Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Router wireless UPC - Cisco EPC 3925

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#1
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
As dori impresii de la cei care folosesc acest router de la UPC. Momentan am un DIR-655 si am trecut la noile pachete unde am un router Cisco EPC 3925 bonus. As vrea sa stiu daca merita sa-mi vand D-link-ul si sa raman cu cel primit cadou de la UPC.
In call-center mi-au spus ca am acces la toate setarile ca la orice router (asa sa fie ?), ceea ce pt. mine e important pt. ca am in spatele lui o gramada de device-uri conectate si D-link le duce relativ bine.

Inca ceva desi n-am vazut sa scrie nicaieri din call-center mi-au spus ca trebuie sa platesc 25 lei daca vreau sa-mi schimbe modem-ul care-l am cu cel care are si router wireless inclus ? Stiti ceva de acesta taxa ?

Edited by MD, 16 September 2011 - 19:00.


#2
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Cadou? :huh:  esti sigur?

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Asa e pachetul care l-am ales cu router Cisco cu wireless n si porturi gigabit bonus, pentru detalii vezi upc.ro.

#4
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Sigur nu e doar custodie?  :huh:

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
E in custodie, ca toate echipamentele. Doar aparatele telefonice sunt "cadouri".

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
In custodie, corect. E si mai bine asa pt. ca oricand se strica, sau apare ceva nou il schimba.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sfatul meu, pastreaza DIR-655 ;)

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Si sfatul tau se bazeaza pe ? Dlink-ul are niste ani buni si ma tenta sa-l schimb cu un Cisco E4200 dar pe care foarte probabil puneam DD-WRT. Sunt curios cat de mult difera EPC3925 de E4200.
Bineinteles ca nu as scoate Dlink-ul la vanzare pana nu m-as asigura ca Cisco-ul e ok si nu are probleme.
Singura retinere pe care o am pentru a testa Cisco-ul UPC-ului e legata de taxa abuziva din punctul meu de vedere pt. ca nu apare nicaieri de 25 lei pt. schimbarea modemului si care daca nu sunt multumit de router se face foarte probabil 50 lei.

Edited by MD, 16 September 2011 - 22:25.


#9
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
din cate am citit in manual, se pare ca routerul incorporat  are toate optiunile obisnuite ale unui router cu pretentii
Cisco EPC 3925 manual

ce nu are, fata de firmeware-uri independente gen ddw-rt sau tomato:

- are upnp pentru configurare automata a port-forwarding, dar nu are si nat-pmp
- nu se poate schimba macul pe partea wan, deci ipul dat de upc va ramane fix
- qos este o simpla optiune cu enable/disable si doar pentru partea de wireless
deci nu exista prioritizare de trafic pe ipuri/porturi la latitudinea userului
- exista listare a dispozitivelor conectate la router, dar nu exista si listare a ipurilor/porturilor de pe internet pe care le acceseaza aceste dispozitive

optiunile de mai sus eu le folosesc pe routerul meu cu tomato si le consider destul de utile pentru oricine priceput cat de cat la calculatoare

#10
simplul

simplul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 24.01.2007
stie cineva daca poti face WOL cu acesta?

Edited by simplul, 20 September 2011 - 08:41.


#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 MD, on 16th September 2011, 22:23, said:


cum spune si w21. ramai cu DIR-655 sau E4200. EPC3925 are probleme cu multe conectiuni simultane.

@simplul  nu poti.

#12
nehru

nehru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 16.12.2001
am un asemenea router de la upc. va rog sa-mi spuneti cum poate fi configurat pentru Lan. Are probleme cu conexiuni , cum s-a spus mai sus, simultane.

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
singura problema este sa reduci numarul de conectiuni pe secunda din clientul de p2p sau la nivel de sistem de operare

#14
nehru

nehru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 16.12.2001
se poate un pic mai explicit.
inchid utorrentul sau cum.
cum se face micsorarea numarului de conexiuni la nivelul sistemului de operare?

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
modificarile la nivel de OS se fac la stiva tcpip.sys . -> vezi programul TCP-Z.

pentru utorrent ti-am atasat un printscreen unde gasesti setarile

Attached Files



#16
AppleG5

AppleG5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.04.2008
nu are absolut nicio problema de niciun fel. problemele despre care ati citit pe net au existat doar pe operatorii de australia, si asta datorita firmware-ului customizat pentru operatorii respectivi. Singura problema a router-ului de la UPC este lipsa antenelor externe pentru Wi-Fi. Nu are decat antena interna si nici macar o mufa pentru a putea conecta o antena externa daca vrei. Din acest motiv Wi-Fi-ul chiar si pe N va merge destul de slab. De altfel, datorita acestui lucru sunt si probleme  de a transmite ceva spre Wi-Fi, de genul streaming de la media server la un tv/ps3/etc. Wi-Fi-ul de la el functioneaza insa foarte bine intr-o conexiune de net normala, la streaming nu prea duce.

#17
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din pacate nu am citit pe net. am avut personal aceasta problema. wirelessul cum zici si tu nu exceleaza cu nimica. conteaza foarte mult ce adaptor folosesti si la ce content faci streaming.

#18
nehru

nehru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 16.12.2001

 carmenclara1, on 24th September 2011, 19:01, said:

din pacate nu am citit pe net. am avut personal aceasta problema. wirelessul cum zici si tu nu exceleaza cu nimica. conteaza foarte mult ce adaptor folosesti si la ce content faci streaming.
multumesc pentru precizari.
as vrea sa stiu ce intelegi prin adaptor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate