Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Apa minerala carbogazoasa nesanatoasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Un prieten de-al meu a fost diagnosticat cu hipertensiune, diagnosticat prost, ca de fapt era temporara, si i-a spus un doctor ca apa minerala carbogazoasa nu e sanatoasa. Eu am cautat pe internet si am gasit doar ca poate cauza eroziune la dinti, dar in cantitate neglijabila. Ce alte efecte secundare poate avea?

#2
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Mie imi palce apa minerala carbogazoasa, beau destul de des, nu am nici pe dracu. Cred ca astea sunt povesti.

#3
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Stiam ca distruge calciul din oase sau ceva pe-acolo. Ah, si se pot depune minerale. Sa ne lamureasca cineva mai destept.

#4
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Pe mine mă balonează apa carbogazoasă.

#5
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Si mie imi place apa minerala carbogazoasa doar daca nu am Dorna. Btw, stie cineva de ce a disparut brandul Bonaqua din Romania ? Prin alte meleaguri este inca la putere.

#6
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
1. Rea pentru dinti (favorizeaza cariile)
2. Rea pentru oase (scade calciul)
3. Rea pentru stomac (in anumite cazuri, la unii devine obisnuinta)

Plus ca are un PH cam mic.
Cam atat!

#7
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 Charger, on 18th September 2011, 21:27, said:

2. Rea pentru oase (scade calciul)

3. Rea pentru stomac (in anumite cazuri, la unii devine obisnuinta)

Wikipedia said:

Intake of carbonated beverages has not been associated with increased bone fracture risk in observational studies, and the net effect of carbonated beverage constituents on the amount of calcium in the body is negligible.

Asta nu stiu, pe mine ma deranjeaza sucurile mai mult, nu am avut probleme cu apa minerala niciodata.

#8
alin3x

alin3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 24.08.2010
Beau zilnic si nu am "nici pe dracu`"  :peacefingers:

Edited by alin3x, 18 September 2011 - 20:46.


#9
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 Nightm4re, on 18th September 2011, 21:20, said:

Un prieten de-al meu a fost diagnosticat cu hipertensiune, diagnosticat prost, ca de fapt era temporara, si i-a spus un doctor ca apa minerala carbogazoasa nu e sanatoasa. Eu am cautat pe internet si am gasit doar ca poate cauza eroziune la dinti, dar in cantitate neglijabila. Ce alte efecte secundare poate avea?
Poate a vrut sa zica de sucuri.

#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
"Am baut ani de zile si nu am nici pe dracu" nu e un argument, sau e cel mai imbecil argument posibil.
Asa putem spune ca am f..tut fara prezervativ ani de zile si nu am avut nimic, SIDA avand o evolutie si de 10 ani.
La fel fumatul, putem sa nu avem nimic 30 de ani si cancer apoi.
Chistul hidatic se diagnosticheaza dupa ani de zile de la infectie, si intre timp ne apucam sa scriem pe forum ca dormim cu catei/pisici in pat de ani de zile si nu avem nici pe dracu.

Exemplele pot continua la nesfarsit. Scoateti un pic capul din butoi si folositi-l pt a gandi.

Orice substanta din asta ingerata cu religiozitate zi de zi (dioxidul de carbon din apa care o bem zilnic, mai des ca orice alt aliment sanatos) nu poate sa nu aibe nici un efect. Corpul uman a fost conceput sa proceseze anumite substante, si doar in anumite cantitati. Inca o data, treziti-va oameni buni! Si fiti inteligenti!

#11
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 Farrell, on 18th September 2011, 21:49, said:

Poate a vrut sa zica de sucuri.
A zis si de sucuri si de apa minerala, deci nu.

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Discutia e veche, doar ca clinic nu s-a descoperit nimic concludent.

BTW, Bonaqua era marca Coca Cola si NU era apa minerala! Era apa Carbo-gazoasa, adica sifon :)
A disparut cand Coca-Cola a cumparat Dorna (apa minerala).

#13
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Man, voi chiar beti asa ceva zilnic? Va mai tine stomacul? Da, stiu ca in Bucuresti apa de la robinet e naspa, dar de ex. aici avem o apa curata si limpede, de la izvoarele de apa dulce de la coada ghiolului.
La Constanta, de pilda, apa potabila am auzit ca e tot asa proasta, deci depinde de unde se alimenteaza furnizorul RAJA sau Apa Nova etc.
Si-asa imi pun astia din burta metri cubi triplu fata de cat consum, deci de ce sa n-o si beau daca tot mi-o pun in carca? Ce rost mai are sa dau alti bani pe apa minerala sau plata? Pai la 3 lei si ceva cat e sticla de Borsec (care cica e cea mai buna dintre ape) si la circa 2l/zi de membru de familie, ajungi la pepeni daca stai sa cumperi apa in fiecare zi!

#14
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Apa carbogazoasa e cea mai buna, m-am obisnuit cu ea si nu pot sa mai beau apa plata.


Ducule....sincer decat sa fac pietre la rinichi de la apa plata de pe conducta mai bine dau un ban mai mult si beau apa minerala....

Ai desfacut vreodata o teava de apa sa vezi ce depuneri are???Dupa ce vezi jegul din conductele de apa crede-ma o sa pui bani deoparte pentru apa la 3 lei....

#15
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Pentru cei cu pericol de a face nisip/pietre la rinichi, e recomandat sa se evite apa minerala (carbogazoasa sau nu), iar pt cei cu boli de stomac (si nu numai) sunt interzise toate bauturile carbogazoase, inclusiv apa. Cele spuse de mine sunt traite pe propria piele si aprobate si medici totodata.

Un pahar din cand in cand nu e jale, unii spun chiar ca apa minerala ar fi indicata, dar nu cred ca are foarte multe beneficii pe termen lung.

Edited by adelinar, 19 September 2011 - 13:40.


#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Nightm4re, on 18th September 2011, 21:20, said:

Ce alte efecte secundare poate avea?
Râgâi probabil. Eu unul nu pot bea apă minerală să confirm.

#17
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011
Are PH mai mic. Daca ai stomacul sensibil, faci gastrita. Afecteaza si smaltul

#18
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
apa plata cumparata la sticla de 2l e minerala ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate