Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Router wireless UPC - Cisco EPC 3925

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#37
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai defapt sunt doua probleme aici. una ar fi suprasolicitarea conectiunii si doi faptul ca modulul de dns ia o mica pauza in timpul trafficului p2p.

#38
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
De fapt raspunsul ar fi ca DNS nu mai poate face interogarea serverului deoarece banda de upload este la full... si de aici apar si problemele, chiar daca pe download este loc destul. Din cauza asta recomand ca pe upload limita sa fie cu 10-15% mai mica decit maximul de banda.

#39
nehru

nehru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 16.12.2001
eu am rezolvat problema dezactivand in totalitate firewallul modemului.
merge acum fara probleme

#40
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 florianro, on 3rd October 2011, 14:47, said:

De fapt raspunsul ar fi ca DNS nu mai poate face interogarea serverului deoarece banda de upload este la full... si de aici apar si problemele, chiar daca pe download este loc destul. Din cauza asta recomand ca pe upload limita sa fie cu 10-15% mai mica decit maximul de banda.


nu e chiar corect. acelas comportament/problema a fost sesizat/a de mai multi chiar si cand upload -ul tinde spre 0.
eu banuiesc ca problema vine de la un memory leak sau de la prea putini rami. greu de spus deoarece upc evita raspunsul.

#41
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
problema e o problema comuna oricarui router, din cauza ca software-ul din fabrica e slabut.

pentru ca nu inchide sutele de conexiuni formate de clientul de torrent, se umple rapid tabela nat (cea care tine evidenta conexiunilor ip in lan-ip extern) si conexiuni facute de browser sau alte programe nu mai au loc in tabel, trebuie sa astepte sa se elibereze locuri

plus ca nu exista qos, adica prioritizare a uploadului in functie de cerinte, de ex., browserul sa fie pe primul loc la procesare cand trimite request catre un server www

exemple de setari a unui router cu firmware inlocuit

Attached File  tomato_connections_tweak.JPG   100.52K   204 downloads

maximum connections: 2048, un nr decent care sa nu sufoce routerul
syn sent: 13 secunde, n-a raspuns partea cealalta, pa si pusi, nu sta conexiunea deschisa o juma de ora sa astepte raspuns
time wait, close: cateva secunde asteptare pentru inchiderea conexiunii, nu minute cum e probabil in alte routere
udp, unreplied: 10 sec, daca e unreplied, inchidere rapida, sa nu umple degeaba memoria routerului cu conexiuni idioate facute de torrente


Attached File  tomato_qos.JPG   107.88K   148 downloads

high priority la upload, deci la trimitere de cereri catre internet, pentru dns, www, jocuri (counter strike), voice messenger, etc.
lowest priority, restul, adica torrente, download de pe www, etc.

ca sa nu mai vorbesc de scripturi, de ex. script care limiteaza conexiunile active tcp/udp per ip la 150 sau cat vreau eu


sa incerce careva sa faca setari de astea in routerul upc-ului, cu software-ul lu' cisco san francisco, daca poate :)

#42
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ce spui tu are partea ei de adevar. Dar asta e valabil penru routerele cu putini rami. un asemenea comportament nu ar trebui sa apara la un router cu 128MB.

P.S. Cisco a produs EPC3925 din cate stiu eu in 4 versiuni majore cu 16,32,64 si 128MB ram

#43
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004
Poate sa imi spuna si mie cineva care sunt userul si parola pentru administrarea routerului?
Multumesc.

#44
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 Nael, on 5th October 2011, 16:18, said:

Poate sa imi spuna si mie cineva care sunt userul si parola pentru administrarea routerului?
Multumesc.


Se lasa blank -> login.
Prima pagina ce iti va aparea apoi va fi una in care te va ruga sa iti setezi un user si o parola.

#45
RepubliCAT

RepubliCAT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2011
Salutare la toata lumea!

Am si eu de aproape 2 saptamani noul modem - router. Nu am avut probleme majore.
La inceput am avut blocaje la incarcarea paginilor de net - pana am dezactivat din Firewall, Block IP Flood Detection.

Am insa si eu o curiozitate - la nivel teoretic...

Am facut de curand cateva teste de viteza pe wireless. Pe vechiul meu laptop, conexiune G, am avut o viteza de aprox 20 MB (legatura s-a realizat la 54 MB). Am folosit apoi un adaptor wireless N, conexiune realizata la 144 MB, viteza de aprox 50 MB. Testul de viteza l-am facut atat pe site-ul UPC, cat si pe speedtest.net, cu rezultate asemanatoare.

Intrebare: Care este viteza maxima reala pe care o poate asigura pe wireless acest router Cisco (pe LAN nu am avut probleme, viteza este, in afara orelor de varf, in jur de 115 MB)? Vorbesc, desigur, de un singur device pe wireless.
La modul teoretic, este adevarat ca modelul DPC3925 (care beneficiaza si de frecventa de 5 GHz pe wireless) ar fi mai rapid (modelul l-am vazut doar in User Manual-ul de la UPC)?

Ca un corolar, pe un site australian se vorbeste de posibilitatea dezactivarii partii de router (Bridge Only Mode), dar acest menu nu este activ la UPC. A incercat cineva sa dezactiveze router-ul si sa-si puna un router mai performant? Sau macar a incercat cineva sa puna in serie un alt router (300MB) - si ce iesit?...

#46
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

 RepubliCAT, on 10th October 2011, 12:50, said:

Salutare la toata lumea!

Am si eu de aproape 2 saptamani noul modem - router. Nu am avut probleme majore.
La inceput am avut blocaje la incarcarea paginilor de net - pana am dezactivat din Firewall, Block IP Flood Detection.

Am insa si eu o curiozitate - la nivel teoretic...

Am facut de curand cateva teste de viteza pe wireless. Pe vechiul meu laptop, conexiune G, am avut o viteza de aprox 20 MB (legatura s-a realizat la 54 MB). Am folosit apoi un adaptor wireless N, conexiune realizata la 144 MB, viteza de aprox 50 MB. Testul de viteza l-am facut atat pe site-ul UPC, cat si pe speedtest.net, cu rezultate asemanatoare.

Intrebare: Care este viteza maxima reala pe care o poate asigura pe wireless acest router Cisco (pe LAN nu am avut probleme, viteza este, in afara orelor de varf, in jur de 115 MB)? Vorbesc, desigur, de un singur device pe wireless.
La modul teoretic, este adevarat ca modelul DPC3925 (care beneficiaza si de frecventa de 5 GHz pe wireless) ar fi mai rapid (modelul l-am vazut doar in User Manual-ul de la UPC)?

Ca un corolar, pe un site australian se vorbeste de posibilitatea dezactivarii partii de router (Bridge Only Mode), dar acest menu nu este activ la UPC. A incercat cineva sa dezactiveze router-ul si sa-si puna un router mai performant? Sau macar a incercat cineva sa puna in serie un alt router (300MB) - si ce iesit?...

As fi interesat si eu de un raspuns legat de ultima intrebare, in curand o sa am un astfel de modem dar as dori sa conectez un alt router.

#47
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 RepubliCAT, on 10th October 2011, 12:50, said:

Intrebare: Care este viteza maxima reala pe care o poate asigura pe wireless acest router Cisco (pe LAN nu am avut probleme, viteza este, in afara orelor de varf, in jur de 115 MB)? Vorbesc, desigur, de un singur device pe wireless.
La modul teoretic, este adevarat ca modelul DPC3925 (care beneficiaza si de frecventa de 5 GHz pe wireless) ar fi mai rapid (modelul l-am vazut doar in User Manual-ul de la UPC)?

undeva in jurul valorii de 7 - 7.5 MB/s   NAT -ed adica wan->wlan.
nu cred ca versiunea care ofera suport pentru banda de 5Ghz sa fie mai rapid.


 RepubliCAT, on 10th October 2011, 12:50, said:

Ca un corolar, pe un site australian se vorbeste de posibilitatea dezactivarii partii de router (Bridge Only Mode), dar acest menu nu este activ la UPC. A incercat cineva sa dezactiveze router-ul si sa-si puna un router mai performant? Sau macar a incercat cineva sa puna in serie un alt router (300MB) - si ce iesit?...

functia a fost intentionat dezactivata din firmware pentru a usura munca suportului si datorita faptului ca in oferta au si modemuri simple care acelea au fost gandite pentru ce vrei tu.
in alta ordine de idei poti conecta linistit un al doilea router la acest cisco. atentie totusi ca rutezi de doua ori conectiuna. asa ca sfatul meu ar fi sa stezi ip -ul routerului tau in dmz pe cisco

#48
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Bun, s-a terminat oferta cu Cisco EPC 3925 acum la pachetele Suprem si Dinamic vad ca mai dau doar un amarat de STB SD "bonus".  Sunt curios eu daca am semnat pt. pachetul cu router wireless si nu l-am primit acum pot rezilia contractul ? Pentru ca banuiesc ca nu mai au routere wireless Cisco 3925 din moment ce au schimbat oferta ...

Edited by MD, 11 October 2011 - 20:54.


#49
RepubliCAT

RepubliCAT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2011

 carmenclara1, on 11th October 2011, 09:19, said:

undeva in jurul valorii de 7 - 7.5 MB/s   NAT -ed adica wan->wlan.
nu cred ca versiunea care ofera suport pentru banda de 5Ghz sa fie mai rapid.
Multumesc.

 carmenclara1, on 11th October 2011, 09:19, said:

functia a fost intentionat dezactivata din firmware pentru a usura munca suportului si datorita faptului ca in oferta au si modemuri simple care acelea au fost gandite pentru ce vrei tu.
in alta ordine de idei poti conecta linistit un al doilea router la acest cisco. atentie totusi ca rutezi de doua ori conectiuna. asa ca sfatul meu ar fi sa stezi ip -ul routerului tau in dmz pe cisco
Hm, deciziile astea de limitare a functionalitatii unui echipament sunt intodeauna discutabile... Dar sa nu ne situam pe pozitii off-topic...
Voi testa, peste cateva zile, si conectarea unui al doilea router, sunt curios daca voi avea ceva castig la viteza wireless. Altminteri nu am nimic a reprosa router-ului, semnalul wireless este suficient in tot apartamentul.

 MD, on 11th October 2011, 21:54, said:

Bun, s-a terminat oferta cu Cisco EPC 3925 acum la pachetele Suprem si Dinamic vad ca mai dau doar un amarat de STB SD "bonus".  Sunt curios eu daca am semnat pt. pachetul cu router wireless si nu l-am primit acum pot rezilia contractul ? Pentru ca banuiesc ca nu mai au routere wireless Cisco 3925 din moment ce au schimbat oferta ...
Si eu am avut destule "aventuri" pana la instalarea pachetului Supreme. Ca idee, am fost reprogramat - din cauza lipsei echipamentelor - de 4 ori :cursing: Fara a mai socoti ca, inaintea venirii echipei cu o zi, m-am trezit cu toate canalele TV blocate... :w00t:
Dar, ca sa inchei paranteza off topic, totul e bine cand se termina cu fiber power 120  :worthy:

#50
aurelmanu

aurelmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 03.07.2010

 RepubliCAT, on 12th October 2011, 10:43, said:

, totul e bine cand se termina cu fiber power 120  :worthy:

:OK:

#51
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Deci sa inteleg ca am avut noroc? Si eu care faceam fitze....
Am sunat vineri pt. a "negocia" un pachet (pana acum nu am fost ever client UPC), ne-am pus de acord, miercuri erau la mine cu toate echipamentele (DVR-HD Cisco, routerul in cauza si un STB-SD Pace). In max o ora aveam si net si toate canalele active.
Ciudat e ca echipa nu a venit cu nici un contract, nici macar nu au verifcat buletinul sau ceva, au venit au instalat, m-au pus sa semnez de receptie lucrari instalare si echipamente  si au plecat lasand toate serviciile active.

#52
RepubliCAT

RepubliCAT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2011

 RepubliCAT, on 10th October 2011, 12:50, said:

La inceput am avut blocaje la incarcarea paginilor de net - pana am dezactivat din Firewall, Block IP Flood Detection.
E o chestie sa te citezi singur...  :coolspeak:
Dar uite o chestie care poate fi utila cuiva.

Saptamana trecuta m-au sunat cei de la UPC, cum ca semnalele pe modemul meu sunt in afara limitelor. Aveam modemul de vreo saptamana si nu avusesem decat faza de mai sus. Au trimis un om care nu a intrat in casa, ci a lucrat putin la nisa UPC de pe scara blocului. Mi-a spus si el ca semnalul era prea puternic.

Ce am observat eu, dupa aceasta interventie nivelele: Power Level, pe cele 4 canale de downstream a scazut de la aprox 19 dBmV la aprox 12 dBmV acum. Nu-mai amintesc cat aveam pe Upstream, acum am o valoare de 42 dBmV.
Am re-activat Firewall-ul din router si am re-bifat chestia cu IP Flood-ul, totul pare acum ok, nu am mai avut intreruperi la incarcarea paginilor de net.

Teoretic, ce inseamna sa ai un semnal prea puternic pe modem?

#53
G0053

G0053

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 02.04.2008
Astept sa imi soseasca si mie ca cik nu mai sunt :) sper sa nu fiu dezamagit de el :P

#54
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

 G0053, on 19th October 2011, 22:35, said:

Astept sa imi soseasca si mie ca cik nu mai sunt :) sper sa nu fiu dezamagit de el :P

Mda, sunt niste neseriosi..fac programari fara sa fie in stare sa se uite in stoc ce au...si ce nu au..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate