Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gramatica limbii române

- - - - -
  • Please log in to reply
1334 replies to this topic

#325
highspeed07

highspeed07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.01.2009

View Postpussa, on Jan 4 2009, 20:50, said:

Vă rog, îmi puteți spune, dându-mi și câteva exemple, cînd se scrie cu literă mare și când se scrie cu literă mică după două puncte? Mulțumesc.

In Gramatica Limbii Romane de Ion Popa si Marinela Popa , apar urmatoarele exemple:
-se scrie cu litera mare dupa ":" cand este vorba despre dialog sau proverbe , citari ale unui text .
"L-a intrebat : -Te duci acolo ? "
"Un proverb intelept spune : "Daca prietenul tau este miere , nu-l manca de tot"."
-se scrie cu litera mica dupa ":" cand este vorba de o enumerare , reproducerea unui sunet , precizare sau explicatie ,exemplificare.
"Sunt substantive comune : caiet , carte , elev."

Edited by highspeed07, 04 January 2009 - 23:04.


#326
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostE_manuel1, on Jan 5 2009, 00:15, said:

...
  De luat an seama ar fi si daca exista persoane care au luat "amenzi ciudate" date de aceelasi agent si contestate/castigate de respectivii,avocatul tau din asta poate pune la andoiala buna cuviinta a agentului etc.

  Daca prietenul tau are un proces verbal nesemnat,nu cuprinde CNP-ul unui martor,nume la prima infatisare de contestatie are castig 100%,la fel si tu daca te incadrezi an aceeasi situatie.

  Problema da tot peste cap daca ai semnat partea an care recunosti vina si ca nu faci contestatie,iti ramane sa platesti amenda eventual primita, la reducere.

  Ia masuri nu bate campii,Succes !

cine vorbea...

#327
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Asa au zis si altii despre "x" si tot conduce firme de prestigiu,si daca sunteti asa de "profesori" va invit sa-i spuneti asta unui anume manelist cu nume asemanator  de mezel,sa vedem ce tupeu aveti aici,ca in spatele unei tastaturi sunt destui curajosi.
  Multumesc de intelegere, si succesuri !

Edited by E_manuel1, 05 January 2009 - 00:40.


#328
pussa

pussa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 12.11.2006

View Posthighspeed07, on Jan 4 2009, 23:04, said:

In Gramatica Limbii Romane de Ion Popa si Marinela Popa , apar urmatoarele exemple:
-se scrie cu litera mare dupa ":" cand este vorba despre dialog sau proverbe , citari ale unui text .
"L-a intrebat : -Te duci acolo ? "
"Un proverb intelept spune : "Daca prietenul tau este miere , nu-l manca de tot"."
-se scrie cu litera mica dupa ":" cand este vorba de o enumerare , reproducerea unui sunet , precizare sau explicatie ,exemplificare.
"Sunt substantive comune : caiet , carte , elev."

Vă pot spune cu precizie următoarele: am reținut, am notat, și v-am mulțumit, încă o dată.  :kisstogether:

Edited by pussa, 05 January 2009 - 19:18.


#329
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postspare-me, on Jan 5 2009, 00:20, said:

cine vorbea...


cutiuta-i in alta parte :)

#330
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Cateva nelamuriri:
  1. diseara sau deseara?
  2. care este conjunctivul verbului impersonal "a trebui", "sa trebuie" sau "sa trebuiasca"?
  3. deasemenea sau de asemenea? (din cate imi aduc aminte se pot folosi ambele variante, dar exista unele reguli ...)
  4. subst neutru "glob", cand are sensul de "planeta Pamant" se scrie cu litera mare?
  5. Care este ultima publicatie tiparita (cea mai recenta) care contine informatii complete si corecte despre gramatica limbii romane? (gen Gramatica Academiei sau DOOM-ul)

#331
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmircea21, on Jan 8 2009, 09:08, said:

Cateva nelamuriri:
  1. diseara sau deseara?
  2. care este conjunctivul verbului impersonal "a trebui", "sa trebuie" sau "sa trebuiasca"?
  3. deasemenea sau de asemenea? (din cate imi aduc aminte se pot folosi ambele variante, dar exista unele reguli ...)
  4. subst neutru "glob", cand are sensul de "planeta Pamant" se scrie cu litera mare?
  5. Care este ultima publicatie tiparita (cea mai recenta) care contine informatii complete si corecte despre gramatica limbii romane? (gen Gramatica Academiei sau DOOM-ul)
1. Atît deseară cît și diseară sînt în uz și apar în dicționare. Se recomandă forma deseară.

2. Forma să trebuiască e singura corectă.

3. Forma deasemenea nu există. Corect este de asemenea, așa cum scriem și de aceea, de altfel, de altminteri etc. Pentru a sugera un tempo mai rapid de pronunție se poate scrie și de-asemenea, dar forma aceasta e relativ rară. O altă formă acceptată este de asemeni.

4. Eu aș zice că trebuie scris glob, cu inițială minusculă, așa cum scriem și „materia din univers”, „vremea în țară”, „nordul continentului”, „populația județului” etc. Cei foarte meticuloși scriu „șoselele Capitalei”, dar tot ei scriu și „parcurile municipiului” sau „vacile din sat”, după o regulă nu tocmai clară. DOOM2 ne învață să scriem „secretar de stat la Externe”, „lucrează în Institut de cinci ani”, „student la Litere”, „admiterea la Politehnică”, recomandări cu care sînt de acord, în afară de institut, pe care eu l-aș scrie cu minusculă pentru că nu este prescurtarea propriu-zisă a numelui institutului. Scriem „băieții din curtea școlii”, chiar dacă școala aceea are un titlu, scris cu inițiale majuscule, care conține și cuvîntul școală. După cum vedeți există o zonă gri.

5. Din cîte știu eu după Gramatica limbii române (2005) și Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (tot 2005) nu s-a mai publicat nici o lucrare de anvergură despre limba română. Aș preciza că o lucrare cu „informații complete și corecte” nu există. Completitudinea este un ideal, niciodată atins, iar corectitudinea e o convenție.

Apropo de corectitudine, limba română se scrie corect numai cu diacritice.

#332
MiaROSE

MiaROSE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2009
Am si eu cateva intrebari si daca se poate sa primesc raspunsul pana astazi la ora 12:00 sau maxim 12:30.Daca nu,le multumesc si celor care isi vor da cu parerea dupa 12:30 :P

In  fraza: "Seara petrecerea reincepu iar bunicul isi relua povestirile pironind iarasi numai pe mine privirile lui ... " cuvantul isi este pronume reflexiv? Daca da,ce functie sintactica are? (daca are  :mellow: )

Si in fraza: "Iar bunicul ne privea biruitor din ceata atator timpuri de demult si povestea cu graiul lui uscat. " de demult ce este ca parte de vorbire si ce functie sintactica are?

Edited by MiaROSE, 08 January 2009 - 11:15.


#333
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostAdiJapan, on Jan 8 2009, 08:21, said:

1. Atît deseară cît și diseară sînt în uz și apar în dicționare. Se recomandă forma deseară.

2. Forma să trebuiască e singura corectă.

3. Forma deasemenea nu există. Corect este de asemenea, așa cum scriem și de aceea, de altfel, de altminteri etc. Pentru a sugera un tempo mai rapid de pronunție se poate scrie și de-asemenea, dar forma aceasta e relativ rară. O altă formă acceptată este de asemeni.

4. Eu aș zice că trebuie scris glob, cu inițială minusculă, așa cum scriem și „materia din univers”, „vremea în țară”, „nordul continentului”, „populația județului” etc. Cei foarte meticuloși scriu „șoselele Capitalei”, dar tot ei scriu și „parcurile municipiului” sau „vacile din sat”, după o regulă nu tocmai clară. DOOM2 ne învață să scriem „secretar de stat la Externe”, „lucrează în Institut de cinci ani”, „student la Litere”, „admiterea la Politehnică”, recomandări cu care sînt de acord, în afară de institut, pe care eu l-aș scrie cu minusculă pentru că nu este prescurtarea propriu-zisă a numelui institutului. Scriem „băieții din curtea școlii”, chiar dacă școala aceea are un titlu, scris cu inițiale majuscule, care conține și cuvîntul școală. După cum vedeți există o zonă gri.

5. Din cîte știu eu după Gramatica limbii române (2005) și Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (tot 2005) nu s-a mai publicat nici o lucrare de anvergură despre limba română. Aș preciza că o lucrare cu „informații complete și corecte” nu există. Completitudinea este un ideal, niciodată atins, iar corectitudinea e o convenție.

Apropo de corectitudine, limba română se scrie corect numai cu diacritice.
mersi pentru răspunsuri ... cât despre partea cu diacriticele ... ai dreptate, dar cred că pe forum se poate trece cu vederea.

View PostMiaROSE, on Jan 8 2009, 11:08, said:

Am si eu cateva intrebari si daca se poate sa primesc raspunsul pana astazi la ora 12:00 sau maxim 12:30.Daca nu,le multumesc si celor care isi vor da cu parerea dupa 12:30 :P

In  fraza: "Seara petrecerea reincepu iar bunicul isi relua povestirile pironind iarasi numai pe mine privirile lui ... " cuvantul isi este pronume reflexiv? Daca da,ce functie sintactica are? (daca are  :mellow: )

Si in fraza: "Iar bunicul ne privea biruitor din ceata atator timpuri de demult si povestea cu graiul lui uscat. " de demult ce este ca parte de vorbire si ce functie sintactica are?
"isi" este pronume reflexiv; cred ca "iși reluă" este un verb la diateza reflexivă.
"de demult" = locuțiune adjectivală (se poate înlocui cu "vechi"), cu funcția de atribut.

#334
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Climatic sau climateric?
Din câte am citit amândouă variantele ar fi corecte, dar mi se pare un pic forțat "climateric" ...

#335
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmircea21, on Jan 13 2009, 03:00, said:

Climatic sau climateric?
Din câte am citit amândouă variantele ar fi corecte, dar mi se pare un pic forțat "climateric" ...
Amîndouă sînt corecte și înseamnă același lucru. Amîndouă ne vin din franceză, unde au același sens ca în română, cu observația că între timp climatérique a ieșit din uz (pe la sfîrșitul sec. XIX), fiind înlocuit cu climatique.

Varianta climateric apare preponderent în sintagma stațiune climaterică, forma stațiune climatică fiind relativ rară. Aceeași preferință apare și pentru cuvîntul balneoclimateric în raport cu balneoclimatic. În alte situații cele două variante au ponderi oarecum egale, cu un ușor avantaj pentru cea scurtă. De exemplu e puțin mai frecventă formularea condiții climatice decît condiții climaterice.

#336
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View PostAdiJapan, on Jan 8 2009, 08:21, said:

5. Din cîte știu eu după ...

Apropo de corectitudine, limba română se scrie corect numai cu diacritice.

Scuze AdiJapan pentru lipsa diacriticelor; dupa cum spune DEX-ul meu din 1996, cuvantul subliniat de mine in citatul de mai sus se scrie cand. Asa este sau s-a schimbat ceva intre timp ?

Multumesc.

#337
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Mulțumesc Adi pentru lămuriri!
Deunăzi mă uitam peste o ofertă de la un supermarket și am găsit cuvântul acesta: microcoton. Nu mai știu exact despre ce obiect era vorba, parcă o pernă ... Mărturisesc că nu am auzit de acest cuvânt în limba română. Voi ce spuneți?
Și încă o chestie ... că tot este în aceste zile Dakar-ul ... cuvântul bivouac ce echivalent are în limba română? Parcă la formula 1 se folosea padoc ...

#338
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View Postmircea21, on Jan 14 2009, 22:20, said:

Mulțumesc Adi pentru lămuriri!
Deunăzi mă uitam peste o ofertă de la un supermarket și am găsit cuvântul acesta: microcoton. Nu mai știu exact despre ce obiect era vorba, parcă o pernă ... Mărturisesc că nu am auzit de acest cuvânt în limba română. Voi ce spuneți?
Și încă o chestie ... că tot este în aceste zile Dakar-ul ... cuvântul bivouac ce echivalent are în limba română? Parcă la formula 1 se folosea padoc ...

Echivalentul în limba româna este bivuac. Bivouac este varianta franceză, iar cum Dakar-ul e mai mult francez decât român...
Cât despre microcoton, părerea mea este că pur și simplu a fost copiat din versiunea produsului respectiv din altă limbă.

#339
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postjumborom, on Jan 15 2009, 02:06, said:

View PostAdiJapan, on Jan 8 2009, 15:21, said:

5. Din cîte știu eu după ...
Scuze AdiJapan pentru lipsa diacriticelor; dupa cum spune DEX-ul meu din 1996, cuvantul subliniat de mine in citatul de mai sus se scrie cand. Asa este sau s-a schimbat ceva intre timp ?
Deci trebuia să scriu „Din cand știu eu”? Iertați-mă, eu românește încercam să scriu acolo, nu în alte limbi. Apoi cuvîntul cand nu există în limba română. Sau s-a schimbat ceva între timp?

Dacă cumva mă apostrofați pentru scrisul cu î și sînt, vă pot povesti cum stau lucrurile. Mă îndoiesc însă că vreți să aflați. În orice caz, vă anunț că există și dicționare (și alte lucrări de specialitate scrise de lingviști), mai recente decît DEX-ul dumneavoastră din 1996, tipărite cu î și sînt.

#340
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View PostAdiJapan, on Jan 15 2009, 10:07, said:

Scuze AdiJapan pentru lipsa diacriticelor; dupa cum spune DEX-ul meu din 1996, cuvantul subliniat de mine in citatul de mai sus se scrie cand. Asa este sau s-a schimbat ceva intre timp ?

Deci trebuia să scriu „Din cand știu eu”? Iertați-mă, eu românește încercam să scriu acolo, nu în alte limbi. Apoi cuvîntul cand nu există în limba română. Sau s-a schimbat ceva între timp?

Dacă cumva mă apostrofați pentru scrisul cu î și sînt, vă pot povesti cum stau lucrurile. Mă îndoiesc însă că vreți să aflați. În orice caz, vă anunț că există și dicționare (și alte lucrări de specialitate scrise de lingviști), mai recente decît DEX-ul dumneavoastră din 1996, tipărite cu î și sînt.

Inca de la inceput, mi-am cerut scuze pentru lipsa diacriticelor, intrucat tastatura calculatorului la care lucrez este setata pe limba engleza. Apoi, am precizat ca detin un DEX din 1996 care este, implicit, destul de vechi pentru a ma putea baza pe el in lamurirea problemei ridicate. La sfarsit, v-am multumit pentru un viitor rapuns. Intrucat se pare ca nu am fost inteles suficient de clar, puteti sa imi indicati care parte a textului meu v-a trezit banuieli privitoare la o posibila apostrofare din partea mea ? Pe de alta parte, ce anume va face sa va indoiti de faptul ca vreau sa aflu un raspuns de la dumneavoastra ?

Va multumesc.

Edited by jumborom, 15 January 2009 - 11:44.


#341
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postjumborom, on Jan 15 2009, 18:28, said:

Inca de la inceput, mi-am cerut scuze pentru lipsa diacriticelor, intrucat tastatura calculatorului la care lucrez este setata pe limba engleza. Apoi, am precizat ca detin un DEX din 1996 care este, implicit, destul de vechi pentru a ma putea baza pe el in lamurirea problemei ridicate. La sfarsit, v-am multumit pentru un viitor rapuns. Intrucat se pare ca nu am fost inteles suficient de clar, puteti sa imi indicati care parte a textului meu v-a trezit banuieli privitoare la o posibila apostrofare din partea mea ? Pe de alta parte, ce anume va face sa va indoiti de faptul ca vreau sa aflu un raspuns de la dumneavoastra ?

Va multumesc.
Cuvîntul pe care l-ați subliniat în textul meu este cîte, despre care spuneți că de fapt se scrie cand. Nici mai mult, nici mai puțin. Cu o asemenea remarcă surprinzătoare m-ați obligat să fac presupuneri despre ce ați intenționat. Bănuiala mea a fost că de fapt ați vrut să spuneți câte, altfel nu-mi pot da seama ce-ați fi avut de reproșat bietului cuvînt. Dar fiindcă e posibil să mă înșel am început răspunsul cu „Dacă cumva”. Îmi cer scuze că n-am nimerit-o. Deci ce trebuia să înțeleg?

#342
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View PostAdiJapan, on Jan 15 2009, 12:37, said:

Cuvîntul pe care l-ați subliniat în textul meu este cîte, despre care spuneți că de fapt se scrie cand. Nici mai mult, nici mai puțin. Cu o asemenea remarcă surprinzătoare m-ați obligat să fac presupuneri despre ce ați intenționat. Bănuiala mea a fost că de fapt ați vrut să spuneți câte, altfel nu-mi pot da seama ce-ați fi avut de reproșat bietului cuvînt.

Mii de scuze, v-am derutat de la inceput si nici nu mi-am dat seama ulterior !  Aveti dreptate, era vorba de “cate”. In concluzie, cum se scrie corect si mai ales de ce schimba regulile atat de des ?

Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate