Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum ajungi profesor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
M-ar interesa daca cineva ar putea sa-mi ofere citeva informatii despre pasii , calificari/diplome sau examene necesare ca sa devii profesor la nivel liceal.Sunt student in anul 3 la Cig , din pacate am ratat modulul pedagogic din motivul simplu ca pina in anul 2 nu am stiut ca exista....daca acest modul este imperios necesar atunci as dori sa stiu daca mai pot sa-l fac independend de faptul ca sunt in anul terminal.Domeniul care m-ar interesa ar fi evident cel economic , in special macro si microeconomia si economia politica.Astept sfaturi si idei dar va rog....de la persoane care sunt in cunostinta de cauza , nu vreau pe ghicite  :worthy:

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai trebuie sa faci cursurile de pedagogie. Daca mai poti in cadrul facultatii ar fi mai bine. Altfel o sa le faci pe banii tai ca fara ele nu poti ajunge unde vrei. Dupa absolvirea facultatii si a acestor cursuri mergi la Inspectoratul Scolar Judetean unde acesta organizeaza anual concurs pentru ocuparea unui post in invatamant.

#3
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Cu precizarea ca toata pregatirea o faci ca sa pleci din tara. Tara asta n-are nevoie de profesori ca sa bage niste cultura in poporul asta manelist. Poporul trebuie sa fie usor de manipulat :)

#4
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Cred ca este decizia fiecaruia daca devine "manelist" sau altceva , nu cred ca ne opreste nimeni si mai cred ca ne place sa fugim de responsabilitatea individuala si sa dam vina pe "sistem" .Sigur in tara asta e mai greu ca in alta mai spre vest de ex. dar mai usor ca una din est de ex. dar depinde in mare parte de noi cum o vom duce , individual vorbing, sa nu uitam vorba:"fiecare doarme cum isi asterne" iar daca nu gasim o solutie aici intodeauna putem pleca , dar cred ca unii cedeaza inainte sa incerce si va vorbeste unul care a muncit afara 2 ani , s-a apucat de facultate la 26 ani si ....nu ar ma pleca cu placere....banii nu sunt totul in viata numai daca ii lasi tu sa fie!

Edited by Lucian_M, 03 October 2011 - 18:52.


#5
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Ba uite ca poti sa dai vina pe sistem, pentru ca in copilarie "sistemul" te modeleaza - educatia, mediul in care traiesti, familia, scoala, prietenii - si are o proportie destul de mare in omul care vei deveni la maturitate.
Reponsabilitatea individuala este a familiei si a profesorilor, dar nici ei nu pot face prea multe din lipsa de initiativa/informare/posibilitati materiale etc.
Apoi mai sunt si modelele promovate de societatea noastra, pe care le stim si noi.

Edited by Lucian_M, 03 October 2011 - 18:52.


#6
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 ManiaXx, on 17th September 2011, 21:28, said:

daca nu prof. in domeniul economicului atunci numai eventual de engleza ,

Iti trebuie facultate de profil.

Spre exemplu cu sistemul Bologna acum,pentru a tine cursuri la liceu ai nevoie de master (studii de lunga durata) altfel poti doar 5-8.Teoretic ai putea pana in clasa a 10-a sa predai (invatamantul obligatoriu) insa nu se scot posturi decat liceu/scoala generala.La liceu nu poti sa aplici fara studii de lunga durata.

#7
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Sunt student in anul 3 la CIG si am inteles ca am nevoie de modulul didactic ca sa ma pot indrepta spre o cariera in invatamint (invatamant liceal sau cu timpul mai sus poate).Problema ar fi ca nu m-am inscris la DPPD in anul 1 caci nu am stiut de el, dupa ce am sunat la secretariatul facultatii unde sunt student m-i s-a spus ca nu ma mai pot inscrie la DPPD in anul 3 nici la taxa , nici cum....intrebarea ar fi :Chiar nu mai exista nici o metoda sa fac modulul didactic? ce optiuni as mai avea?

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 ManiaXx, on 20th September 2011, 10:02, said:

Sunt student in anul 3 la CIG si am inteles ca am nevoie de modulul didactic ca sa ma pot indrepta spre o cariera in invatamint (invatamant liceal sau cu timpul mai sus poate).Problema ar fi ca nu m-am inscris la DPPD in anul 1 caci nu am stiut de el, dupa ce am sunat la secretariatul facultatii unde sunt student m-i s-a spus ca nu ma mai pot inscrie la DPPD in anul 3 nici la taxa , nici cum....intrebarea ar fi :Chiar nu mai exista nici o metoda sa fac modulul didactic? ce optiuni as mai avea?
Nu mai ai nicio optiune. Incepand cu anul acesta universitar  nu se mai face modul didactic. Cum adica nu ai aflat, stiut de modul? Pai nu si-au facut destula reclama astia de la Departament?

#9
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

 spider_zero_sapte, on 20th September 2011, 10:17, said:

Nu mai ai nicio optiune. Incepand cu anul acesta universitar  nu se mai face modul didactic. Cum adica nu ai aflat, stiut de modul? Pai nu si-au facut destula reclama astia de la Departament?
Pai si daca nu se mai face modul didactic cum ajungi profesor? exclusiv cu liceu pedagogic sau facultate de profil eventual? si profesorii de economie cum ajung, cu 2 facultati?

#10
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
modulul pedagogic a fost transformat in masterat de 2 ani
pe bani, evident

#11
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Pina la urma am inteles ca modulul didactic va fi suspendat 1 an (se reorganizeaza-posibil viitor masterat ) deci la o eventuala titularizare abia dupa 2014 ma pot gindi....pina atunci as putea sa fiu suplinitor? Care ar fi conditiile petru a fi suplinitor?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Candva era conditia sa ai terminat liceul. Desigur cei cu o facultate au intaietate. Vezi la Inspectorat detalii exacte.
Si desigur sa mai ramana locuri dupa titularizare.

Edited by neagu_laurentiu, 20 September 2011 - 20:22.


#13
mareaneagra

mareaneagra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 24.08.2010

 alex-softpedia, on 17th September 2011, 20:35, said:

Iti trebuie facultate de profil.

Spre exemplu cu sistemul Bologna acum,pentru a tine cursuri la liceu ai nevoie de master (studii de lunga durata) altfel poti doar 5-8.Teoretic ai putea pana in clasa a 10-a sa predai (invatamantul obligatoriu) insa nu se scot posturi decat liceu/scoala generala.La liceu nu poti sa aplici fara studii de lunga durata.
Si la 5-8, daca esti absolvent de ASE poti preda economie politica? Fac ei materia asta in scoala generala? Eu am terminat facultate de stiinte economice,sectia finante-contabilitate, studii de lunga durata - 4 ani, curs de zi in 1999. Nu am masterat.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista materia respectiva.

#15
COUNT_OVER_PARTITION_BY

COUNT_OVER_PARTITION_BY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.07.2011

 mareaneagra, on 11th December 2011, 02:09, said:

Si la 5-8, daca esti absolvent de ASE poti preda economie politica? Fac ei materia asta in scoala generala? Eu am terminat facultate de stiinte economice,sectia finante-contabilitate, studii de lunga durata - 4 ani, curs de zi in 1999. Nu am masterat.
La ASE nu există "facultate[a] de stiinte economice,sectia finante-contabilitate".

#16
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 mareaneagra, on 11th December 2011, 02:09, said:

Si la 5-8, daca esti absolvent de ASE poti preda economie politica? Fac ei materia asta in scoala generala? Eu am terminat facultate de stiinte economice,sectia finante-contabilitate, studii de lunga durata - 4 ani, curs de zi in 1999. Nu am masterat.

La dvs. e vorba de studii de lunga durata, nu sistemul bologna (acum e doar 3 ani ASE-ul), nu aveti nevoie de master. Puteti preda din cate stiu si la liceu si la scoala generala.

#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006
Oricum s-ar ajunge profesor, La Mulţi Ani tuturor profesorilor din lumea întreagă, pentru că azi 5 Octombrie, e ziua lor !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate