Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Unde sa plec cu 5.000 de euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#19
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Multi inainte

anul viitor sper sa fac si eu ceva de genul..
ar fi prima data cand ies din tara de nebun , doar cu bani de benzina si mancare pt cateva zile ...da' mai rau ca aici sigur nu se poate..
eu am decat 21
daca mi ar ajunge banii , in anglia as merge.

#20
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Si eu iau in calcul Anglia.

Oare cat m-ar costa cazarea pentru 1-2 luni, pana mi-as gasi un job? Biletul de avion vad ca poate fi si <100 de euro, cu limba ma descurc (ca mai toti romanii de altfel :blush: ), vremea mai racoroasa imi place la nebunie.

#21
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Si cam cum planuiesti sa castigi bani, oriunde te-ai duce? Pentru ca la un moment dat se vor termina aia 5000 de euro...

#22
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Pai am spus ca imi caut un job, nu? Aia 5.000 de euro sunt pentru drum, cheltuieli neprevazute, chirie in primele zile, mancare, transport public.

#23
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
In primul rand fiind cunoscatoare de engleza si franceza trebuie sa te duci intr-o tara vorbitoare de cele doua limbi (SUA, UK, Olanda, Belgia, Franta, Maroc, Australia, Canada si inca vreo cateva). In nici o alta tara, oricat de civilizata, nu te vei descurca cu engleza nici ca sa ajungi pana la gara.
In al doilea rand, cei 5.000 de euro se vor termina in MAXIM 5 luni intr-o tara civilizata. Apoi va trebui sa te angajezi, dar aici apare inca o problema: CE STII SA FACI? Concret! NIMENI nu te va angaja NICAIERI daca nu stii sa faci nimic si mai ales trebuie sa ai experienta in acea munca, un portofoliu. Nici macar menajera. Doar la prostitutie te primesc aia cu bratele deschise, dar cred ca nu e cazul. Vremurile sunt nasoale si prin occident.
Sfatul meu: ramai aici o perioada, axeaza-te cativa ani pe ceva care iti place, invata acea meserie, castiga un portofoliu si poi te tirezi, altfel te vei intoarce in cateva luni dupa ce vei papa banii.
P.S.: Fieful acum e prin tarile arabe si Australia. Poate gasesti ceva pe acolo. Trebuie sa stii ceva engleza si oleaca de araba.

#24
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Aici nu mai pot sta cativa ani.

#25
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ai prea putini bani, in afara oportunitati zero... :confuzzled:

#26
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Pot sa imi vand si masina la o adica, mai se strang ceva bani. Dar nu vreau sa merg cu prea multi la mine, scopul meu e sa imi gasesc un job acolo, nu sa fiu turista.

#27
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007

View PostBianca_Mutu, on 18th September 2011, 04:13, said:

Pot sa imi vand si masina la o adica, mai se strang ceva bani. Dar nu vreau sa merg cu prea multi la mine, scopul meu e sa imi gasesc un job acolo, nu sa fiu turista.

am putea sa mergem impreuna, sa fim un fel de bonnie&clyde :gunsmilie:

#28
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Thanks but... no, thanks. Eu vreau sa fac totul legal!

#29
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... sunt plecat in uk de cateva luni de zile... singurul regret pe care il am este ca nu am plecat din 2007... daca as fi pus in situatia de a repeta experienta poate ca as alege o locatie mai sudica (vremea in manchester este oribila)... in rest uk este o tara destul de primitoare (cu exceptia dreptului de munca)... engleza pe care o stii de acasa daca nu este british english nu te va ajuta in primele luni decat sa te inteleaga ei pe tine ca tu nu-i intelegi pe ei nici poveste... trebuie sa fii pregatita psihic ca acolo unde vei merge (indiferent de decizia finala) o vei lua de la zero... in rest iti trebuie putin curaj sa pleci si putina tarie de caracter sa nu cedezi in primele doua trei luni... e bine sa pleci intr-o zona in care ai cel putin un cunoscut desi nu este esential pentru ca noi romanii avem un talent deosebit in a ne purta ca strainii unii cu altii chiar si la mii de km distanta de casa... chiriile difera mult de zona in care vrei sa stai si conditiile minime pe care le pretinzi (numar de persoane, marime camere, acces utilitati si servicii etc.) multa bafta! ...pentru ca o sa ai nevoie...

#30
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Merci de sfaturi, nu e inca sigura treaba cu UK.

#31
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View PostBianca_Mutu, on 18th September 2011, 04:13, said:

scopul meu e sa imi gasesc un job acolo, nu sa fiu turista.
Pai tocmai asta e problema principala in ziua de azi sa iti gasesti un job. Turist poate sa fie orice boschetar!

#32
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Or sa-ti treaca "copilariile" astea cu emigratul daca te mariti...mi-as permite sa-ti sugerez sa te mariti cu mine, cu aia 5000 euro facem o nunta frumoasa, cu banii de la nunta amenajam o casa frumusica...in plus cu mine, garantat nu vei mai fi in Romania, nici in Europa, si nici macar pe Terra :proud: ajungi intr-o alta lume... :w00t:

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBianca_Mutu, on 18th September 2011, 00:17, said:

Singurele limbi straine pe care le vorbesc sunt engleza (eu zic ca bine) si franceza (la nivel mediu sa zicem). Studii prea 'de nisa' nu am, am facut Dreptul, dar nu cred ca ma va ajuta asta in afara tarii. Nu am profesat niciodata in domeniul asta.
Voi unde ati pleca?

Chiar sub acest thread gasesti Cum si unde sa emigram si Tara perfecta. Nu ai gasit acolo nicio idee?
IMHO, cel putin prin prisma competentelor lingvistice, in prima faza nu vad realista vreo alta optiune decat UK sau Irlanda.
Oricum, pentru cineva care a facut dreptul nu sunt prea multe optiuni de munca nici afara. Te-ai gandit ca pentru o lunga perioada de timp (pana te vei reprofila) va trebui sa prestezi munci necalificate?

P.S. Userii cu chef de bascalie sunt rugati sa se abtina de la comentarii nepotrivite.

Edited by Bogdan R, 18 September 2011 - 06:54.


#34
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Cu 5000 euro nici sa nu te gandesti la o tara cu nivel de trai mai ridicat decat Romania.. nu-ti ajung mai mult de 3 luni si nu o sa-ti gasesti o slujba in timpul asta.
Eu as alege ceva exotic.. gen India sau Cuba, zone unde cu banii astia poti sa incepi o afacere sau sa traiesti cativa ani.
Mai bine boier in India decat calic in UK, parerea mea.

#35
Charisteas

Charisteas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.08.2005
Monte Carlo, Nice. Bafta!

#36
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Eu sa fiu la varsta ta, as emigra in Canada, British of Columbia.
Dureaza ceva cu actele insa merita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate