Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Despre Finantari si fonduri nerambursabile

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
CODEX007

CODEX007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2008
Buna ziua dragi Softpedisti ,
Dupa ce m-am plimbat umpic prin mediul online cautand : finantari , fonduri de la UE sau de la ai nostri, despre proiecte de finantare and stuff , am ramas foarte confuz deoarece am gasit tot felu de informatii chiar prea multe. Pe unele siteuri iti dau oamenii banii cu gramada numa sa vrei sa ii iei si pe cand te intregistrezi iti cer tot felu de acte dosare/ proiecte , pe alte siteuri iti explica altfel, si numa nu ma inteleg . Am vrut sa scriu pe un forum de specialitate dar m-am gandit sa scriu aici ca sigur gasesc oameni mult mai in tema(poate) decat pe siteurile lor.
Eu sunt student momentan si studiez managementul , vreau sa imi deschid o afacere si am nevoie de fonduri bineinteles.

Ce vreau sa intreb : Cum e cu fondurile astea ? Cine mi le da? Unde trebuie sa intru ca sa primesc bani ? Ce trebuie sa contina proiectul ?
Spre exemplu in momentul de fata detin o firma si as dori sa ma dezvolt pe partea IT sa cumpar servere si laptopuri .

Daca nu sunt alte topicuri cu si despre finantari ( n-am cautat/ sa ma scuzati ) putem discuta aici tot ce tine de acest domeniu .

Se multumeste frumos .
Cu stima,

#2
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,

Fondurile nerambursabile sunt oferite de catre UE (80%) si bugetul de stat (20%) prin ministere, agentii centrale si regionale sau directii special infiintate pentru aceasta. Fondurile se obtin pe baza unui proiect intocmit conform unui ghid al solicitantului disponibil pe site-urile autoritatilor implicate in gestionarea acestor fonduri.

Pentru domeniul in care doresti finantare este disponibil Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Econimice, sau mai pe scurt POS CCE prin cele 4 axe prioritare(AP). Pentru IT exista axa prioritara 3 "Tehnologia informatiei si comunicatiilor pentru sectoarele privat si public" cu urmatoarele domenii majore de interventie (DMI):
- 3.1 Sustinerea utilizarii tehnologiei informatiei
- 3.2 Dezvoltarea si eficientizarea serviciilor publice electronice
- 3.3 Dezvoltarea e-economiei

La randul lor DMI sunt impartite in operatiuni (O) astfel:
DMI 3.1:
- 311 - Sprijinirea accesului la broadband si la serviciile conexe
- 312 - Sprijin pentru autoritatile administratiei publice locale pentru realizarea retelelor broadband si a punctelor de acces public la internet in banda larga (PAPI) in zonele de esec al pietei
- 313 - Sprijin pentru IMM-uri pentru realizarea retelelor broadband si a punctelor de acces public la internet in banda larga (PAPI) in zonele de esec al pietei
- 314 - Sustinerea conectarii unitatilor scolare la internet prin conexiuni broadband

DMI 3.2:
- 321 - Sustinerea implementarii de solutii de e-guvernare si asigurarea conexiunii la broadband, acolo unde este necesar
- 322 - Implementarea de sisteme TIC in scopul cresterii interoperabilitatii sistemelor informatice
- 323 - Sustinerea implementarii de aplicatii de E-Learning
- 324 - Sustinerea implementarii de solutii de e-sanatate si asigurarea conexiunii la broadband, acolo unde este necesar - la nivel local si central

DMI 3.3:

- 331 - Suport pentru implementarea sistemelor informatice integrate si a altor aplicatii electronice pentru managementul afacerilor
- 332 - Suport pentru dezvoltarea sistemelor de comert electronic si a altor solutii electronice pentru afaceri

Pentru fiecare dintre aceste operatiuni exista Ghidul Solicitantului cu toate informatiile si anexele necesare depunerii unui proiect.
Nu toate aceste operatiuni sunt deschise sau disponibile, depunerea se face in anumite perioade si in anumite conditii.
Pentru mai multe informatii poti vizita site-ul Autoritatii de Management.

Mult succes.

Edited by danutz1, 23 September 2011 - 11:40.


#3
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
In primul rand, trebuie precizat faptul ca fondurile nerambursabile disponibile pt tara noastra pe perioada 2007-2013, vin prin mai multe programe operationale, iar fiecare program este gestionat de o Autoritate de Management(un minister) si Organismele Intermediare. Tu practic, vei lucra doar cu organismele intermediare, ele trebuie sa te ajute sa obtii finantarea.
In al doilea rand, nu te poti duce nicaieri sa ceri fonduri nerambursabile fara un proiect. Proiect pe care il poti scrie chiar tu, daca ai habar, sau te duci la o firma de consultanta si platesti ca sa ti-l scrie si mai ales sa il implementeze.
De multe ori consultantul se ocupa de proiect doar pana la semnarea contractului de finantare. Ceea ce fix pix pt ca semnarea contractului nu inseamna ca deja ai primit valiza de bani si gata, poti sa fugi din tara. Daca nu ai prevazut in contractul pe care l-ai incheiat cu el obligativitatea sa se ocupe si de implementarea proiectului, e foarte greu pt tine, fara experienta, sa te descurci in birocratia care inconjoara cheltuirea fondurilor europene.
Absolut toate informatiile de care ai nevoie le gasesti pe paginile de internet ale Autoritatilor de Management sau Organismelor Intermediare pt fiecare program in parte. Tot timpul verifica informatia pe paginile lor. Un punct bun de plecare gasesti aici http://www.fonduri-ue.ro/.

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
http://www.startupcafe.ro/finantari

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Este o suma minima? Ma intereseaza sa aplic pentru fonduri. Vreau sa extind partea de productie a firmei si am nevoie in special de utilaje si un mijloc de transport dar asta nu e obligatoriu, pot lua ce SH pe banii mei.
  Care e procedura obisnuita? In caz ca obtin fondurile cumpar pe banii mei si pe urma mi se deconteaza sau se vireaza banii direct in contul furnizorului.
Intreb de suma minima deoarece valoarea utilajelor este intre 10 si 20.000 de euro . Daca mai incape si o utilitara e si mai bine, daca nu ne descurcam cu ce avem.  Daca e nevoie mai adaug utilaje ca este loc. Dar suma se refera strict la utilajele care vrea usa le cumpar, fie ca obtin sau nu fonduri oricum le vreau, chiar daca le iau pe banii mei.
Stiu ca trebuie sa angajez minim o persoana, eu ma gandesc la 2-4 angajati in prima faza.
  Pot accesa si pe o firma mai veche de 5 ani? A ea e de 6 ani, are activitate, are profit, e SRL si e in mediul rural.

Edited by PoeOvidiu, 26 March 2017 - 16:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate