parerea despre camera nu prea avem ce sa spunem despre ea :)

#25
Ovidiu_S

Ovidiu_S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2007
Salut!
Am achizitionat ieri prima camera video din Romania - Panasonic AG AC-160.
M-am gandit sa deschis acest subiect in vederea oferirii unor sfaturi de achizitionare si detalii despre modelul proaspat lansat de Panasonic.
Prima impresie : o camera compacta, cu majoritatea functiilor importante la indemana, cu un centru de greutate bine echilibrat, astfel incat cele 2.5 kg nu prezinta o problema la utilizarea indelungata. Carcasa este dintr-un material de calitate, nu plasticarii ieftine, intalnite la alte modele din gama camerelor video.
Am intrat in posesia ei prin WB, ei fiind primii care au adus acest model pe piata de specialitate din Romania. Ca sfat, va pot sugera ca, in cazul in care aveti posibilitatea, sa o luati pe o firma platitoare de T.V.A. si cu certificat european de achitie intracomunitara, iar astfel veti scuti cei 24% din pretul camerei.
Urmeaza sa o pun in teste si la lucru si va promit ca revin cu pareri, impresii si alte detalii.
Sa auzim de bine!

Edited by CristianAdrian, 02 October 2011 - 18:24.
reclama, citeste regulamentul.


#26
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Asteptam cu nerabdare Ovidiu, impresii si mai ales niste cadre filmate lasate in formatul brut, eventual uploadate undeva de unde putem lua toti ;O zi buna!

#27
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Interesant. Descrierea camerei = 1 fraza, restul reclama.
BTW cam cat de compacta e camera?

#28
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Uite cum facem, Ovidiu: pune niste teste si sa nu mai vedem reclama, situri sau firme, poti folosi prescurtarea. Daca te vei conforma inseamna ca esti un cumparator cinstit, daca nu inseamna ca unii vor sa-si faca reclama mascata, in cazul asta ...


PS. Cei care sunteti direct interesati de testele comparative facute intre NX5, AC160 si HMC151, trimiteti-mi mesaj pe PM pentru link si parola. Nu sunt fisierele brute, ci un montaj exportat din Premiere, dar esentialul se vede destul de bine. detalii, zgomot, low-light.

Edited by CristianAdrian, 02 October 2011 - 20:36.


#29
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Acum, ca sunt disponibile mostrele video pe PM, cei care le solicitati, sa nu va rusinati sa comentati :)
Mai ales cei cu SONY AX2000 / NX5 care pana ieri blamau senzorii HMC pentru magaria facuta (non-fullHD), in timp ce nici CMOS-urile lor nu erau fullHD, dar producatorul a "uitat" sa mentioneze asta pe pagina de specificatii oficiala ;)

Avem deci o camera la 3500Eur in sfarsit, (singura) cu dispozitivul de imagine pixel-la-pixel 1920x1080, fara interpolari/tehnologie din aia "zoom digital - un milion ics" :D
Intr-un fel, sa zicem asa, e prima camera HD pana in 150 mil de lei vechi. Pana acum au fost doar "wanna-be"s

Edited by GunX, 03 October 2011 - 13:03.


#30
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Am luat si eu fisierele, momentan nu pot sa`mi fac o idee pentru ca le`am vazut pe un laptop care e putin mai sus de 720p rezolutie dar un lucru este cert afara HMC`ul este lasat in urma la rezolutie , in interior parca se mai apropie una de cealalta dar toate asta pe un monitor cu 1366x768, sa vad acasa pe 24" cum arata . La luminozitate e clar superioara HMC`ului dar nu ma pot decide la zgomot pe imagine. Ah si problema CMOS`urilor si blitz e destul de trista. Cred ca ar fi o idee buna combinatia intre ele ... AC160 la filmari afara si lumina buna, si HMC151 in interior ca acolo sigur se da cu blitz si ramane de vazut ce impresie imi face la zgomot pe imagine CCD vs CMOS.

4 Clipuri filmate cu AC160.

[ https://player.vimeo.com/video/29838108 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://player.vimeo.com/video/29056796 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://player.vimeo.com/video/28634219 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://player.vimeo.com/video/26596997 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ohim, 03 October 2011 - 14:13.


#31
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Tehnologia CMOS este imatura, nu e vina camerelor. Exista solutii, dar costa. Cu timpul, se vor rezolva si in gama de pret "normala". Nici CCD-urile la inceput nu erau "brici", VX1000 era o camera super la vremea ei, penibila cativa ani mai tarziu cand a iesit 2000-ul.

#32
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

View PostGunX, on 3rd October 2011, 13:59, said:

Avem deci o camera la 3500Eur in sfarsit, (singura) cu dispozitivul de imagine pixel-la-pixel 1920x1080, fara interpolari/tehnologie din aia "zoom digital - un milion ics" :D
Intr-un fel, sa zicem asa, e prima camera HD pana in 150 mil de lei vechi. Pana acum au fost doar "wanna-be"s

Poate ma insel dar din cate stiu mai exista cateva camere cu senzor full: HMC40, HMC80 si cred ca si alea mai noi, MDH1

#33
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Pai ca fim siguri, de aia e bine sa punem linkuri :)

#34
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
Din cate imi amintesc la HMC 81, am facut niste teste si nu aveam granulatie mai deloc (deranjanta - mai ales pt clasa ei) / era bine sa fie si ea bagata la test ...

ps. oricum m-ar intesea ca cel care a cumparat-o de la WB sa treaca pe la mine si sa facem un test de low light cu ex1 si fx1

#35
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
http://camcorder-test.slashcam.com/

aici poti compara camerele mai vechi intre specific.atii si au si imagini cu detalii la lumina normala si in low light.

@Cristian HMC`ul 40 si 80 au senzori full hd dar doar de 1/4 " nu 1/3" ca AC160`ul.

Edited by Ohim, 03 October 2011 - 15:47.


#36
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Da, asa e, dar n-am zis ca ar fi 1/3.

Situl ala nu mi se pare serios... sunt multe gafe acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate