Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Unde sa plec cu 5.000 de euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBianca_Mutu, on 18th September 2011, 02:20, said:

Am 24 de ani.
Ar trebui sa te gandesti si ca multi tineri de 24 de ani din vest nu au masina personala si ca 5000  euro e o suma la care doar viseaza.
In Romania ai in mod clar un nivel de viata peste medie, in vest, pe masura ce banii se vor imputina, vei fi tot mai spre coada.

Sincer, daca nu ai o profesie ''tare'' (programator, inginer, medic etc) nu iti va fi usor...

#38
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Bogdane, nu vreau sa vorbesc in numele Biancai, insa cred ca s-a saturat de mizerie(la propriu), marlanie, etc.
Si da, banii se vor imputina la inceput, insa vor reaparea in cont in cativa ani, daca vrei sa muncesti.

#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdriftking91, on 17th September 2011, 23:26, said:

Prea aproape. :D De banii ăia m-aș duce în China/Japonia, Noua Zeelandă, Hawaii etc.
In afara de NZ iti trebuie vize. In toate oricum nu ai drept sa muncesti si nici nu o sa il obtii. Iar banii o sa se termine cit ai zice peste.

View PostTinCup, on 18th September 2011, 07:13, said:

Cu 5000 euro nici sa nu te gandesti la o tara cu nivel de trai mai ridicat decat Romania.. nu-ti ajung mai mult de 3 luni si nu o sa-ti gasesti o slujba in timpul asta.
Eu as alege ceva exotic.. gen India sau Cuba, zone unde cu banii astia poti sa incepi o afacere sau sa traiesti cativa ani.
Mai bine boier in India decat calic in UK, parerea mea.
In Cuba daca iti depasesti viza aia turistica e adios, adica fie ramii acolo pentru totdeauna fie ai plecat si ai ramas pe afara. Te poti descurca cu banii mult timp daca cumperi in moneda locala dar se gasesc mai putine produse decit se gaseau in Romania pe vremea lu' Ceausescu. Pina si brutariile vag spalate sint "shop-uri" unde se cumpara doar in valuta. Daca vrei produse vestice sint de trei ori mai scumpe ca in Ibiza. Internetul fix sau mobil nu se pune problema iar la internet cafe e mai scump si mai prost decit era in Romania in 1996. Telefoanele nu mai zic, vezi la operatorul preferat cit te costa roamingul in Cuba ca o cartela locala n-o sa vezi. De angajat nu angajeaza practic decit statul (si oricum salariu ar fi 10-20 euro pe luna) si sa faci o afacere nu se pune problema (ca doar nu degeaba e comunism, adica prin definitie afacerile le face doar statul).

In India e mai ok, produse ieftine cit cuprinde, internet, telefonie no problem, poti sa faci un bizniz ca nu se ia nimeni de tine sau de permis de munca sau alte alea (si in cel mai rau caz rezolvi cu o spaga). Job sau afacere slabe sanse pentru ca e concurenta acerba dar macar poti sa stai teoretic cu anii cu sume mici (daca stii sa te descuri). DAR nu vad ce ai cauta acolo. E literalmente o natiune de peste un miliard de tigani si la culoarea pielii si la obiceiuri. Satre pe marginea bulevardelor (unde evident dorm, gatesc, isi fac nevoile). Traficul e in fiecare zi de zece ori mai prost ca in cele mai proaste zile din Bucuresti. Au boli cit cuprinde, de la o banala diaree (care e de nspe tipuri de fapt) la malarie, dongue fever si nenumarate altele. Daca va imaginati ca e nasol cu ciinii maidanezi in Romania va anunt ca in India mor zeci de mii de oameni anual de turbare.
A si nu in ultimul rind au o cultura completa anti-femeie. Nu ca discriminare cu 3% la salariu si promovari in nu stiu ce statistici. Ci cu multi, multi oameni care isi omoara fetitele si in anumite culturi asta nici macar nu e considerat pacat.

Pe scurt eu zic sa pleci intr-una dintre tarile vestice EU unde avem deja dreptul sa muncim, chiar nu am o lista care sint dar sigur sint gasibile pe undeva (daca are cineva lista sa o posteze).

#40
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostBianca_Mutu, on 18th September 2011, 05:26, said:

Merci de sfaturi, nu e inca sigura treaba cu UK.

eu zic Irlanda! nu fac atata caz de permis de munca cum fac englezii,nu vezi atata cioroi pe strada ca in uk,chiriile sensibil mai mici decat uk ,aer curat,peisaje de vis,ca doar nu degeaba ii spune insula de smarald!

#41
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Marea Britanie, daca nu, Franta.

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bun, se pare ca eu intreb, eu raspund. Puteti afla reglementarile de pe site-ul "oficial" EU, la http://ec.europa.eu/...r...ns=1&step=2 (daca nu merge linkul direct cautati dupa "Information on the transitional rules governing the free movement of workers from, to and between the new member states "). Nu e direct o lista, trebuie sa alegeti "Which rules apply in:" si "for job seekers who are citizens of:".

Franta, Irlanda, UK, Germania, Spania, Italia cer permis deci cad pe termen scurt, daca nu vrei sa muncesti la negru, handicap major mai ales ca job-urile nu cresc in copaci nicaieri in Europa

Nu am incercat toate variantele dar se pare ca momentan nu e nici o tara foarte atragatoare din cele fara restrictii; fie sint mai sarace, fie mai ciudate, etc: Bulgaria, Grecia, Portugalia, Finlanda.

#43
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
5.000 de euro mi se pare extrem de putin. Ma rog, poti sa te duci in India.

#44
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... dreptul de munca in uk ti-l castigi relativ usor... statutul de self-employed se poate obtine in maxim 45 zile, yellow card dupa alte maxim 120... problema ce poate fi spinoasa la inceput este faptul ca va trebui sa prestezi munci necalificate ce implica stat in picioare, miscari repetitive sau un efort fizic un pic mai sustinut... de asta am spus in postul anterior ca trebuie un pic de tarie de caracter pentru ca prima luna (si poate chiar si a doua) si prima slujba vor fi cele mai grele... munca necalificata se gaseste relativ usor, curatenie si restaurante, romanii nu au (inca) "renumele" pe care il au prin italia, spania, franta etc. dimpotriva sunt cunoscuti ca fiind muncitori si de incredere... odata ce te-ai prins intr-o munca ce iti asigura un venit suficient sa nu consumi din "osanza" te poti gandi la pasul urmator care in cazul tau ar fi sa studiezi pentru un an (sau mai multi) ceva pe domeniul legislativ sau bussiness administration... calificarea obtinuta iti deschide noi oportunitati de a lucra in birourile de avocatura, consiliere etc... este doar o idee, posibilitati sunt multiple...
... banii pe care ii ai iti vor ajunge pentru cateva luni bune fara sa ridici un deget... prin comparatie eu am plecat la drum cu 1200 de lire imprumutate de la prieteni in conditiile in care suntem doua persoane. practic am avut chiria pe doua luni asigurata plus cosul zilnic...
... ce mi se pare greu cu adevarat este adaptarea la mersul pe stanga care este un calvar atunci cand conduci un van prin stradutele inguste cu masini parcate pe ambele sensuri... de doua ori am deschis usa cu dreapta in cautarea disperata a schimbatorului pe care nu-l mai gaseam... plus stilul pur englezesc de a inventa "coada la pruna" adica tendinta exacerbata de a redenumi lucruri, actiuni, servicii etc. care deja sunt incetatenite sub o alta denumire...

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalin_Jr, on 18th September 2011, 00:57, said:

Pai tu vrei sa mergi in vacanta sau sa te stabilesti in alta tara ?





Cine a zis ca ii plac stadioanele  sau fotbalul ?  :console:


Daca vrei sa te stabilesti undeva, eu zic sa mergi intr-o tara cu un nivel mai ridicat de viata.
Daca tot stii engleza, in SUA sau Anglia nu ti-ar place? De ce nu si Franta, desi e cam problematica treaba prin Franta.

E da ? Tu crezi ca in USA sau UK te stabilesti definitiv asa una doua ca vrei tu ?


View PostBianca_Mutu, on 18th September 2011, 01:42, said:

Si apoi back in Romania? N-am chef sa mai revin in tara.

Vreau sa plec definitiv.

Cu 5000 de EUR nu o sa emirezi ca rezident aproape nicaieri in Europa fara sa indeplinesti o gramada de alte criterii. In USA/Canada/Australia nici atat. Ia-ti adio de la visele astea de moment la 24 de ani si vezi ce faci mai departe aici, ca nu te asteapta nimeni dupa granita cu joburi si oferte de rezidenta.

pentru userul: stephanatsea, ia zi-mi si mie unde e ghiseul de acte pentru Canada ? Chiar asa poate merge oricine sa-si faca acte ? ... am si eu vreo 30 de prieteni care vor sa mearga acolo, te ocupi tu de ei ? nu se grabesc nicaieri ei cu actele si ar vrea sa plece in grup....  :thumbdown:

pentru userul Charisteas: ... ma uimesti.

Edited by MembruAnonim, 18 September 2011 - 14:15.


#46
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008
Este greu  sa te stabilesti in alta tara in primul rand ca nu ai experienta de munca in vre-un domeniu.

Nu cred ca ai acei 5000 de Euro si masina, din bani munciti de tine in Romania... Presupun ca sunt de la parinti sau cine stie de unde...

Daca nu iti gasesti de munca in Romania crezi ca in afara o sa iti fie mai usor ? Incearca sa fii mai realista  :deadtongue:  Parerea mea e ca daca ai minte te poti descurca si in Romania si in afara, daca nu te descurci in Romania nu cred ca o sa reusesti nici in alta parte...
Dar nah daca asta este visul tau, si vrei sa clachezi de la varsta asta, dute unde vrei tu in afara si ai sa iti dai seama ca nu era  dracul asa de negru in Romania...

View PostMembruAnonim, on 18th September 2011, 14:04, said:

E da ? Tu crezi ca in USA sau UK te stabilesti definitiv asa una doua ca vrei tu ?

O interesa un loc unde sa se stabileasca definitiv cu una cu doua? Sa o primeasca cei de acolo cu bratele deschise?
Variantele acelea cu USA si UK le-am propus deoarece se descurca cu engleza.

#47
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Interesant topic,am sa il tin sub observatie.@bianca eu sunt pro emigrare defapt au trecut 12anii de atunci si acum 4 lunii am depus actele de cetatenie,si aveam atunci cam varsta ta dar na eu sunt tip.Ptr tine va fi mai greu dar eu sunt convins Ca daca asta iti doresti vei reusi.Am sa spun UK,Franta,Belgia ar putea fi una din destinatii,va fi mai greu ca nu stii nimic dar nimic nu e imposibil.Eu te sustin si cu ceva multa destula vointa vei reusi,desi Europa s-a schimbat destul in ultimii 5-7anii.Sa ne spui ce alegi.O zi buna tuturor.

#48
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Eu n-am intes plecarile de genul asta niciodata.Ma duc sa ce ? Sa fac ce ? In cel mai bun caz sa fac curatenie pe la oameni prin casa sau mai nasol sa spal wc-uri,sau sa culeg la fermieri una alta,sau poate cu mare noroc daca stiu bine limba,chelner.Ca barbat mai poti sofer si hot,ultima varianta poti si ca femeie.

Bun sa zicem ca faci un sacrificiu si faci si joburile astea,ca apoi sa ce ? Sa scrii in CV,am fost culegator de dude la un fermier,am fost chelner,ba esti nebun ? Geniule..Si acum vrei sa faci ce,sa lucrezi intr-o banca sau munca de birou ?

Cu meseriile exacte mai inteleg,ani buni de experienta ca mecanic auto,zugrav,frizer,programator,medic,inginer etc,mai ai sanse pe profilul tau,dar asa...Chiar sunt curios poate imi explica cineva,ce vrea sa faca cand se duce acolo,care e scopul pe care vrea sa il atinga,apogeul,eu urasc romania dar o scapare de genul asta din ea nu o vad.

Inteleg sa pleci inca de mic,la studii acolo,inteleg de aia 5000e sa faci acolo o facultate (nu cred ca se poate) sau macar cursuri de calificare ceva,dar asa ?

#49
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalex-softpedia, on 18th September 2011, 17:28, said:

Eu n-am intes plecarile de genul asta niciodata.Ma duc sa ce ? Sa fac ce ? In cel mai bun caz sa fac curatenie pe la oameni prin casa sau mai nasol sa spal wc-uri,sau sa culeg la fermieri una alta,sau poate cu mare noroc daca stiu bine limba,chelner.Ca barbat mai poti sofer si hot,ultima varianta poti si ca femeie.

Bun sa zicem ca faci un sacrificiu si faci si joburile astea,ca apoi sa ce ? Sa scrii in CV,am fost culegator de dude la un fermier,am fost chelner,ba esti nebun ? Geniule..Si acum vrei sa faci ce,sa lucrezi intr-o banca sau munca de birou ?

Cu meseriile exacte mai inteleg,ani buni de experienta ca mecanic auto,zugrav,frizer,programator,medic,inginer etc,mai ai sanse pe profilul tau,dar asa...Chiar sunt curios poate imi explica cineva,ce vrea sa faca cand se duce acolo,care e scopul pe care vrea sa il atinga,apogeul,eu urasc romania dar o scapare de genul asta din ea nu o vad.

Inteleg sa pleci inca de mic,la studii acolo,inteleg de aia 5000e sa faci acolo o facultate (nu cred ca se poate) sau macar cursuri de calificare ceva,dar asa ?

pai cine pleaca cu gandul ca o sa lucreze la o banca sau la o munca de birou,din prima ,se inteapa rau. si asta nu neaparat din vina lui,ci mai degraba din vina societatii,societate romaneasca unde este indoctrinat de mic ca trebuie sa fie avocat sau doctor sau economist.figuri de astea de romania nu prea tin pe afara,acolo se munceste in adevaratul sens al cuvantului,in romania mai merge cu vrajeala si cu figurile pe banii parintilor.afara daca nu stii limba si nu stapanesti o meserie esti terminat.cu aia 5000 poti sa te descurci cateva luni daca nu esti mana larga,timp suficient sa te acolodezi cu locul,sa-ti perfectionezi limba,sa socializezi(cel mai important),sa cauti de munca...

#50
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Dupa parerea mea Europa e full!Nici Anglia nu mai e ce a fost,am fost pe acolo. Daca as mai avea 24 de ani m-as gandi serios la Australia.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalin_Jr, on 18th September 2011, 16:40, said:

Este greu  sa te stabilesti in alta tara in primul rand ca nu ai experienta de munca in vre-un domeniu.

Nu cred ca ai acei 5000 de Euro si masina, din bani munciti de tine in Romania... Presupun ca sunt de la parinti sau cine stie de unde...

Daca nu iti gasesti de munca in Romania crezi ca in afara o sa iti fie mai usor ? Incearca sa fii mai realista  :deadtongue:  Parerea mea e ca daca ai minte te poti descurca si in Romania si in afara, daca nu te descurci in Romania nu cred ca o sa reusesti nici in alta parte...
Dar nah daca asta este visul tau, si vrei sa clachezi de la varsta asta, dute unde vrei tu in afara si ai sa iti dai seama ca nu era  dracul asa de negru in Romania...



O interesa un loc unde sa se stabileasca definitiv cu una cu doua? Sa o primeasca cei de acolo cu bratele deschise?
Variantele acelea cu USA si UK le-am propus deoarece se descurca cu engleza.


Nu are relevanta in discutie de unde provin banii, nu e treaba nimanui.

Ia zi-mi tu mie, cum te primeste pe tine UK sau SUA cu bratele deschise ? Zi-mi tu variante aici. In Anglia, self-employed. Ce stii sa faci ? Stii costurile sa ca te deplasezi pana in UK, sa inchiriezi, sa mananci si sa devii self-employed ?

In USA in baza carei vize muncesti ? Celei turistice ? Nu ? Dar care ?


View PostD_FENS, on 18th September 2011, 18:01, said:

Dupa parerea mea Europa e full!Nici Anglia nu mai e ce a fost,am fost pe acolo. Daca as mai avea 24 de ani m-as gandi serios la Australia.

Hai sa vedem, Australia. http://www.immi.gov.au/visawizard/

E foarte bine pus la punct sistemul, completati cu datele voastre. Apoi, vedeti la sfarsit un rezumat care va spune la ce tip de viza va incadrati pentru permanent resident. Apoi faceti socoteala cu 5000 si celelalte conditii care nu sunt deloc blande si mai vorbim.


Poate ca cea care a initiat topicul ar trebui sa ofere mai multe detalii personale despre ea, daca vrea raspunsuri logice si nu la misto, vezi Cuba, India si alte minuni. Astfel va fi mult mai usor si pentru restul sa ofere un raspuns pertinent.


pentru userul: D_FENS: ce-a fost Anglia in trecut si nu mai e ? tu ce ai lucrat pe acolo ?

Edited by MembruAnonim, 18 September 2011 - 17:28.


#52
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

View PostMembruAnonim, on 18th September 2011, 17:27, said:

Nu are relevanta in discutie de unde provin banii, nu e treaba nimanui.

Ia zi-mi tu mie, cum te primeste pe tine UK sau SUA cu bratele deschise ? Zi-mi tu variante aici. In Anglia, self-employed. Ce stii sa faci ? Stii costurile sa ca te deplasezi pana in UK, sa inchiriezi, sa mananci si sa devii self-employed ?

In USA in baza carei vize muncesti ? Celei turistice ? Nu ? Dar care ?

Bai desteptule eu tot incerc sa spun ce zici si tu... Ca este greu... Iar provenienta banilor chiar are relevanta...

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi ca nu ne tragem de sireturi. Nu are absolut nicio relevanta de unde provin banii. Poate au fost imprumutati din banca, poate au fost oferiti ca dar de la bunici sau au fost munciti in timpul facultatii. Nu stai tu sa faci pe detectivul de unde are x si y bani.

Datele problemei s-au dat, mai mult sau mai putin. Are 24 de ani , vrea sa plece si are 5000 de EUR, rambursabili sau nerambursabili treaba ei, tu limiteaza-te sa-ti dai o parere si atat.

#54
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

View PostWilligut, on 18th September 2011, 05:53, said:

Or sa-ti treaca "copilariile" astea cu emigratul daca te mariti...mi-as permite sa-ti sugerez sa te mariti cu mine, cu aia 5000 euro facem o nunta frumoasa, cu banii de la nunta amenajam o casa frumusica...in plus cu mine, garantat nu vei mai fi in Romania, nici in Europa, si nici macar pe Terra :proud: ajungi intr-o alta lume... :w00t:

Hmm, parca si eu as lua-o de nevasta, mai ales ca are si studii superioare.. Dar asa pe nv ca la poker e destul de riscant, parca niste poze erau bune acum.:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate