Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Casa de patrimoniu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Va salut !

As dori sa va intreb daca se pot face modificari interioare ( recompartimentare ) si exterioare ( ferestre la o aripa a casei care nu are ) la o casa de patrimoniu . Casa apare pe o lista la Institutul National al Monumentelor Istorice , de fapt acolo este o strada intreaga cuprinsa in acea lista . Pe scurt , parintii mei au mostenit cca 30% dintr-o casa de patrimoniu , un fost han . Partea lor cuprinde o aripa ce functiona candva ca adapost de animale sau un fel de depozit . Vor sa amenajeze interiorul si vor sa construiasca si cateva ferestre . Stiu ca sant reglementari speciale pentru astfel de case si as dori sa stiu de la inceput in ce conditii pot face ceva acolo , nu as vrea sa modifice ceva si apoi sa se trezeasca cu amenzi .

Va multumesc !

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Pai ca sa nu riste amenda trebuie discutat cu un arhitect, sau cu o firma de arhitectura, deoarece respectivele modificari nu le pot face  fara proiect (probabil prima data C.U., dupa aia D.A.L.I., si la final P.T.+D.E.) fara riscul de a fi amendati, iar proiectul aproape sigur va trebui sustinut si la divizia de Monumente.
Mai multe detalii nu stiu sa-ti dau, poate va scrie aici si cineva cine stie mai bine.

Edited by Hider141, 16 September 2011 - 13:01.


#3
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Da , stiu despre proiect si celelalte autorizatii dar as dori sa stiu ce se cere suplimentar in acest caz si daca este posibil asa ceva .

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu n-ai voie sa faci nimic fara autorizatie de la ministerul culturii. asta se refera inclusiv la reparatii, asa ca ferestre noi sunt cu siguranta interzise.
ca si idee, n-ai voie nici macar sa inlocuiesti geamurile existente cu termopane.

#5
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Ok , autorizatie de la minister pentru absolut orice interventie . Alte conditii mai sant ?

#6
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
In cazul monumentelor istorice nu ai voie sa intervii fara proiect;. astfel de constructii au un regim special.
Sanctiunile (daca se aplica) sunt foarte severe.

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Exact, dicuta cu un arhitect, forumul nu te poate ajuta prea mult in privinta asta.

#8
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Va multumesc pentru raspunsuri !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate