Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti
 Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...
 5G N38 Digi Mobil

Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect
 Care adeziv de placi ceramice ii ...

[GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

CLAUSTROFOBIE

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

shumilica

shumilica

Senior Member

• Grup: Senior Members
alina, vrei sa zici ca daca exista un depozit imens si stii singur ca nu poti iesi de acolo, ti se intampla si acolo  o criza ?
deci tu ai criza de "libertate" ca sa zic asa... si nu de claustrofobie.. de fapt linkuiesti aceasta criza cu claustrofobia pentru ca spatiile inchise sunt primele care sugereaza lipsa de libertate...
se pare ca problema are o trauma din copilarie...erai cumva sechestrata in casa cu zilele ?  :w00t:

Logitech

Logitech

Member

• Grup: Members
io nus claustrofobic dar poate iti ajuta sa stai langa o usa ceva, ca la masina, stii ca poti sa iesi imediat cand vrei.
cu avionu nush, cere o parasuta :)

Alina

Alina

Active Member

shumilica, on Sep 27 2005, 01:48, said:

alina, vrei sa zici ca daca exista un depozit imens si stii singur ca nu poti iesi de acolo, ti se intampla si acolo  o criza ?
deci tu ai criza de "libertate" ca sa zic asa... si nu de claustrofobie.. de fapt linkuiesti aceasta criza cu claustrofobia pentru ca spatiile inchise sunt primele care sugereaza lipsa de libertate...
se pare ca problema are o trauma din copilarie...erai cumva sechestrata in casa cu zilele ?  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>

Ai sa razi, dar ai cumva dreptate...daca raman inr-un oras mai mic si nu pot pleca de acolo (inundatii, uragane etc etc) am atac de panica...Simt ca trebuie sa ies, sa plec de acolo. In Bucuresti n-am nici o problema, pot sa stau "sechestrata" o viata intreaga... :D  
Nuuuu, am avut o copilarie extrem de fericita... ^_^  (sau asa mi s-a spus  :lol:  )

Alina

Alina

Active Member

Logitech, on Sep 27 2005, 02:01, said:

io nus claustrofobic dar poate iti ajuta sa stai langa o usa ceva, ca la masina, stii ca poti sa iesi imediat cand vrei.
cu avionu nush, cere o parasuta :)

<{POST_SNAPBACK}>

Da, exact. Am fost nevoita acum cateva luni sa merg cu un microbuz ptr 3 ore. Intrucat era extrem de aglomerat, soferii aia au mai pus scaune mici intre banchete si tot culoarul de trecere era full. Singurul loc unde am putut sta cat de cat, fara sa mor p-acolo, a fost locul din fata, langa usa. Plus ca stiam ca, in cazul in care nu pot sa mai rezist, ii spun aluia sa opreasca si astept pe cineva sa vina sa ma ia...Asa drumul a decurs ok.

De fiecare data incerc sa gasesc o portita de scapare, oricat de nasoala ar fi situatia. Daca ea exista (portita), atunci ma linistesc. Daca nu... :confuzzled:

Portita cu "parasuta" este deloc realista chiar si ptr imaginatia mea bogata... :D
Nu stiu, ma gandeam ca, daca va tb vreodata sa calatoresc cu avionul, o sa iau somnifere si o sa rog pe cineva sa ma trezeasca la destinatie. Cred ca asta ar fi singura sansa...

Al1

Al1

tata balamuc

Sau te imbeti. Si nu glumesc.
Exista sa sti si oameni care nu au mers in viata lor cu avionul pentru ca le-a fost frica. Nu-i un capat de tara.

BTW: Sa nu uitam ca avionul e totusi cel mai sigur mijloc de transport  :D

Edited by Al1, 27 September 2005 - 03:55.

rox

rox

Senior Member

• Grup: Validating
eu as zice ca vaporul e cel  mai sigur mijloc de transport. bineinteles, asta in cazul in care nu esti in container si respiri prin pai...

ReKo

ReKo

Senior Member

• Grup: Moderators
varianta cu  "face you fear and you'll overcome it" nu tine. am inchis un prieten in porbagaj care avea claustrofobie si s-a dat cu capu' de fiarele alea... parca era nebun...cand cand l-am scos era socat...asa ca e destul de dificil sa scapi de boala asta.

ciuly

ciuly

dus cu pluta pe apa sambetei

pai mai reko, unii pot sa faca fatza la "socuri" dar sunt putini. am mentionat lucrul asta: direct la "stramt" numai daca ai psihicu tare. altfel e mai bine sa o iei treptat, indiferent care e problema :) (ma refer in contextul acestui thread)

GrLght

GrLght

Active Member

O mica gluma. Dupa um bine stiti, un binoclu intors invers arata obiectele foarte indepartate. Asa ca, daca faci rost de niste ochelari cu astfel de perechi de lentile, o camera mica va parea mult mai mare decat e in realitate. :)

stasi

stasi

Junior Member

intr-un film vazut cu mult timp in urma, era un personaj care avea o placere deosebita sa ingroape oameni in pamant in cutii de dimensiunea unor sicrie, sa puna camere de luat vederi si sa se uite toata ziua la ei cum se zvarcolesc.

si eu sunt putin claustrofob insa nu atat de grav ca alina din poveste. pot merge cu liftul, cu telecabina, cu maxi-taxi daca nu stau in spate. problema s-a pus cand a trebuit sa fac un control(RMN) la spital si m-au bagat intr-un fel de tub stramt, cu tot felul de beculete prin el. am iesit dupa max 15 secunde. mi-a scris medicul pe fisa aia "claustrofob" si asa am ramas. am rupt si o chestie pe la aparatul ala. ca, teoretic, nu poti iesi din el decat daca apasa ei pe nu stiu ce buton. practic s-a dovedit ca butonul este optional.

Alina

Alina

Active Member

stasi, on Sep 27 2005, 17:07, said:

intr-un film vazut cu mult timp in urma, era un personaj care avea o placere deosebita sa ingroape oameni in pamant in cutii de dimensiunea unor sicrie, sa puna camere de luat vederi si sa se uite toata ziua la ei cum se zvarcolesc.
si eu sunt putin claustrofob insa nu atat de grav ca alina din poveste. pot merge cu liftul, cu telecabina, cu maxi-taxi daca nu stau in spate. problema s-a pus cand a trebuit sa fac un control(RMN) la spital si m-au bagat intr-un fel de tub stramt, cu tot felul de beculete prin el. am iesit dupa max 15 secunde. mi-a scris medicul pe fisa aia "claustrofob" si asa am ramas. am rupt si o chestie pe la aparatul ala. ca, teoretic, nu poti iesi din el decat daca apasa ei pe nu stiu ce buton. practic s-a dovedit ca butonul este optional.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, te inteleg perfect.
Imi trecea prin cap la un moment dat sa ma duc la solar ca sunt cam alba, dar cand m-am imaginat stand 10 minute turtita acolo, mi-a trecut dorinta...
Iar faza cu ingropatul de viu este absolut infioratoare... :upset:

Mie claustofobia mi s-a accentuat cam de un an de zile, dar nu stiu exact ce anume a declansat-o in halu asta... :scratchchin:  Cred ca ma duc la cineva sa ma hipnotizeze.... :w00t:

Ma gandeam ca, daca ma sechestrau pe mine in locul ziaristilor alora, eu muream din prima ora de claustrofobie... <_<

stasi

stasi

Junior Member

eu ma gandesc ca toata treaba-i din copilarie.. ma ascundeam prin diverse locuri stramte... sa nu ma gaseasca neamurile. sa ma caute prin toata casa. nu-mi placea senzatia de-a fi ascuns intr-o lada si avand ca spatiu de respirat si vizionat o singura gaura, insa stateam. de drac ce eram. nu stiu cati ani aveam.. 4-5..

Edited by stasi, 27 September 2005 - 16:32.

rebecca

rebecca

New Member

buna sunt noua pe aici......am citit aici multe lucruri interesante  comentate de voi...am o mica problema!! prietenul meu s-a jucat cu mine zilele trecute si a facut o gluma...a incercat sa ma lege de maini si de picioare...eu m-am agitat si am tipat foarte rau desi constienta ca este doar un banal joc....patesc din copilarie lucrul asta...nu suport sa fiu legata sau  tzinuta de maini si de picioare in acelasi timp!!  
stiu ca este banala realatarea mea dar am postat aici topicul acesta in speranta ca cineva ma poate lamuri catusi de putzin daca este vb despre claustrofobie sau nu!!  este doar o curiozitate un lucru caruia nu i-am dat atat de multa atentie pana acum...dar prietenul meu a fost surprins de reactia mea si sa cam suparat, de aceea  am hotarat sa postez aici acest topic!! va multumesc anticipat  :deadtongue:

Just_in

Just_in

Active Member

claustrofobia este frica de spatiile inchise, stramte din ce ai scris tu nu am inteles nimic de genul asta.
reactia ta se declanseaza de undeva din subconstient ca urmare a unei intamplari traumatizante care a avut loc in copilarie sau in vis (un cosmar) or smth.
nu cred ca se poate trata, dar poti fi sigura ca nu esti singura cu astfel de manifestari  :)

rebecca

rebecca

New Member

intamplari traumatizante in copilarie in legatura cu asta niciodata....in vis poate ca da nu stiu!!! cu toate ca mi se pare cam strage sa visezi ceva si sa ramai cu traume de  pe urma lor!!! am avut anumite vise oribile pe care le-am tinut minte si care nu m-au afectat cu nimic!! oricum iti multumesc pt raspuns!!!

Edited by mianna, 05 July 2007 - 23:07.

kimi

kimi

Pândar

e o forma de claustrofobie. am un prieten care nu putea conduce cu centura de siguranta pusa. diagnosticul de la doctor: claustrofobie.

rebecca

rebecca

New Member

dap.aceeasi problema o am si eu in legatura cu centura de siguranta.nu o pot folosi sub nici o forma!!
si prietenul tau ce  facut??uite eu am gasit metoda.am tras centura la maxim din dispozitivul de rulare si in interior unde nu se vede am blocat-o pt a nu se mai rula in acel dispozitiv!!! acum o port de forma.si totul e ok!! :D  :D  :D  :D  :coolspeak:

Edited by mianna, 05 July 2007 - 23:08.

kimi

kimi

Pândar

View Postrebecca, on Dec 19 2006, 02:53, said:

si prietenul tau ce  facut??

a obtinut de la doctor o scutire pt. politie. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate