Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Cum am renuntat la Apple

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#37
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Lol..

- metrou ui sucks (cu tot cu ribbonu din explorer), windows 8 = struto camila; de ce sa mint.. imi place noul task manager si fereastra de copy/paste/move (si faptul ca poti sa pui pauza).. da' in rest...bleah. cica e inovatie..

- Mac cu touchscreen - incearca tu sa stai cu mainile suspendate in aer..ceva mai mult de 10 minute. Sa-mi zici dupa daca te dor (sa zicem ca Macu' in cauza e un iMac cu touchscreen). :lol:

- nfc, ecran 3d.. etc etc -  nfc - apple asteapta standardizarea tehnologiei, apoi o va implementa; - ecran 3d pe telefon/tableta.. ? ..bull$h!t.

- mania cu dual-core, quad-core ... si 50 GB RAM ..si ecrane de 5" - chiar as vrea sa te vad cum scrii linii de cod in tramvai sau metrou.. pe telefonu' cu specificatii bomba ce se incarca la priza in 3 ore jumate (ca un laptop), care in 3 luni de la aparitia pe piata se devalorizeaza ca dracu si nu mai iei nici un sac de cartofi pe el cand vrei sa treci la urmatoarea generatie.

Vezi ca baietii de la Qualcomm or sa scoata prin 2012-2013, procesoare quad-core @ 2 Ghz parca.

Edited by Dante_Sparda, 17 September 2011 - 10:54.


#38
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Ce ma enerveaza "taberele" astea. Spun ca windows e bun, sar toti ce au Mac pe mine. Spun ca OS X e bun, sar toti cei ce folosesc windows pe mine :(

EDIT: Concept (real, se poate cumpara) interesant de Laptop: Packard Bell Butterfly. Google it. Sau, si mai si (Dar doar in faza de concpet) Rolltop.

Edited by andreigherghe, 17 September 2011 - 12:20.


#39
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Postandreigherghe, on 16th September 2011, 18:59, said:

Urmatorul meu computer va fi un PC. Hai sa va scriu o mica poveste :)

Acum 2 ani, Windows-ul nu era prea evoluat

Acum 2 ani era aparut windows 7. Ce vrei sa spui cu "nu era prea evoluat"? Acum este? Cu ce a evoluat de atunci? IE9?

#40
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postproxxxy, on 17th September 2011, 12:21, said:

Acum 2 ani era aparut windows 7. Ce vrei sa spui cu "nu era prea evoluat"? Acum este? Cu ce a evoluat de atunci? IE9?

Windows 8.

EDIT: Fact: Mac-uri = stabilitate, constructive superioara, very user-friendly, scump. PC-uri din piese = Putere, Putere, si iar putere. Si ieftin.

Eu vreau putere, si imi place sa-mi bag nasul prin calculatoare. :)

#41
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Well, o sa-ti treaca la un moment dat, esti inca micut :)

#42
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postdan78rom, on 17th September 2011, 12:33, said:

Well, o sa-ti treaca la un moment dat, esti inca micut :)

Probabil. Exact cum am spus, ACUM am aceasta parere. se poate schimba peste una doua trei patru luni/ani/etc.

#43
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu zic ca windows s-a maturizat de la 7 incoace  :peacefingers:
iar RTM-ul 8 -ce va fi lansat la anul-  daca nu va fii mai bun decat mac os x, cu siguranta windows 8 ii va fi EGAL din absolut orice punct de vedere !!!
Dar eu sunt sigur ca windows 8 va depasi mac os x Lion in 2012  :peacefingers:

#44
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Posttom_1133, on 17th September 2011, 14:42, said:

Eu zic ca windows s-a maturizat de la 7 incoace  :peacefingers:
iar RTM-ul 8 -ce va fi lansat la anul-  daca nu va fii mai bun decat mac os x, cu siguranta windows 8 ii va fi EGAL din absolut orice punct de vedere !!!
Dar eu sunt sigur ca windows 8 va depasi mac os x Lion in 2012  :peacefingers:
windows o sa fie mai bun atunci cand o sa aiba un kernel nou, nu cacatul asta din prezent care inca mai impartaseste linii de cod co dos.

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttracius01, on 17th September 2011, 14:59, said:

care inca mai impartaseste linii de cod co dos.
Unde se mai intampla asta ? NT-ul nu are nici o legatura cu DOS-ul (si Win 3.x - 9.x).

#46
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
in 2 luni te razgandesti ca apare aifon 5..

#47
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Asa este, tracius01  :boxing: !!!
cei de la microsoft au renuntat la DOS (Disk Operating System) inca din 1999-2000 ! de cand au implementat N.T.-ul de la w2k  B)
Iar de la windows 7 incoace sigur cei de la micro nu-i vor mai copia pe cei de la apple caci, asa cum am mai spus, windows s-a maturizat de la 7 incoace  :peacefingers:


p.s.: nu garantez ca nu va mai copia si distributii linux :lol:

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttom_1133, on 17th September 2011, 15:42, said:

de cand au implementat N.T.-ul de la w2k
NT-ul e din 1993.
http://en.wikipedia....ows_NT#Releases

#49
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
neagu_laurentiu, am gresi in exprimare :P
ce vrei acum, sa ma spanzur-n house agatat de un mouse :lol:  ?!

NT a fost creat initial de microsoft pentru pt. a completa versiunile de windows care se bazau pe MS-DOS ! deoarece nu existau componente care sa "duca" acea platforma unica si diferita de Unix  :peacefingers: iar scopul celor de la micro a fost sa inlocuiasca treptat MS-DOS-ul !
oricum, NT-ul era folosit mai putin intensiv de la win 3.1 (din '93) pana la win 98 (1999) caci win W2K a fost platforma de lansare efectiva 100% a NT-ului !
chestia e ca producatorilor de componete pc le-au trebuit cel putin 7 ani pana sa creeze componente pc care sa se inteleaga bine de tot cu platforma NT  :peacefingers:

#50
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
interfata metro pentru pc e ultra-naspa. asta in cel mai bun caz.
pe tablete merge, dar pe pc-no way.
oricum, e prea devreme sa ne dam cu parerea despre w8. sa apara macar un beta...

#51
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postneagu_laurentiu, on 17th September 2011, 15:22, said:

Unde se mai intampla asta ? NT-ul nu are nici o legatura cu DOS-ul (si Win 3.x - 9.x).
la nivelul de jos inca sunt chestii neschimbate. + o sa ramaneti surprinsi cand o sa vedeti virusi din era 95 afectand vista & 7

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
API-ul Windows 9x e acelasi pe toate sistemele 32 biti asa ca e normal sa ruleze. Dar aceste functii fac trimitere in spate la un alt kernel comparativ cu seria NT. Iar asta poti observa usor (fara a intra in detalii pe MSDN) prin faptul ca seria 9x are alte drivere conceptuale comparativ cu seria NT. In 9x era o optiune de a intra in MS-DOS la delogare, dincoace nu exista asa ceva. Pe 64 biti nici nu se suporta rularea programelor pe 16 biti.

Edited by neagu_laurentiu, 18 September 2011 - 06:52.


#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Interfata Metro UI e o idee care poate fi buna ptr tablete sau touchscreen-uri, depinde insa cum va evolua. Ptr ca acum e atat de nefinisata ca ma apuca rasul cand vad cum e laudata comparativ cu alte interfete. Chiar si comparativ cu echivalentele iOS sau Android e inca mic copil.

Mi se pare insa complet aiurea sa spui ca un preview e mai bun decat ceva finalizat si rafinat de-alungul mai multor ani. Eu unul prefer windows-ul si PC-urile, comparativ cu Mac-urile sau alte produse Apple ( nu ca nu am folosit sau nu stiu sa le folosesc ), dar mi se pare o prostie sa spui asemenea ineptie.

In rest preview-ul nu aduce nimic nou fata de Windows 7 decat o extensie a Ribbonului si o groaza de bug-uri, fiind doar un PREVIEW.

#54
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postandreigherghe, on 16th September 2011, 19:08, said:

Chestia e ca am ajuns sa imi placa mai mult windows 8 decat Lion :lol:

poate că vă meritați :)
multe succesuri și deleleuri bune :thumbup:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate