Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Aspiratoare Rainbow

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
bavarezul

bavarezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.09.2006
e un semn de intrebare faptul ca cei care ridica in slavi aspiratorul Rainbow, au maxim 5 mesaje pe softpedia?

#20
alexdar

alexdar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2014
Am fost si eu sunat de catre o  cunostinta de-a sotiei ieri si mi s-a recomandat acest aspirator. Nici nu stiam ca exista asa ceva. Ce m-a frapat nu a fost ce stie sa faca ci pretul. In fond sunt niste aglomerari de polimeri si metal, ambalate sub eticheta numita tehnologie si vandute cu o supervaloare adaugata prin tehnici de marcketing agresive. Marcketingul mi-a adus aminte de cel din cazul asigurarilor de viata ING. Mici sclavi trimisi la anumite usi care adapostesc vacute bune de muls, care incearca sa iti vanda ceva "fenomenal" si sa plece cu galeata plina cu cat mai mult lapte. ING nu a reusit in Romania. Probabil asa se va intampla si cu cei care importa Rainbow pe termen mediu. Indiferent ce stie sa faca, tot un aspirator este si nu merita banii. E interesant profilul celui care cumpara. Cu siguranta nu castiga greu respectivii bani si nu apreciaza banul. Cine a facut din greu banii, nu isi permite sa-i arunce in modul asta. Nu vreu sa fac analize comparative intre acest aspirator si un aspirator profesional care costa 675 lei, care rezista 5-8 ore de mers continuu zilnic timp de cel putin 8 ani de zile. Si va asigur ca nu as compara mere cu pere. Orice as zice imi vine sa rad cand ma gandesc cati prosti exista pe lumea asta care dea 2300 euro pe un aspirator.

#21
Cristi_2010

Cristi_2010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2015
Buna seara,

Mi am propus de ceva timp sa scriu si eu pe acest forum deoarece si normal toti trebuie sa ne dam cu parerea.Posted Image
Am vrut sa specific asta deoarece tu nu faci antireclama ci dezinformezi si poate sunt persoane alergice care au nevoie de acest aparat.

Vreau sa lamuresc niste lucruri deoarece poate sunt oameni care doresc sa fie informati corect despre avantaje si dezavantaje.

Sunt client, sunt subiectiv, sotia mea a luat decizia eu nu am fost deacord, voiam sa ma mai gandesc, dar eu fac acum cu aspiratorul si in oct.i-am facut buy-back. Am facut buy-back la aceeasi persoana de la care l am cumparat, e profesionist baiatul, tin sa specific deoarece am vazut comentarii la adresa vanzatorilor lor. Eu din punctul asta de vedere am avut noroc. Posted Image))

   raspuns alfacorleone

1. Daca tu scoti cu paleta mizerie dupa un batator electric esti foarte tare sau magician sau foarte murdar si trebuie sa cureti cu un batator pana la apa curata(in cazul tau poate dura cateva zile sau saptamani de munca continua).
   2. Probabil ca mai iese putin praf nu faci sala de operatie. Eu recunosc ca am fost jegos din punctul asta de vedere prima data am scos 6 bazine apoi 1/sapt. din covor, foarte rar 2.
   3. Cu vidatul nu pot sa te contrazic, nu am incercat cu altceva in afara de Rainbow.
   4. OK. Legat de aspiratoare cu apa ai dreptate, nu scot atata praf, dar nici mizerie din covor. iti blestemi zilele cand l-ai cumparat. Asta daca esti o persoana curata.

  Legat de certificate:
  http://rainbowsystem.../aafa-certified
  http://rainbowsystem...m-certification
  Astea sunt pe site-ul lor. Poti verifica dar asa este.

  Nimic nu este pe viata asta sa iti fie clar. Are durata de viata mare, al meu mai mergea, dar am obtinut un pret bun si chiar il voiam pe cel nou. I-am facut reviziile la timp.


Legat de alte comentarii: Daca fumezi o tigara in casa se simte, afara nu. Daca lasi hainele din masina de spalat pe uscator mucegaiesc? asa e si cu spalatorul de covoare. Daca vrei sa schimbi covoarele la 2 ani si sa faci curat 1 data pe an nu merita sa il iei. Daca crezi in saltele anti-acarieni iar nu merita:))

  PRO: Batatorul este senzational la covor si saltea.
   Scoate mizeria si praful se depune dupa o sapt abia ca il vezi.
   Functionaza pe inductie. Consuma putin. (cam in 10 ani iti scoti banii doar din curent)
   E foarte eficient. Eu am 4 prieteni care il au si toti sunt multumiti.

   Contra: E putin cam greu.
Nu se trage cablul
Spalatorul de covoare se manevreaza putin cam greu pe covoare cu firul de covor mai lung.

Cineva zicea ca ar da si a doua oara banii. Eu am dat!Posted Image
Nu ma intereseaza sa influentez pe cineva sa cumpre sau nu, nu ma intereseaza, fiecare sa faca ce vrea cu banii lui.
Din punctul meu de vedere face toti banii mai departe fiecare cu treaba lui.Posted Image

#22
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Pretul unui "rainbow" ramane prohibitiv, aspirator cu trecere prin apa gasesti de la 600 lei, si desi mai ieftin, e mai puternic si mai putin pretentios. Important e sa ai curat in casa, curat poti face si cu un aspirator de 200 lei, fara atatea fite.

#23
digitek_ovi

digitek_ovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2014
Salut "Cristi_2010"

Compania Rainbow va multumeste pentru achizitia facuta :D.
PS: Am si eu unu, il dau ieftin 500 E, aproape nou, te faci cu 2 aspiratoare super meseriase la un pret senzational :)).
Ce zici?

#24
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006
Ca si client de Rainbow de 18 ani (am avut pana in acest an primul model) am fost si sunt foarte multumit de el.
Pot sa spun ca de cand m-am mutat la casa, in 8 ani a ingropat cam 5 aspiratoare "normale" ba cu apa, ba cu filtre hepa, ba samsung ba rowenta, ba philips...ba x firma sau cu nu stiu ce tehnologii. Cel mai ieftin "normal" din asta a fost cam 1200 RON deci nu entry in gama.
Ca alternativa la Rainbow am vrut Dyson insa in RO, modelul dorit de mine nu era si nici acum nu este disponibil (cel putin eu nu l-am gasit).
Pentru cei care nu stiu ce inseamna motor fara perii sa caute....fara perii, pe scurt si in limbaj de lemn inseamna fara carbuni (brushless motor in engleza), adica fara consumabile in motor, rotorul este tinut si pus in miscare de catre magneti permanenti ceea ce face mai eficient motorul la acelasi consum de energie. Acest tip de motor a functionat 18 ani si inca mai functiona fara o revizie macar Posted Image.
Ca sa revin la Rainbow, anul asta mi-au facut buy-back cei de la Rainbow la modelul de 18 ani pentru 400 EUR ceea ce spune multe despre calitatea lor....vorbim de un electrocasnic de 18 ani vechime. Nu ma dau banii afara din casa si am decis sa il iau in 30 de rate pe cel nou deci nu e foarte greu de suportat.
Cati aveti electrocasnice asa de vechi acasa si sa mai si suporte buy-back de 400 EUR.
Per ansamblu, cine stie despre ce este vorba, o sa dea acesti bani pentru un astfel de echipament "profesional" pentru suprafete mari in general sau pentru cei care sunt alergici. Nu va luati dupa comentariile rautacioase.
Din punctul meu de vedere, 150 USD/an pentru un echipament in care nu am bagat un leu in reparatii sau alte accesorii mi se pare foarte bine (m-a costat 2500 USD acum 18 ani) iar acum, sa dau 110 EUR pe an pentru urmatorii 18 iarasi mi se pare OK (atat iese costul echipamentului in 18 ani). fata de 6,000 RON pe care i-am aruncat in 8 ani pana acum pe alte aspiratoare la care reparatia ar fi costat mai mult decat a costat (costul celor 5 aspiratoare cumulat, e ceva mai mult de 1500 EUR).
Eu asa imi fac calculele daca este sau nu profitabil un echipament.
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic sau ca e un echipament ieftin insa ele se vand doar cu demonstratie la voi acasa, pe terenul si in conditiile voastre cum se spune (pentru mine a fost si e dificil de acceptat acest stil pentru ca nu sunt obisnuit cu stilul american de vanzare Posted Image )

Edited by dragosj, 16 February 2015 - 21:11.


#25
Burn89v

Burn89v

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2016
Buna ziua
Am cautat unele pareri pro si contra aparatului Rainbow, deoarece am decis sa fiu client.
Am vazut ca se discuta f mult de pret si multi spun ca nu se justifica. Dar eu m-am intrebat acest lucru si referitor la masini(pt ca lucrez in domeniu), de ce as avea nevoie de un mercedes sau de un bmw sau de un lexus? Nu este si Dacia o masina care isi face datoria? Ba da isi face datoria, dar ma simt in siguranta in ea? Sau am acelasi confort? Sau la ce imi trebuie 500 cp? 75 sau 120 max nu sunt indeajuns?
La fel sta treaba si cu un aspirator obisnuit, isi face treaba atat cat poate el, dar daca vreau mai mult, in profunzime sunt si alte aparate mai performante care ajung acolo.
La fel este si cu masinile medii, au si ele unele caracteristici inbunatatite dar nu toate tin cont de detalii.
Mi se pare ca trebuie sa fie unele argumente solide de care ar trebuii sa tinem cont, nu doar de pret. Putem nega ca Rainbow nu face treaba? Si in fond mai sunt si alte aparate cu preturi mari asemanatoare, Siera, kirby, Zepter, etc?
Din punctul meu de vedere Rainbow este un aparat bun, si daca ai posibilitatea materiala recomand sa il achizitionezi.
Multumesc ca ati dat atentie si argumentelor mele, sper sa nu jignesc sau sa super, in fond este o decizie personala si trebuie sa iti asumi unele riscuri.
O zi excelenta

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa cum am mai zis, am unul. Dar de ce are nevoie de acel filtru de la evacuare dacă e aspirator cu apă?   Posted Image
Preţul e dat şi de aberaţia cu marketingul, dar şi de faptul că e Made in U.S.A. (cel puţin aşa se lăudau acum vreo 7 ani).

Edited by djl, 10 January 2016 - 15:26.


#27
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Am cumparat si eu un aspirator Rainbow in 2008. Dupa o prezentare gratuita a avantajelor lui am ramas impresionat. Copilul meu are astm si e alergic la praf de casa si la acarieni. Nu mi-am permis sa dau peste 2000Euro pe unul nou cu tot cu electro-batator, asa ca am cautat pe net si am gasit unul second de la o persoana ce l-a adus din Portugalia. L-am cumparat cu 900 Euro cu accesoriile complete. Merge perfect si in ziua de azi dupa 8 ani, sunt foarte multumit de el. Curata excelent covoarele, chiar ma duc de cateva ori pe an si la parinti si la sora-mea acasa si le curat covoarele cu el... Intrece cu mult orice alt aspirator... Chiar i-am rugat sa spele un covor, si ulterior sa il si bata si tot am scos o gramada de mizerii cu aspiratorul... Il recomand cu incredere celor care si-l pot permite. E facut in SUA si asta se vede. Ca minus ar fi doar peria de parchet cea lata care dupa atatia ani s-a slabit la partea care ii permite sa se roteasca si trebuie sa-mi cumpar alta. Altceva nimic de reprosat, poate doar pretul... :)

#28
oanaro453

oanaro453

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2016
Salut
As vreau niste pareri mai noi despre acest aspirator sau ce este
A venit un vanzator la mine sa il prezint si intr-o adevar este foarte interesant dar si foarte scump

multumesc

Edited by oanaro453, 07 December 2016 - 23:37.


#29
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Rainbow si Kirby sunt niste aspiratoare vandute in sistem MLM fraierilor.

Ti se va face o prezentare, iar apoi ti se va face o reducere excelenta.

Pe scurt, e teapa.
Daca vrei un aspirator bun, exista destule profesionale la banii aia.

#30
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
tot pe la 3.000 euro il vindeau ?

vezi ca exact acelasi model in gasesti pe ebay nou pe la 1.500 dolari;

daca as fi Tiriac l-as cumpara, macar asa de distractie;

vanzatorul iti face testul ca ce bine curata a lui si ce prost a tau, cu acele carpe; eu am mai aspirat dupa vanzator si am pus si eu acele carte la aspiratorul meu si a iesit exact praful ce il arata ca ramane de la mine; pacat ca nu mi-a dat prin gand sa-i fac testul cat era de fata;

oricum e o mare vrajeala; nu ca nu ar fi bune aspiratoarele, dar la preturile alea astronomice schimbi saptamanal cu unu obisnuit din magazin.

#31
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postbanculescu, on 08 decembrie 2016 - 01:03, said:

la preturile alea astronomice schimbi saptamanal cu unu obisnuit din magazin.

La pretul ala iti faci contract cu firma de curatenie si nu te mai intereseaza nimic.

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am şi sunt mulţuimit. Dar nu am testat alte mai ieftine, recunosc.
Alea de le găseşti pe ebay sunt Made in U.S.A.?   Posted Image

Edited by djl, 08 December 2016 - 02:36.


#33
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
@djl - ai putea detalia un pic... pret, modalitate de cumparare; pareri despre aparat.

sa inteleg ca nu ai avut nici un alt aspirator inainte de rainbow ?

nu m-am uitat unde sunt facute cele de pe ebay.

#34
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCristi_2010, on 13 ianuarie 2015 - 01:09, said:

   Functionaza pe inductie. Consuma putin. (cam in 10 ani iti scoti banii doar din curent)
  
Cum sa iti scoti banii in 10 ani ?
un calcul simplu:
un aspirator sa ziceam ca are puterea de 1.000w => 1 ora de functionare = 1kWh = ~~ 0,6 ron;
daca se foloseste zilnic cate 1 ora => 0,6*365= 219 ron => 2.190 ron (~ 500 euro) in 10 ani;
a.. si puterea consumata stiu ca la rainbow e 800w nu 1.000 cu cat am calculat eu, deci suma scade; si cine aspira zilnic cate 1 ora ?
deci cum e cu recuperarea banilor ?

#35
oanaro453

oanaro453

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2016
As vrea pareri din partea oamenilor care chiar il au.. alte persoane care posteaza zeci de mesaje de denigrare nu ma intereaza
Eu am avut vreo 4/5 aspiratoare in ultimii 10 ani, si daca calculez nu ajung departe de pretul unui ''rainbow''
Varianta de a gasit unul mai ieftin de pe net, nu ma intereseaza. Niste colegi au cumparat unu asa, si o piesa destul de scumpa s-a stricat dupa 6 luni, deci nici nu sunt interesat de chinezerii mai ieftine
Este scump dar daca chiar tine in timp cred ca merita.

#36
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Citeste foarte bine ce scris userii Adm, bavarezul  si nu numai.
E o teapa cum sunt toate produsele de tip MLM sau Teleshoping.La banii aia cumperi 2 aspiratoare profesionale de la firme consacreate cu care sa-ti faci curatenie pentru tot restul vietii.
Totusi se pare ca unii nu pot fi lecuiti cu nimic.Cumparati-l fratilor si imbogatiti pa aia.Fiecare pasare pe limba ei piere.
Nici o firme de curatenie nu foloseste petardele lor.Toti userii care lauda produsul au 2-3 postari aici.E clar ca bunaziua ca sunt din randul celor care comercializeza produsul si si-au facut mai multe conturi aici ca sa prosteasca prostii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate