Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asigurare orange

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Să zicem că îmi stric un telefon și îl duc la asigurare..ei zic că oferă telefoane asemănătoare până în 4000 de lei dar știe cineva ce înseamnă la ei asemănător?a folosit cineva asigurarea?nu vreau ăs știu dacă îmi dau același telefon ci dacă îmi pot da altul.mulțumesc.

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
intrebarea e daca asigurarea e pe bune sau daca orange  vine cu motive puerile, si nu-ti da alt telefon(acelasi model)

#3
blackdevil1

blackdevil1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.08.2011

 nicu131, on 28th September 2011, 14:54, said:

intrebarea e daca asigurarea e pe bune sau daca orange  vine cu motive puerile, si nu-ti da alt telefon(acelasi model)

corect ca de obicei daca motivul nu e super evident...... te alegi cu aerul din magazin

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Da, eu am scapat un BB 9800 si s-a spart. Am primit un alt BB 9800 nou, astazi. Am platit fransiza si diferenta de asigurare si gata

#5
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

 blackdevil1, on 28th September 2011, 21:56, said:

corect ca de obicei daca motivul nu e super evident...... te alegi cu aerul din magazin

nu exista motive evidente sau ne-evidente. scrie foarte clar ce acopera si ce nu ... acopera accidente si nu defecte ale telefonului. daca se strica el ... nu intra pe asigurare ci intra pe garantie.
o sa intrebati daca poti tu sa il izbesti de pereti si sa zici ca ti-a cazut din mana ... da, cel mai probabil poti sa faci ... doar ca cu asiguratorii nu te joci:

- pot deschide anchete si ei ... vin cu intrebari, etc
- creste profilul tau de risc ca si persoana si cand o sa vrei alte asigurari ... toate se leaga.

da ... eu am patit-o cu un iPhone 3GS 16 GB si am primit pe asigurare unul nou de 8 GB ca cel de 16 nu se mai fabrica. toate smarphone-urile scumpe le am asigurate ;)

ideea e ca primesti un telefon cu caracteristici similare:
- acelasi producator
- procesor similar
- memorie similara
totul cat se poate

daca tu strici un Galaxy S si pretentia la S II ... nu e chiar asa :)

Edited by crustaceu, 28 September 2011 - 21:55.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cât timp a durat până ai primit altul?a trebuit să duci toată cutia cu toate accesoriile?poți cere alt telefon asemănător?sau doar dacă vor ei?

#7
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
La mine 10 zile
NU ceri ci ti se da conform clauzelor asigurarii.
Se inlcouieste DOAR telefonul (citeste contractul)

#8
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

 MembruAnonim, on 28th September 2011, 22:54, said:

Cât timp a durat până ai primit altul?a trebuit să duci toată cutia cu toate accesoriile?poți cere alt telefon asemănător?sau doar dacă vor ei?

primesti telefon asemanator daca nu au ei inca in oferta telefonul pe care l-ai facut tu praf.
cred ca maxim o saptamana a durat, asta ca nici eu nu am ajuns mai devreme prin magazin sa ii stresez putin. cred ca nu sunt bun ca exemplu pentru timp

#9
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008

 morogan, on 28th September 2011, 22:48, said:

Da, eu am scapat un BB 9800 si s-a spart. Am primit un alt BB 9800 nou, astazi. Am platit fransiza si diferenta de asigurare si gata


in ce a constat diferenta de asigurare?
a crescut fransiza, s-au modificat termenii asigurarii?

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Asigurarea are o durata: 2 ani. Se plateste lunar in rate respectiva asigurare. Diferenta de la data incidentului pana la data incetarii asigurarii
Nu s-au modificat termeni deoarece in urma daunei a fost schimbat produsul asigurat asadar nu mai exista bunul pe care s-a incheiat polita.

#11
BlackDevilOR

BlackDevilOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 22.01.2007
Am si eu o intrebare, urmeaza sa ma duc la garantie cu un Iphone 3GS (pixel mort). Ce voi primi inapoi? 3GS de 8 GB sau 4? Din cate vad 3GS nu mai e de fel in oferta...

#12
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

 BlackDevilOR, on 29th September 2011, 13:41, said:

Am si eu o intrebare, urmeaza sa ma duc la garantie cu un Iphone 3GS (pixel mort). Ce voi primi inapoi? 3GS de 8 GB sau 4? Din cate vad 3GS nu mai e de fel in oferta...

cred ca pentru 1 pixel nu iti schimba nimic. din ce stiu e o eroare acceptata.
daca e de schimbat ... se schimba cu ce vrea Apple nu Orange, Vodafone sau Cosmote ... ca Apple decide.

#13
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
sa nu fie mai multi pixeli trecuti in contractu de garantie apple.

#14
BlackDevilOR

BlackDevilOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 22.01.2007
Se schimba, pentru iPad sunt acceptati 2-3 pixeli, la iPod si iPhone nu se accepta nici un pixel mort. Am gasit un comunicat de la Apple la un moment dat, mi-e lene sa caut acum.

Intrebarea e daca imi da tot un 3GS sau 4, daca nu stie cineva ce si cum. Nu mi-ar prea conveni schimbarea de la 16GB la 8GB. Ca nu le convine nici lor sa imi dea un 4, e problema lor, e defectul lor.

Uite ca am gasit:
http://cdn.iphonehac...l-anomalies.jpg

Edited by BlackDevilOR, 29 September 2011 - 14:53.


#15
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

 BlackDevilOR, on 29th September 2011, 15:49, said:

Se schimba, pentru iPad sunt acceptati 2-3 pixeli, la iPod si iPhone nu se accepta nici un pixel mort. Am gasit un comunicat de la Apple la un moment dat, mi-e lene sa caut acum.

Intrebarea e daca imi da tot un 3GS sau 4, daca nu stie cineva ce si cum. Nu mi-ar prea conveni schimbarea de la 16GB la 8GB. Ca nu le convine nici lor sa imi dea un 4, e problema lor, e defectul lor.

Uite ca am gasit:
http://cdn.iphonehac...l-anomalies.jpg

si eu sunt curios cu ce iti schimba :)
sa ne tii la curent

#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
La Vodafone a fost simplu, busit Nokia N79 primit un E52 in locul lui. In general telefonul defect se inlocuieste cu unul noi similar sau asemanator. De ex. daca busesti un HTC Hero (Android) vei primi un HTC Desire de ex. sau ce este actual si in oferta Vodafone. Un prieten a innecat un Optimus7 si a primit un HTC HD2, nici el nu-si explica de ce nu a primit altceva cu W7, dar probabil acela se incadra in categoria lui Optimus 7. Recomandarea este sa nu abuzati si sa faceti vre-o "romanisma" si atunci cand nu va asteptati va veti trezi cu o boacana.

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Am vrut sa cumpar un SE X10 de la cineva, asigurat Orange. Cand sa-l cumpar, de fata cu mine l-a scapat, s-a crapat urat si s-a dus cu el la asigurare (noroc ca nu a inchis asigurarea inainte sa se intalneasca cu mine). S-a dus cu cutia si toate draciile la Orange, in cateva zile l-au chemat, i-au spus ce stiam deja, ca nu se mai gasesc X10-uri si i-au dat un telefon echivalent, SE Arc, in aceeasi cutie, cu aceleasi accesorii, incusiv acelasi card, ca erau compatibile. Pe hartia cu garantia au pus o stampila cu barcode si IMEI-ul nou peste cea cu cele ale telefonului vechi si noroc bun.

Arc-ul l-am cumparat eu si am vrut sa-l asigur, problema e ca nu se poate face a doua oara asigurare pe acelasi telefon la schimbarea posesorului.

#18
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
Va rog sa-mi spuneti ce prime de asigurare ati avut pentru smartphone-urile pe care le-ati asigurat. Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate