Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

firme de recrutare forta de munca tepare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

 Ilie2014, on 03 octombrie 2013 - 12:36, said:

firma-pirat RICH MEDIA PRODUCTION SRL

Este o firma de apartament care angajeaza programatori si designeri flash
Salarii de maxim 1400 ron la un volum de munca zilnic de 9-11 ore
Contracte de munca de 3 luni perioada detrminata, care se reinnoiesc din 3 in 3 luni.
Management incompetent, lipsa de solutii, lucru bazat pe proiecte haotic distribuite si tot timpul in intarziere.
Firma foloseste software piratat, de la Windows 7 pana la suita completa Adobe (Flash, Dreamweaver, Illustrator). Toate PC-urile folosesc sisteme de operare piratate si software de dezvoltare crack-uit.
Nu se acorda zile libere decat in perioada craciunului.
Firma de foarte proasta calitate, isi schimba punctul de lucru in fiecare an, evaziune fiscala maxima si piraterie en-gros!
Feriti-va de aceasta firma, care reprezinta mana de lucru "chinezeasca" pentru firma mama, Webpublication - Netinteractif, o firma mare de dezvoltare reviste 3D flippbook. Angajatii romani lucreaza si rezolva cam 10-15 proiecte zilnic, fiecare proiect fiind vandut in medie de firma mama cu 300-500 euro.

http://www.ejobs.ro/...on-S.R.L/137055

Voi vreți windows cu licență sau bani? Unii chiar își merită soarta!

Edited by v_condratovici, 24 November 2013 - 16:33.


#38
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 bogdanmbarbu, on 24 noiembrie 2013 - 14:53, said:

Salutare! numele meu este Bogdan Barbu si am aplicat pentru un job la 'Ansa Jobs' pentru Irlanda in luna iulie 2013 am facut toate actele necesare am platit taxa de procesare a dosarului si mi sa spus ca daca mi se va acorda nr. de asigurare sociala absolut obligatorie pentru a munci legal in Irlanda in luna iulie atunci plecare sa va face imediat ce primesc acest nr.daca nu il voi primi in iulie atunci datorita faptului ca nu se fac plecari in august voi pleca cu siguranta in septembrie.Pana aici totul perfect colaborare foarte buna intre firma si eu.Intre timp eu plecasem intr-o scurta vacanta in Spania.venise si luna sept. si nimic nu  primisem nici un tel de la angajatorul din Irlanda pentru a confirma plecarea.Asa ca am inceput sa ma gandesc ca totul a fost o mare teapa.Am inceput sa le spun ca imi vreau bani inapoi si nu mai vreau sa plec.Mi sa spus sa imi deschid un cont si voi primi toti bani platiti inapoi.Zis si facut.Am mers la banca mi-am deschis un cont si am primit bani platiti.Eu cred ca daca intradevar erau o firma tepara asa cum spuneti dvs. nu as mai fi auzit nimic de ei si nu mi as fi primit bani inapoi.Dvs. sunteti liber sa trageti o concluzie despre firma Ansa Jobs.Eu unul o respect foarte mult pentru promtitudinea si colaborarea dintre noi chiar daca nu am mai mers la jobul pe care mil doream din cauza mea.multumesc

Auuuu ... retina.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 bogdanmbarbu, on 24 noiembrie 2013 - 14:53, said:

Salutare! numele meu este ...

Si tu ți-ai făcut cont aici doar ca să ne spui cât de grozavă e firma aia? Multumim.

Edited by ro_explorer, 24 November 2013 - 19:43.


#40
Pikesky

Pikesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.10.2007
Vai de capul meu. Jale!

#41
puladenazist

puladenazist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2014
uite un site din uk ptr cine vrea sa plece la munca.http://www.reed.co.uk

#42
proffesor1984

proffesor1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.02.2011
Salutare...acum cativa ani am mers si eu la interviu  la Targu-Mures la firma Ansa Jobs....Ca sa trec la interviu trebuia sa platesc o taxa de 100RON,bun...am platit aceea taxa dupa care a inceput interviul in engleza.Mi-au fost puse cateva intrebari ca de ex: ,,Cum ma numesc,Daca m-ar deranja daca lucrez cu polonezi,bulgari si alte natii,si daca o sa ies in oras si o sa fiu cu mai multi romani si romanii respectivi merg catre stanga eu sa merg catre dreapta,,.Si cam asta a fost interviul DACA pot sa il numesc interviu,dupa care mi-a zis ca job-ul potrivit pentru mie este de junior waitress.Pana la urma nu am mai mers cu ei din cauza comisionului prea mare care trebuia platit(nu am mai plecat cu ei dupa o lunga cautare pe anumite forumuri si site-uri informatii despre ANSA ) unde numai de oameni pacaliti de aceasta firma am citit.Cine merge cu ANSA va urez mult succes.

#43
ilieilascu

ilieilascu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2014
MIROASE CUMVA A TEAPA ?
----------------------------------------

General Jobs Recruitment
To Me
Mar 22 at 7:13 PM
Buna ziua,
In atasamentul acestui e-mail, gasiti oferta de munca detaliata, la care ati aplicat. Daca aveti nedumeriri, va rog sa ma anuntati. Joburile sunt valabile, sunt persoane care deja sunt acolo, de asemenea, incercam sa mentinem legatura cu candidatii si dupa ce au ajuns la munca, pentru a verifica daca totul este in ordine si nu sunt probleme la munca.
In ceea ce priveste taxa de mediere, aceasta fiind de 1200 RON, din care  200 RON se achita la semnarea contractului de mediere si inainte de interviu, iar restul sumei inainte de plecare, la primirea ofertei de angajare semnata de catre colaboratorul nostru.
Actele necesare pentru intocmirea dosarului sunt urmatoarele:
- copie dupa actul de identitate
- copie dupa certificatul de nastere
- copie dupa certificatul de casatorie(dupa caz)
- copie dupa toate calificarile(dupa caz)
- copie dupa ultimul act de studiu
- cazier judiciar
- adeverinta medicala(apt de munca)
- examinare psihologica
Va decideti si ne comunicati un raspuns, fie pozitiv, fie negativ, insa am convingerea ca prin intermediul acestui job va putem oferi impliniri profesionale, dar si materiale deosebite. Asteptam raspunsul dvs!
O zi frumoasa!
Cu respect
Gabriela Burzo
0746968168

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 ilieilascu, on 23 martie 2014 - 10:47, said:

[...]In ceea ce priveste taxa de mediere, aceasta fiind de 1200 RON[...]

Q.E.D.

#45
googunners4ever12

googunners4ever12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2014

 ilieilascu, on 23 martie 2014 - 10:47, said:

MIROASE CUMVA A TEAPA ?
----------------------------------------

General Jobs Recruitment
To Me
Mar 22 at 7:13 PM
Buna ziua,
In atasamentul acestui e-mail, gasiti oferta de munca detaliata, la care ati aplicat. Daca aveti nedumeriri, va rog sa ma anuntati. Joburile sunt valabile, sunt persoane care deja sunt acolo, de asemenea, incercam sa mentinem legatura cu candidatii si dupa ce au ajuns la munca, pentru a verifica daca totul este in ordine si nu sunt probleme la munca.
In ceea ce priveste taxa de mediere, aceasta fiind de 1200 RON, din care  200 RON se achita la semnarea contractului de mediere si inainte de interviu, iar restul sumei inainte de plecare, la primirea ofertei de angajare semnata de catre colaboratorul nostru.
Actele necesare pentru intocmirea dosarului sunt urmatoarele:
- copie dupa actul de identitate
- copie dupa certificatul de nastere
- copie dupa certificatul de casatorie(dupa caz)
- copie dupa toate calificarile(dupa caz)
- copie dupa ultimul act de studiu
- cazier judiciar
- adeverinta medicala(apt de munca)
- examinare psihologica
Va decideti si ne comunicati un raspuns, fie pozitiv, fie negativ, insa am convingerea ca prin intermediul acestui job va putem oferi impliniri profesionale, dar si materiale deosebite. Asteptam raspunsul dvs!
O zi frumoasa!
Cu respect
Gabriela Burzo
0746968168
Am primit si eu oferta de la aceasta firma in urma cu 2 saptamani,sa imi lasi un PM a discutam mai multe.

#46
R_Daneel

R_Daneel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.12.2007
Buna tuturor,
ceva feedback despre Studline Srl din Galati?
Multumesc.

#47
adela1964

adela1964

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2014
Ansa job – teapa !!!!
Buna ziua,
Numele meu este Adelina Nastase. Anul trecut sotul meu a apelat la serviciile firmei ANSA JOB pentru un post de bucatar in Marea Britanie. Pe data de 28 august personal am mers la banca Transilvania unde am platit o taxa de mediere contract de 350 de euro si 100 de lei pentru perfectarea dosarului. Nu s-a rezolvat absolut nimic...amanari peste amanari de la luna la luna. La inceputul anului, dupa ce sotul meu si-a gasit singur de lucru in Marea Britanie i-am anuntat in scris ca renuntam la serviciile lor si sa ne returneze taxa de 350 de euro in conformitate cu conditiile stipulate in contract, de atunci nu mai raspund la telefon, nu reusesc sa mai iau legatura cu ei. Le-am facut reclamatie la politie, la protectia consumatorului si la parchet. Daca mai este cineva in ceasta situatie sa ma contacteze in ideea de-a ne strange mai multi sa-i putem actiona in instanta pe acesti excroci lipsiti de scrupule, care mizeaza pe disperarea oamenilor. Toti cei care vreti sa plecati la lucrati in strainatate, verificati inainte de-a da banii. Forumul de pe My job este plin cureclamatii privind aceasta firma. Nu stiu pe cine au in spate de nu se seizeaza nimeni. Aveti mare grija oameni buni!

#48
p1e2c3h4e5

p1e2c3h4e5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2009
Va cer parerea in legatura cu "eurolavoro.net"! Am primit un job in Italia la un hotel si in cateva zile trebuie sa trimit mai multe acte , cum ar fi : copie dupa CI , nr. de cont in euro ( pt.primirea salariului ) , cazier , si un contract de asistenta juridica pt. un an , nu neaparat la ei!!!Ce parere aveti? Va rog , m-ar ajuta mult niste informatii reale ca mi s-a acrit de cate tepe gasesti la noi!!!

#49
Dafy11

Dafy11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2014

 R_Daneel, on 27 martie 2014 - 19:01, said:

Buna tuturor,
ceva feedback despre Studline Srl din Galati?
Multumesc.

Buna!si eu sunt interesata de firma asta,dar nu gasesc nimic despre ei.Tu ai aflat ceva?

#50
utilizatoruss

utilizatoruss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2014
Eurostaff Solution din Brasov.
va salut! Firma aceasta este mai mult decat neserioasa si banii pe care-i dam sunt destinati cheltuielilor personale, nu pentru avion sau alte motive insirate de ei. tocmai am fost inselat de ei. am aplicat pentru depozite Anglia. am platit taxe, am facut dosarul cu toate cererile lor, pe undeva pe la 600 RON cu toate adeverintele si traducerile legalizate. am sustinut interviul si am fost anuntat ulterior ca am fost acceptat. toate bune si frumoase. :) zilele trecute am fost sunat de ei si mi s-a spus ca urmeaza sa plec chipurile, pe undeva prin mai, prima saptamana. totul secret, nu mi-au spus orasul, ziua plecarii, nimic, Nimic! ca sa semnez contractul de munca trebuie sa platesc 1200 lei catre ei, pentru bilet avion. am intrebat de ce 1200 cand eu am oferte cu 650 Ron? la wizz air si chiar tarom. cu o escala. asta se intampla zilele trecute, deci inainte de paste. m-am inteles telefonic cu ei pana la urma, sa merg saptamana viitoare la ei sa platesc acel bilet si sa semnez presupusul contract de angajare, pentru ca saptamana aceasta nu am bani. a fost ok, dar dupa cateva ore deschizand mail-ul am gasit o notificare de la ei ca am la dispozitie 48 ore sau se reziliaza contractul si raman dator 400 lire sterline plus penalitati de 0,3 % pe zi. i-am sunat si mi-au oferit o varianta, "sa trimit o parte din suma si restul la data cand ma duc la ei". pai un bilet de avion se arvuneste sau motivul era chiar pastele si nu aveau de salarii? oricum, ideea este ca am intrat in conflict cu ei, s-a reziliat contractul si tot ce am cheltuit cu treaba asta, pe undeva pe la 1100 lei total, sunt bani in vant!!! am consultat un jurist si mi-a spus ca orice instanta de judecata ar declara contractul de mediere Nul, pentru ca acele clauze sunt abuzive si ilegale si mi-a insirat o lista de motive.. urmeaza sa depun plangere penala la parchet, la DNA, fisc, sa-i chem in judecata pentru daune interese si despagubiri morale si financiare. deci domnii isi permit sa te priveze de semnarea presupusului contract de munca venit de la angajator, chipurile! :) in momentul cand iti cer o suma, sau "macar o parte" din acea suma, este clar deja, hai sa mai apucam de pe prost cat se poate, nu? daca aveti de gand sa apelati la "serviciile" lor de usurat bani, CITITI CONTRACTUL DE MEDIERE inainte, oameni buni! Aveti mare grija! De pe mine au luat cat s-a putut, taxa de dosar de 360 lei si batai de joc de milioane, in adeverinte , poze de diferite dimeniuni, traduceri si legalizari si drumuri la Brasov. doar trebuia sa para totul oficial si sigur, nu?

#51
utilizatoruss

utilizatoruss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2014
Poate ca prin istorisirea mea nu am fost prea de folos oamenilor simpli, ce cunosc legile si vor sa apeleze la serviciile de usurat bani ale acestor agentii dubioase. ma gandesc sa o fac in alt mod, poate prevenim situatii critice. orice om, care apeleaza la aceste servicii ar trebui sa cunoasca anumite aspecte inainte de a semna contractul de mediere. imi permit sa afisez aici 2 legi, legea concurentei neloiale si lista clauzelor abuzive si ilegale.
Legea privind concurenta neloiala
Legea 11/1991 cu modificarile si completarile aduse prin legea 298/2001
aceasta lege o puteti gasi oricand pe internet si o puteti studia, n-o sa mai ocup spatiu cu articolele.
Lista clauzelor abuzive din contractele comerciale - Foarte Important!
Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

a) dau dreptul comerciantului de a modifica unilateral clauzele contractului, fara a avea un motiv intemeiat care sa fie precizat in contract.
Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor in temeiul carora un furnizor de servicii financiare isi rezerva dreptul de a modifica rata dobanzii platibile de catre consumator ori datorata acestuia din urma sau valoarea altor taxe pentru servicii financiare, fara o notificare prealabila, daca exista o motivatie intemeiata, in conditiile in care comerciantul este obligat sa informeze cat mai curand posibil despre aceasta celelalte parti contractante si acestea din urma au libertatea de a rezilia imediat contractul.
B) obliga consumatorul sa se supuna unor conditii contractuale despre care nu a avut posibilitatea reala sa ia cunostinta la data semnarii contractului;
c) obliga consumatorul sa isi indeplineasca obligatiile contractuale, chiar si in situatiile in care comerciantul nu si le-a indeplinit pe ale sale;
d) dau dreptul comerciantului sa prelungeasca automat un contract incheiat pentru o perioada determinata, prin acordul tacit al consumatorului, daca perioada limita la care acesta putea sa isi exprime optiunea a fost insuficienta;
e) dau dreptul comerciantului sa modifice unilateral, fara acordul consumatorului,
clauzele privind caracteristicile produselor si serviciilor care urmeaza sa fie furnizate sau termenul de livrare a unui produs ori termenul de executare a unui serviciu;
f) dau dreptul comerciantului sa constate unilateral conformitatea produselor si serviciilor furnizate cu prevederile contractuale;
g) dau dreptul exclusiv comerciantului sa interpreteze clauzele contractuale;
h) restrang sau anuleaza dreptul consumatorului sa pretinda despagubiri in cazurile in care comerciantul nu isi indeplineste obligatiile contractuale;
i) obliga consumatorul la plata unor sume disproportionat de mari in cazul neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre acesta, comparativ cu pagubele suferite de comerciant;
j) restrang sau interzic dreptul consumatorului de a rezilia contractul, in cazurile in care:
- comerciantul a modificat unilateral clauzele mentionate la lit. e);
- comerciantul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale;
k) exclud sau limiteaza raspunderea legala a comerciantului in cazul vatamarii sau decesului consumatorului, ca rezultat al unei actiuni sau omisiuni a comerciantului privind utilizarea produselor si serviciilor;
l) exclud dreptul consumatorului de a intreprinde o actiune legala sau de a exercita un alt remediu legal, solicitandu-i in acelasi timp rezolvarea disputelor in special prin arbitraj;
m) permit in mod nejustificat impunerea unor restrictii in administrarea probelor
evidente de care dispune consumatorul sau solicitarea unor probe care, potrivit legii,
fac obiectul unei alte parti din contract;
n) dau dreptul comerciantului sa transfere obligatiile contractuale unei terte
persoane - agent, mandatar etc., - fara acordul consumatorului, daca acest transfer
serveste la reducerea garantiilor sau a altor raspunderi fata de consumator;
o) interzic consumatorului sa compenseze o datorie catre comerciant cu o creanta pe care el ar avea-o asupra comerciantului;
p) prevad ca pretul produselor este determinat la momentul livrarii sau permit vanzatorilor de produse ori furnizorilor de servicii dreptul de a creste preturile, fara ca, in ambele cazuri, sa acorde consumatorului dreptul de a anula contractul in cazul in care pretul final este prea mare in raport cu pretul convenit la momentul
incheierii contractului.
Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor de indexare a preturilor, atat timp cat sunt legale, cu conditia ca metoda prin care preturile variaza sa fie descrisa in mod explicit;
r) permit comerciantului obtinerea unor sume de bani de la consumator, in cazul neexecutarii sau finalizarii contractului de catre acesta din urma, fara a prevedea existenta compensatiilor in suma echivalenta si pentru consumator, in cazul neexecutarii contractului de catre comerciant;
s) dau dreptul comerciantului sa anuleze contractul in mod unilateral, fara sa prevada acelasi drept si pentru consumator;
t) dau dreptul comerciantului sa inceteze contractul incheiat pentru o durata nedeterminata fara o notificare prealabila rezonabila, cu exceptia unor motive intemeiate.
Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor prin care furnizorul de servicii financiare isi rezerva dreptul de a dispune in mod unilateral incetarea unui contract incheiat pe o perioada nedeterminata si fara o notificare prealabila in cazul unui motiv intemeiat, cu conditia ca furnizorul sa fie obligat sa informeze imediat celelalte parti contractante.
Avand cunostinta despre aceste lucruri, cititi contractele de mediere inainte de a le semna si nu va lasati pacaliti de tertipuri ieftine ca trebuiesc semnate repede, pe loc, prin fax imediat ca se termina programul de lucru si altele.. Succes!Poate ca prin istorisirea mea nu am fost prea de folos oamenilor simpli, ce cunosc legile si vor sa apeleze la serviciile de usurat bani ale acestor agentii dubioase. ma gandesc sa o fac in alt mod, poate prevenim situatii critice. orice om, care apeleaza la aceste servicii ar trebui sa cunoasca anumite aspecte inainte de a semna contractul de mediere. imi permit sa afisez aici 2 legi, legea concurentei neloiale si lista clauzelor abuzive si ilegale.

Legea privind concurenta neloiala
Legea 11/1991 cu modificarile si completarile aduse prin legea 298/2001
aceasta lege o puteti gasi oricand pe internet si o puteti studia, n-o sa mai ocup spatiu cu articolele.

Lista clauzelor abuzive din contractele comerciale - Foarte Important!
Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:


a) dau dreptul comerciantului de a modifica unilateral clauzele contractului, fara a avea un motiv intemeiat care sa fie precizat in contract.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor in temeiul carora un furnizor de servicii financiare isi rezerva dreptul de a modifica rata dobanzii platibile de catre consumator ori datorata acestuia din urma sau valoarea altor taxe pentru servicii financiare, fara o notificare prealabila, daca exista o motivatie intemeiata, in conditiile in care comerciantul este obligat sa informeze cat mai curand posibil despre aceasta celelalte parti contractante si acestea din urma au libertatea de a rezilia imediat contractul.

B) obliga consumatorul sa se supuna unor conditii contractuale despre care nu a avut posibilitatea reala sa ia cunostinta la data semnarii contractului;

c) obliga consumatorul sa isi indeplineasca obligatiile contractuale, chiar si in situatiile in care comerciantul nu si le-a indeplinit pe ale sale;

d) dau dreptul comerciantului sa prelungeasca automat un contract incheiat pentru o perioada determinata, prin acordul tacit al consumatorului, daca perioada limita la care acesta putea sa isi exprime optiunea a fost insuficienta;

e) dau dreptul comerciantului sa modifice unilateral, fara acordul consumatorului,
clauzele privind caracteristicile produselor si serviciilor care urmeaza sa fie furnizate sau termenul de livrare a unui produs ori termenul de executare a unui serviciu;
f) dau dreptul comerciantului sa constate unilateral conformitatea produselor si serviciilor furnizate cu prevederile contractuale;

g) dau dreptul exclusiv comerciantului sa interpreteze clauzele contractuale;

h) restrang sau anuleaza dreptul consumatorului sa pretinda despagubiri in cazurile in care comerciantul nu isi indeplineste obligatiile contractuale;

i) obliga consumatorul la plata unor sume disproportionat de mari in cazul neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre acesta, comparativ cu pagubele suferite de comerciant;

j) restrang sau interzic dreptul consumatorului de a rezilia contractul, in cazurile in care:
- comerciantul a modificat unilateral clauzele mentionate la lit. e);
- comerciantul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale;

k) exclud sau limiteaza raspunderea legala a comerciantului in cazul vatamarii sau decesului consumatorului, ca rezultat al unei actiuni sau omisiuni a comerciantului privind utilizarea produselor si serviciilor;

l) exclud dreptul consumatorului de a intreprinde o actiune legala sau de a exercita un alt remediu legal, solicitandu-i in acelasi timp rezolvarea disputelor in special prin arbitraj;

m) permit in mod nejustificat impunerea unor restrictii in administrarea probelor
evidente de care dispune consumatorul sau solicitarea unor probe care, potrivit legii,
fac obiectul unei alte parti din contract;
n) dau dreptul comerciantului sa transfere obligatiile contractuale unei terte
persoane - agent, mandatar etc., - fara acordul consumatorului, daca acest transfer
serveste la reducerea garantiilor sau a altor raspunderi fata de consumator;

o) interzic consumatorului sa compenseze o datorie catre comerciant cu o creanta pe care el ar avea-o asupra comerciantului;

p) prevad ca pretul produselor este determinat la momentul livrarii sau permit vanzatorilor de produse ori furnizorilor de servicii dreptul de a creste preturile, fara ca, in ambele cazuri, sa acorde consumatorului dreptul de a anula contractul in cazul in care pretul final este prea mare in raport cu pretul convenit la momentul
incheierii contractului.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor de indexare a preturilor, atat timp cat sunt legale, cu conditia ca metoda prin care preturile variaza sa fie descrisa in mod explicit;

r) permit comerciantului obtinerea unor sume de bani de la consumator, in cazul neexecutarii sau finalizarii contractului de catre acesta din urma, fara a prevedea existenta compensatiilor in suma echivalenta si pentru consumator, in cazul neexecutarii contractului de catre comerciant;

s) dau dreptul comerciantului sa anuleze contractul in mod unilateral, fara sa prevada acelasi drept si pentru consumator;
t) dau dreptul comerciantului sa inceteze contractul incheiat pentru o durata nedeterminata fara o notificare prealabila rezonabila, cu exceptia unor motive intemeiate.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor prin care furnizorul de servicii financiare isi rezerva dreptul de a dispune in mod unilateral incetarea unui contract incheiat pe o perioada nedeterminata si fara o notificare prealabila in cazul unui motiv intemeiat, cu conditia ca furnizorul sa fie obligat sa informeze imediat celelalte parti contractante.

Avand cunostinta despre aceste lucruri, cititi contractele de mediere inainte de a le semna si nu va lasati pacaliti de tertipuri ieftine ca trebuiesc semnate repede, pe loc, prin fax imediat ca se termina programul de lucru si altele.. Succes!Poate ca prin istorisirea mea nu am fost prea de folos oamenilor simpli, ce cunosc legile si vor sa apeleze la serviciile de usurat bani ale acestor agentii dubioase. ma gandesc sa o fac in alt mod, poate prevenim situatii critice. orice om, care apeleaza la aceste servicii ar trebui sa cunoasca anumite aspecte inainte de a semna contractul de mediere. imi permit sa afisez aici 2 legi, legea concurentei neloiale si lista clauzelor abuzive si ilegale.

Legea privind concurenta neloiala
Legea 11/1991 cu modificarile si completarile aduse prin legea 298/2001
aceasta lege o puteti gasi oricand pe internet si o puteti studia, n-o sa mai ocup spatiu cu articolele.

Lista clauzelor abuzive din contractele comerciale - Foarte Important!
Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:


a) dau dreptul comerciantului de a modifica unilateral clauzele contractului, fara a avea un motiv intemeiat care sa fie precizat in contract.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor in temeiul carora un furnizor de servicii financiare isi rezerva dreptul de a modifica rata dobanzii platibile de catre consumator ori datorata acestuia din urma sau valoarea altor taxe pentru servicii financiare, fara o notificare prealabila, daca exista o motivatie intemeiata, in conditiile in care comerciantul este obligat sa informeze cat mai curand posibil despre aceasta celelalte parti contractante si acestea din urma au libertatea de a rezilia imediat contractul.

B) obliga consumatorul sa se supuna unor conditii contractuale despre care nu a avut posibilitatea reala sa ia cunostinta la data semnarii contractului;

c) obliga consumatorul sa isi indeplineasca obligatiile contractuale, chiar si in situatiile in care comerciantul nu si le-a indeplinit pe ale sale;

d) dau dreptul comerciantului sa prelungeasca automat un contract incheiat pentru o perioada determinata, prin acordul tacit al consumatorului, daca perioada limita la care acesta putea sa isi exprime optiunea a fost insuficienta;

e) dau dreptul comerciantului sa modifice unilateral, fara acordul consumatorului,
clauzele privind caracteristicile produselor si serviciilor care urmeaza sa fie furnizate sau termenul de livrare a unui produs ori termenul de executare a unui serviciu;
f) dau dreptul comerciantului sa constate unilateral conformitatea produselor si serviciilor furnizate cu prevederile contractuale;

g) dau dreptul exclusiv comerciantului sa interpreteze clauzele contractuale;

h) restrang sau anuleaza dreptul consumatorului sa pretinda despagubiri in cazurile in care comerciantul nu isi indeplineste obligatiile contractuale;

i) obliga consumatorul la plata unor sume disproportionat de mari in cazul neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre acesta, comparativ cu pagubele suferite de comerciant;

j) restrang sau interzic dreptul consumatorului de a rezilia contractul, in cazurile in care:
- comerciantul a modificat unilateral clauzele mentionate la lit. e);
- comerciantul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale;

k) exclud sau limiteaza raspunderea legala a comerciantului in cazul vatamarii sau decesului consumatorului, ca rezultat al unei actiuni sau omisiuni a comerciantului privind utilizarea produselor si serviciilor;

l) exclud dreptul consumatorului de a intreprinde o actiune legala sau de a exercita un alt remediu legal, solicitandu-i in acelasi timp rezolvarea disputelor in special prin arbitraj;

m) permit in mod nejustificat impunerea unor restrictii in administrarea probelor
evidente de care dispune consumatorul sau solicitarea unor probe care, potrivit legii,
fac obiectul unei alte parti din contract;
n) dau dreptul comerciantului sa transfere obligatiile contractuale unei terte
persoane - agent, mandatar etc., - fara acordul consumatorului, daca acest transfer
serveste la reducerea garantiilor sau a altor raspunderi fata de consumator;

o) interzic consumatorului sa compenseze o datorie catre comerciant cu o creanta pe care el ar avea-o asupra comerciantului;

p) prevad ca pretul produselor este determinat la momentul livrarii sau permit vanzatorilor de produse ori furnizorilor de servicii dreptul de a creste preturile, fara ca, in ambele cazuri, sa acorde consumatorului dreptul de a anula contractul in cazul in care pretul final este prea mare in raport cu pretul convenit la momentul
incheierii contractului.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor de indexare a preturilor, atat timp cat sunt legale, cu conditia ca metoda prin care preturile variaza sa fie descrisa in mod explicit;

r) permit comerciantului obtinerea unor sume de bani de la consumator, in cazul neexecutarii sau finalizarii contractului de catre acesta din urma, fara a prevedea existenta compensatiilor in suma echivalenta si pentru consumator, in cazul neexecutarii contractului de catre comerciant;

s) dau dreptul comerciantului sa anuleze contractul in mod unilateral, fara sa prevada acelasi drept si pentru consumator;
t) dau dreptul comerciantului sa inceteze contractul incheiat pentru o durata nedeterminata fara o notificare prealabila rezonabila, cu exceptia unor motive intemeiate.

Prevederile acestei litere nu se opun clauzelor prin care furnizorul de servicii financiare isi rezerva dreptul de a dispune in mod unilateral incetarea unui contract incheiat pe o perioada nedeterminata si fara o notificare prealabila in cazul unui motiv intemeiat, cu conditia ca furnizorul sa fie obligat sa informeze imediat celelalte parti contractante.

Avand cunostinta despre aceste lucruri, cititi contractele de mediere inainte de a le semna si nu va lasati pacaliti de tertipuri ieftine ca trebuiesc semnate repede, pe loc, prin fax imediat ca se termina programul de lucru si altele.. Succes!

#52
ciprianturica

ciprianturica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2014

 R_Daneel, on 27 martie 2014 - 19:01, said:

Buna tuturor,
ceva feedback despre Studline Srl din Galati?
Multumesc.

 Dafy11, on 11 aprilie 2014 - 14:23, said:

Buna!si eu sunt interesata de firma asta,dar nu gasesc nimic despre ei.Tu ai aflat ceva?
Salut! Eu am gasit ceva despre ei pe firme.info.ro. Acolo scria ca firma a luat fiinta in 2003 dupa care s-a inchis in 2010 (sper sa nu gresesc anul) si a fost reinfiintata cu acelasi nume in augus 2012, iar taxele si impozitele au inceput sa si le plateasca din ianuarie-februarie 2013. Pe mine m-ar interesa daca a plecat cineva cu aceasta firma! Astept lucruri noi!

#53
marius1911

marius1911

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.10.2013
Rar se mai gasesc firme serioase de recrutare munca personal in strainatate,acum s-au ajuns toti romani sa isi faca o firma cu un capital social de rahat sau care sa posteze anunturi cum ca ofera locuri de munca in strainatate cu totul inclus cand de fapt nu faci decat sa le bagi bani in buzunar.....ca dupa munca prestata constati ca ai iesit pe minus,munca fizica si stresul nu il mai pui,uneori si pericolele l-a care esti expus atunci cand crezi in iluzile de pe meleagurile straine.
Treziti-va romanilor,viata e grea in strainatate si romani care va vor doar banii sunt peste tot si va promit iluzii.
Fac asta pentru ca in tara asta li se permite,legea e facuta aiurea si nimeni nu ii verifica cu strictete si nu se ia masuri reale.
Deci,1% din firmele astea mai sunt serioase,adica isi respecta cu adevarat statutul,restul va vor doar banii si atat,oricum e ilegal sa platesti comisioane inainte de a pleca in strainatate,eu sunt si am experiente traite pe viu cu aceste firme si cu aceste plecari...am plecat prima data in Grecia,pe Creta la Hotel Galini de Lux cu o firma din Brasov,eu fiind din Slatina si intr-adevar ce mi s-a spus si pentru ce am platit comisioane asa a fost,am ajuns exact unde mi s-a spus si am facut exact ce am avut pe contractul de munca,cei de acolo stiau ca o sa ajung pe data stabilita si eu cel care eram inregistrat la sediul lor.....am intrat la manager in birou,m-a stigat,mi-a prezentat dosarul si mi s-a spus ce am de facut,discutie in limba engleza,mi s-a prezentat contractul semnat in trei limbi,asa cum este normal,semnat de mine,de patroni si de intermediarul din Romania....in schimb am fost plecat si in Italia cu o firma din Pitesti,VYD OFFER LOGIC SRL(ulterior devenita CODENY REALJOB din Mioveni),unde am luat o teapa de toata frumusetea,niste escroci ordinari de mana intai,cu documente facute de ornament si promisiuni verbale de mai mare iti era dragul,ce am patit cu astia nu mai doresc la nimeni,imi pare rau si pentru cei care au fost in situatia mea,eu stiu cum este.Asa am vazut si am facut diferenta dintre a fi firma serioasa si firma tepara,plus de asta ca eu mai fusesem inainte in Italia si cunosteam exact ce trebuie sa ai cand ti se face un contract de munca aici.
Acesti ordinari lucreaza decat cu intermediari romani sau straini si cu documente facute doar pentru ei si semnate doar de noi,documente ce nu iti atesta ca lucrezi legal ,doar documente false.
Sunt facuti decat pentru a lua banii romanilor pe hartii si vise frumoase,multi se pacalesc si inca mai exista persoane care se pacalesc...am ajuns sa credem in toti nenorocitii care ne promit vise si le merge in continuare.
O firma care se respecta si e serioasa trebuie sa aibe un contract de colaborare cu o persoana sau firma din tara straina ,la randul ei inregistrata la Registrul Comertului,sa prezinte un contract de colaborare,sa prezinte atestarea ca este inregistrata atata firma de recrutare cat si cea de colaborare,sa prezinte toate datele de identificare: reprezentant,adresa,cod de inregistrare,numar de telefon,stampila,semnatura etc.Un contract de munca se face in trei limbi:romana,limba engleza si limba tarii unde vei ajunge.Comision se retrage din primul salariu,comision pentru firma angajatoare si comision pentru firma de recrutare,nu se da comision inainte si toate documentele atat contract de munca si contract de mediere se semneaza in tara de catre angajat si firma de recrutare,contracte care vin din tara straina semnate de catre angajatorul strain cu stampila si semnatura si toate datele de identificare.
Cam asa sta treaba cu aceste firme si cam asa ar trebui sa arate firmele care sunt in ordine si legalitate.
Nu va mai luati dupa aparente si dupa promisiuni hilare,cereti tot ce este legal si orice vi se pare dubios,intrebati si cereti explicatii.Daca credeti ca ceva nu e in ordine ori renuntati,ori sesizati organele de politie sau daca chiar vreti sa plecati,faceti-o prin cineva care va poate ajuta sau incercati pe cont propriu,nu mai bagati bani in buzunarul acestor sarlatani.
Ma numesc PREDEANU MARIUS MARCEL SI SUNT DIN SLATINA,OLT,CINE VREA SA VERIFICE SAU CERE DETALII MA POATE GASI LA TLF:0720526275 SAU ID DE MESS: markutty_sl@*****.com. Bafta!

#54
ansajobs_escroci

ansajobs_escroci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2014
Buna ziua,

Ma numesc Calin.Calin Radu. Calin Radu Butiurca si sunt un escroc, tepar, mincinos si gainar.Ce reprezinta cuvantul escroc ? Persoană care înșală pe alții profitând de naivitatea sau încrederea lor; șarlatan; potlogar; impostor; aburitor.
Acesta sunt eu, si impreuna cu consoarta mea, Aurelia Butiurca, si ea de profesie escroaca, prin firma Ansa Jobs dam tepe si escrocam impreuna oamenii care viseaza la trai mai bun si la o schimbare in viata.
Nu ma intrebati de ce o fac pentru ca n-am sa va raspund, in schimb am sa va descriu pe larg in randurile ce urmeaza cum procedez.
In primul rand postez cateva anunturi de angajare pe diferite site-uri alocate anunturilor de angajari in strainatate, in mare parte Anglia, este la moda – se numesc carlige, si astept sa-mi cada in ele “aburitii” adica pacalicii sau fraierii – scuzati-mi limbajul de parnaie dar trebuie sa-l folosesc pentru a ma putea obisnui cu locul pe care am sa-l vizitez cat de curand.Nu-mi fac probleme ca nu-i agat, sunt foarte multi, si ar da orice sa plece din tara pentru un salar nu asa de “mizer” ca aici.
Nu trebuie sa ma fortez prea mult, cu nivelul de inteligenta nativa de gainar si impostor nu duc lipsa de musterii……
Prima discutie telefonica pe care o lansez cu aburitul este de unison in care il felicit pentru alegerea facuta de a pleca din tara si chiar ii dau exemple de oameni care s-au realizat, oameni plecati bineinteles prin firma mea, Ansa Jobs.
Urmeaza o serie consecutiva de telefoane in care bombardez fraierul cu “nimicuri”, “firimituri” in care printre alte istorioare inventate cer si cateva acte: CV, cazier, adeverinta medicala, etc, sa-mi consolidez pozitia si pacaliciul sa prinda curaj; mai mult chiar am si un simulacru de interviu ……actiune necesara pentru al testa din punct de vedere al naivitatii si gradului de inteligenta.
Urmeaza un test al fraierului-semnarea unui contract cu niste clauze de ma bufneste rasul cand il citesc; personal l-am redactat si am introdus clauze in care practic naivul nu are nici o sansa de atac sau de recuperare a sumelor; ba mai mult are si o clauza de confidentialitate in care nu poate sa ma arate cu degetul ca sunt escroc si l-am tepuit.
Sa mentin tensiunea constanta, contractul il trimit in doua transe
Apoi, dau lovitura…anunt fraierul ca are sanse maxime la semnarea unui contract cu plecare intr-o saptamana si nu mai are de facut decat o banala intalnire pe Skype cu partenerul meu din Anglia, dar…toate acestea numai dupa achitarea taxei de interviu si procesare dosar.
Mentin calda relatia pana fraierul trimite banii in cont, discutand telefonic de politica, de modul dizgratios in care romanii se comporta in strainatate, de banalitati, de chestiuni puerile, de faptul ca numai la mine apeleaza oameni influenti dornici sa plece din tara.
Abureala a reusit, am mai escrocat un fraier, am receptionat banii in cont si acum trebuie sa schimb tactica. Incep sa raspund din ce in ce mai rar la telefon de obicei seara, motivele sunt cele de aglomerare a dosarelor de candidati (fraierii) din cadrul firmei si imposibilitatea de a raspunde la telefon. Urmeaza o pauza de cel putin 2 saptamani in care sunt plecat in Anglia pentru a discuta direct cu angajatorii pentru procesarea dosarelor de angajare….buna vrajeala nu?
Urmeaza perioada care raspund rar, aproape la o luna, raspund chipurile indurerat si ingandurat pentru urmatoarele minciuni: mama sau soacra cazuta pe scari cu numeroase fracturi; accidente de masini in care sunt sau nu sunt coautor; furtuni si inundatii dezastroase pe strada unde se afla situat sediul social al firmei; furturi si pierderi de telefoane si laptopuri proprii; plecari inopinante in diferite state din Europa pentru semnarea de contracte;raceli frecvente si boli ce necesita spitalizari indelungate, sarcina sotiei care este toxica sau pur si simplu luna sau lunile sabbatice. Ce spuneti? v-am dat gata, nu?!
In mare cam asa procedez, consoarta mea care mai figureaza in actele firmei si care cauta cu disperare schimbarea denumirii de firma este mai docila si are alte tertipuri de inselatorie, dar tot escroaca se numeste.
In incheiere va transmit ca va astept, eu, acelasi escroc Calin Radu Butiurca sa-mi umpleti buzunarele in timp ce eu mandru de actiunile mele ma tavalesc de ras ca profitand de naivitatea voastra ma imbogatesc.

Semneaza Calin Radu Butirca – Escroc Diplomat Si Tepar Patentat.

Edited by ansajobs_escroci, 06 June 2014 - 12:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate