Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Bolnav sau doar foarte obosit?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Bun, sa incep...

Obosit sunt eu de felul meu, dar saptamana asta a fost ceva exagerat.
De cand a inceput scoala arat ca un zombie. Deoarece ma duc si la sala si la fotbal si stau seara tarziu sunt de obicei destul de obosit, dar dupa cum am mai spus saptamana asta a fost si mai si:

-in fiecare dimineata de cateva zile ma trezesc ud leoarca
-acum 3 zile era sa lesin la sala, iar cand ma ridicam brusc sau ma fortam mi se facea ecranul negru
-acum 2 zile am avut o migrena/ o durere de cap ingrozitoare de mi-au dat lacrimile, iar dupa doua algocalmine m-am calmat
-de o vreme ma invinetesc foarte usor, o problema pe care n-am avut-o in trecut
-pofta de mancare mi-a scazut

Un prieten a zis ca am anemie, dar as vrea sa aud si alte pareri daca sunt.

Edited by -Ciprian, 22 September 2011 - 15:43.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce varsta ai? Fumezi? Alcool consumi? Ochelari porti?

Incearca (stiu ca e greu...), macar o sapt. repaus cat mai mult (fara efort prea mare (nici intelectual (scoala de abia a inceput; nu-s teze, exemene solicitante etc)) si nici fizic prea mare (nu cred ca e asa o mare problema daca lasi sala si fotbalul o saptamana sa zicem; si nici sa nu cari greutati etc) si odihna cat cuprinde) si vezi ce se intampla.

Da, este foarte posibil sa se fi acumulat oboseala (chiar daca esti tanar) cumulat cu o lipsa sa vitamine (de calciu?). Poate si ceva influente meteo (radiatii, soare, luna etc)? Poate si niste analize (banale, minime, de sange macar) nu ar strica. Consulta si un doctor (de familie)?

#3
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
De medic de familie ai auzit?

Edited by sydneyaus2005, 22 September 2011 - 16:07.


#4
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Post-Ciprian, on 22nd September 2011, 16:41, said:

brusc sau ma fortam mi se facea ecranul negru
poate da si blue screen si restart :lol: O chestie ar fi sa nu mai stai pana noaptea tarziu, mareste timpul de somn. Pai altii muncesc 8-12 ore/zi, au stres imens, familie poate si tu ai dinastea acum?

#5
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postcolombo2003, on 22nd September 2011, 17:03, said:

+ 1

+ Schimba alimentatia in caz ca nu mananci foarte sanatos. Nu cere prea mult de la corpul tau (activitatile solicitante) daca nu-i si oferi combustibilul necesar. De asemenea ai grija sa te hidratezi, in special daca mergi la sala de forta. Minim 2 L, ideal 2.5 L, pentru performante mari 3 L. Stiu ca practic e mult, ar insemna sa stai sa bei lichide constant fara sa faci nimic dar cauta solutii, sticla cu apa la indemana oriunde mergi. Pentru alimentatie cauta la sectiunea de pe forum "O viata sanatoasa" (sau Gastronomicus).

Edited by AdiTwism, 22 September 2011 - 16:16.


#6
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010

View Post-Ciprian, on 22nd September 2011, 16:41, said:

Bun, sa incep...

Obosit sunt eu de felul meu, dar saptamana asta a fost ceva exagerat.

Tu te-ai nascut obosit?  :w00t:
Si acum fara gluma, oboseala ta poate sa fie efectul multor cauze:

Oboseala psihogena: apare la persoanele cu nevroza
Oboseala din boli febrile: oboseala prezinta unele particularitati elgate de caracterul acut sau cronic al infectiei, de intensitatea si persistenta febrei si de germenul patogen in cauza. In TBC pulmonara oboseala apare precoce si devine un simptom dominant.
Oboseala din boli endocrine: in boala Addison, la inceputul bolii, obseala are un caracter vesperal pentru ca ulterior sa devina permanenta si constituie simptomul dominant; apare inaintea tulburarilor de pigmentare si coexista cu hipotensiune, hipotermie, hiponatremie si hipocloremie plasmatica.
Oboseala din boli cardiovasculare: in cardiopatii valvulare, insuficienta cardiaca - apare la efort
Oboseala din boli hepatice: oboseala ce se prelungeste mult timp dupa un icter, atrage atentia asupra cronicizarii si evulutivitatii unei hepatite, iar accentuarea ei la un bolnav cu hepatita cronica evolutiva, asociata cu scaderea ponderala, pledeaza pentru o evolutie cirogena. In hepatitele cronice se descrie asa-numita "astenie postprandiala".
Oboseala din boli renale cronice: oboseala poate constitui mult timp unicul simptom de boala si are un caracter progresiv.
Oboseala din tumori maligne

Dupa cum vezi, doar medicul poate sa decida si sa trateze cauza oboselii tale.  :console:

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Toti cred ca sunt doar obositi, pana mor.
Deci:
- medic de familie + analize complete

#8
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

View Postcolombo2003, on 22nd September 2011, 17:03, said:

Ce varsta ai? Fumezi? Alcool consumi? Ochelari porti?

Incearca (stiu ca e greu...), macar o sapt. repaus cat mai mult (fara efort prea mare (nici intelectual (scoala de abia a inceput; nu-s teze, exemene solicitante etc)) si nici fizic prea mare (nu cred ca e asa o mare problema daca lasi sala si fotbalul o saptamana sa zicem; si nici sa nu cari greutati etc) si odihna cat cuprinde) si vezi ce se intampla.

Da, este foarte posibil sa se fi acumulat oboseala (chiar daca esti tanar) cumulat cu o lipsa sa vitamine (de calciu?). Poate si ceva influente meteo (radiatii, soare, luna etc)? Poate si niste analize (banale, minime, de sange macar) nu ar strica. Consulta si un doctor (de familie)?
Sunt la liceu.(perioada cu majorate, chefuri si alte bullshituri)
De fumat, nu stiu ce sa spun...fumez rar(cu pauze) si atunci cand fumez mai mult de 3-4 tigari pe zi nu bag.
Daca beau? Beau, dar niciodata nu m-am intors in patru labe acasa.
Nu port, desi n-am vederea chiar perfecta.
Fara efort prea mare? Nici intelectual? Nu stiu, probabil n-ai auzit da' Funeriu asta i-a pus pe profesori sa faca recapitulare cu noi primele doua saptamani, apoi sa dam teste initiale in a treia saptamana dar sa nu se treaca notele in catalog. Apoi o alta lege, mai veche zice ca pana in saptamana 4 toti elevii trebuie sa aiba o nota la fiecare materie. Deci teoretic sunt terminat.
O sa incerc sa fac o pauza de la activitatile fizice. (apropo ma doare si spatele de mor)


View Postsydneyaus2005, on 22nd September 2011, 17:07, said:

De medic de familie ai auzit?
Am auzit. Am fost la el acum o saptamana jumate ca imi trebuia nustiuce adeverinta ca sa fac sport. M-a consultat si a zis ca-s ok.

View Postpopascu, on 22nd September 2011, 17:12, said:

poate da si blue screen si restart :lol: O chestie ar fi sa nu mai stai pana noaptea tarziu, mareste timpul de somn. Pai altii muncesc 8-12 ore/zi, au stres imens, familie poate si tu ai dinastea acum?
Daca ai sti...  :rolleyes:

View PostAdiTwism, on 22nd September 2011, 17:16, said:

+ Schimba alimentatia in caz ca nu mananci foarte sanatos. Nu cere prea mult de la corpul tau (activitatile solicitante) daca nu-i si oferi combustibilul necesar. De asemenea ai grija sa te hidratezi, in special daca mergi la sala de forta. Minim 2 L, ideal 2.5 L, pentru performante mari 3 L. Stiu ca practic e mult, ar insemna sa stai sa bei lichide constant fara sa faci nimic dar cauta solutii, sticla cu apa la indemana oriunde mergi. Pentru alimentatie cauta la sectiunea de pe forum "O viata sanatoasa" (sau Gastronomicus).
De hidratat ma hidratez, de mancat nu mananc dimineata ca nu pot apoi mananc pe fuga un sandwich dupa-amiaza.

View Postmoshmondica, on 22nd September 2011, 17:20, said:

Tu te-ai nascut obosit?  :w00t:
Si acum fara gluma, oboseala ta poate sa fie efectul multor cauze:

Oboseala psihogena: apare la persoanele cu nevroza
Oboseala din boli febrile: oboseala prezinta unele particularitati elgate de caracterul acut sau cronic al infectiei, de intensitatea si persistenta febrei si de germenul patogen in cauza. In TBC pulmonara oboseala apare precoce si devine un simptom dominant.
Oboseala din boli endocrine: in boala Addison, la inceputul bolii, obseala are un caracter vesperal pentru ca ulterior sa devina permanenta si constituie simptomul dominant; apare inaintea tulburarilor de pigmentare si coexista cu hipotensiune, hipotermie, hiponatremie si hipocloremie plasmatica.
Oboseala din boli cardiovasculare: in cardiopatii valvulare, insuficienta cardiaca - apare la efort
Oboseala din boli hepatice: oboseala ce se prelungeste mult timp dupa un icter, atrage atentia asupra cronicizarii si evulutivitatii unei hepatite, iar accentuarea ei la un bolnav cu hepatita cronica evolutiva, asociata cu scaderea ponderala, pledeaza pentru o evolutie cirogena. In hepatitele cronice se descrie asa-numita "astenie postprandiala".
Oboseala din boli renale cronice: oboseala poate constitui mult timp unicul simptom de boala si are un caracter progresiv.
Oboseala din tumori maligne

Dupa cum vezi, doar medicul poate sa decida si sa trateze cauza oboselii tale.  :console:
La ce doctori avem...

View Postonlyone, on 22nd September 2011, 17:21, said:

Toti cred ca sunt doar obositi, pana mor.
Deci:
- medic de familie + analize complete
Pana la urma, toti crapam.


Multi dintre voi nu mi-au inteles ideea. Pe mine ma ingrijoreaza mai mult celelalte simptome pe care nu le-am mai avut ca prin oboselii d-astea accentuate am mai trecut eu...

Edited by -Ciprian, 22 September 2011 - 16:41.


#9
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Post-Ciprian, on 22nd September 2011, 17:40, said:

Sunt la liceu.(perioada cu majorate, chefuri si alte bullshituri)
De fumat, nu stiu ce sa spun...fumez rar(cu pauze) si atunci cand fumez mai mult de 3-4 tigari pe zi nu bag.
Daca beau? Beau, dar niciodata nu m-am intors in patru labe acasa.
Nu port, desi n-am vederea chiar perfecta.
Fara efort prea mare? Nici intelectual? Nu stiu, probabil n-ai auzit da' Funeriu asta i-a pus pe profesori sa faca recapitulare cu noi primele doua saptamani, apoi sa dam teste initiale in a treia saptamana dar sa nu se treaca notele in catalog. Apoi o alta lege, mai veche zice ca pana in saptamana 4 toti elevii trebuie sa aiba o nota la fiecare materie. Deci teoretic sunt terminat.
O sa incerc sa fac o pauza de la activitatile fizice. (apropo ma doare si spatele de mor)



Am auzit. Am fost la el acum o saptamana jumate ca imi trebuia nustiuce adeverinta ca sa fac sport. M-a consultat si a zis ca-s ok.


Daca ai sti...  :rolleyes:


De hidratat ma hidratez, de mancat nu mananc dimineata ca nu pot apoi mananc pe fuga un sandwich dupa-amiaza.








La ce doctori avem...


Pana la urma, toti crapam.


Multi dintre voi nu mi-au inteles ideea. Pe mine ma ingrijoreaza mai mult celelalte simptome pe care nu le-am mai avut ca prin oboselii d-astea accentuate am mai trecut eu...

totul pare ok, dar un medic iti va face un set de analize, care vor spune sau nu, adevarul.
merita incercat, poate ai noroc si gasesti un medic pasionat, care inca n-a plecat...
:)

#10
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
Cum adica "te invinetesti" usor ?

#11
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Post-Ciprian, on 22nd September 2011, 17:40, said:

De hidratat ma hidratez, de mancat nu mananc dimineata ca nu pot apoi mananc pe fuga un sandwich dupa-amiaza.
...
Pana la urma, toti crapam.

Cum sa nu poti dimineata? E cel mai bun moment sa mananci :) Las-o moale pe seara cu mesele grele.
Ce ai tu pare oboseala cronica si chiar daca mori pana la urma, vrei sa traiesti viata obosit? :) Cateva schimbari simple te vor ajuta, lasa tigara, alcoolul, culca-te pana in 11 si hraneste-te sanatos (cat de cat macar) si bea apa. Ia pauza de la sport o sapt-doua pana iti revii. Daca persista starea mergi la medic, poti incerca un endocrinolog sau niste analize complete.

Uite aici, poate te ajuta:

http://www.sfatulmed...eala-cronica_11
http://www.doctor.in.../supraantr.html
http://www.medicinas...renamentul.html

#12
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postandreim77, on 22nd September 2011, 17:51, said:

Cum sa nu poti dimineata? E cel mai bun moment sa mananci :) Las-o moale pe seara cu mesele grele.
Pai exista perioade si varste cand dimineata nu poti manca si nici cand esti stresat sau nervos. E stiuta treaba. Dar totusi nemancatul dimineata poate fi o cauza. Am avut o colega care nu era grasa asa ca tot din cauza ca nu manca dimineata a lesinat odata pe la ora 10 ziua.

#13
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postpopascu, on 22nd September 2011, 18:02, said:

Pai exista perioade si varste cand dimineata nu poti manca si nici cand esti stresat sau nervos.
Nu varsta e cauza, stresul poate. Nimic nu justifica dezordinea in alimentatie si odihna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate