Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Sfat achizitionare teren intravilan langa Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
Salutare tuturor,

As vrea sa-mi fac o casuta undeva prin imprejurimile Brasov-ului si vreau sa incep cautarile in primul rand dupa un teren intravilan (ideal cu toate utilitatile) si, sa va intreb daca ma puteti ajuta cu ceva informatii in privinta asta:
- unde nu sunt "multi" tigani; :)
- unde e pretul mai ok;
- cum as putea sa caut mai eficient terenuri (avand in vedere ca lucrez in Bucuresti)
...etc

O sa-mi planific si ceva plimbari prin comunele de langa Brasov sa vad cum arata, daca sunt ceva anunturi...etc, dar poate mai primesc ceva hint-uri inainte de a face asta.

PS: ca idee, casuta tot pe structura de lemn as face-o.

Va multumesc,
Marius

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
In Bran nu sint tigani deloc. De fapt nu sint mai nicio alta minoritate, in afara de romani.

Un sat destul de misto amplasat, dar in afara drumurilor batute, totusi aproape de Brasov, e Vulcan. Fa un drum acolo si vezi daca iti place. Du-te la o agentie imobiliara din Rasnov si vezi ce terenuri sint de vinzare. Poti intreba si localnicii, pe la porti.

Io in zona asta as lua: e aproape de locurile de interes turistic, e accesibila prin Piriul Rece (nu tre sa treci prin Brasov) si e zona montana.

#3
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
Multumesc mult pentru sfaturi.

Bran e intr-adevar fain, doar ca e cam piperat terenul pe acolo si, parca un pic cam departe de cat as vrea eu sa fie de BV. (in ideea ca o sa mearga copiii la scoala in BV, parintii la munca in BV...etc :) )
Vulcan pare ok pozitionat pe harta (zona verde), doar ca nu stiu mai nimic despre aceasta comuna.
Asa ar mai fi ok amplasate si Sacele (dar am auzit ca sunt ceva mai multi tigani aici), Tarlungeni, Cristian, Codlea...dar nici aici nu sunt la curent cu starea comunelor.

O sa ramana de vazut ce impresie imi vor face cand o sa trec pe acolo fiecare comunca in parte.

#4
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
daca esti roman si nu esti de origini magheare mai bine ti-ai reorienta catre tigani si romani si mai putin maghiari.
zona de periferie a bv dar de sud,bran sau inprejurimi ar fi ideal sau chiar brasov,decat sa traiesti intre boangheni daca nu esti si tu mai bine intre tigani.

#5
bogdyb

bogdyb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.02.2006
Si eu am cautat mai bine de un an un teren la un pret acceptabil. Cand l-am cumparat eu (2009) am gasit mai ieftin in Bod (Bod Sat de fapt). Dezavantaje: 15 km pana in Brasov, deocamdata nu exista transport in comun, panza freatica sus. Ar fi mai multe locuri de propus. Eu as zice asa:

- Sanpetru: cel mai aproape (3 km de Brasov), cel mai vanat de toti, poti sa gasesti loturi cu utilitatile trase. E ceva mai scump ca in alte locuri.
- Stupini: la ora actuala este considerat cartier al Brasovului. Gasesti loturi intre case cu utilitatile trase. E si acolo ceva mai scump.
- Ghimbav: vreo 5 km pana in Brasov, priveliste la margine spre munti, e la fel de cautat ca si Sanpetrul
- Harman, vreo 7 km de Brasov, in plina dezvoltare, s-a construit mult, exista o zona noua cu strazi perpendiculare (alei). Din cate stiu, e putin mai greu cu utilitatile, dar poate cineva de acolo poate sa confirme.
- Rasnov - orasel sub poalele muntelui, frumos, peisaj superb, nu stiu de preturi
- Sacele - oras intins pe lungime, e cam scump terenul, la iesire spre lacul Tarlung sunt o gramada de tigani.
- urmeaza zona aflata cam la 15 km de Brasov: Bod, Prejmer, Halchiu, Vulcan, Tarlungeni - dintre astea poate Prejmer si Vulcan au privelisti cat de cat. Sa ai grija la Vulcan, nu prea gasesti teren intravilan mult.

Ca si locuri de cautat poti incerca pe www.#####.ro. www.monitorulexpres.ro sau la agentiile imobiliare (cu dezavantajele lor).
Sau mers prin sate si intrebat oamenii (eu asa am gasit) :)

Bafta!

#6
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
@mardraaxi
Multumesc pentru sfat. Sunt roman, dar in nici un caz nu as prefera tiganii in locul maghiarilor. :) Dar, sa nu intram in discutii de genul asta acum si aici.

@bogdyb
Mersi mult pentru efortul depus. O sa-mi fac asa un clasament cu locatiile astea si o sa vad ce informatii mai gasesc si la fata locului. O sa fie ceva de umblat  :confuzzled:

As vrea sa gasesc un teren macar de macar 500mp si cu utilitati, sa nu mai astept ani dupa ele...

#7
alinoprita

alinoprita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2014
salut, ai gasit teren? ca sunt si eu interesat. Multumesc

#8
13ciprian16

13ciprian16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.11.2015

 alinoprita, on 13 decembrie 2014 - 21:16, said:

salut, ai gasit teren? ca sunt si eu interesat. Multumesc

Recomandare: Harman , comuna in plină dezvoltare , am disponibile 4 parcele de câte 480 mp !

 marius_rg, on 28 septembrie 2011 - 08:12, said:

@mardraaxi
Multumesc pentru sfat. Sunt roman, dar in nici un caz nu as prefera tiganii in locul maghiarilor. :) Dar, sa nu intram in discutii de genul asta acum si aici.

@bogdyb
Mersi mult pentru efortul depus. O sa-mi fac asa un clasament cu locatiile astea si o sa vad ce informatii mai gasesc si la fata locului. O sa fie ceva de umblat  :confuzzled:

As vrea sa gasesc un teren macar de macar 500mp si cu utilitati, sa nu mai astept ani dupa ele...

Recomandare: Harman , comuna in plină dezvoltare , am disponibile 4 parcele de câte 480 mp !

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Unde ai luat pana la urma?

#10
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
Poate e cam tarziu dar pt cine doreste pot face si eu o recomadarare, recunosc, subiectiva.
Cristian e o varianta buna pt ca:
- e foarte aproape de Brasov (5 min) si de centru (10 min) cu masina.
- numeroase mijloace de acces ca alternativa la masina
- acesul se face in oras printr-o zona cu multe centre comerciale.
- comuna foarte bogata, deci eventuale investiii in infrastructura se pot face fara problema banilor.
- impozite si cheltuieli mici.
- peisaje superbe (Postavaru, Piatra Craiului, Bucegi)
- pot confirma la intrebarea initiatorului topicului ca nu este nici macar o mailie de tigani in localitate. Fiind comuna saseasca mai sunt doar cativa varstici sasi.
- Singurul aspect negativ este totusi pretul destul de mare/mp.

Edited by Ditian, 27 December 2015 - 20:42.


#11
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
Dupa o lunga pauza...revin la viata topicul. De data suntem hotarati sa cumparam, ori casa ori teren in BV. Am gasit ceva oferte pe ici colo, dar nimic concret. Ori prea departe, ori prea scumpe, ori prea mari....etc.

Am gasit una care pare interesanta, dar....are un stalp de telecomunicatii langa teren si....n-am idee daca e "nociv" sanatatii sau nu.

In rest, tot cautam. Mai mult zona Stupini, ca are autobuze de la RATBV.

Attached Files



#12
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ce buget ai pentru casa?

#13
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
Cam 100k.

#14
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
Vezi ca din 2019 cand expira licentele de transport actiuale le va prelua RATBV-ul pentru intreaga zona metropolitana, adita toate asezarile din jurul Brasovului.
Spun asta pt ca am vazut ca ar fi un criteriu pt tine.

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu intaleg ce vrei a zice Ditian????

 marius_rg, on 19 martie 2016 - 17:28, said:

Cam 100k.


La Bod pe deal sunt case de vanzare, dar nu iti recomand sa iei.....

#16
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
Am vazut ca marius_rg era incantat ca in Stupini ajunge RATBV-ul (trebuia sa i se spuna mai degraba ca se va da cu barca in beci daca isi face casa acolo) si atunci i-am spus ca in cativa ani RATBV-ul va ajunge si in alte localitati limitrofe Brasovului (Ghimbav, Cristian, Rasnov, Prejmer etc).

#17
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
DITIAN...... ti-am zis ca am beci la Bod??? Posted Image Posted Image  Si nu am pic de apa in el??? Nu mai pui ca este la o aruncătura de bad de Stupini....... deci aceasi "problema" cu pânza freatica?!

#18
tibulete

tibulete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.12.2008
Buna ziua, ce ziceti de comuna Harman? Am gasit un lot cu 31euro/mp

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate