Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Unde sa plec cu 5.000 de euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Salutare tuturor,

Am o suma de 5.000 de euro, o valiza cu 20 de kilograme de bagaje pe care s-o iau in avion si pe mine. Nu mai suport Romania, mi-am propus ca 2012 sa ma prinda intr-o alta tara, dar nu stiu unde sa merg.

Nu am vizitat prea multe tari, recunosc :blush: doar cele de prin zona (Bulgaria, Grecia, Ungaria, Austria, Germania, Serbia, Croatia). Singurele limbi straine pe care le vorbesc sunt engleza (eu zic ca bine) si franceza (la nivel mediu sa zicem). Studii prea 'de nisa' nu am, am facut Dreptul, dar nu cred ca ma va ajuta asta in afara tarii. Nu am profesat niciodata in domeniul asta.

Voi unde ati pleca?

PS: Acest topic vreau sa devina un fel de 'Jurnal de bord', va voi tine la curent si dupa eventuala plecare si stabilire in noua tara.

#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Eu as alege intre Ungaria si Austria. :)

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 28.12.2008

 copil_Cuminte19, on 18th September 2011, 00:22, said:

Eu as alege intre Ungaria si Austria. :)

Prea aproape. :D De banii ăia m-aș duce în China/Japonia, Noua Zeelandă, Hawaii etc.

#4
MrAskMe

MrAskMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.08.2011

 Bianca_Mutu, on 18th September 2011, 00:17, said:

Salutare tuturor,

Am o suma de 5.000 de euro, o valiza cu 20 de kilograme de bagaje pe care s-o iau in avion si pe mine. Nu mai suport Romania, mi-am propus ca 2012 sa ma prinda intr-o alta tara, dar nu stiu unde sa merg.

Nu am vizitat prea multe tari, recunosc :blush: doar cele de prin zona (Bulgaria, Grecia, Ungaria, Austria, Germania, Serbia, Croatia). Singurele limbi straine pe care le vorbesc sunt engleza (eu zic ca bine) si franceza (la nivel mediu sa zicem). Studii prea 'de nisa' nu am, am facut Dreptul, dar nu cred ca ma va ajuta asta in afara tarii. Nu am profesat niciodata in domeniul asta.

Voi unde ati pleca?

PS: Acest topic vreau sa devina un fel de 'Jurnal de bord', va voi tine la curent si dupa eventuala plecare si stabilire in noua tara.
Daca ai o pasiune sau un hobby du-te in alta tara si fa-o.
Eu de exemplu, cand ma duc in alte tari, vizitez si stadionul local al orasului in care sunt cazat.
Asta a fost un mic sfat. Sper sa nu scapi nimic din ce-ti place si sa te distrezi !

Edit: Recomand Egiptul si as vrea sa ma duc in Asia sau Africa.

Edited by MrAskMe, 17 September 2011 - 23:37.


#5
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Nu vreau Ungaria sau Austria, nici China ori Japonia.

Noua Zeelanda ar fi o varianta, o sa citesc mai multe despre aceasta tara. Stiu ca le place rugby-ul, am vazut in diminetile trecute meciuri de la cupa mondiala care se joaca la ei  :wub:  , dar in Hawaii cred ca e greu de ajuns.

Trebuie sa va spun ca vreau sa plec de tot din Romania, nu ma mai leaga nimic de tara asta, doar ca este si va ramane locul nasterii mele si locul unde inca am un job la care vreau sa renunt in lunile urmatoare.

 MrAskMe, on 18th September 2011, 00:33, said:

Edit: Recomand Egiptul si as vrea sa ma duc in Asia sau Africa.
Egiptul mi se pare periculos. Ca de altfel Africa in general.

#6
MrAskMe

MrAskMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.08.2011

 Bianca_Mutu, on 18th September 2011, 00:41, said:

Nu vreau Ungaria sau Austria, nici China ori Japonia.

Noua Zeelanda ar fi o varianta, o sa citesc mai multe despre aceasta tara. Stiu ca le place rugby-ul, am vazut in diminetile trecute meciuri de la cupa mondiala care se joaca la ei  :wub:  , dar in Hawaii cred ca e greu de ajuns.

Trebuie sa va spun ca vreau sa plec de tot din Romania, nu ma mai leaga nimic de tara asta, doar ca este si va ramane locul nasterii mele si locul unde inca am un job la care vreau sa renunt in lunile urmatoare.


Egiptul mi se pare periculos. Ca de altfel Africa in general.
Ok. Iti zic ce as face eu. As pleca cu mai multi oameni intr-un tur, sau m-as duce intr-o tara ca de exemplu Spania, in Madrid si m-as duce la un meci pe stadion.
Sau in Milan... presupun ca esti fata.. nu stiu cat o sa-ti placa.. banuiesc ca vei fi surprinsa de atmosfera, in caz de stadionul va fi plin.

#7
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008
Pai tu vrei sa mergi in vacanta sau sa te stabilesti in alta tara ?



 MrAskMe, on 18th September 2011, 00:51, said:

Ok. Iti zic ce as face eu. As pleca cu mai multi oameni intr-un tur, sau m-as duce intr-o tara ca de exemplu Spania, in Madrid si m-as duce la un meci pe stadion.
Sau in Milan... presupun ca esti fata.. nu stiu cat o sa-ti placa.. banuiesc ca vei fi surprinsa de atmosfera, in caz de stadionul va fi plin.

Cine a zis ca ii plac stadioanele  sau fotbalul ?  :console:


Daca vrei sa te stabilesti undeva, eu zic sa mergi intr-o tara cu un nivel mai ridicat de viata.
Daca tot stii engleza, in SUA sau Anglia nu ti-ar place? De ce nu si Franta, desi e cam problematica treaba prin Franta.

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Olanda sau Belgia, partea de nord, cea flamanda.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Mai ai Canada sau Australia.

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
E prima oară când postez pe aria asta și sper să fie și ultima...
Pentru inițiatoare...dacă tot ”nu mai suporți România”,ce cauți pe un forum românesc așteptând răspunsuri de la români??? Și ca să-ți răspund la întrebare...du-te unde vezi cu cei doi ochi,oricum nu are nici o importanță... :thumbdown:

#11
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Si crezi ca ma ajuta cu ceva raspunsul tau???

Nu mai suport Romania in sensul ca nu mai suport sistemul, nu are rost sa intru in detalii. Am cerut niste pareri, cred ca sunt destui pe aria asta care nici ei nu au mai suportat si au emigrat din tara.

#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu il lua in seama.
Anyway, evident trebuie sa alegi o tara cu nivel de trai mai ridicat.
Nu ma surprinde ca cei care au raspuns nici nu au citit ce ai scris dar ti-au recomandat destinatii de vacanta. Lasand la o parte ca subiectul e deschis pe aria de emigrare si nu la turism.
In SUA e cam greu de ajuns din cauza sistemului de vize, dar in UK e mai simplu. Mie personal imi place mai mult Germania decat UK.
Specializarea ta e intradevar in un domeniu mai delicat.
O sa iti urmaresc threadul.

#13
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Eu as pleca in Tibet sau Mongolia si as sta acolo pana mi s-ar termina banii.

#14
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010
Si apoi back in Romania? N-am chef sa mai revin in tara.

Vreau sa plec definitiv.

#15
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011
Sudul Frantei

#16
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
felicitari pentru curaj!
daca nu sunt prea curios , poti spune cati ani ai ?

#17
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

 paintx05, on 18th September 2011, 01:33, said:

Eu as pleca in Tibet sau Mongolia si as sta acolo pana mi s-ar termina banii.

Are 5000 de euro . Oare cati ii mai raman dupa ce ajunge acolo ? Ai idee cat costa drumul ?:) Dream on

#18
Bianca_Mutu

Bianca_Mutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.07.2010

 Campers, on 18th September 2011, 02:09, said:

felicitari pentru curaj!
daca nu sunt prea curios , poti spune cati ani ai ?
Multumesc.

Am 24 de ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate