Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Vis ciudat!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Am visat azi noapte ca ajunsesem sarac  de nu mai aveam ce manca, traiam pe strazi si a trebuit sa-i fac cumparaturile unei baba ca sa-mi dea un cupon  cu 100 de lei sa mananc la o cantina de langa o biserica.  :frust:
De mancat n-am mancat ca era ingramadeala prea mare, dar am intrat in biserica si avem o lumanare stinsa in mana. La un moment dat, ascultand slujba, ma intalnesc cu un prieten din generala de care imi bateam joc, el fiind foarte credincios. L-am intrebat ce face in biserica... El mi-a raspuns ca se duce sa-i ierte Dumnezeu pacatele, el avand lumanarea aprinsa.
Puteti observa antiteza dintre mine si el, eu lumanare stinsa, el aprinsa.
Oare o fi acesta un mesaj de la Duhul Sfant care-mi sugereaza sa ma schimb, altfel voi avea de suferit pentru nenumaratele mele pacate???
Am pacate extrem de mari!!! Si nu mai m-am spovedit de la 9 ani.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006
Ai visat viitorul.

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Ai avut un vis lucid,iar subconstientul a preluat controlul.Stiu cum e...

#4
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
R trebui mutat la Religie!

#5
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Eu azi-noapte,fara gluma,am visat ca avusesem un accident de masina si mi se amputase piciorul,aveam unul de lemn care mirosea a lemn,si ziceam ce rahat de lemn o fi asta de miroase asa (a pin,a brad miroasea,imi faceam complexe ca-si da cineva seama).Apoi m-am incurajat zicand ca si prigoana are picior de lemn si ce,mare lucru nu e,nu trebuie sa fac o tragedie din asta.

#6
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Nu prin spovedanie ti se iarta pacatele. Daca e de la Dumnezeu il poti interpreta singur, nu vei avea nevoie de ghicitori in vise

#7
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View Postasasinuxp, on 25th September 2011, 13:01, said:

Ai avut un vis lucid,iar subconstientul a preluat controlul.Stiu cum e...

Nu, nu a fost un vis lucid. Nu a avut o percepție distorsionată a timpului și nici conștiență în vis.

Interpretarea simbolurilor onirice este dată de (1) valoarea pe care le-o atribuim în stare de veghe și (2) trecerea acestora prin filtrul subconștientului.
@dgamma visul ăsta înseamnă pentru tine exact ceea ce crezi tu că înseamnă. Are sens?

#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Un vis foarte profund care dupa mine sugereaza sa-ti indrepti mai mult atentia catre partea spirituala din viata ta, care din cate ai descris, nu exista. Avand in vedere ca ai postat in sectiunea de parapsihologie, imi permit sa-ti spun ca n-are rost sa te spovedesti la biserica, ptr. ca nu vei fi mai spiritual si nici nu faci vreo fapta buna. Daca vrei cu adevarat sa faci ceva in privinta asta, primul pas este sa identifici pe cineva care are nevoie de ajutor, gen mancare, haine, rechizite, educatie, si sa incerci sa ajtuti acea persoana (dar nu sa-i dai banii direct). Lumea este foarte materialista si plina de egoism; ajutandu-i pe ceilalti, ni se mai anuleaza din pacate..asa functioneaza iertarea pacatelor in lumea noastra. Popa la biserica nu ne ajuta cu nimica in privinta asta..ai gija cand faci acte de caritate sa nu te vada nimeni si nici sa nu te dai mare, ca le faci degeaba.

#9
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010

View PostSef-chenko, on 25th September 2011, 12:56, said:

Ai visat viitorul.

:lol:

Edited by Deathrun, 25 September 2011 - 12:22.


#10
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmeanman, on 25th September 2011, 13:19, said:

Un vis foarte profund care dupa mine sugereaza sa-ti indrepti mai mult atentia catre partea spirituala din viata ta, care din cate ai descris, nu exista. Avand in vedere ca ai postat in sectiunea de parapsihologie, imi permit sa-ti spun ca n-are rost sa te spovedesti la biserica, ptr. ca nu vei fi mai spiritual si nici nu faci vreo fapta buna. Daca vrei cu adevarat sa faci ceva in privinta asta, primul pas este sa identifici pe cineva care are nevoie de ajutor, gen mancare, haine, rechizite, educatie, si sa incerci sa ajtuti acea persoana (dar nu sa-i dai banii direct). Lumea este foarte materialista si plina de egoism; ajutandu-i pe ceilalti, ni se mai anuleaza din pacate..asa functioneaza iertarea pacatelor in lumea noastra. Popa la biserica nu ne ajuta cu nimica in privinta asta..ai gija cand faci acte de caritate sa nu te vada nimeni si nici sa nu te dai mare, ca le faci degeaba.
Tocmai invers. El in vis, sarac fiind, ajuta o batrana, dar in urma ajutorului acordat, el tot nu mananca. Adica el nu asa primeste iertarea, nu asta se vrea de la el.

#11
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
http://www.visele.ro/
pentru toti visatorii.

#12
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View Posteu69, on 25th September 2011, 13:41, said:

http://www.visele.ro/
pentru toti visatorii.

M-ai spart! Îs tot numai cioburi.

#13
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdgamma, on 25th September 2011, 12:46, said:

Am visat azi noapte ca ajunsesem sarac  de nu mai aveam ce manca, traiam pe strazi si a trebuit sa-i fac cumparaturile unei baba ca sa-mi dea un cupon  cu 100 de lei sa mananc la o cantina de langa o biserica.  :frust:
De mancat n-am mancat ca era ingramadeala prea mare, dar am intrat in biserica si avem o lumanare stinsa in mana. La un moment dat, ascultand slujba, ma intalnesc cu un prieten din generala de care imi bateam joc, el fiind foarte credincios. L-am intrebat ce face in biserica... El mi-a raspuns ca se duce sa-i ierte Dumnezeu pacatele, el avand lumanarea aprinsa.
Puteti observa antiteza dintre mine si el, eu lumanare stinsa, el aprinsa.
Oare o fi acesta un mesaj de la Duhul Sfant care-mi sugereaza sa ma schimb, altfel voi avea de suferit pentru nenumaratele mele pacate???
Am pacate extrem de mari!!! Si nu mai m-am spovedit de la 9 ani.
Parerea mea....incearca sa dai de acel prieten din generala, tu simti ca ai gresit ceva si trebuei sa repari aceea greseala...tu daca vrei poti sa te spovedesti dar mai bine sa faci o fapta buna decat sa te spovedesti...

#14
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postdgamma, on 25th September 2011, 12:46, said:

Oare o fi acesta un mesaj de la Duhul Sfant care-mi sugereaza sa ma schimb, altfel voi avea de suferit pentru nenumaratele mele pacate???

Probabil, in locul tau as incerca sa ma indrept. Cine stie, poate Dumnezeu a vrut sa iti dea un semn, sa te avertizeze cumva ca sa ai vreme sa te indrepti, cat inca mai ai timp. Am mai auzit din astea si chiar eu am avut candva un vis cel putin ciudat care m-a facut sa-mi regandesc viata, iar in scrierile sfintilor parinti sunt multe astfel de cazuri in care oameni neglijenti care nu se ingrijeau de sufletul lor, au avut parte de astfel de experiente care le-au schimbat complet existenta. Eu zic sa mergi sa te spovedesti, sa vorbesti cu preotul si sa incepi sa te inderepti atat cat poti, cu pasi mici, de exemplu sa incepi sa iti constientizezi nimicnicia si sa te abtii sa ii judeci pe altii, apoi incet incet si alte fapte bune. Dumnezeu nu iti cere sa faci mai mult decat poti dar trebuie sa vada ca iti dai silnta, tu faci un pas catre El, El face 100 de pasi catre tine.

#15
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postturcoctonul, on 25th September 2011, 17:04, said:

Probabil, in locul tau as incerca sa ma indrept. Cine stie, poate Dumnezeu a vrut sa iti dea un semn, sa te avertizeze cumva ca sa ai vreme sa te indrepti, cat inca mai ai timp. Am mai auzit din astea si chiar eu am avut candva un vis cel putin ciudat care m-a facut sa-mi regandesc viata, iar in scrierile sfintilor parinti sunt multe astfel de cazuri in care oameni neglijenti care nu se ingrijeau de sufletul lor, au avut parte de astfel de experiente care le-au schimbat complet existenta. Eu zic sa mergi sa te spovedesti, sa vorbesti cu preotul si sa incepi sa te inderepti atat cat poti, cu pasi mici, de exemplu sa incepi sa iti constientizezi nimicnicia si sa te abtii sa ii judeci pe altii, apoi incet incet si alte fapte bune. Dumnezeu nu iti cere sa faci mai mult decat poti dar trebuie sa vada ca iti dai silnta, tu faci un pas catre El, El face 100 de pasi catre tine.
Freud isi da acum palme in cap....ce treaba are Dumnezeu cu visele???...visele se creeaza in creierul uman si eu am identificat doua tipuri...ceva gen premonitii si vise create de subconstient cu date din lumea reala....mai exista vise care sunt influentate de mediu (gen daca esti dezvelit o sa visezi ca te bate vantul sau iti este frig in vis)...fiintele divine nu isi au locul in explicarea viselor....

#16
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Sau,am mai avut un vis in care eu eram afara,era furtuna,ploua.Cand m-am trezit,afara era furtuna,la fel ca-n vis.

#17
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011

View Postasasinuxp, on 26th September 2011, 20:52, said:

Sau,am mai avut un vis in care eu eram afara,era furtuna,ploua.Cand m-am trezit,afara era furtuna,la fel ca-n vis.
Asta se intampla cand nu dormi profund si esti obosit

#18
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
daca ai pacate extrem de mari, ar fi timpul sa iti para rau pentru ele si sa te rogi sa iti fie iertate, altfel nu te vad bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate