Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Allview - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
razvanluca

razvanluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.10.2008
Deschid acest topic dupa ce am folosit doua produse Allview, am mers la service de multe ori si am ramas cu un gust amar.(sediul Allview/Visual Fan din Brasov. Scriu asa deoarece firma se numeste Visual Fan iar brandul promovat este Allvewi)

Pe scurt:
Am primit un televizor cadou Allview ALCD 38SN.

Din prima zi a fost defect (se inchidea singur dupa un timp). L-am dus la service (merita o paranteza: service-ul e la iesire din Brasov spre Bucuresti, zona Selgros, iar programul de luni pana vineri intre 9-16 cu pauza intre 11-11:30).
M-au sunat sa-mi spuna ca e gata dupa cateva zile, ca avea niste contacte proaste si ca a fost reparat. Asa ca l-am luat si acasa vad ca avea acelasi defect...
L-am dus inapoi, a stat mai mult in service... Telefon, e gata... Mi s-a spus ca a inlocuit placa de baza, ca a mers toata noaptea... acasa surpriza: dupa cateva ore se inchide singur (deci acelasi defect).

Iar la service... Nu mai stiu de cate ori a fost reparat dar, ultima data cand l-am dus nu mai avea loc in certificatul de garantie sa scrie reparatia (iar o data nu completase), asa ca am propus sa il tina ei si sa-mi dea un alt produs in loc. Asa am devenit nefericitul posesor al unui telefon dual-sim (ales de mine) S2 Guld

La prima parere telefonul parea ok. Metalic, sunet Yamaha, camera foto-video de 1.3 MP, aplicatie pe site de sincronizare, baterie care tine mult, garantie 3 ani etc.

La o privire mai atenta insa... meniul telefonului era mizerabil, aplicatia de pe site avea erori si permitea doar citirea contactelor, nu si editarea/crearea de contacte noi (asta am vazut doar dupa ce mi-am sters toata agenda), metalic era doar capacul bateriei... restul doar culoare metalica... de camera nu mai zic... poze de calitate proasta si, cireasa de pe tort: putea face cateva poze ca se umplea memoria care era de 100KB. Noroc ca suporta card de memorie desi nu am mai facut nici o poza cu el.

Zic, n-are nimic... e produs romanesc, deci sunt la inceput... merita sustinuti...
Zic asta pana in ziua in care, dupa ce am ascultat muzica la casti suna telefonul, raspund si nu eram nici auzit / nici nu auzeam nimic... Telefonul era blocat pe profilul casti si nu puteam schimba profilul (telefonul avea impresia ca are castile bagate, asa ca sunetul era directionat spre mufa jack).

Hm... nasol... un telefon cu care poti face orice mai putin sa vorbesti.

L-am dus la service... L-am luat de la service...
Dupa un timp l-am dus iar... iar blocat pe casti...

A treia oara cand s-a stricat am renuntat la el.


Cam asta este experienta mea cu produsele Allview comercializate de firma Visual Fan...
Acum ma gandesc... am avut eu ghinion si am nimerit produse proaste sau asta e nivelul de calitate oferit...

Voi ce experiente ati avut cu produsele Allview?

#2
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011
Produsele nu sunt in nici un caz romanesti, firma importa produse si subansamble din china
Telefoanele dual sim sunt la fel de petarde ca toate telefoanele chinezesti de pe piata aduse de "baietasi"

#3
razvanluca

razvanluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.10.2008
Bun... dar in China se fac multe produse, iar unele dintre ele sunt de o calitate foarte buna... iar altele sunt foarte proaste...
Nu vreau sa gresesc, dar dintre telefoanele mobile cred ca majoritatea se fac in China... si se fac complet acolo.

#4
lavylavylavy

lavylavylavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2008
Am citit acest topic si daca tot folosesc produse Allview m-am gandit sa ma implic si eu in aceasta mica discutie  :) ... de aproximativ doi ani folosesc acest brand..la inceput am cumparat un LCD datorita recomandarilor primite de la o amica ce folosea si ea acelasi model de televizor;
...  dupa aproximativ un an jumatate am avut ceva probleme la telecomanda; m-am adresat  celor de la service unde am fost tratata ca atare; fiind multumita de produs, normal ca am mai cumparat inca unul si anume un telefon, care pana la acest moment nu mi-a creat nici o problema...
... pana la urma sunt doar niste electronice, ne facem treaba cu ele si atat... e normal sa se mai strice ... depinde foarte mult de modul cum percepem aceste situatii...
... daca ai primit cadou un produs nefunctional trebuia sa-l returnezi din primul moment; cand produsul a fost achizitionat nu s-au facut probe in magazin sau produsul a fost folosit de prietenul tau si apoi ti l-a facut cadou? :nonobad:

#5
razvanluca

razvanluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.10.2008

View Postlavylavylavy, on 4th October 2011, 10:06, said:

Am citit acest topic si daca tot folosesc produse Allview m-am gandit sa ma implic si eu in aceasta mica discutie  :) ... de aproximativ doi ani folosesc acest brand..la inceput am cumparat un LCD datorita recomandarilor primite de la o amica ce folosea si ea acelasi model de televizor;
...  dupa aproximativ un an jumatate am avut ceva probleme la telecomanda; m-am adresat  celor de la service unde am fost tratata ca atare; fiind multumita de produs, normal ca am mai cumparat inca unul si anume un telefon, care pana la acest moment nu mi-a creat nici o problema...
... pana la urma sunt doar niste electronice, ne facem treaba cu ele si atat... e normal sa se mai strice ... depinde foarte mult de modul cum percepem aceste situatii...
... daca ai primit cadou un produs nefunctional trebuia sa-l returnezi din primul moment; cand produsul a fost achizitionat nu s-au facut probe in magazin sau produsul a fost folosit de prietenul tau si apoi ti l-a facut cadou? :nonobad:

Daca am spus ca imi este prieten, n-avea cum sa imi dea un televizor folosit si implicit defect :)
Televizorul avea urmatorul defect: se stingea singur dupa un timp (la inceput cateva ore, apoi din ce in ce mai des). Deci la orice proba din magazin ar fi functionat, ca doar nu stai cu orele sa il probezi sa prinzi chestia asta.
Initial am crezut ca e defecta telecomanda (poate da comanda de stingere aiurea), apoi am hotarat sa il duc la service, sa il verifice ei...

La service... cum am mai scris, mi s-a spus ca i-au refacut un traseu... apoi ca i-au schimbat placa de baza... si ciudatenia de pe lume e ca televizorul facea la fel, se inchidea dupa un timp din ce in ce mai scurt...
Deci sa fie reparat de fiecare data pentru acelasi defect, la acelasi service... si in final sa fie tot defect, mi se pare cam aiurea...

Asta e motivul pentru care am cerut schimbarea cu un telefon (garantie 36 de luni din care ultimele 12 doar pentru manopera, sau ceva de genu').
Si cand am vazut ca traiesc aceeasi poveste (acelasi defect "reparat" iar si iar) a cam inceput sa imi dea cu rest...

Statistic, daca produsele sunt bune, sansele ca eu sa nimeresc doua defecte sunt minime... desigur exista... (si din cauza asta am mai cerut pareri...)
insa sansele ca ele sa fie "reparate" de mai multe ori pentru acelasi defect sunt legate de angazatii acestei firme...

#6
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Totusi trebuie sa intelegem ca e un produs ansamblat in Romania. Haideti totusi sa ii dam o sansa acestei marci, sperand ca se va perfectiona si poate Romania se va mandri cu acest brend !

Eu am avut multe surprize si de la Nokia asa ca ce sa mai zicem de ai nostri!

#7
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Sincer nu cred ca aceste produse  merita o sansa pe banii nostri. E clar ca sunt produse chinezesti, de cea mai proasta calitate. Daca ar fi romanesti chiar le-as sustine, dar nu sunt. Si eu sunt si brasovean, dar nu am pe cine sustine.
In schimb un caz de succes de produse chinezesti asamblate in Romania este Eboda. Produse de calitate, care isi fac treaba. Daca se mai strica, rata defectelor nu este mai mare ca la firmele de prestigiu.
Trebuie sa ne impacam cu faptul ca romanii nu au geniu tehnic, chiar daca de-alungul timpului au mai existat cite un inventator ceva. As vrea sa sustin produse romanesti, dar nu avem nici o sansa.

#8
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
din pacate firma asta e interesata numai si numai de profit. nu e rau sa faci profit, ca doar de aia ai firma, dar pur si simplu nu le au cu domeniul in care si-au ales sa desfasoare activitatea. dvd playerele au fost niste panarame, au scos si un hd media player foarte scump care tot panarama, la telefoane se pare ca stau mai binisor.

daca nu-si modifica politica de achizitii din china, eventual schimband colaboratorii, ii mananca falimentul -zici ca-s masochisti-. eu nu le doresc asta ci sa scoata macar un produs de calitate cu care sa o ia de la capat. atunci vom putea sustine firme romanesti, chiar daca ar fi sa platim ceva mai mult.

zicea blackcat ca e-boda asambleaza aici. nu asambleaza nici aia, doar poate ca au facut-o la un moment dat sa sara de taxele vamale in mod legal. facusera si aia la un moment dat un produs de calitate si cam erau lideri in domeniul dvd playerelor dar acum se duc la fund si ei ca nu mai au niciun produs cu care sa domine cat de cat piata. si aici e tot management prost ca si la allview.

#9
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
care mai este statusul produselor allview ?
merita banii ? sunt ok la service ?
intentionez sa achizitionez produsul acesta de la ei
dar mai am in vizor si alte produse similare de la zte sau samsung

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Detin un P5 si un P6 Quad, ambele telefoane sunt ok, P5 cel putin in 6 luni de functionare a vazut de toate si s-a comportat excelent. In privinta produsului dorit de tine nu cred ca se poate pronunta cineva, inca nu a iesit pe piata. De la Allview trebuiesc produsele luate individual nu ca un brand, P5 este un produs foarte bun, alte telefoane modele mai vechi am inteles ca sunt janghine.

#11
frmoett

frmoett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.07.2003
Eu detin un P5 mini dualsim, telefonul in mare este ok, merita banii  daca insa ai nevoie de service e mai complicat pentru ca trebuie sa ai rabdare cu ei, pe mine m-au tinut vreo luna cand am avut nevoie de o interventie.(prma oara mi-au trimis produsul in aceasi stare fara nicio interventie vizibila asa ca l-am trimis a II-a oara).
Pana la urma rezolvi cu ei dar repet trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare..

#12
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
eu detin un q1get care este o mare petarda.
intrebarea nu se referea la produsul indicat de mine
ci in general la "companie" daca a inceput sa faca produse mai de Doamne-ajuta!

#13
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007

View Postmaistoru, on 09 iunie 2013 - 21:21, said:

eu detin un q1get care este o mare petarda.
intrebarea nu se referea la produsul indicat de mine
ci in general la "companie" daca a inceput sa faca produse mai de Doamne-ajuta!

Eu detin tableta alldro 3 speed duo,nu o petarda ci o 'tigaie'. Nu mai cumpar si nici nu voi mai cumpara niciodata produse ALLVIEW.De ce?Simplu,la prima instalare de soft nereusita(din Google play),pica.Se deschidea si ramanea blocata la robotelul alb si pentru ca stiam cat dureaza prin service,am incercat sa-i instalez un alt soft.De unde,mai rau ,s-a dus de tot.Am trimis-o in service si cica au reparat-o.Dupa 2-3 luni a picat iar.Am incercat din nou sa-i pun un custom firmware si nu mai pot accesa ecranul.Ce sa spun,imi pare rau ca am avut incredere in acest produs 'romanesc',care de fapt este o tableta MADE IN CHINA rebranduita atat fizic cat si la nivel de soft.Despre soft nu pot decat sa spun atat,au luat softul original si l-au modificat.Nu stiu ce au modificat,in afara de interfata si informatiile despre tableta dar l-au facut foarte 'sensibil' la modificari si orice instalare de program nereusita il da peste cap.Deja am un an de cand o am si daca am folosit-o maxim 2 luni,restul a stat mai mult inchisa datorita problemelor.

#14
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Crezi ca la ceilalti tiate produsele sunt 100% perecte?

#15
mikkivoyeristu

mikkivoyeristu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2004
Am urmarit acest subiect privind produsele Allview.
Eram interesat sa cumpar un telefon cu procesor cu 4 nuclee.

Intamplator am ajuns la un centru de reparatii telefoane si tablete de pe Brancoveanu (in blocul cu sediul RCS aproape de metrou Brancoveanu).
Acolo am vazut ca au pus un afis mare la intrare:

"Nu mai primim in service produse marca Allview!"

Totusi am insistat la tipul de acolo: Vream sa achizitionez un telefon din noua serie de procesoare.
S-a uitat serios la mine si a zis: Nici sa nu te gandesti sa cumperi ceva de Allview!

In prezent am achizitionat (magazin online) un telefon dualcore 1gb, marca Lenovo A 789.
Vreau sa spun ca sunt foarte multumit de el.
Iar raportul calitate pret mi s-a parut acceptabil - 595 de lei (Bonus husa si folie).

#16
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
E bun pretul chestia e cum se respecta garantia.

#17
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003

View Postmikkivoyeristu, on 10 iulie 2013 - 12:03, said:

Am urmarit acest subiect privind produsele Allview.
Eram interesat sa cumpar un telefon cu procesor cu 4 nuclee.

Intamplator am ajuns la un centru de reparatii telefoane si tablete de pe Brancoveanu (in blocul cu sediul RCS aproape de metrou Brancoveanu).
Acolo am vazut ca au pus un afis mare la intrare:

"Nu mai primim in service produse marca Allview!"

Totusi am insistat la tipul de acolo: Vream sa achizitionez un telefon din noua serie de procesoare.
S-a uitat serios la mine si a zis: Nici sa nu te gandesti sa cumperi ceva de Allview!

In prezent am achizitionat (magazin online) un telefon dualcore 1gb, marca Lenovo A 789.
Vreau sa spun ca sunt foarte multumit de el.
Iar raportul calitate pret mi s-a parut acceptabil - 595 de lei (Bonus husa si folie).

Ai cumpărat Lenovo, marca aia chinezească obscură? De ce nu ai luat un Olviu/1 sau /2,/3,/4???? Nu pot să cred că ai preferat să plătești suma aia ridicolă, sub 1/2 din prețul unui Olviu. Nu ți-o fi rușine să apari în fața prietenilor fără haifon faiv, galacxy sau olviu de minim 1500 de lei? :D

De unde l-ai luat cu suma aia? De la noi sau de la chinezi?

#18
dancapy

dancapy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.08.2009
am cumparat un  P6 QUAD   avand defect de fabricatie modulul GPS..  l am trimis in service  de unde a venit dupa 15 zile la fel cum l am trimis .   pardon l am primit cu folia dezlipita si mai zgariat decat era..l am lasat pentru a doua oara cu cerere de inlocuire telefon. de o saptamana  sun zilnic la VISUAL FUN unde este telefonul si nu primesc nicio informatie cu privire la starea solicitarii . concluzia feriti va de ALLVIEW  putin dati putin primiti ...cel putin daca aveti aveti ghinionul sa apelati la service .. sunt tare nesimtiti..am facut reclamatie la ANPC si mai am sa i actionez in judecata .deci; fugiti de ALLVIEW

Edited by dancapy, 02 August 2013 - 12:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate