Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Cum am renuntat la Apple

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#73
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
La noumax, configuratia minima este 11.603RON, tva inclus.

#74
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
:drac: stie. in apple-store-ul nemtesc e 3400 ala cu 8 core-uri. si mai e unu la 2400, dar cu un singur soclu.

#75
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
calculatoare de la apple = bani aruncati pe fereastra
~ ca si inovatie imi place mac book air , dar oricum nu mi-as lua ~

la partea de smartphone si tableta lucrurile se schimba ; oricum preturi piperate .

Edited by mihaipopm8, 28 October 2011 - 19:16.


#76
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pina una alta, de ce n-am discuta la obiect, si nu numai ca "apple e scump"... etc. parerea mea personala este ca computerele curente costa mai putin decit componentele.

asa, ca exercitiu, daca vom cauta xeon-urile cu care sunt echipate MacPro, vom afla ca ele costa "retail" 1000+ $ (la momentul aparitiei masinii, nu dupa 5 ani).

adaugam placa de baza de server custom, cu 2 ethernet, cu 2 firewire, cu usb, wifi si bluetooth. nu discutam de ata.

mai punem si un ati care costa 500+.

memoriile sunt cu dus si intors. pe cine doare la basca de performanta, poate sa isi cumpere corsair. pe cine nu, nu.

mai adaugam si un pic de design, ca daca i-ai da unui nene 300 euro nu-ti va face o carcasa de MacPro, nici daca are var pe porcul din povestea porcului.
nici nu gasesti vreo carcasa care sa semene la doua milioane fara sursa.

daca stau si adun, asa, la perete, s-ar putea sa iasa mai mult decit cu cit vinde apple. si vorbim de componente testate, nu bstock sau de prin malaiezia la kil.

daca nu avem nevoie de anumite facilitati, nu inseamna ca sunt gratis, si nici nu trebuie ignorate. mac pro nu este un aparat de gaming, ci este o scula cu
care produci. un excavator, un caterpilar, nu un pejo 306 cu care ma dau prin oras. cine produce, are nevoie de MacPro si nu se plinge de bani.

#77
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Merge si pentru gaming un MacPro, dar e ca si cind ai ridica o cutie de pioneze folosind o macara de mare tonaj.

#78
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Lucruri minunate vor sosi in viitor de la Apple:

Apple Did Acquire 3D Mapping Company C3 Technologies
http://www.macrumors...3-technologies/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gSmunh6NIQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img684.imageshack.us/img684/6551/lsf1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostNemesis-, on 30th September 2011, 16:02, said:

- daca vrei sa lucrezi pe calculator, alegi Windows

Dacă vrei dureri de cap cu viruși/antiviruși, BSOD etc., alegi Windows.
Iar dacă vrei să lucrezi la calculator în comfort și siguranță, Mac este o alegere bună.

#80
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
culmea cum eu nu am dureri de cap cu virusi/antivirusi, BSOD... si folosesc Windows 7.

probabil au si virusii mandria lor si nu se instaleaza pe calculatorul lui glumetu :lol:

#81
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Am renuntat la ipod classic de 80gb luat la mana a doua cu vreo 330 ron in principal pt ca avea sunet prost.
Secundar pt organizarea partial inutilizabila a librariei, transfer criptic doar prin iTunes, lipsa EQ custom, etc.
Unul nou de 160gb e in jur de 1000 ron...hă?  :disgust:

Sony X1050 si A728 sunt prietenii mei acum :) f scumpe luate noi, convenabil "de la baieti" :P

Edited by andreim77, 02 November 2011 - 18:27.


#82
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
sa inteleg ca peste 75% din utilizatorii de calculatoare de pe planeta au dureri de cap ?
interesant ...

  Windows XP (35.21%)
  Windows 7 (31.21%)
  Windows Vista (11.27%)
  Mac OS X (7.31%)
  iOS (3.38%)
  Android (1.30%)
  Linux (1.11%)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Actualizare : October 3, 2011

Windows XP has finally been displaced by current version Windows 7, according to global marketshare statistics.
More market figures this morning, and Windows 7 has finally taken over Windows XP in worldwide usage shares, according to web tracking company StatCounter.
October?s statistics show Windows 7?s global marketshare stands at just over 41 percent, while Windows XP holds a hair?s breadth away from 40 percent.

Attached Files


Edited by mihaipopm8, 02 November 2011 - 19:29.


#83
drewas

drewas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 28.08.2007

View Postandreigherghe, on 16th September 2011, 18:21, said:

In Lion am 30-40CPU folosit in Idle, aici am 12% folosit cu IE deschis.
Eu folosesc Lion (10.7.2) dar in idle CPU e la 1.5 - 2%.

#84
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Răspunsul meu vine târziu, am început târziu cu calculatorul, eram în prezidiul unei bănci și atunci am avut primul contact cu un pc Windows, fără interfață grafica și cu ....  De atunci sunt cam 26 de ani, am lucrat pe diferite mașini care aveau instalate diferite OS, Windows, Linux e Mac OS, Symbian, BlackBerry, Windows mobil, iOS, Android. Pot spune atât, nu exista device-ul perfect, exista doar modalități de ați face treaba. Totuși am 2 mari preferințe, Mac os x și BlackBerry și asta din cauza ca aceste doua preferințe îți asigura liniște. Poate ca am îmbătrânit, dar știind ca atunci când folosești tehnologia totul funcționează fără bătăi de cap, totul e bine. Si acest lucru l-am găsit doar la cele 2.

#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Ce mi-a placut topicul asta, foarte distractiv. Intre timp HTC a disparut de multi ani, MS nu mai face mai nimic pe telefoane, nici Intel nu se sime prea bine, Blackberry sint morti si aia dar Apple e cea mai mare companie publica din lume, isi face propriile procesoare si alte citeva cipuri.
Ce a ramas neschimbat insa e numarul de caraghiosi care apar pe aici sa ne spuna ce naspa sint produsele apple. Altii le spun hateri dar gasesc ca e prea mult, suna fioros, caraghiosi e mai pe masura lor si a felului in care pot fi luati in serios. :D

#86
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Taci, ca si eu am fost un caraghios o vreme. Totusi as spune altfel, "cand vulpea nu ajunge la struguri spune ca sunt acri". ��

#87
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din pacate, toti au (sau au avut hibe):
  • la Apple e scump (poate scump din punct de vedere al arhitecturii fizice, dar din punct de vedere software+hard parca te mai gandesti).
  • la Windows mai da ratee (la Windows Phone/Mobile nu aveau aplicatii, Lumia 640 mi s-a parut unul din cele mai bune telefoane de buget avute pe mana)
  • la Android nu toate telefoanele tin pasul cu actualzari (similar cu IOs/MacOS) plus ca viteza de lucru la entry level nu este optimizata
  • la Blackberry (Os 7) simteam ca fuge, dar, la fel ca la Windows Phone/Mobile, o parte din aplicatii s-au teleportat
  • la Symbian nu prea stiu ce sa zic. Am avut un Nokia N73 de care eram multumit, dar uneori parca se misca destul de greoi (ma enerva uneori la apelurile telefonice. Cand eram sunat, la interlocutor suna o data si la mine nu se aprindea nimic, abia de la al doilea ton de apel se aprindea si la mine si suna).


#88
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Totusi au fost ani frumosi! Cand se facea hacking la tot ce prinde-ai pe mana. Acum nu mai stiu ce se intampla, merg pe stabilitate si siguranta.

#89
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Stai sa va povestesc cum am renuntat eu la Apple. In 2010, dupa 24 de ore cu un Nexus 1, m-am enervat si am cumparat un iPhone 4. De atunci, asa nervos am fost pe Apple ca am cumparat un iPad, un Macbook Pro, un iMac, un Apple Watch, un Apple TV si am trecut toata familia pe produsele Apple care mi-au urmat tendinta de renuntare la Apple pana in ziua de azi.

Edited by Catean, 18 March 2021 - 17:14.


#90
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostCatean, on 18 martie 2021 - 17:12, said:

Stai sa va povestesc cum am renuntat eu la Apple. In 2010, dupa 24 de ore cu un Nexus 1, m-am enervat si am cumparat un iPhone 4. De atunci, asa nervos am fost pe Apple ca am cumparat un iPad, un Macbook Pro, un iMac, un Apple Watch, un Apple TV si am trecut toata familia pe produsele Apple care mi-au urmat tendinta de renuntare la Apple pana in ziua de azi.

Trebuie si o vila in zona buna, o masina premium gen mercedes, bmw, audi relativ noua care sa mearga cu astfel de dispozitive, parerea mea. Altfel... te dai pe mac si iti ragai eu la pet pe trepte de n-ai loc sa deschizi usa la bloc... nu e frumos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate