Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Laptop Dell Inspiron 7110 i7

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Bre, tu nu ai nevoie de performanta extrema, n-o sa folosesti un i7 nici la un sfert din cat poate el, dai banii aiurea pe performanta, dar calitatea ramane pe langa. Seria inspiron e de buget, adica are componente ieftine, si alea fac diferenta la fiabilitate si finisaje. Daca tot dispui de banii aia macar ia ceva cu o tastatura de calitate, iluminata chiar la xps, un sistem audio bun, o carcasa buna si altele.

#20
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010

 rick23ro, on 21st September 2011, 14:26, said:

Bre, tu nu ai nevoie de performanta extrema, n-o sa folosesti un i7 nici la un sfert din cat poate el, dai banii aiurea pe performanta, dar calitatea ramane pe langa. Seria inspiron e de buget, adica are componente ieftine, si alea fac diferenta la fiabilitate si finisaje. Daca tot dispui de banii aia macar ia ceva cu o tastatura de calitate, iluminata chiar la xps, un sistem audio bun, o carcasa buna si altele.


k pai si acella nui tot dell? si zici ca acela e si calitate si performanta?de mi lai arata tu? sau ai  in plan altceva?
spre exwemplu intre ce miai dat tu i3 ala si asta carei i5 ce diferenta este? http://www.cel.ro/la...vidia-gt540m-l/

caci  vad cas la fel in rest inafara de faptul ca uni i3 si unui i5 ?
sau de asta carei i7   http://www.cel.ro/la...ia-gt540m-v2-l/

numai faptul cai i3 i5 i7  si preturile  can rest is la fel toate 3 carei diferenta de la unul la altul si o sa ma decitd ori i3 ori i7

Edited by staicualin, 21 September 2011 - 13:40.


#21
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Difera doar procesorul, i3 e mai slabut decat i5, iar i5 e mai slab decat i7, dar in ce faci tu sunt la fel.

Edited by rick23ro, 21 September 2011 - 13:42.


#22
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010

 rick23ro, on 21st September 2011, 14:42, said:

Difera doar procesorul, i3 e mai slabut decat i5, iar i5 e mai slab decat i7, dar in ce faci tu sunt la fel.

deci intrun final tumi recomanzi acel i3? sa zic ca aleg i7 caci dupa cum am spus no sal skimb ca pe ciorapi sio sal in pana crapa si  este calitatea aia de care vorbeai tu? tastatura,plastic, taste luminate? sau nu astai modelul de care ziceai? scuze ca te tot stresez dar deaia stau pe forumul asta sa vad ceas putea alege

Edited by d4m4g3, 26 September 2011 - 08:56.
Scrie corect! Nu trebuie sa stam sa descifram si apoi sa te ajutam. Macar atat sa faci...


#23
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Sunt identice, adica la fel de calitative. Totusi i7 se incalzeste mult si nu te va ajuta cu nimic in plus fata de un i3 la ce faci tu, dar daca vrei neaparat i7 ia-l, poate cine stie ce programe o sa folosesti in viitor, cum crezi tu. In momentul de fata iti ajunge i3, asta e clar, si in urmatorii ani internetul si programul de contabilitate nu se schimba incat sa nu-ti mai ajunga i3-ul.

Edited by rick23ro, 21 September 2011 - 13:50.


#24
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 28.12.2008
Off: Mă ustură ochii când văd în ce hal scrii.
On: Cum ți s-a mai spus, n-ai ce face cu un i7, dacă tot vrei să dai banii ăia, dă-i pe ceva de calitate, cu o construcție mai bună, nu doar pe componentele acestuia. Placa video de 2 Gb nu înseamnă mare lucru însă un HDD de 7200 ar face diferența.

Concluzie: faci cum vrei.

#25
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010

 rick23ro, on 21st September 2011, 14:47, said:

Sunt identice, adica la fel de calitative. Totusi i7 se incalzeste mult si nu te va ajuta cu nimic in plus fata de un i3 la ce faci tu, dar daca vrei neaparat i7 ia-l, poate cine stie ce programe o sa folosesti in viitor, cum crezi tu. In momentul de fata iti ajunge i3, asta e clar, si in urmatorii ani internetul si programul de contabilitate nu se schimba incat sa nu-ti ami ajunga i3-ul.

da stiu la ce te gandesti tu dar  mai bine  merg pe varianta  mai skumpa mai buna caci cine stie pe viitor cum am patito cu nfs  acum cativa ani cand a aprut noua serie desktopul nu mio ducea si am fost nevoit sal reinoiesc decat sa am aceiasi intampinre merg pe i7 si este acela de care ai zis tu de calitate plastice taste lumini pe taste etc? sau alai cu totul altul?

#26
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Ala e. Vezi ca la jocuri e buba de placa video, peste vreo 3 ani oricum jocurile n-o sa-ti mearga la detalii maxime pe placa video de acum, degeaba ai procesor puternic.

#27
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010

 rick23ro, on 21st September 2011, 14:51, said:

Ala e. Vezi ca la jocuri e buba de placa video, peste vreo 3 ani oricum jocurile n-o sa-ti mearga la detalii maxime pe placa video de acum, degeaba ai procesor puternic.


merci mult miai fost de mare ajutor  acuma oricum nam banii toti nici pentru i3 si normal ca nici pentru i7  dar cand o sai am o sa ma decid intr unul din acestea 2 dar dupa cum ma cunosc pe mine o sa iau  sigur i7  mai bine mai performant decat  mai slab si cand mos impotmoli cu el sa nam cei face in skimb da ai dreptate caut si ceva calitate la el nu numai performanta si  am inteles ca dell xps are si calitate fata de inspiron asa ca o sa merg pe varianta xps dar versiunea i3-i7 mai ramane de vazut merci mult inca o data si multa multa bafta in continuare

Edited by staicualin, 21 September 2011 - 14:08.


#28
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010
acuma  cum inchid postul asta?

#29
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010
am deschis alt post caci mam decis la ce voi cumpara dar vreau sa stiu acum intre acestea 2 carei cel mai cel dupa cum o spun multi daca tot arunc banii pe ceva sa nui arunc in vant si dea fi sigur de ce cumpar:

1.  http://www.cel.ro/la...gb-gt525m-v2-l/

2.  http://www.cel.ro/la...ia-gt540m-v2-l/

La cel de-al 2-la mam hotarat dar astept  si alte pareri si ce  spuneti de acest laptop si la comandat un prieten  slovean si  iam zis cam cerut pe forum ceva pareri despre ce as vrea eu sa cumpar si m-a rugat sal pun si pe cel ales de el sa va dati cu parerea :

3.  http://www.laptop-sh...x324v-4275.html      

Va rog  sa faceti si un clasament locul 1-2-3 intre ele pe criteriile performante/calitate/durata de viata

se pare ca nimeni nu vrea sasi dea cu parerea la laptopul 3 si sa faca un clasament intre cele 3 vreaua sta doar pentru a fii sigur pe ce cumpar sa nu dau drumul la bani pe usa
MA SCUZATI DAR NU STIU CUM SA INCHID TOPICUL  VECHI

Edited by staicualin, 21 September 2011 - 15:13.


#30
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Il lasi asa, nu se inchide, poate mai are si altu nelamurirea ta.

#31
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010

 rick23ro, on 21st September 2011, 16:50, said:

Il lasi asa, nu se inchide, poate mai are si altu nelamurirea ta.


ok doar am intrebat  am cont de ceva timp dar e a 2 oara cand folosesc forumul oricum sa stii  ca mai lamurit in privinta cu ce smai iau acuma te rog vezi cam mai facut un post lamurestema si acolo desi mai lamurit in pm dar vreau raspuns final  inspirion sau xps nu ne uitam la bani ne uitam la calitate caci configuratiiles la fel

#32
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010
tare curios nimeni nu poate sa zica nimic despre cele 2 dell pe care lar alege? si sami zica si mie o parere despre acel asus? si dacai  inferior sau superior fata de delul de mil recomandati dintre cele 2?

#33
Luckyano

Luckyano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2009
XPS-ul are placa video mai buna ca inspiron, are si viteza de hdd mai mare, fiind de 7200. Inspiron are ecranu mai mare, dar nu ar trebui ca ecranul sa conteze in detrimentul configuratiei.
Asus-ul are placa video putin mai slaba ca XPS, dar nu mult mai slaba. XPS are viteza de HDD mai mare, dar Asus-ul are mai multi rami, dar decat sa te risti cu un site polonez daca vad bine, mai bine ia Dell XPS ca este mai bun oricum si 2 la mana, ramii is ieftini, deci cu 90 de RON iti mai pui 4 gb.
Sper ca ti-am fost de ajutor.  Bafta cu achizitia!!!

#34
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010

 Luckyano, on 21st September 2011, 19:47, said:

XPS-ul are placa video mai buna ca inspiron, are si viteza de hdd mai mare, fiind de 7200. Inspiron are ecranu mai mare, dar nu ar trebui ca ecranul sa conteze in detrimentul configuratiei.
Asus-ul are placa video putin mai slaba ca XPS, dar nu mult mai slaba. XPS are viteza de HDD mai mare, dar Asus-ul are mai multi rami, dar decat sa te risti cu un site polonez daca vad bine, mai bine ia Dell XPS ca este mai bun oricum si 2 la mana, ramii is ieftini, deci cu 90 de RON iti mai pui 4 gb.
Sper ca ti-am fost de ajutor.  Bafta cu achizitia!!!
Merci mult asus nui pt mine si la comandat un preten slovean si ma rugat sa intreb ce pareri aveti despre el.... Si cu ramul nui bai asa am zis si eu ca cu inca 100 lei mai bag 4 gb ecranul ma incanta cel de 17 dar nici de 15 nui rau asa ca o sami iau intrun final xps sa inteleg cai cel mai tare dintre aceste merci mult pt toti ce miaudat sfaturi miati fost de mare ajutor acum ma uit poatei pun siun ssd ceva mic cei drept de bani putini sau posibil sal achizitionez asa cum e acum si pe parcurs sai pun un ssd si hdd sal folosesc ca extern am vazut ceva filmulte despre ssd are efect si asupra internetului? Sau numai la programe jocuri filme deschideri et e mai rapid? Sau si la internet are efect vizibil fata de hdd?

#35
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Ia XPS clar, ti-am zis de cateva ori ca e mai bun din multe puncte de vedere. De curiozitate, ca tot vad ca ai o problema cu netul, ce internet ai (provider, viteza)?

#36
staicualin

staicualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2010

 rick23ro, on 22nd September 2011, 01:16, said:

Ia XPS clar, ti-am zis de cateva ori ca e mai bun din multe puncte de vedere. De curiozitate, ca tot vad ca ai o problema cu netul, ce internet ai (provider, viteza)?


uite am facut un test speed la ora 7:21 dimineatza dupa ora 12-13 daca fac altul scade la download cam cu 10-15 mb si la upload cam cu 2-3mb dar nu stiu din ce cauza dupa ora 3-4 dupamasa imi incarca greu de tot netul nam de la vreo firma rds sau eu stiu ce mai sunt avem pe cineva particular si din cate stiu avem viteza de 100 mb normal cand is mai multi conectati sa scada ce si ce din viteza dar se simte prea rau la mine si cam toata lumea mia dat vina pe pc si nui nici asta rau dar nici super bun si deaia vreau un laptop si nu numai

oricum rick23ro am mii de multumiri la adresa ta inca o data multumesc mult miai fost de mare ajutor o sa merg pe dell xps i7 multa bafta

vad ca nu se vede viteza de download dar o fost undeva la 85-90 mb/s aia astept un raspuns  pe tema asta poate ai avea vreunul merci mult deci downloadul este  la 85-90 mb/s

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate