Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Unde sa plec cu 5.000 de euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#127
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Suedezii beau, per capita, cam 2/3 din cat beau romanii.
problema-i ca beau totul comasat in vreo 2 seri/an.

#128
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pot sa bea si in 3 ore, conteaza cum progreseaza in restul anului.

#129
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

View PostDigix, on 18th September 2011, 01:04, said:

Mai ai Canada sau Australia.
Pentru a emigra inafara europei din cate stiu eu poate gresec dureaza +- 1 an. Daca esti disperat tragi o tura prin ue dar in nici un caz out of europe pentru ca e un proces lung pentru orice tara ai alege canada, australia, us

View Postmadalina26, on 18th September 2011, 10:34, said:

Marea Britanie, daca nu, Franta.
Pentru prietenii tai francezi noi avem paduchi  :nonobad:

#130
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
hai sa ma bag si eu in seama,
1. daca stii engleza si franceza alege o tara in care se vorbesc limbile respective.
2. specializarea ta in drept e egala cu zero in afara romaniei. deci poti sa uiti. in cocnluzie incearca sa obtii un loc la o facultate din afara in UK sau franta de exemplu.
3. in paralel cu studiile poti si lucra - aplici pentru drept de munca ca si student in tara respectiva (o sa fie redus la jumatate de norma cred) bani cu care te mai poti intretine pe perioada studiilor.
4. experienta ta ca sefa de magazin poate fi relevanta, poti incerca sa gasesti un job in aceeasi directie. nu stiu cue face un sef de magazin dar banuiesc ca mai ai treaba cu stocuri si facturari, un pic de aconomie de baza asa ca ceva sanse mai ai in domeniul asta.
5. hotaraste-te si citeste mai mult SINGURA pentru ca posturile tale imi lasa impresia de o persoana nedocumentata in teme de emigrare precum si o gandire infantila. daca gigi iti zice ca in san marino curge mierea pe strada si aleagra firmele dupa tine sa te angajeze tu il crezi si pleci?  
citeste forumuri de expati din tarile pe care le-ai alege
6. alege europa, e mai aproape si revenirea in tara nu e asa costisitoare in cazul unui esec.
7. sa predai engleza....nici o sansa fara o diploma sau atestare recunoscuta. plus ca daca vorbesti ca iliescu si basescu iar nu se pune.
8. pentru  cetatenie iti trebuie in majoritatea tarilor pe langa o sedere continua de lunga durata si multi ani de cotizatii in impozite si protectie sociala asa ca dupa 2-3 ani de stat in o tara poti sa te gandesti si la chestia asta. rezidenta se da pe loc in UE conform directivelor europene privind libera circulatie. aia fata de obtinerea dreptului de munca e cea mai mica problema.

Edited by sqryn, 21 September 2011 - 11:15.


#131
Levitheboss

Levitheboss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2011
de ce o criticati? hai sa fim seriosi la 24 de ani e ceva sa ai 5000 euro bani cash... Spor la treaba fato sper sa te ajute dumnezeu'

#132
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Salutare din nou,

Asa cum v-am promis, va tin la curent cu "aventura" mea. Destinatia aleasa pana la urma a fost Norvegia. Am venit aici la recomandarile unor prieteni de familie si m-am decis sa ma stabilesc aici. Mai ales ca stiam putina norvegiana din urma cu un an, cand ma tenta sa merg la prietenii mei si facusem un curs la ambasada lor din Bucuresti (un curs extrem de interesant de engleza - norvegiana, habar nu am daca se mai tine!). Iar cursul asta mi-a fost destul de util si imi e in continuare, evident! :)

De o luna deja sunt aici si Oslo mi se pare un oras superb! :coolspeak: Acum sunt 0 grade, dar mie imi place frigul, la noi abia asteptam sa vina iarna. La fix!!!!!!1

Am zburat cu LOT pana la Varsovia si de aici mai departe cu Wizzair spre Oslo. Pentru prima oara in viata am luat bilete de avion "one-way", a fost o senzatie noua. Cu ajutorul unei amice care lucreaza la o agentie de turism am prins o oferta foarte buna la bilete, in jur de 1.000 NOK in total (asta inseamna cam 130 de euro). Daca o sa mai vorbesc de bani o sa folosesc Kroner (NOK), deja am inceput sa calculez totul in moneda locala.

M-am stabilit la cunostintele mele din Oslo (ei sunt aici de mai multi ani, iar parintii lor au venit si mai devreme - sunt de vreo 10 ani in Norvegia). Daca nu aveam avantajul asta, era foarte greu de gasit chirie aici, pentru ca preturile sunt foarte mari. :( Si nu doar la chirii, cam la orice, dar si veniturile sunt pe masura.

Eu m-am inscris la cursuri de norvegiana, am colegi foarte ok si cu care ma inteleg foarte bine, sunt veniti de prin partile mai "civilizate" ale Europei pentru a-si incerca norocul in nord (o fata din Germania, un grup de irlandezi) si chiar un tip din Statele Unite. Imi place ca nu ma trateaza urat pentru ca sunt romanca, desi imaginea lor despre noi e cam negativa. O sa va spun imediat de ce, dar cred ca ati intuit deja: tiganii romani au ajuns si aici. :( Slava Domnului ca sunt inalta (am cam 1,81), blonda si am ochii verzi, asa ca nu prea crede lumea ca-s din est (tiganii de aici sunt de obicei mici de inaltime si bruneti), ci mai repede de prin Germania sau chiar localnica. :D

Job mi-am gasit printr-o recomandare a parintilor prietenilor mei, aici conteaza extrem de mult recomandarile. Lucrez ca asistenta pentru managerul unei firme franceze cu sediul in Oslo, o frantuzoaica de treaba care nu are nici ea o parere preconceputa despre romani. Un mare plus pentru ea si o mare sansa pentru mine! Salariul pe care mi l-a oferit e incredibil de mare fata de nivelul cu care eram obisnuita din tara: 27.000 NOK net lunar, adica vreo 3.400-3.500 de euro. Plus o deducere de 10% din brutul pe un an dupa un an, nu am inteles inca exact cum sta treaba, mai e timp sa aflu... I-a placut faptul ca i-am vorbit fluent in engleza si franceza, dar si ca mai lucrasem fix in domeniul produselor pe care le importa firma in Franta, stiam mai totul despre ele. Plus recomandarea. :)

Am inceput sa imi caut deja un apartament in Oslo, dar se gasesc foarte greu pe site-urile de anunturi de genul finn.no, preturile sunt mari dupa cum va spuneam, iar proprietari nu prea agreaza chiriasii romani din cate am inteles. Dar nu ma grabesc, e timp, am deja permis de resedinta temporara in Norvegia pe care l-am primit pe loc de la o sectie de politie (si care e valabil 6 luni, sau mai mult daca imi gasesc de munca - iar eu mi-am gasit!), acum astept numarul personal (un fel de CNP norvegian) cu care pot sa imi deschid un cont la o banca de aici din Oslo in care sa imi fie platit salariul.

Sper ca am fost destul de coerenta in ceea ce am spus, desi sunt destul de obosita, aici noaptea e destul de luuuuunga.

Hei fra Norge!!! :coolspeak:

#133
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
felicitari!
Keep Calm and Carry On!

#134
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Felicitări Bianca! :coolspeak:

Așteptăm să ne ții la curent cu evoluția ta în Oslo!

#135
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
Excelent, Bianca!!! Ca ti-ai gasit de lucru intr-o luna, intr-o tara ca Norvegia este mare lucru!!! Chiar demn de apreciat! Ai noroc cu carul!! Mie mi-au trebuit 6 luni sa imi gasesc ceva de lucru in tara vecina si prietena. Este greu la inceput si recomandarea mea este ca in primele 6 luni ,chiar in primul an, sa nu iti treaca prin cap sa te duci prin Romania. Este o chestie pe care o spun psihologii, la momentul la care am citit-o am inteles-o si mi s-a parut coerenta dar acum am uitat de ce  :notangel:   Fii pregatita pentru nopti lungi. Cred ca si acolo, ca si aici, se insereaza de pe la 3 jumatate si la 4 deja e noapte, dar nu e nimic, ca la vara o sa fie fooooaaarte mult timp lumina. Cred ca si aia de acolo au aceiasi obsesie cu iesitul i naturen. Ar fi bine sa o faci cum prinzi o zi cat de cat cu soare, ajuta mult la moral. Prin  vara ne gandeam si noi sa ne ducem in Norvegia la Stavanger ca cica au acolo o universitate foarte buna, dar pana la urma am ramas aici si eu cel putin nu regret deloc asta.
Tine-ne la curent cu ce mai faci tu pe acolo si mult noroc in continuare !!

#136
dragos02

dragos02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 02.05.2007
ba ce noroc au uni

#137
Ella_Ion

Ella_Ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.07.2010
Mai degraba pile si relatii. Dupa cum observi totul e facut prin cineva, nimic pe cont propriu.

Da, sunt o scarba invidioasa. :samui:

#138
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostElla_Ion, on 11th December 2011, 00:21, said:

Mai degraba pile si relatii. Dupa cum observi totul e facut prin cineva, nimic pe cont propriu.

Da, sunt o scarba invidioasa. :samui:


???

#139
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdragos02, on 10th December 2011, 23:46, said:

ba ce noroc au uni
si cata nevoie de scoala au "alti"

View PostElla_Ion, on 11th December 2011, 00:21, said:

Mai degraba pile si relatii. Dupa cum observi totul e facut prin cineva, nimic pe cont propriu.

Da, sunt o scarba invidioasa. :samui:
well...you can kiss santa goodbye this year...

#140
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Trebuie mentionat ca un salariu de 3500 de euro in Norvegia te descurci cam la limita cu cheltuielile. Oricum, macar iti permiti o viata decenta.

Edited by Arkouda, 11 December 2011 - 10:49.


#141
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostBianca_Mutu, on 26th November 2011, 01:19, said:

Salutare din nou,

Asa cum v-am promis, va tin la curent cu "aventura" mea. Destinatia aleasa pana la urma a fost Norvegia.

Trolling ieftin... ca tot adusesi vorba de Norvegia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate